Wydrukuj

Stach zwyciężczynią cyklu Pyrenees Cup. Czworo innych Polaków na podium

Klaudia Zwolińska była druga w finale kayak crossu, a Aleksandra Stach trzecia w konkurencji C-1 podczas drugich zawodów Pyrenees Cup, rozgrywanych w hiszpańskiej La Seu d’Urgell. Stach zwyciężyła w klasyfikacji generalnej tego cyklu w swojej specjalności, a na podium uplasowali się również Zwolińska, Kacper Sztuba, Grzegorz Hedwig i Jakub Brzeziński.

W półfinałach zawodów w Katalonii zobaczyliśmy dziewięciu Polaków, a sześciu z nich awansowało do finałów. Spośród mężczyzn najlepiej spisał się Dariusz Popiela, który zajął trzecią pozycję w K-1. Szósty był Jakub Brzeziński, a o sporym pechu może mówić Michał Pasiut, którego błąd na ostatniej bramce kosztował brak awansu do ścisłego finału. Najlepsza z polskich kajakarek była Klaudia Zwolińska, zajmując czwartą lokatę (siedemnaste miejsce zajęła Dominika Brzeska). Do finałów kanadyjek awansowali natomiast trzecia w półfinale Aleksandra Stach, a także Grzegorz Hedwig i Kacper Sztuba, którzy zajęli odpowiednio szóste oraz siódme miejsce.

W finałach najlepiej z naszych zawodników wspieranych przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. spisała się Stach. 23-letnia kanadyjkarka KKK Kraków była trzecia. W męskim finale C-1 szóste miejsce zajął Sztuba, a dziewiąty był Hedwig. Z kolei w K-1 szósty wynik osiągnęła Zwolińska. U mężczyzn ósmy był Popiela, a dziesiąty – Brzeziński.

Na koniec zmagań w La Seu d’Urgell rywalizowano w kayak crossie. Polacy startowali w tej dyscyplinie ze zmiennym szczęściem. Podobnie jak w K-1, najlepiej spisała się Zwolińska, która zajęła drugie miejsce. Do ćwierćfinału męskiego kayak crossu nie awansował natomiast Brzeziński.

Weekendowe rezultaty pozwoliły Polakom na zajęcie wysokich pozycji w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pyrenees Cup. W C-1 kobiet najlepsza okazała się Stach, a u mężczyzn drugie oraz trzecie miejsce zajęli odpowiednio Sztuba i Hedwig. Na najniższym stopniu podium wśród kajakarek stanęła Zwolińska. Ponadto, trzecie miejsce w kayak crossie zajął Brzeziński.

Start w Hiszpanii wieńczy marcowe, zagraniczne zgrupowanie seniorskiej reprezentacji Polski. Na początku kwietnia biało-czerwoni spotkają się na badaniach w Warszawie, a tuż po Świętach Wielkanocnych wyruszą na zgrupowanie do Bratysławy. Jak przyznają w polskiej kadrze, wybór stolicy Słowacji był starannie przemyślany.

– Tor w Bratysławie jest bardzo wymagający, dlatego też będzie on stanowił miejsce jednej z tegorocznych kwalifikacji do reprezentacji narodowej (6-7 maja). To będzie też dla nas cenna lekcja przed mistrzostwami świata w Londynie (19-24 września), gdzie tor jest o podobnym charakterze i poziomie trudności. Ponadto, w tym roku w Bratysławie odbędą się także młodzieżowe mistrzostwa Europy (20-23 lipca) – argumentuje Jakub Chojnowski, szkoleniowiec główny reprezentacji Polski w slalomie kajakowym i kayak crossie.