Wydrukuj

Biało-czerwoni wracają z Włoch z trzema medalami

Reprezentacja Polski wraca z Mistrzostw Świata Juniorów i U23, które odbyły się we włoskim mieście Ivrea z trzema srebrnymi medalami. Niestety ostatniego dnia, gdy kajakarze walczyli w extremie slalomie, nie udało się powiększyć naszego dorobku.

Do najlepszej 32 w extreme slalomie udało się awansować piątce Polaków. Na tym etapie z zawodami pożegnali się Michał Ciągło (U23), który zajął 28. miejsce i Dominika Brzeska (juniorka), sklasyfikowana na 31. pozycji. Najlepiej z reprezentacji Polski zaprezentowała się juniorka Katarzyna Liber. Zawodniczka w ćwierćfinale zajęła trzecia miejsce. Ostatecznie uplasowała się na MŚ 11. lokacie. Miejsce niżej wylądował junior Marcin Kościukiewicz, również trzeci w wyścigu ćwierćfinałowym. Na 16. pozycji zmagania zakończyła Aleksandra Stach, którą w ostatnim starcie zdyskwalifikowano.

W poprzednich dniach Polacy trzykrotnie stawali na drugim stopniu podium. Wicemistrzem świata do lat 23 został kanadyjkarz Kacper Sztuba. Tytuł wicemistrzyni świata juniorek kajakarek zdobyła Dominika Brzeska. Na samym początku imprezy Polacy zabłysnęli w zmaganiach drużynowych. W C1 U-23 Sztuba, Szymon Nowobilski oraz Konrad Szymanek ulegli tylko świetnie przygotowanym Francuzom. Wysokie ósme miejsce w K1 juniorów wywalczył Jan Piprek.

– Tor, na którym będą startować juniorzy we Włoszech jest bardzo trudny. Rozgrywały się tam bardzo często najważniejsze juniorskie zawody, mistrzostwa Europy czy Puchary Świata – mówił przed mistrzostwami Bogdan Okręglak, trener kadry juniorów w slalomie kajakowym. Po dużych zmianach w kadrze, szkoleniowiec zachęcał też, aby cierpliwie patrzeć na rozwój młodych kajakarzy i kajakarek. – Większość zawodników stanowią zawodnicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę. Uczą się, nabierają doświadczenia. Junior jest u nas przez 4 lata. Najlepszych efektów od takiego zawodnika możemy spodziewać się po czteroletnim szkoleniu – stwierdził.

Od 10 do 14 sierpnia odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów i U23 w miejscowości Ceske Budejovice. Na nich reprezentanci Polskiego Związku Kajakowego, którego sponsorem głównym jest Polska Grupa Energetyczna,  powalczą o kolejne medale w tym sezonie.