icd_eca_logo Strona G³ówna | Kontakt | Mapa Strony          
jezioro
Nowo¶ci Imprezy Kadra Galeria Pliki SPilne Polski Zwi±zek Kajakowy - Polish Canoe Federation
 

Nowo¶ci kajakowe z roku 2007

Nowy plik do pobrania - formularz zamówieniowy

W dziale pliki do pobrania zosta³ formularz zamówieniowy ICF dotycz±cy miejsc na trybunach dla rodzin, podczas Zawodów Kajakarstwa Klasycznego na Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie, w Chinach:
- Formularz - DOC - 23KB
Wa¿ne: Formularz powinien byæ dostarczony do 21 stycznia 2008.

PZKaj, 29 grudnia 2007

Nowe pliki do pobrania

W dziale pliki do pobrania zosta³y dodane nastêpuj±ce pliki:

PZKaj, 17 grudnia 2007

Nowy reprezentant rodem z Kalifornii!

Wszystko wskazuje na to, ze bêdziemy mieli reprezentanta w mistrzostwach ¶wiata kajaków z ¿aglem! Z propozycj± udzia³u w imprezie, zaplanowanej w 2008 roku, zwróci³ siê 16-latek, który Polskê zna tylko z opowiadañ rodziców, bo na ¶wiat przyszed³ Navato w Kalifornii.
Michael Radziejowski jest synem dwójki psychologów, którzy 22 lata temu wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. W m³odo¶ci ojciec by³ groto³azem, ¿eglowa³ równie¿ na "Finnie". Piêæ lat temu zabra³ Michaela na pierwszy rejs na jachcie przyjació³ i okaza³o siê, ¿e niedaleko pad³o jab³ko od jab³oni. Michaelowi ¿eglowanie bardzo przypad³o gustu, a zainteresowanie wzmaga³y jeszcze opowie¶ci o ojcowskich przygodach na polskich wodach. Michael zacz±³ wiêc ¿eglowaæ na bardzo ró¿nych jachtach , od 4 metrowych a¿ do 17-metrowych, samotnie i w za³ogach, nawet tak licznych jak 15-osobowe. Czyni³ b³yskawicznie postêpy i w pierwszym roku swych oficjalnych startów w zawodach zaj±³ drugie miejsce w zawodach nadziei olimpijskich! W 2006 roku namówiony zosta³ na pierwszy rejs kajakiem z ¿aglem i ten sport przypad³ mu tak do gustu, ¿e po¶wiêci³ mu siê ca³kowicie. Szybko dosta³ nowoczesny kajak z karbonowych w³ókien, bardzo wysokiej jako¶ci i wkrótce potem wygra³ swój pierwszy wy¶cig. Koledzy, widz±c jak szybko robi postêpy, namówili go, aby wyst±pi³ w mistrzostwach ¶wiata w barwach Polski, bo znali jego rodowód. Michael podszed³ do propozycji z zapa³em, na ¿aglu umie¶ci³ bia³o-czerwona flagê i numer "POL 1" a potem zwróci³ siê do Polskiego Zwi±zku Kajakowego z pro¶ba o przyjêcie do zwi±zku oraz przyznanie przynale¿no¶ci klubowej.
Propozycja Radziejowskiego zosta³a przyjêta, wszystkie formalno¶ci zostan± za³atwione jeszcze w tym roku i bêdzie mo¿na wys³aæ wstêpne zg³oszenie do udzia³u w mistrzostwach ¶wiata. Ju¿ teraz trzymamy kciuki na pierwszy, historyczny start Polaka w mistrzostwach, w których nigdy dot±d nie p³ywa³ kajak z ¿aglem pod bia³o-czerwon± bander±.

Bogdan Chru¶cicki, 17 grudnia 2007

Kalendarz regat

W za³±czeniu przedstawiamy kalendarz regat na 2008 r. - stan na 07.12.2007:

- kalendarz regat - PDF - 50KB

PZKaj, 10 grudnia 2007

Wyniki wszystkich kontroli antydopingowych negatywne na Mistrzostwach ¦wiata w Slalomie Kajakowym

Wyniki wszystkich 40 próbek antydopingowych pobranych podczas Mistrzostw ¦wiata Seniorów w Slalomie Kajakowym okaza³y siê negatywne, jak poda³o w listopadzie laboratorium z Rio de Janeiro.
Ilo¶æ kontroli antydopingowych w sierpniu by³a podwojona z minimum 20 wymaganych do 40. Dzia³ania te zastosowano w odniesieniu do Mistrzostw ¦wiata w Kajakarstwie Klasycznym, gdzie testy antydopingowe zosta³y podwojone z liczby 30 do 60.
Mistrzostwa odby³y siê w Foz do Iguassu w dniach 19 - 23 wrze¶nia, a ich gospodarzem by³ Brazylijski Zwi±zek Kajakowy, Confederaçao Brasileira de Canoagem.

PZKaj, 7 grudnia 2007

G³osujmy na Marka!

Trwa plebiscyt "Przegl±du Sportowego". Czy rzeczywi¶cie wybierani s± w nim najlepsi sportowcy Polski? Od kilku lat odpowied¼ na tak postawione pytanie jest przecz±ca, wybierani s± "pieszczoszkowie" mediów, którzy nie zawsze ze sportow± klas± maja wiele wspólnego. Ale, je¶li my, prawdziwi koneserzy sportu, znaj±cy go na wylot, postaramy siê, mo¿emy to zmieniæ! A wiêc do dzie³a, bo nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e Marek Twardowski jest jednym z najwybitniejszych sportowców ostatnich lat, zas³uguje na wysoka lokatê. A w dodatku dla kajakarzy, mimo ich licznych sukcesów, drzwi plebiscytu by³y ostatnio zatrza¶niête, ostatnimi którzy znale¼li siê w "dziesi±tce" byli Krzysztof Ko³omañski i Micha³ Staniszewski. Nadszed³ czas "Twardego" wiêc zabierzmy siê do roboty, wysy³aj±c kupony. Poka¿my, ze nie jeste¶my gorsi ni¿ niegdy¶ kibice judo g³osuj±cy na Rafa³a Kubackiego czy kolarstwa popieraj±cy Zenona Jasku³ê. Marek Twardowski zas³u¿y³ na uhonorowanie.

Bogdan Chru¶cicki, 6 grudnia 2007

Stu lat w takiej formie!

W 1946 roku za³o¿ona przez Zygmunta Kowalika dru¿yna pi³karska, rozegra³a swój pierwszy po wyzwoleniu mecz w Augustowie. I w³a¶nie jej gracze tworzyli podwaliny klubu "Sparta", który powsta³ rok pó¾niej, dziêki ogromnej energii drzemi±cej w by³ym wiê¾niu obozu w Buchenwaldzie.
Zygmunt Kowalik stworzy³ kilka sekcji augustowskiego klubu, w tym kajakow±, a jego partnerem by³ Henryk Buæko, nauczyciel wychowania fizycznego. Kajakowa sekcja istnieje od 1962 roku, ale to ona sta³a siê wizytówka klubu.
Oczywi¶cie kajaki by³y znane w Augustowie wcze¶niej, pierwszy pojawi³ siê w 1924 roku, a sprowadzi³ go Hubert Kamiñski, wyk³adowca seminarium nauczycielskiego. W cztery lata pó¾niej powsta³a sekcja przy Augustowskim Towarzystwie Wio¶larskim, w³a¶nie Augustów mia³ byæ gospodarzem przyznanych Polsce mistrzostw ¶wiata, które mia³y odbyæ siê w 1942 roku.
Pierwszym bardzo znanym zawodnikiem "Sparty" by³ Andrzej Siemion, reprezentant polski. Nigdy jednak nie odniós³ takich sukcesów jak jego wspaniali podopieczni- mistrzowie ¶wiata Piotr Markiewicz, Marek Twardowski czy Adam Wysocki. To oczywi¶cie najwybitniejsi przedstawiciele augustowskiej szko³y kajakowej, choæ w reprezentacji kraju by³o ich oczywi¶cie wiêcej.
Do 2007 roku kajakarze "Sparty" wywalczyli 234 medale, w tym jeden olimpijski, 18 mistrzostw ¶wiata i 13 Mistrzostw Europy. Obchodz±cym jubileusz 60-lecia klubu ¿yczymy stu lat w takiej formie!

Bogdan Chru¶cicki, 6 grudnia 2007

Odszed³ Mistrz

Po d³ugiej chorobie, podczas której przykuty by³ do ³ó¿ka, odszed³ W³adys³aw Szuszkiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich kajakarzy. Urodzi³ siê w Wilnie w 1938 roku, osiad³ z rodzin± w Szczecinie. Sportow± karierê zacz±³ w 1955 roku w "Unii" Szczecin. Najcenniejszym jego sukcesem by³o zdobycie br±zowego medalu olimpijskiego w dwójce na 1000 metrów (z Rafa³em Piszczem) podczas igrzysk olimpijskich w Monachium. "Suchy" bo tak nazywali go wszyscy bez wyj±tku, by³ 10-krotnym uczestnikiem fina³ów mistrzostw ¶wiata, 11 razy wyst±pi³ w fina³ach mistrzostw europy, zdoby³ a¿ 35 tytu³ów mistrza polski na wszystkich dystansach i we wszystkich konkurencjach, od jedynek do czwórek i w sztafetach. by³ wychowankiem mariana mat³oki, kolejno zawodnikiem "unii" szczecin, "zawiszy" bydgoszcz, "or³a" szczecin i "wiskordu" szczecin. zas³u¿ony mistrz sportu, by³ odznaczony z³otym krzy¿em zas³ugi. 11 razy wybrany by³ do dziesi±tki najlepszych sportowców ziemi szczeciñskiej.

bogdan chru¶cicki, 16 listopada 2007

do³¡cz do nas - oddaj k r e w !

jego sk³adniki s± ¾ród³em ¿ycia, wiêc podanie krwi bardzo czêsto mo¿e uratowaæ ludzkie ¿ycie i zdrowie. ka¿dy z nas ma szansê do³±czenia do osób nios±cych pomoc potrzebuj±cym. podania krwi wymagaj± nie tylko ofiary wypadków, ale i ludzie dotkniêci szeregiem powa¿nych chorób. dlatego o krwi mówi siê czêsto i¿ jest l e k i e m ¿ y c i a.
ka¿dy doros³y cz³owiek, bez najmniejszego uszczerbku dla w³asnego zdrowia, mo¿e honorowo oddaæ krew. potrzebna jest k a ¿ d a krew, niezale¿nie od tzw. "grupy" j± charakteryzuj±cej. oddawanie krwi jest ca³kowicie bezbolesne, (je¶li nie liczyæ momentu uk³ucia steryln±, jednorazow± ig³±) a oddan± ilo¶æ krwi ludzki organizm bardzo szybko sam uzupe³nia.
od lat w¶ród aktywnych propagatorów honorowego krwiodawstwa s± czo³owi polscy sportowcy i olimpijczycy. gromadz± siê oni wokó³ "europejskiej fundacji honorowego dawcy krwi" (dawniej - fundacji "sportowcy dla ¿ycia"), wspieranej przez wiele ogólnopolskich i lokalnych tytu³ów prasowych, stacji radiowych i telewizyjnych. to w³a¶nie nasi koledzy - sportowcy zachêcaj± wszystkich ludzi sportu - zawodników, trenerów, dzia³aczy, dziennikarzy i sympatyków tej dziedziny ¿ycia, aby masowo w³±czyli siê do akcji honorowego krwiodawstwa. mo¿e kiedy¶ (oby nie!) kto¶ z nas bêdzie musia³ skorzystaæ z tego bezcennego leku.
gor±co popieraj±c tê inicjatywê - polski komitet olimpijski informuje, ¿e w dniu 20 listopada br. (wtorek) w siedzibie centrum olimpijskiego im. jana paw³a ii. w warszawie (wybrze¿e gdyñskie 4) w godzinach 10.00 - 15.00 bêdzie czynny specjalny punkt poboru krwi. osoby zainteresowane obdarowaniem innych tym bezcennym lekiem s± proszone o potwierdzenie tego faktu do dnia 14 listopada br. na adres mailowy mkoszewska@pkol.pl (potrzeba minimum 20 osób, aby taki punkt zosta³ uruchomiony), a nastêpnie zg³aszanie siê w dniu poboru krwi w w/w punkcie krwiodawstwa z dowodem potwierdzaj±cym ich to¿samo¶æ.
wszelkie dodatkowe informacje dot. krwiodawstwa znajd± pañstwo na stronie internetowej europejskiej fundacji honorowego dawcy krwi - www.krewniacy.pl

polski komitet olimpijski, 12 listopada 2007

"górale" maj± trenera rodem z brunszwiku

nasza kadra narodowa slalomistów przygotowuj±ca siê do igrzysk olimpijskich ma nowego trenera. decyzj± zarz±du polskiego zwi±zku kajakowego, zarówno kazimierz kuropeska jak i zbigniew mi±zek, zostali zwolnieni ze pe³nionych obowi±zków. zast±pi³ ich niemiecki szkoleniowiec andre ehrenberg. urodzi³ siê wprawdzie w brunszwiku, ale od dziecka poci±ga³y go zmagania z "dzikimi" wodami. w kajakarstwie górskim osi±gn±³ wielkie sukcesy. w igrzyskach olimpijskich w atlancie wywalczy³ br±zowy medal w c-2. w rok pó¾niej, w brazylijskim tres coroas, w tej samej konkurencji, wywalczy³ tytu³ wicemistrza ¶wiata. trzykrotnie zajmowa³ trzecie miejsce w klasyfikacji ³±cznej pucharu ¦wiata. ukoñczy³ znan± na ¶wiecie akademiê trenersk± w kolonii w 2003 roku. od listopada ubieg³ego roku do koñca wrze¶nia 2007 roku by³ trenerem chiñskiej kadry, która, jak bole¶nie przekonali siê m. in. pawe³ sarna i marcin pochwa³a, zrobi³a ogromne postêpy.

bogdan chru¶cicki, 12 listopada 2007

¿egnamy janusza

polskie kajakarstwo ponios³o kolejn± stratê w 2007 roku. 3 listopada w bydgoszczy zmar³ janusz wegner, zawodnik zawiszy bydgoszcz, wielokrotny reprezentant polski. mia³ zaledwie 47 lat. janusz wywalczy³ 11 tytu³ów mistrza polski, osiem w czwórkach na 500, 1000 i 10000 metrów oraz trzy w dwójkach na 500 metrów. nie pojecha³ niestety na igrzyska olimpijskie do los angeles, choæ mia³ zapewniony w nich udzia³, ze wzglêdu na bojkot tej imprezy og³oszony przez tzw. kraje socjalistyczne. bra³ za to udzia³ w regatach przyja¾ni w grunau pod berlinem, namiastce igrzysk, i wywalczy³ w nich medal w k-4 na 1000 metrów. pogrzeb janusza wegnera odbêdzie siê 10 listopada o godzinie 10-ej w bydgoszczy, na cmentarzu przy ulicy artyleryjskiej. cze¶æ jego pamiêci.

bogdan chru¶cicki, 9 listopada 2007

zaczê³a siê pracowita zima

o sierpniowych startach w igrzyskach w pekinie, o ich wynikach bêdzie decydowa³a jako¶æ oraz ilo¶æ pracy wykonanej zim±. wprawdzie do kalendarzowej jeszcze ponad miesi±c, ale dla kajakarzy ju¿ siê zaczê³a, kadra olimpijska i narodowa zabra³y siê do ostrego treningu. najlepiej mieæ bêd± kanadyjkarze. pod wodz± o³eksandra ko³ybelnikowa odlecieli do w³och. w znanej sobie doskonale sabaudii spêdza prawie 20 dni listopada. wicemistrzowie ¶wiata w czwórce czyli: twardowski, wysocki, mendelski i baumann s± w cetniewie, pod opieka trenera andrzeja siemiona. inni nasi wicemistrzowie ¶wiata: seroczyñski i kujawski oraz kadra narodowa s± w wa³czu. na brak zimowych zajêæ nie bêd± mogli narzekaæ tak¿e slalomi¶ci, którzy w dobrze sobie znanym gronie ju¿ ¶rodê rozpoczynaj± zajêcia na krakowskim torze, na którym w maju ¶cigaæ siê bêd± o medale mistrzostwa europy a dwójka sarna i pochwa³a ponadto o prawo startu w igrzyskach.

bogdan chru¶cicki, 9 listopada 2007

wyniki ogólnopolskiej konsultacji szkoleniowej seniorów

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki ogólnopolskiej konsultacji szkoleniowej seniorów
wa³cz 26-28.10.2007:

- wyniki - pdf - 600 kb

pzkaj, 1 listopada 2007

wyniki ogólnopolskiej konsultacji szkoleniowej juniorów

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki ogólnopolskiej konsultacji szkoleniowej juniorów
wa³cz 18-20.10.2007:

- wyniki - pdf - 2,83 mb

pzkaj, 24 pa¾dziernika 2007

program ogólnopolskiej konsultacji szkoleniowej seniorów

w za³±czeniu przedstawiamy program ogólnopolskiej konsultacji szkoleniowej seniorów
wa³cz 26-28.10.2007:

- program - pdf - 273kb

pzkaj, 15 pa¾dziernika 2007

program ogólnopolskiej konsultacji szkoleniowej juniorów

w za³±czeniu przedstawiamy program ogólnopolskiej konsultacji szkoleniowej juniorów
wa³cz 18-20.10.2007:

- program - pdf - 350kb

pzkaj, 13 pa¾dziernika 2007

ostatki bez niespodzianek

ostatnim akordem d³ugiego w tym roku sezonu w kajakarstwie górskim by³y 10 m³odzie¿owe mistrzostwa polski i ii memoria³ roberta korzeniewskiego. na torze w drzewicy spotka³a siê ca³a nasza czo³ówka z wyj±tkiem dariusza popieli. niespodzianek nie by³o, na wszystkich w³a¶ciwie czo³owych miejscach uplasowali siê nasi najlepsi "górale", cz³onkowie kadry narodowej. na uwagê zas³uguje kolejny sukces grzegorz kiljanka, który sta³ siê pierwszoplanow± postaci± w¶ród kanadyjkarzy, o prawie 4 sekundy wyprzedzaj±c dawida bartosa. ró¿nice miêdzy pozosta³ymi czo³owymi zawodnikami tej specjalno¶ci by³y du¿o mniejsze. w dwójkach na pierwszych pozycjach znalaz³y siê tak¿e wyró¿niaj±ce siê osady, cieszy³y kolejne dobre przejazdy m³odych duetów: dobrowolskiego z wêglarzem i gondka z popard±. w rywalizacji pañ z reprezentacyjnej trójki najlepsza by³a tym razem milczarek przed pacierpnik i stanuch. szkoda, ¿e w klasyfikacji m³odzie¿owych mistrzostw polski mo¿na by³o uwzglêdniæ tylko trzy zawodniczki. to pokazuje dobitnie jak trudna jest sytuacja w tej specjalno¶ci, jak bardzo w klubach brakuje zawodniczkek.

bogdan chru¶cicki, 13 pa¾dziernika 2007

zdjêcia - drzewica

zdjêcia z x m³odzie¿owych mistrzostw polski w kajakarstwie slalomowym, ii memoria³u roberta korzeniewskiego, xviii pucharu polski w slalomie kajakowym - drzewica 6-7.10.2007

- galeria zdjêæ

pzkaj, 10 pa¾dziernika 2007

komunikat nr 5/2007

w plikach do pobrania znajduje siê komunikat nr 5/2007 dotycz±cy jesiennej ogólnopolskiej konsultacji szkoleniowej juniorów

- komunikat - pdf - 184kb

pzkaj, 4 pa¾dziernika 2007

komunikat nr 4/2007

w plikach do pobrania znajduje siê komunikat nr 4.2007 dotycz±cy: m³odzie¿owych mistrzostw polski w slalomie kajakowym o puchar pkol

- komunikat - pdf - 211kb

pzkaj, 26 wrze¶nia 2007

trzecia nominacja

jedna z polskich slalomistek zobaczy tor olimpijski w pekinie. w ostatnim dniu fina³ów w foz do iguacu agnieszka stanuch, zajmuj±c 15 miejsce zapewni³a polkom udzia³ w igrzyskach. natalia pacierpnik zajê³a 28 miejsce. mistrzyni± ¶wiata w k-1 zosta³a niemka jennifer bongardt, srebrny medal przypad³ s³owaczce elenie kalisce, a br±zowy wywalczy³a czeszka stepanka hilgertova. na podium stanê³y wiêc panie, których suma wieku wynosi³a, bagatela... 103 lata.
kwalifikacji do igrzysk nie zapewnili sobie pawe³ sarna i marcin pochwa³a. przed sezonem, a tak¿e po jego rozpoczêciu wydawa³o siê, ¿e oni maja zagwarantowany udzia³ w igrzyskach. z pozoru najmocniejszy punkt naszej reprezentacji zawiód³. w mistrzostwach ¶wiata polacy uplasowali siê na 12 pozycji, przegrali z osadami s³owacji, czech, niemiec, francji, w³och i rosji a wiêc pochodz±cymi z sze¶ciu krajów. a tylko sze¶æ by³o nominacji. przegrali jeszcze z chiñczykami, ale to nie mia³o akurat znaczenia, bo gospodarze start maja zapewniony z urzêdu. polscy kanadyjkarze w dwójce, o paszport na igrzyska bêd± musieli walczyæ w przysz³orocznych mistrzostwach europy seniorów w krakowie.

bogdan chru¶cicki, 24 wrze¶nia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki drugiego dnia open european juniors cup olympic hopes competitions 2007 bydgoszcz:

- wyniki 23.09.2007 - pdf - 655 kb

pzkaj, 23 wrze¶nia 2007

jad± do pekinu!

sobotnie, pierwsze fina³y indywidualne jakie rozegrano w foz do iguacu, dostarczy³y nam sporo satysfakcji. zarówno w k-1 mê¿czyzn jak i c-1 reprezentanci polski w piêknym stylu wywalczyli kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w pekinie. w obu konkurencjach nasi zawodnicy znale¾li siê w fina³ach!
w rywalizacji kanadyjkarzy dosz³o do radosnego dla nas, historycznego wydarzenia, bo a¿ dwóch reprezentantów polski znalaz³o siê w czo³owej dziesi±tce ¶wiata. nigdy przedtem nie mia³o to miejsca w mistrzostwach ¶wiata seniorów! do walki o medale ani grzegorz kiljanek ani krzysztof bieryt nie zdo³ali siê w³±czyæ, ale szczególnie tego pierwszego nale¿y pochwaliæ. w drugim przeje¾dzie uzyska³ szósty czas i z 8 pozycji , któr± zajmowa³ po pó³finale przesun±³ siê o jedno miejsce. w sk³adzie tego fina³u znajdowa³y siê same znakomito¶ci konkurencji c-1 ( zwyciê¿y³ niesamowity micha³ martikan), wiêc sukces naszych reprezentantów jest tym bardziej godzien podkre¶lenia.
drug± kwalifikacjê dla polski wywalczy³ dariusz popiela w k-1. w tej konkurencji sypnê³o niespodziankami, by nie powiedzieæ sensacjami. odpad³o wielu czo³owych kajakarzy ¶wiata z obroñca tytu³u w³ochem cipressim na czele. jego los podzielili wszyscy s³oweñcy, niemcy pfanmoleller i grimm a tak¿e nasz grzegorz polaczyk. pop³yn±³ bardzo szybko, czas przejazdu mia³ ¶wietny, dawa³by mu miejsce w ¶cis³ej czo³ówce, ale niestety min±³ jedna bramkê. nie zawiód³ dariusz popiela, który pop³yn±³ tak jak kolega, ale b³êdu nie pope³ni³ i szóstym czasem awansowa³ do fina³u. niestety, w finale on równie¿ min±³ bramkê, oznaczon± numerem 6 (najgorsz± na ca³ej trasie, na której dziesi±tki uczestników mistrzostw ¶wiata "³apa³y" kary) i w efekcie zaj±³ dziesi±te miejsce.
fina³owe zmagania zakoñczy³y siê sensacyjnie. mistrzem ¶wiata zosta³ 22-letni francuz sebastien combot, który nie da³ szans rywalom. tylko krok dzieli³ od medalu brytyjczyka hounslowa.
w niedzielê dwa ostatnie fina³y. liczymy na zdobycie dwóch kolejnych paszportów do pekinu. w k-1 kobiet uzyska je dwana¶cie pierwszych na li¶cie krajów (ich reprezentantów) a w c-2 sze¶æ. relacja na antenie "eurosportu" o godz. 19.00

bogdan chru¶cicki, 23 wrze¶nia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki pierwszego dnia open european juniors cup olympic hopes competitions 2007 bydgoszcz:

- wyniki 22.09.2007 - pdf - 707 kb

pzkaj, 22 wrze¶nia 2007

trafili w pi±tkê i szóstkê

pierwszy dzieñ fina³ów w brazylijskim foz do iguacu przyniós³ naszym zespo³om pi±te i szóste miejsce w mistrzostwach ¶wiata. krzysztof bieryt, dawid bartos i grzegorz kiljanek ¾le pop³ynêli w pierwszym przeje¾dzie. po serii b³êdów uzyskali czas daj±cy im dopiero dziesi±ta pozycje, z du¿a strat± do najlepszych. w drugim by³o o wiele lepiej, p³ynêli pewniej, dopiero w samej koñcówce zrobili dwa b³êdy. w efekcie ta dobra postawa da³a naszemu zespo³owi pi±ta pozycje, z amerykanami przegra³ o dziesiêæ setnych sekundy. od medalistów dzieli³o nas sporo. zwyciêscy francuzi byli szybsi o 19 sekund.
dla odmiany kajakarze znacznie spisali siê w pierwszym przeje¾dzie. grzegorz i mateusz polaczykowie oraz dariusz popiela znale¾li siê na trzeciej pozycji, z niewielk± start± do prowadz±cych niemców. niestety, od pocz±tku drugiego przejazdu by³o ¾le, mno¿y³y siê b³êdy. nasz zespó³ dosta³ 8 sekund kary, ale nie tylko one zadecydowa³y o s³abym wyniku. w efekcie spad³ na szóste miejsce ze strat± blisko 8 sekund do triumfuj±cych niemców. oni mieli a¿ 14 sekund kar w drugim przeje¾dzie, ale p³ynêli niezwykle szybko. w rywalizacji dru¿ynowej komplet medali wywalczyli czesi - jeden z³oty, jeden srebrny i dwa br±zowe. po pierwszym dniu prowadz± jednak niemcy -2 z³ote i 1 srebrny przed francuzami 1 z³oty i dwa srebrne. reprezentanci tylko czterech krajów ( jeszcze s³owacy wywalczyli dwa br±zowe kr±¿ki) zajmowali miejsca na podium w rywalizacji dru¿ynowej.
w pó³fina³ach konkurencji indywidualnych wyst±pi osiem naszych osad. przez eliminacje nie przebrn±³ mateusz polaczyk, zajmuj±c dopiero 58 pozycjê. najwy¿ej w kwalifikacjach uplasowa³ siê grzegorz polaczyk, który by³ siódmy.

bogdan chru¶cicki, 22 wrze¶nia 2007

dziarski stulatek

sto lat temu, w poznaniu znajduj±cym siê pod niemieck± w³adz± za³o¿ony zosta³ klub pi³karski "normandia". po piêciu latach istnienia zmieni³ nazwê na "posnania", obowi±zuj±c± do dzi¶, choæ po pi³karzach dawno ju¿ nie ma ¶ladu. i s³usznie, bo nigdy nie by³a najlepsz± dru¿yn± wielkopolski, zawsze by³a w cieniu "lecha" czy "warty". wspó³czesnym kibicom poznañski klub kojarzy siê wy³±cznie niemal ze sportami wodnymi, przede wszystkim kajakarstwem. a sekcja kajakowa obchodzi pó³wiecze. w 1957 roku za³o¿y³ ja, przy wspó³pracy tadeusza mendelewskiego i zygmunta walczaka, niezmordowany zawodnik, trener i dzia³acz w jednej osobie, nie¿yj±cy ju¿ tadeusz kulczak. i ju¿ w pierwszym roku istnienia czwórka juniorów w sk³adzie: andrzej kulczak, andrzej królikowski, tadeusz kara¶kiewicz i tadeusz kaczmarek zdoby³a mistrzowski tytu³ na 3000 metrów. potem by³o gorzej, a¿ do czasu gdy trenerem zosta³ znany poznañski zawodnik cyryl talarowski. klub zacz±³ prowadziæ szerokie szkolenie m³odzie¿y, pojawili siê zawodnicy znani nie tylko w polsce. pierwszymi takimi wychowankami byli: maria kazanecka, ryszard oborski, zbigniew torzecki. po drugim okresie zastoju, w pierwszej po³owie lat 80-tych do reprezentacji trafi³ mariusz rutkowski, medalista mistrzostw ¶wiata. i od tamtej pory datuje siê gwa³towny rozwój klubu, który po kilkunastu latach sta³ siê najsilniejszy w polsce jego zawodnicy zdobywali dziesi±tki medali: olimpijskich, mistrzostw ¶wiata i europy zarówno seniorów jak i juniorów.
w poznaniu trwaj± obchody jubileuszu "normandii - posnanii". do³±czamy siê do ¿yczeñ dla dziarskiego stulatka.

bogdan chru¶cicki, 22 wrze¶nia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki mistrzostw europy w kajak polo:

- wyniki - pdf - 216kb

pzkaj, 20 wrze¶nia 2007

zmiana terminu konferencji

w imieniu komisji turystyki i rekreacji polskiego zwi±zku kajakowego, komisji turystyki kajakowej zarz±du g³ównego pttk oraz bezpo¶redniego organizatora imprezy - stowarzyszenia instruktorów i trenerów kajakarstwa serdecznie zapraszam do wziêcia udzia³u w ogólnopolskiej konferencji instruktorów i xxxvi zlocie przodowników turystyki kajakowej pttk pod patronatem marsza³ka województwa mazowieckiego pana adama struzika oraz w x biesiadzie kajakowej, które odbêd± siê w dniach 16-18 listopada 2007 r. w centrum szkoleniowo-konferencyjnym kzrs "sch" w warszawie przy ul. odrêbnej 4 (dojazd autobusem linii 146 z dworca pkp warszawa wschodnia do przystanku na skrzy¿owaniu ul. romantycznej z wa³em miedzeszyñskim).
zg³oszenia na za³±czonym kwestionariuszu nale¿y przes³aæ na e-mail: ksiazek.pzkaj@wp.pl lub na adres stowarzyszenia w terminie do 5 listopada br, wraz z dowodem wp³aty w wysoko¶ci 190 z³. z tytu³u czê¶ciowego zwrotu kosztów uczestnictwa na konto stowarzyszenia (ilo¶æ miejsc ograniczona ! proponujê zacz±æ od rezerwacji miejsc !). osoby pragn±ce wzi±æ udzia³ wy³±cznie w biesiadzie kajakowej przesy³aj± kwestionariusz oraz wp³acaj± kwotê w wysoko¶ci 90 z³otych.
prosimy o terminowe zg³oszenie, co umo¿liwi nam zapewnienie uczestnikom wszystkich ¶wiadczeñ, w tym okoliczno¶ciowych pami±tek.
wszystkie osoby przyjête na imprezê otrzymaj± jej szczegó³owy program drog± mailow± w terminie pó¾niejszym.
informujê, ¿e istnieje mo¿liwo¶æ skorzystania z zakupu w przedsprzeda¿y pkp intercity "super biletu". zainteresowanych odsy³am na stronê: www.intercity.pl

do zobaczenia
krzysztof ksi±¿ek

- karta zg³oszenia - pdf - 59kb
- kalendarz imprez turystycznych na rok 2007 - pdf - 72kb

pzkaj, 18 wrze¶nia 2007

zdjêcia kadry

zdjêcia reprezentacji na mistrzostwa ¦wiata w slalomie w brazylii

- galeria zdjêæ

pzkaj, 17 wrze¶nia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki miêdzynarodowych regat kajakowych "galve" wilno-litwa 15-16.09.2007:

- wyniki - pdf - 182kb

pzkaj, 17 wrze¶nia 2007

icf og³asza zwiêkszon± liczbê kontroli antydopingowych podczas mistrzostw ¦wiata w slalomie

liczba kontroli antydopingowych bêdzie podwojona w czasie zbli¿aj±cych siê mistrzostw ¦wiata seniorów w kajakarstwie slalomowym w brazylii.
prezydium icf na niedawno odbytym spotkaniu podjelo decyzje o zwiekszeniu liczby kontroli z minimalnej liczby 20 do 40 kontroli.
"zawodnicy musze wiedziec, ze icf podchodzi powaznie do kontroli antydopingowej", ostrzega prezydent icf, pan ulrich feldhoff.
mistrzostrzostwa odbêd± siê w foz do iguassu w dniach 19 - 23 wrzesnia, a oczekiwanych jest tam 65 pañstw uczestniczacych.
program rozwoju icf udzieli wsparcia okolo 30 zawodnikom z 30 pañstw. wezm± oni udzia³ w zgrupowaniu treningowym poprzedzajacym mistrzostwa ¦wiata.

pzkaj, 17 wrze¶nia 2007

program

w za³±czeniu przedstawiamy program open european juniors cup olympic hopes competitions 2007 bydgoszcz:

- program - pdf - 1,24mb

pzkaj, 14 wrze¶nia 2007

podczas mistrzostw ¦wiata w kajakarstwie klasycznym wszystkie kontrole antydopingowe czyste

wszystkie (60) próbek kontroli antydopingowej pobranych podczas mistrzostw ¦wiata seniorów w kajakarstwie klasycznym 2007 zosta³o uznane za negatywne - poinformowa³o w poniedzia³ek 3 wrze¶nia laboratorium kreischa w niemczech.
prezydent icf, pan ulrich feldhoff podwoi³ ilo¶æ kontroli antydopingowych z minimalnej wymaganej 30 do 60 w tygodniu poprzedzajacym zawody.
"jest to pozytywny sygna³ dla naszego programu antydopingowego", komentuje przewodniczacy komisji medycznej i antydopingowej icf, dr don mckenzie. dr mckenzie podkre¶li³, i¿ testy w trakcie zawodów s± "absolutnie niezbêdne", jednak¿e nie mo¿na zapominaæ o wadze testów poza zawodami. "wobec poprawy wspó³pracy z dzia³aczami w roku 2007, nasz program antydopingowy sta³ siê bardziej wymierzony i efektywniejszy. mistrzostwa odby³y siê w duisburgu w dniach 8-12 sierpnia, gdzie gospodarzem by³ niemiecki zwi±zek kajakowy, deutscher kanu verband.
pozosta³e zawody icf w roku 2007, podczas których nie wykryto pozytywnego wyniku kontroli antydopingowej to seria pucharów ¦wiata w kajakarstwie klasycznym oraz slalomie, mistrzostwa ¦wiata juniorów w kajakarstwie klasycznym, seria pucharów ¦wiata w zje¾dzie kajakowym, puchar ¦wiata seniorów w maratonie kajakowym oraz mistrzostwa ¦wiata juniorów w zje¾dzie kajakowym.

pzkaj, 14 wrze¶nia 2007

"górale" trafili na pierwsze dni wiosny

wiosna w tym zak±tku ¶wiata jest wyj±tkowo piêkna, proszê spojrzeæ na zdjêcia znajduj±ce siê na naszej stronie. foz do iguassu le¿y o siedemset kilometrów na po³udniowy zachód od sao paulo, tu¿ przy granicy brazylii z paragwajem i argentyn±, która klinem wbija siê w tym miejscu miêdzy te dwa kraju. to kraina wspania³ej przyrody ale tak¿e gro¾nych wodospadów. polscy slalomi¶ci znaj± ju¿ ten region. w drugiej po³owie lat 90-tych brazylia zorganizowa³a w tym zak±tku igrzyska natury. zaproszeni zostali krzysztof ko³omañski i marek staniszewski, którzy stali siê bohaterami mediów i organizatorów, ratuj±c z niebywa³ej opresji wspania³a dwójkê francuskich kanadyjkarzy - forquesa i addisona. francuzi zostali dozgonnymi przyjació³mi naszych pó¾niejszych wicemistrzów olimpijskich, wdziêcni im byæ mo¿e nawet za uratowanie ¿ycia. wodospady, przy których odbywa³y siê wówczas zawody, le¿± o mniej wiêcej 40 kilometrów od toru slalomowego, na którym zostan± rozegrane mistrzostwa ¶wiata.
tym razem ten zak±tek brazylii obejrzy znacznie bardziej liczna polskich kajakarzy górskich. specjali¶ci z resortu wyj±tkowo przychylnie spojrzeli na "górali". w efekcie do brazylii polecia³o a¿ dziesiêcioro zawodników! jeszcze raz zawierzono paniom, wysy³aj±c dwie zawodniczki. pojedzie tak¿e trójka kajakarzy i trójka kanadyjkarzy w jedynkach. dwójka wybra³a siê jedna, ale inne nie mia³y praktycznie ¿adnych szans na uzyskanie dobrych wyników.
dru¿yna jest bardzo m³oda. wyj±tkiem jest krzysztof bieryt, licz±cy sobie 33 lata. agnieszka stanuch ma 28 lat. grzegorz kiljanek, marcin pochwa³a i pawe³ sarna urodzili siê w l984 dariusz popiela i grzegorz polaczyk w 1985 roku, a natalia pacierpnik, mateusz polaczyk i dawid bartos w 1988.
medale mistrzostw, których ostatnio mamy jak na lekarstwo (oczywi¶cie w grupie seniorów) to jeden z celów wyprawy. drugim, równie wa¿nym, s± kwalifikacje olimpijskie. pamiêtajmy, ¿e zawodnicy zdobywaj± je nie dla siebie, a dla kraju i ¿e w ka¿dej konkurencji mo¿na wywalczyæ tylko jedno miejsce. trzymamy kciuki! a rywalizacjê w mistrzostwach w brazylii bêdzie mo¿na obejrzeæ na antenie "eurosportu". pierwsza relacja 21 wrze¶nia o godz.19.30

bogdan chru¶cicki, 14 wrze¶nia 2007

zdjêcia - brazylia

zdjêcia pochodz± z brazylii z miejscowo¶ci foz do iguazzu gdzie odbêd± siê mistrzostwa ¦wiata seniorów w terminie 19 - 23.09.2007 r.

- galeria zdjêæ

pzkaj, 14 wrze¶nia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki mistrzostwa ¦wiata w maratonie gyor-wegry 8-9.09.2007:

- wyniki - results.mkksz.hu/en/timetable

pzkaj, 14 wrze¶nia 2007

sk³ad reprezentacji

w za³±czeniu przedstawiamy :

- sk³ad reprezentacji - pdf - 55kb

pzkaj, 10 wrze¶nia 2007

program

w za³±czeniu przedstawiamy program otwartych mistrzostw polski smoczych ³odzi:

- program - pdf - 42kb

pzkaj, 7 wrze¶nia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki mistrzostw polski seniorów:

- wyniki - www.wzkaj.poznan.pl - od 8.09.2007

pzkaj, 5 wrze¶nia 2007

program

w za³±czeniu przedstawiamy program mistrzostw polski seniorów i mistrzostw m³odzików polskiego zwi±zku kajakowego

- program - pdf - 156kb

pzkaj, 4 wrze¶nia 2007

ranking pucharów ¦wiata 2007

w za³±czeniu przedstawiamy ranking pucharów ¦wiata 2007 w kajakarstwie klasycznym

- ranking - pdf - 47kb

pzkaj, 4 wrze¶nia 2007

z³oty deszcz w belgradzie!!!

spad³ na na nasza kajakarsk± dru¿ynê podczas mistrzostw europu juniorów i m³odzie¿y (u23). nasi reprezentanci sami doprowadzili do tego, ¿e tak hojnie ich obdarowano, bo na belgradzkim torze zaprezentowali fanatystycna dyspozycjê. w pierwszym dniu fina³ów wielki po³ów z³ota zaczeli juniorzy.
nasi kanadyjkarzy zdobyli wszsytkie trzy z³ote medale na dystansie 1000 metrów. najpierw wygra³ tomasz kaczor w c-1, potem piotr kuleta z bartoszem p³awskim w c-2 awielkiego dzie³a dokoñczy³a czwórka w sk³adzie dawid postro¿ny, artur szymañski, jakub sitkowski i artur zaj±c. doskonale spisa³y siê tak¿e dziewczêta. wielk± niespodziankê sprawi³y karolina naja i agnieszka kowalczyk, zwyciê¿aj±c w k-2. w jedynkach, patrycja horodyñska wywalczy³a medal br±zowy.
po tak udanym przedpo³udniu nastapi³o drugie kajakarskie rozdanie, a do gry zasiedli zawodnicy z grupy m³odzie¿owej (u-23). pi±ty z³oty medal do naszej sakiewki dorzuci³a czwórka kajakarzy w sk³adzie: jakub cebula, dawid wardowicz, tomasz olszewski i maciej podgórski. w dwójkach mariusz kujawski i tomasz nowak siêgneli po srebro. starsi nieco kanadyjkarze nie chcieli byæ gorsi i od juniorów, wiêc kamil mendalka i arkadiusz toñski wywalczyli równie¿ srebrny medal a mariusz kruk okaza³ siê trzecim zawodnikiem w jedynkach.
³±cznie nasza dru¿yna zdoby³a 9(!) medali - 5 z³otych, 2 srebrne i 2 br±zowe. wywalczy³a wiêc medale w ponad po³owie rozegranych w pierwszym dniu konkurencji, w tym w prawie jednej trzeciej konkurencj, by³y to z³ote kr±¿ki. naprawdê wspania³y sukces, a to chyba nie koniec naszych osi±gniêæ, bo w drugim dniu fina³ów zostan± rozegrane konkurencje na dystansie 500 metrów.

bogdan chru¶cicki, 2 wrze¶nia 2007

og³oszenie

w za³±czeniu przedstawiamy og³oszenie: "przetarg ograniczony na dostawê sprzêtu"

- og³oszenie - pdf - 1 mb

pzkaj, 31 sierpnia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki mistrzostw europy juniorów i u-23 belgrad '2007:

- wyniki - http://www.kayakec2007.com/

pzkaj, 31 sierpnia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki mistrzostw europy weteranów w poznaniu:

- wyniki - pdf - 329kb

pzkaj, 28 sierpnia 2007

zwiad w pekinie

by³ bardzo potrzebny. ze sportowego punktu widzenia zawody przedolimpijskie w kajakarstwie mia³y znikome znaczenie. lwiej czê¶ci ¶wiatowej czo³ówki nie by³o, a ci którzy zjawili siê w stolicy chin okazali siê wczasowiczami a nie zawodnikami, bo mieli do¶æ sezonu. przedolimpijska próba na torze shunyi by³a o wiele wa¿niejsza dla tych, których zadaniem jest organizacja wyjazdu na igrzyska oraz przygotowanie zawodników do startu.
tor regatowy jest piêkny, ale przede wszystkim ogromny. chiny s± przecie¿ wielkie. le¿y w odleg³o¶ci oko³o dwóch godzin jazdy od centrum stolicy, od wioski olimpijskiej. pierwszy wniosek brzmi: trzeba w niej zamieszkaæ, a nie szukaæ bli¿szej lokalizacji kwater, bo to nic nie da, a bêdzie gorzej z powodów transportowych i gastronomicznych. teren toru jest olbrzymi, ods³oniêty, warunki dla wszystkich powinny byæ podobne. po wej¶ciu w bramê, po prawej stronie le¿y tor regatowy dla wio¶larzy i kajakarzy, po lewej dla slalomistów. na tym pierwszym, hangary s± bardzo oddalone od wie¿y sêdziowskiej. wezwanie przez jury kierownika ekipy zmusi go do jazdy na rowerze, w inny sposób nie zd±¿y zameldowaæ siê na czas. zawodnicy wyruszaj±cy na start musi mieæ ze sob± absolutnie wszystko co jest mu potrzebne. je¶li czego¶ zapomni, a sêdziowie to zauwa¿± , dostarczenie brakuj±cego wyposa¿enia bêdzie praktycznie niemo¿liwe ze wzglêdu na odleg³o¶æ od hangaru. uczestnicy wy¶cigu bêd± zreszt± musieli p³yn±c ponad 700 metrów na start.
na torze hulaj± wiatry. mo¿e siê zdarzyæ, ¿e trzeba bêdzie p³yn±c pod wiatr. nale¿y siê wiec przygotowaæ na wysi³ek o co najmniej 5 sekund d³u¿szy. zamiast wysi³ku 500 metrów trzeba bêdzie zu¿ytkowaæ energiê jak na pokonanie 550 metrów. to nie jest taki szybki tor jak np. w sewilli.
tor dla slalomistów jest niezwykle trudny. te z sydney i aten s± zabawkami w porównaniu z tym, co "górale" zastan± pod pekinem. woda jest wyj±tkowo burzliwa, jest jej wrêcz ogromny wprost nadmiar. bardzo trudno bêdzie j± "przeczytaæ". jedynym ponoæ zbli¿onym do chiñskiego toru obiektem, jest tor w lipsku. wiadomo wiêc, gdzie trzeba siê szykowaæ do olimpijskiego startu. od biedy mo¿na w augsburgu, ale to naprawdê rezerwowe wyj¶cie.
fizjolog dariusz sitkowski, dwaj lekarze i dwa trenerzy (micha³ brzuchalski i o³eksandr ko³ybelnikow) mieli pe³ne rêce roboty. nad torem jest smog, warunki s± trudne, klimatyzacja bêdzie sprawia³a problemy (atlanta siê k³ania!!!)
zawody, jako siê rzek³o, mia³y charakter imieninowy, choæ na przyjêciu nie by³o podstawowych, zaproszonych go¶ci. wojciech tyszyñski i roman rynkiewicz zajêli trzecie miejsce w wy¶cigu dwójek, a beata miko³ajczyk i monika borowicz pop³ynê³y w czwórce ze s³owaczkami kmetov± i kohlov±, by³y trzecie, ale medal wrêczono chinkom, a s³owiañskiej osadzie dano nagrodê pocieszenia, bo wystêpowa³a w³a¶ciwie poza konkursem.

bogdan chru¶cicki, 28 sierpnia 2007

zdjêcia

zawody "good luck" test olimpijski pekin '2007



pzkaj, 27 sierpnia 2007

propozycje sk³adów

w za³±czeniu przedstawiamy propozycje sk³adów osad reprezentacji polski na mistrzostwa europy w kajakarstwie klasycznym w belgradzie:

- mlodzie¿ (u23) - pdf - 82kb
- juniorzy - pdf - 83kb

pzkaj, 25 sierpnia 2007

zdjêcia kadry

zdjêcia reprezentacji na mistrzostwa europy w belgradzie - u23 i juniorzy

- galeria zdjêæ

pzkaj, 25 sierpnia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki xxii m³odzie¿owych mistrzostw polski o puchar pkol - puchar województw w bydgoszczy

wyniki - pdf - 5,56mb

pzkaj, 21 sierpnia 2007

"kotek" cieszy siê zaufaniem

bez w±tpienia pokaza³y to wyniki g³osowania jakie przeprowadzono podczas niedawno zakoñczonych mistrzostw ¶wiata w duisburgu. ich uczestnicy musieli dokonaæ wybory swoich dwóch przedstawicieli do komisji sportowców icf ( miêdzynarodowej federacji kajakowej). zg³oszono cztery kandydatury. 118 g³osów otrzyma³a hiszpanka belen snchez pe³ni±ca obowi±zki przewodnicz±cej komisji. grzegorz kotowicz otrzyma³ 83 g³osy i wraz z hiszpank± wybrany zosta³ na kolejna kadencjê. nasz by³y znakomity kajakarz a obecnie trener zdecydowanie pokona³ rywali. francuz babak amir-tahmasseb otrzyma³ 25 g³osów a niemiec stefan ulm 24. podczas mistrzostw ¶wiata w brazylii w g³osowaniu wybranych zostanie dwóch przedstawicieli slalomu kajakowego a przewodnicz±cy komisji konkurencji nie-olimpijskich desygnuj± tak¿e dwóch przedstawicieli.

bogdan chru¶cicki, 18 sierpnia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki mistrzostw polski seniorów w slalomie kajakowym w drzewicy:

wyniki - pdf - 1,85mb

pzkaj, 18 sierpnia 2007

kilka niespodzianek w drzewicy

w miniony weekend w drzewicy spotka³a siê ca³a krajowa czo³ówka slalomistów, by rywalizowaæ o indywidualne tytu³y mistrzów polski. zawody przynios³y kilka niespodzianek, a ich rezultaty komentuje trener zbigniew mi±zek.
k-1 kobiet - natalia po raz drugi z rzêdu ogra³a starsze od siebie kole¿anki. wnioskowaæ bêdziemy, aby to ona pojecha³a na mistrzostwa ¶wiata do brazylii. moim zdaniem mo¿e wywalczyæ awans do igrzysk.
k-1 mê¿czyzn - mateusz zrobi³ wielka niespodziankê. w lipcu p³ywa³ s³abo, by³ w cieniu starszego brata i draka popieli. wydaje siê, ¿e jego forma zwy¿kuje, pokaza³ to wstêpnie w krakowskich mistrzostwach europy, a teraz potwierdzi³. p³ywa spokojniej i pewniej.
c-1 - grzegorza oszukano w krakowie, powinien mieæ medal w mistrzostwach europy do lat 23. naprawdê prezentuje siê teraz ¶wietnie. wygra³ na du¿ym luzie. dla wielu zaskakuj±ca mo¿e byæ pozycja weterana mariusza wieczorka. dla mnie nie, bo on powa¿nie traktuje przygotowania do igrzysk w pekinie i chcia³by ograæ obecnych kadrowiczów. c-2 - pawe³ i marcin nie maj± w³a¶ciwie rywali w kraju, wiêc mo¿na powiedzieæ, ¿e tytu³ po prostu wpad³ im w rêce. zaskoczeniem jest druga lokata zawodników sokolicy kro¶cienko, ale naprawdê byli w du¿ej formie w drzewicy.
slalomi¶ci za niespe³na tydzieñ rozpoczynaj± ostatnie zgrupowanie przed mistrzostwami ¶wiata. trenowaæ bêd± na trudnym torze troja w pradze.

bogdan chru¶cicki, 15 sierpnia 2007

program

w za³±czeniu przedstawiamy program xxii m³odzie¿owych mistrzostw polski o puchar pkol - puchar województw:

program - pdf - 1,38mb

pzkaj, 15 sierpnia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki d³ugodystansowych mistrzostw polski:

wyniki - pdf - 400kb

pzkaj, 14 sierpnia 2007

po¿egnanie z duisburgiem • w kolorze br±zowym

rzadko siê ostatnio zdarza³o, by reprezentacja polskich kajakarzy lepiej spisywa³a siê na dystansie 1000 metrów ni¿ na dwukrotnie krótszym. ostatni raz tak by³o w sewilli w 2002 roku. teraz mieli¶my powtórkê w duisburgu. w drugim dniu fina³ów na dystansie 200 metrów zobaczyli¶my tylko trzy osady kobiece. br±zowy medal wywalczy³y marta walczykiewicz i dorota kuczkowska. po po³udniu by³y fina³y na 500 metrów, bardzo nas interesuj±ce. zaczê³o siê od pasjonuj±cego wy¶cigu kajakarzy, w którym marek twardowski wywalczy³ br±zowy medal, przegrywaj±c tylko z kanadyjczykiem van koeverdenem i brytyjczykiem brabantsem. jak siê niestety okaza³o by³ ostatni medal dla polskiej reprezentacji. w ka¿dym niemal wy¶cigu nasi zawodnicy byli blisko podium, ale nie zdo³ali na nie wspi±æ siê. pawe³ baraszkiewicz by³ czwarty w jedynkach kanadyjkach, podobnie dwójka kanadyjkarzy daniel jêdraszko i roman rynkiewicz oraz czwórka kanadyjkarzy pawe³ skowroñski, arkadiusz toñski, ³ukasz woszczyñski i marcin grzybowski. na piatej pozycji znalaz³a siê dwójka dorota kuczkowska, monika borowicz i czwórka kobiet w sk³adzie sandra pawe³czak, edyta dzieniszewska, anna górzyñska i aneta bia³kowska. w jedynkach beata miko³ajczyk by³a dopiero siódma. nasza reprezentacja wywalczy³a wiêc 7 medali: 3 srebrne i cztery br±zowe. reprezentacja wraca w poniedzia³ek, l±duje na okêciu o 12.15

bogdan chru¶cicki, 12 sierpnia 2007

trzy srebrne, dwa br±zowe • pi±tka!!!

wspania³e by³o sobotnie popo³udnie na torze wedau w duisburgu. za fina³y nale¿y siê naszej dru¿ynie pi±tka! by³a zreszt± pi±tka, bo tyle w³a¶nie medali wywalczyli nasi reprezentanci. zaczê³o siê od spó¾nionego startu czwórki pañ na 500 metrów, za to finisz by³ b³yskawiczny i polski przegra³y tylko z niemkami i wêgierkami. brawo dla moniki borowicz, anety koniecznej, ma³gorzatay chojnackiej i eweliny wojnarowskiej. potem musieli¶my poczekaæ na wy¶cigi dwójek. zaczêli adam seroczyñski i mariusz kujawski. adam rozegra³ wy¶cig po mistrzowsku, przez pó³ dystansu trzyma³ siê na pi±tej pozycji, ale z bezpieczna strata a finisz naszej osady by³ znakomity. nie dali rady dogoniæ tylko francuzów, a ich z³oty medal by³ najwiêksz± sensacj± pierwszego dnia! dla mariusza by³ to pierwszy medal w "doros³ych" mistrzostwach ¶wiata. inaczej chcieli rozegraæ wy¶cig kanadyjkarze. pawe³ baraszkiewicz i wojciech tyszyñski d³ugo prowadzili, ale na finiszu wyprzedzili ich znowu niemcy oraz kubañczycy. dla tyszyñskiego by³ to pierwszy medal w konkurencji znajduj±cej siê w programie igrzysk. po srebro siêgnê³y ewelina wojnarowska i ma³gorzata chojnacka. d³ugo p³ynê³y na 3-4 pozycji, wydawa³o siê ¿e wêgierki s± poza zasiêgiem rywalek. ale gdy zaatakowa³y niemki, polki ruszy³y za nimi i po¶cig by³ fantastycznie skuteczny. niemki wygra³y a polski na ostatnich 20 metrach wyprzedzi³y wêgierki. jest to co prawda konkurencja nie znajduj±ca siê w programie igrzysk, ale liczy siê medal, a ponadto wyprzedzenie niedo¶cignionych wydawa³oby siê wêgierek. by³ to drugi medal tego dnia dla eweliny i ma³gorzaty!
do bia³o¶ci rozpali³a widownie na torze i przed telewizyjnymi ekranami walka czwórek kajakowych. marek twardowski ¶wietnie prowadzi³ nasz± osadê, która najd³u¿ej prowadzi³a, choæ czasami atakowali ja s³owacy i bia³orusini. na finiszu wydawa³o siê, ¿e bêdziemy mieli upragnione z³oto, ale wtedy niemcy p³yn±cy na torze pierwszym zaatakowali z taka si³±, ¿e nasi nie obronili prowadzenia. wygrali jednak wyra¾nie ze s³owakami i reszt± rywali. za rok mog± siê odegraæ (oby!) bo potencja³ czwórki jest ogromny. medalu nie zdoby³a tylko czwórka kanadyjkarzy, ale ona wyra¾nie odstawa³a poziomem od najlepszych. w sumie za nami znakomity dzieñ, mo¿e niedziela bêdzie jeszcze lepsza, bo czekamy na z³oto.
p³yn±cy na skrajnych torach zdobyli w sobotê dwa z³ote i jeden srebrny medal. na skrajnym torze pop³ynie marek twardowski...

bogdan chru¶cicki, 11 sierpnia 2007

drugi dzieñ mistrzostw ¶wiata • nieoczekiwana strata, k³opoty twardowskiego

trzecie miejsce w swoim pó³fina³owym wy¶cigu zaj±³ marek twardowski, przegrywaj±c z adamem van koeverdenem z kanady i rami zurem z usa. musia³ czekaæ na czwarty pó³fina³, bo od tych którzy zajêli trzecie pozycje w dwóch pierwszych mia³ zdecydowanie lepszy rezultat. na szczê¶cie znalaz³ siê w finale, ale pop³ynie w nim na skrajnym torze. a poziom rywalizacji jest nies³ychanie wysoki, o czym bole¶nie przekonali siê tomasz mendelski i adam wysocki. oni tak¿e zajêli trzecie miejsce w swoim pó³finale, ale nie mieli tyle szczê¶cia ile twardowski. lepsze od nich wyniki uzyska³y osady litwy (awans) i w³och. ju¿ w trzeciej konkurencji nie wywalczyli¶my kwalifikacji olimpijskiej. na szczê¶cie lepiej pop³ynê³y panie i kanadyjkarze. beata miko³ajczyk awansowa³a z drugiej pozycji, podobnie dwójka dorota kuczkowska i monika borowicz. w c-1 pawe³ baraszkiewicz by³ drugi za andreasem dittmerem a dwójka daniel jêdraszko i roman rynkiewicz wygra³a swój pó³fina³. miejsce w finale wywalczy³a tak¿e kobieca czwórka na dystansie 1000 metrów. oraz czwórka kanadyjkarzy na 500 metrów. mêska czwórka na tym dystansie zajê³a czwarte miejsce i po¿egna³a siê z udzia³em w mistrzostwach. jutro pierwsze wy¶cigi o medale, a wszystko wskazuje na to, ¿e bêdzie o nie bardzo ciêzko.

bogdan chru¶cicki, 10 sierpnia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki mistrzostw ¦wiata seniorów w kajakarstwie klasycznym duisburg - niemcy:

wyniki

pzkaj, 10 sierpnia 2007

pierwszy dzieñ mistrzostw ¶wiata • prawie zgodnie z planem

gdyby marcin grzybowski zdo³a³ wyprzedziæ albo hiszpana cala (mistrz olimpijski) albo meksykanina cristobala (mistrz ¶wiata) nasz plan na pierwszy dzieñ mistrzostw ¶wiata w duisburgu by³by wykonany. marcin walczy³ jak lew, do¶æ d³ugo prowadzi³, ale w koñcówce nie da³ rady znakomitym rywalom. szans na zdobycie paszportu do pekinu bêdzie musia³ szukaæ w mistrzostwach europy w mediolanie w 2008 roku.
dwójka i czwórka kajakarzy, dwójka kanadyjkarzy, p³yn±ce na dystansie 1000 metrów, oraz czwórka kobiet na 500 metrów zapewni³y sobie awans do fina³ów, a tym samym równie¿ prawo wystêpu w igrzyskach olimpijskich. nasi reprezentanci pewnie zwyciê¿ali w eliminacjach i pó³fina³ach. do sobotnich fina³ów zakwalifikowa³y siê tak¿e dwójka kobiet oraz czwórka kanadyjkarzy na tysi±c metrów. w drugim dniu uczestnicy mistrzostw ¶wiata rywalizowaæ bêd± o awans na dystansie 500 metrów a kobieca czwórka na dwukrotnie d³u¿szym dystansie.

bogdan chru¶cicki, 10 sierpnia 2007

program

w za³±czeniu przedstawiamy program d³ugodystansowych mistrzostw polski:

program - pdf - 1,4mb

pzkaj, 07 sierpnia 2007

wyniki

w za³±czeniu przedstawiamy wyniki xiii ogólnopolskiej olimpiady m³odzie¿y i mistrzostw polski juniorów:

dzieñ 1 - pdf - 4,8mb
dzieñ 2 - pdf - 4,6mb
dzieñ 3 - pdf - 1,9mb

pzkaj, 07 sierpnia 2007

kraków indywidualne - dorzucili do skarbonki!

niedzielna rywalizacja indywidualna przynios³a kolejne sukcesy naszym reprezentantom. do czterech medali wywalczonych w sobotê, dorzucili kolejne cztery, wiêc nasza skarbonka "spuch³a". najwiêkszy sukces odniós³ dariusz popiela, który w piêknym stylu wygra³ rywalizacje kajakarzy w grupie u-23. szósty by³ grzegorz polaczyk, a dziewi±ty jego brat mateusz. srebrny medal zawis³ na szyjach paw³a sarny i marcina pochwa³y. ust±pili tylko mocnej parze francuzów - peche i klaussowi. w dwójkach kanadyjkach mamy naprawdê warto¶ciowe zaplecze. srebrny i br±zowy medal wywalczy³y polskie duety. na drugiej pozycji zawody ukoñczyli bracia karol i marcin kasprzakowie a na trzeciej kamil gondek i andrzej poparda. w finale pop³ynê³a równie¿ trzecia nasza dwójka. dominik wêglarz i dawid dobrowolski zajêli szóste miejsce. ich rywalizacja powinna naprawdê przynie¶æ szybko efekty równie¿ w gronie seniorów. ³±cznie wiêc nasza reprezentacja wywalczy³a 4 z³ote, dwa srebrne i dwa br±zowe medale. mo¿na gratulowaæ.

bogdan chru¶cicki, 06 sierpnia 2007

na torze pod tyñcem - z³ote dru¿yny

wspania³e by³o sobotnie popo³udnie na torze slalomowym pod tyñcem w krakowie. nasz± m³odzie¿ mo¿na by³o nazwaæ kolekcjonerami z³ota. w rywalizacji zespo³owej sukces goni³ sukces. has³o da³a jednak, do¶æ nieoczekiwanie, dru¿yna juniorek. agnieszka nosal, anna ingier i oliwia su³kowska wywalczy³y br±zowy medal, ustêpuj±c tylko czeszkom i brytyjkom. to by³o rano, a po paru godzinach do akcji wkroczyli "jubilerzy". najpierw popis dali dawid bartos, grzegorz hedwig i grzegorz kiljanek. w obu przejazdach nasi "górale" byli najlepsi, a w drugim zaprezentowali najwy¿sz± klasê, wyprzedzaj±c s³owaków a¿ o trzy sekundy! nie minê³o pó³ godziny a w ich ¶lady posz³y dwójki. pawe³ sarna, marcin pochwa³a, andrzej poparda, kamil gondek, dawid dobrowolski i dominik wêglarz w drugim przeje¾dzie odrobili niewielkie straty do czechów i tak¿e wywalczyli z³oto. zwyciêstwem, podsumowali niezwykle udany dzieñ kajakarze. grzegorz polaczyk, mateusz polaczyk i dariusz popiela stoczyli za¿arty bój z w³ochami czechami, o ich sukcesie zadecydowa³a szybsza jazda. wszystkie trzy dru¿yny zebra³y bowiem po sze¶æ sekund kary.

krakowski klub kajakowy, 06 sierpnia 2007

zdjêcia kadry

zdjêcia reprezentacji seniorów na mistrzostwa ¦wiata seniorów w kajakarstwie klasycznym 8-12.08.2007 duisburg - niemcy oraz kwalifikacjê olimpijsk± pekin '2008

- grupa kobiet
- grupa kajakarzy
- grupa kanadyjkarzy

zdjêcia reprezentacji m³odzie¿y do 23 lat (u23) w kajakarstwie slalomowym na mistrzostwa w krakowie

- galeria zdjêæ

pzkaj, 06 sierpnia 2007

wyniki

wyniki z mistrzostw europy juniorów i u23 w krakowie mo¿na znale¾æ na stronie www.mates.sk

oraz w plikach do pobrania:
- wyniki mistrzostw europy juniorów i u23 w krakowie - pdf - 1,8 mb

pzkaj, 03 sierpnia 2007

prezent na urodziny

przed wyjazdem do racic mówi³ g³o¶no, ¿e chce zostaæ podwójnym mistrzem ¶wiata juniorów. byæ mo¿e dlatego, ¿e zbli¿a³y siê jego urodziny ( 4 sierpnia) i chcia³ sobie zrobiæ prezent.
- by³em pewien, ¿e mogê wygraæ - ¶mia³o przyznaje tomek. - podczas sprawdzianów w wa³czu uzyskiwa³em czasy, które zapowiada³y wielka formê. powtórzy³em je na torze w czechach , wiêc zgodnie z moimi oczekiwaniami okaza³y siê nieosi±galne dla rywali.
dwukrotny mistrz ¶wiata juniorów, (jedyny w historii) swoja sportow± przygodê zaczyna³ od tañca towarzyskiego. mia³ wtedy 11 lat.
- nieoczekiwanie, choæ w³a¶ciwie to rodzinna przypad³o¶æ, nast±pi³ atak kamieni moczowych i musia³em udaæ siê do szpitala. po powrocie z niego rodzice trochê obawiali siê, czy taniec bêdzie dla mnie bezpieczny, wiêc ojciec zaprowadzi³ mnie na przystañ warty. dwaj jego kuzyni p³ywali w barwach tego klubu, jeden z kuzynów mamy równie¿, wiêc w mojej rodzinie nie by³a to dyscyplina obca. trafi³em w rêce krzysztofa wittmanna, bo z miejsca podoba³y mi siê kanadyjki. tylko z pocz±tku dos³ownie kilka razy wyl±dowa³em w wodzie .po tygodniu p³ywa³em ju¿ sam po warcie. sam tego chcia³em, a trener nie obawia³ siê o moje bezpieczeñstwo, bo widzia³, ¿e sobie radzê.
stanis³aw rybakowski twierdzi, ¿e tomasz ma dobr± technikê wios³owania ( z lewej strony). s± jednak szkoleniowcy, którzy twierdz±, ¿e mo¿na sporo w niej zmieniæ. nie nale¿y chyba do nich dariusz bresiñski, od piêciu lat trener klubowy kaczora.
- teraz zacz±³em marzyæ o starcie w pekinie. nie jest to sen zupe³nie nierealny, wyobra¿am sobie, ¿e móg³bym pop³yn±æ w dwójce z paw³em baraszkiewiczem. uwa¿am, ¿e pasujê do mistrza. ale¿ by³aby to frajda, gdybym móg³ pojechaæ na igrzyska. ostatecznie, w przes³o¶ci, wielu m³odych ludzi zdobywa³o najwiêksze trofea, dlaczego mnie w¶ród nich ma nie byæ - rozmarza siê toimasz.
nie jest to niemo¿liwe. kaczor jest niew±tpliwie najwiêkszym talentem kajakarskim pierwszej dekady xxi wieku. trenuje z zapa³em, s³ucha uwag. jest przy tym bardzo ambitny. je¶li omin± go kontuzje i choroby, droga na szczyty stoi przed nim otworem. na razie jednak musi wystartowaæ w ogólnopolskiej olimpiadzie m³odzie¿y, a potem w mistrzostwach europy juniorów w belgradzie. na pewno jest wielkim faworytem obu imprez.

bogdan chru¶cicki, 31 lipca 2007

w³±cz "eurosport"

relacje z fina³ów mistrzostwa ¶wiata bêdzie mo¿na zobaczyæ na telewizyjnych ekranach. niemcy to nie hiszpanie, wiêc oczywi¶cie przygotowali ze swej strony transmisje. w sobotê fina³y na dystansie 1000 metrów obejrzymy od godziny 14-ej, a w niedzielê, 12 sierpnia, najpierw fina³y na 500 metrów o 9-ej, a potem sprinty o godzinie 16-ej.

bogdan chru¶cicki, 31 lipca 2007

du¿o zmian w sk³adzie na duisburg

31 osób zakwalifikowano do reprezentacji polski, która wyst±pi w mistrzostwach ¶wiata w duisburgu. mimo tak licznego zespo³u nasi zawodnicy nie pojawi± w niektórych konkurencjach. zabraknie ich w kilku wy¶cigach na dystansach, których nie ma w programie igrzysk olimpijskich. bêd± to: k-1 kobiet na 1000 metrów, k-1 i k-2 na 200 metrów oraz we wszystkich konkurencjach c-1 na 200 metrów.
w porównaniu z zestawieniem na mistrzostwa europy dosz³o do kilku istotnych zmian, g³ównie w mêskiej czê¶ci naszej reprezentacji. u pañ beata miko³ajczyk ma pop³yn±æ wy³±cznie na 500 metrów. w czwórkach iwonê py¿alsk± zast±pi aneta bia³kowska. w dru¿ynie kajakarzy w k-2 na 1000 metrów zaprezentuj± siê adam seroczyñski i mariusz kujawski, a w k-1 krzysztof ³uczak. w czwórce na tym dystansie, seroczyñskiego zast±pi pawe³ baumann. najwiêksze s± jednak zmiany w¶ród kanadyjkarzy. po pierwsze, do dru¿yny wróci³ pawe³ baraszkiewicz, który pop³ynie w jedynce na 500 metrów i w dwójce z wojciechem tyszyñskim na 1000 metrów. w jedynce na tym dystansie ujrzymy za to marcina grzybowskiego, który ze swoim sta³ym partnerem ³ukaszem woszczyñskim spotka siê wy³±cznie w czwórkach. z zespo³u ubyli: adam ginter, przemys³aw kaczmarek i kamil mendalka.

bogdan chru¶cicki, 31 lipca 2007

zmar³ ¦p witold bublewski

¦p
witold bublewski

harcmistrz, twórca dru¿yn ¿eglarskich
sekretarz polskiego zwi±zku kajakowego w latach 1930-1939r.
zmar³ w dniu 22 lipca 2007r w wieku 103 lat.
tworzy³ podstawy polskiego kajakarstwa i pozostawi³ po sobie niezatarte wspomnienie.
cze¶æ jego pamiêci! i

zarz±d pzkaj, 31 lipca 2007

zdjêcia kadry juniorów

european junior and under 23 slalom championships kraków

galeria zdjêæ

pzkaj, 28 lipca 2007

tomek zagra³ bis!

tomasz kaczor z poznañskiej warty by³ jednym z najbardziej wyró¿niaj±cych siê zawodników mistrzostw ¶wiata juniorów w czeskich racicach. w niedzielê tomek bisowa³ na torze, wygrywaj±c równie¿ zdecydowanie wy¶cig na 500 metrów, znów przed hiszpanem i niemcem. po dwa z³ote medale ( na obu dystansach) w jedynkach wywalczyli jeszcze wegierka zomilla hegyi i niemiec marcus gross. pozostali nasi zawodnicy nie zdo³ali stan±æ na podium. najbli¿ej tego celu by³a dziewczêca czwórka na 500 metrów oraz dwójka kanadyjkarzy równie¿ na 500 metrów. obie osady zajê³y czwarte miejsca. fatalnie zaprezentowali siê kajakarze. w ¿adnym wy¶cigu nie zdo³ali wywalczyæ miejsca w finale!

bogdan chru¶cicki, 29 lipca 2007

z³oto-srebrni "indianie"

spodziewano siê, ¿e kanadyjkarze bêd± najmocniejszym punktem polskiej reprezentacji w mistrzostwach ¶wiata juniorów w racicach. i pomy³ki nie by³o. tomasz kaczor z poznañskiej warty nie da³ rywalom szans w wy¶cigu jedynek na 1000 metrów, a bartosz p³awski z admiry gorzów i jakub sitkowski z or³a wa³cz wywalczyli srebro na tym dystansie.

bogdan chru¶cicki, 28 lipca 2007

udany pocz±tek w racicach

mi³e chwile prze¿yli¶my w pierwszym dniu mistrzostw ¶wiata juniorów w racicach. a¿ piêæ naszych osad bezpo¶rednio zakwalifikowa³o siê do fina³ów. imponuj±co wrêcz zaprezentowa³ siê tomasz kaczor, który w jedynce kanadyjce w cuglach zwyciê¿a³ na obu dystansach. do fina³u awansowa³a równie¿ patrycja horodyñska w jedynce na 1000 metrów, dwójka kanadyjkarzy na 1000 m i czwórka dziewcz±t na dystansie 500 metrów. reszta osad w sobotê walczyæ bêdzie o awans do fina³ów.

bogdan chru¶cicki, 28 lipca 2007

xiii ogólnopolska olimpiada m³odzie¿y i mistrzostwa polski juniorów

w za³±czeniu przedstawiamy program szczegó³owy:

program szczegó³owy - pdf - 5,58 mb

pzkaj, 28 lipca 2007

zdjêcia kadry juniorów

mistrzostwa ¦wiata juniorów - racice:

galeria zdjêæ

pzkaj, 26 lipca 2007

rankingi

w za³±czeniu przedstawiamy rankingi:

slalom world cup ranking 2007 - pdf - 169kb
slalom world ranking 2007 - pdf - 233kb

pzkaj, 25 lipca 2007

op³aty startowe

w za³±czeniu interpretacja ministerstwa sportu:

op³aty startowe - interpretacja ms - pdf - 349kb

zarz±d pzkaj, 25 lipca 2007

uwaga - weterani uczestnicy otwartych mistrzostw polski i pucharu europy

wprowadza siê zmiany

1. op³ata startowa 50,-z³ dla zawodników z polski startuj±cych w otwartych mistrzostwach polski bez ¿adnych ¶wiadczeñ ze strony organizatora.

2. op³ata 100 euro dla zawodników zagranicznych i z polski startuj±cych w otwartych mistrzostwach polski i pucharze europy weteranów z ni¿ej wymienionymi ¶wiadczeniami

  • lunch w oba dni zawodów
  • uroczysta kolacja w sobotni± noc
  • opieka medyczna na torze
  • agencja ochrony na torze
  • op³aty organizacyjne
  • indywidualnie zaprojektowany t-shirt
  • upominek z zawodów
  • plakat z zawodów

zarz±d pzkaj, 25 lipca 2007

mistrzostwa ¦wiata seniorów (i kwalifikacja olimpijska) w duisburgu

w za³±czeniu przedstawiamy sk³ad kadry na zawody w duisburgu

sk³ad na duisburg - pdf - 108kb

zarz±d pzkaj, 16 lipca 2007

nieudany wystêp w bawarii.

na torze w augsburgu zakoñczy³ siê tegoroczny cykl zawodów pucharu ¦wiata. nie przyniós³ on sukcesów naszym „góralom” a ostatni wystêp na olimpijskim torze w bawarii by³ najs³abszy ze wszystkich, ¿aden reprezentant polski niestety nie wyst±pi³ w fina³ach. najbli¿ej celu by³ krzysztof bieryt. w c-1 zaj±³ jedenaste miejsce. rywalizacje kanadyjkarzy wygra³ niemiec nico bettge, a niespodziank± by³a lokata w drugiej dziesi±tce, któr± zaj±³ znakomity s³owak micha³ martikan, zwyciêzca poprzednich dwóch zawodów.
po raz drugi z rzêdu s³abo, jeszcze gorzej ni¿ w tacen, wypad³a dwójka kanadyjkarzy. forma paw³a sarny i marcina pochwa³a gdzie¶ siê ulotni³a. pozostaje mieæ nadziejê, ¿e szybko powróci, bo inaczej o wywalczeniu kwalifikacji do igrzysk w pekinie bêdzie mo¿na zapomnieæ. w dwójkach po raz trzeci w pucharze wygrali s³owaccy bracia hochschornerowie.
s³abo ponownie spisali siê kajakarze, a ich kole¿anki, jak to ju¿ jest tradycj±, zamyka³y stawkê startuj±cych. na miesi±c przed najwa¿niejszym tegorocznym wstêpem w brazylijskim fozd iguas, s± wiêc spore powody do zmartwieñ.

bogdan chru¶cicki, 16 lipca 2007

niezawodna barbara

mijaj± lata a barbara przybylska nadal utrzymuje znakomit± dyspozycjê! w metrykê kobiecie wprawdzie nie nale¿y zagl±daæ, ale przecie¿ forma pani barbary mo¿e byæ tylko przedmiotem podziwu. by³a jedyn± w naszej skromnej liczebnie ekipie, która walczy³a o najwy¿sze cele w mistrzostwach europy w maratonie. zajmuj±ca siê coraz intensywniej trenowaniem m³odych, nasza kajakarka uleg³a tylko wêgierkom csay i follay, wywalczaj±c swój kolejny br±zowy medal.
mistrzostwa w s³owackim trenczynie przynios³y generalny sukces wêgrom, którzy wywalczyli a¿ siedem z³otych medali, tylko cztery oddaj±c innym europejskim nacjom. madziarzy dominowali zw³aszcza w dwójkach, zdobywaj±c komplet z³otych kr±¿ków. w naszej ekipie niez³y wystêp zanotowali juniorzy w kanadyjkach, a szczególnie mariusz ruczyñski, który uplasowa³ siê tu¿ za podium. pi±ty by³ mateusz walentynowicz, ale jego strata do wyprzedzaj±cych by³a do¶æ znacz±ca.

bogdan chru¶cicki, 16 lipca 2007

mistrzostwa ¦wiat juniorów - racice

w za³±czeniu przedstawiamy sk³ad kadry na zawody w czeskich racicach

sk³ad na racice - pdf - 740kb

zarz±d pzkaj, 13 lipca 2007

mistrzostwa europy w maratonie - trencin

w za³±czeniu przedstawiamy sk³ad kadry na zawody w s³owackim trencinie

sk³ad na trecin - pdf - 470kb

zarz±d pzkaj, 13 lipca 2007

komunikat nr 3/2007

w plikach do pobrania znajduje siê komunikat nr 3.207 dotycz±cy: uzupe³nienie zapowiedzi „iii mistrzostw polski m³odzików pzkaj 2007”

pzkaj, 12 lipca 2007

komunikat nr 2/2007

w plikach do pobrania znajduje siê komunikat nr 2/2007 dotycz±cy: xiii og6lnopolska olimpiada mlodzieiry i mistrzostwa polski junior6w , bydgoszcz 02-05.08.2007r.

pzkaj, 12 lipca 2007

tylko bartos w finale

drugi start w zawodach pucharu ¦wiata tak¿e nie by³ udany dla polskich slalomistów. w finale w s³oweñskim tacen znalaz³ siê tylko dawid bartos w c-1. ostatecznie zaj±³ dobre, siódme miejsce, a zwyciê¿y³ niezmordowany, góruj±cy nad reszta s³owak micha³ martikan. kanajdykarze byli najja¶niejszym punktem naszej ekipy. krzysztof bieryt zaj±³ 13 miejsce a grzegorz hedwig 19.reszta ekipy by³a wolna ju¿ po pierwszym niedzielnym, pó³fina³owym przeje¾dzie.
po raz pierwszy w tym sezonie, w powa¿nych zawodach przydarzy³o siê to dwójka. pawe³ sarna i marcin pochwa³a wyl±dowali na 11 miejscu, tuz za finalistami, ale jednak ich starta by³a spora. wygrali s³owaccy bracia hochschornerowie.
w rywalizacji kajakarzy by³o sporo niespodzianek. po raz pierwszy w karierze pucharowe zawody wygra³ s³oweniec jure meglic. po raz pierwszy na podium takiej imprezy stan±³ brytyjczyk scott parsons. nasza dwójka ponownie wypad³a poni¿ej oczekiwañ. grzegorz polaczyk by³ 17 a dariusz popiela dopiero 32. natomiast polaczyk mateusz nie zakwalifikowa³ siê do pó³fina³u.
nasze kajakarki wypad³y wprost fatalnie. agnieszka stanuch by³a dwudziesta, wiêc mo¿na rzec osi±gnê³a wynik w normie. ma³gorzata milczarek zajê³a dopiero 33 miejsce i wyprzedzi³y ja trzy zawodniczki, które minê³y bramkê, a wiêc dosta³y po 50 sekund kary! natalia pacierpnik nie przep³ynê³a przez dwie bramki…

wyniki fina³ów zawodów w tacen - pdf - 160kb

bogdan chru¶cicki, 9 lipca 2007

br±zowa ekipa

w tegorocznych mistrzostwach europy nie poznali¶my smaku z³ota. ostatecznie w galicyjskiej pontevedra polscy kajakarze zdobyli osiem medali- trzy srebrne i piêæ br±zowych. srebrne w konkurencjach nieznajduj±cych siê w programie igrzysk, wszystkie br±zowe w olimpijskich.
zawsze (z nielicznymi wyj±tkami) lepiej nam siê wiod³o na dystansie 500 metrów. w hiszpanii zdobyli¶my na tym dystansie 5 medali, w tym cztery br±zowe w konkurencjach olimpijskich. dwa by³y udzia³em pañ. szczególnie mi³± niespodziankê sprawi³a dwójka. monika borowicz i dorota kuczkowska nieznacznie przegra³y z niemkami walkê o drugie miejsce. podobnie twardy bój, dla odmiany z wêgierkami stoczy³a czwórka w sk³adzie: sandra pawe³czak, aneta konieczna, ma³gorzata chojnacka i ewelina wojnarowska. mistrz ¶wiata by³ trzeci na swoim koronnym dystansie, ulegaj±c brytyjczykowi brabantsowi i szwedomi gustafssonowi. tê sam± pozycjê, trochê, ale mile zaskakuj±c± po wcze¶niejszych niezbyt udanych startach, zajêli tomasz mendelski i adam wysocki. forma naszego duetu idzie w górê, choæ starta do niemców rauhe i wieskottera by³a jednak spora.
czê¶ciowo zrehabilitowali siê kanadyjkarze. pawe³ skowroñski, arkadiusz toñski, ³ukasz woszczyñski i marcin grzybowski wywalczyli srebrny medal, ulegaj±c tylko bia³orusinom. uczciwie trzeba przyznaæ, ¿e sk³ady czwórek, z wyj±tkiem bia³oruskiej i naszej by³y raczej rezerwowe. pochwaliæ trzeba tak¿e mariusza kruka, debiutuj±cego w mistrzostwach europy seniorów, który by³ pi±ty w jedynkach. od br±zowego medalu, który wywalczy³ aktualny mistrz olimpijski hiszpan david cal, dzieli³o go naprawdê niewiele.
w sprincie jedyny medal wywalczy³ marek twardowski. tym samym okaza³ siê najlepszym zawodnikiem naszego zespo³u, bo ma w dorobku srebrny i dwa br±zowe medale. ma³gorzata chojnacka i ewelina wojnarowska wywalczy³y jeden srebrny i jeden br±zowy

bogdan chru¶cicki, 2 lipca 2007

pochwa³a dla sarny i pochwa³y

nasza slalomowa dwójka kanadyjkarzy nie schodzi poni¿ej swego wysokiego poziomu. w ka¿dym tegorocznym starcie polski duet plasowa³ siê mniej wiêcej w po³owie czo³owej dziesi±tki. nie inaczej by³o w praskim pucharze ¦wiata. po pierwszym przeje¾dzie nasi zajmowali czwarte miejsce, w drugim musieli uznaæ jeszcze wy¿szo¶æ znakomicie p³yn±cych s³owackich braci skantarów oraz czechów volfa i stepanka. zdecydowane zwyciêstwo odnie¶li inni s³owaccy bracia - hochschornerowie. zwracamy uwagê na trzecie miejsce chiñskiej pary. minghui hu i junrong shu po raz pierwszy wywalczyli miejsce na podium zawodów o puchar ¦wiata dla chin.
w jedynkach, kajakarze, niestety pop³ynêli równie s³abo jak ich kole¿anki oraz kanadyjkarze.
dariusz popiela by³ dopiero 23 a grzegorz polaczyk 26. nieoczekiwanym zwyciêzc± zosta³ czech vavrzinec hradilek.

bogdan chru¶cicki, 1 lipca 2007

falstart w pradze

nieudany by³ dla nas pierwszy dzieñ w premierze pucharu ¦wiata w slalomie. nie do¶æ, ¿e w dziesi±tkach najlepszych w k-1 kobiet i c-1 zabrak³o miejsc dla bia³o-czerwonych, to w dodatku w pó³fina³ach zajêli odleg³e lokaty, ze sporymi startami do najlepszych. maria milczarek by³a 25, a agnieszka stanuch 28. na czele nic nowego - najlepsze w ostatnich sezonach. wygra³a czeszka stepanka hilgertova, przed aktualna mistrzyni± europy austriaczka violetta oblinger-peters i wicemistrzyni± ¶wiata fion± pennie z wielkiej brytanii.
w jedynkach kanadyjkach wspania³y pojedynek stoczyli aktualny mistrz europy micha³ martikan z czechem stanis³awem je¿kiem. czech okaza³ siê szybszy o 14 setnych sekundy. a s³owacki mistrz zadziwia, od jedenastu lat jest w czo³ówce ka¿dych niemal zawodów. grzegorz hedwig by³ 21 a grzegorz wójs 26.

bogdan chru¶cicki, 30 czerwca 2007

srebro i br±z na tysi±c metrów

srebrny medal by³ dzie³em kobiecej dwójki. ma³gorzata chojnacka i ewelina wojnarowska stoczy³y pasjonuj±cy bój z danusia kozak i gabriell± szabo. na mecie wêgierki by³y szybsze o pó³ sekundy. szwedki, siostry andersson, które wywalczy³y br±zowy medal, straci³y do naszej osady trzy sekundy. drugi medal, tym cenniejszy ¿e w olimpijskiej konkurencji, zdoby³a czwórka kajakarzy. marek twardowski, adam seroczyñski, adam wysocki i tomasz mendelski musieli uznaæ wy¿szo¶æ dominuj±cej w tym sezonie s³owackiej czwórki oraz wêgrów. z tymi ostatnimi nasza osada przegra³a zaledwie o cztery dziesi±te sekundy. warto przypomnieæ, ¿e  nasza czwórka dopiero po raz pierwszy pop³ynê³a w tym sk³adzie w zawodach. potencja³ naszych najlepszych zawodników jest wiêc bardzo du¿y.
w pierwszym dniu fina³ów pochwaliæ mo¿na jeszcze kobiec± czwórkê, która zajê³a czwarte miejsce, za wêgierkami, niemkami i w³oszkami. zawiedli kanadyjkarze. obroñcy mistrzowskiego tytu³u, marcin grzybowski i ³ukasz woszczyñski uplasowali siê dopiero na 7 miejscu, ze start± prawie 7 sekund do zwyciêskich niemców. czwórka by³a szósta, o od triumfatorów dzieli³o ja a¿ 9 sekund.
w pierwszych fina³ach dominowali wêgrzy, którzy zdobyli 4 z³ote, 4 srebrne i br±zowy medal.

bogdan chru¶cicki, 30 czerwca 2007

zmar³ mieczys³aw gostkowski

w warszawie zmar³ mieczys³aw gostkowski, jeden z prezesów polskiego zwi±zku kajakowego. pe³ni³ te funkcje w latach 1979 - 1988. by³ tak¿e honorowym prezesem zwi±zku.
urodzi³ siê w 1923 roku. w latach ii wojny ¶wiatowej by³ partyzantem uderzeniowych batalionów kadrowych, a tak¿e uczestnikiem powstania warszawskiego. ciê¿ko ranny, zosta³ wyniesiony do o¿arowa, cudem unikaj±c niemieckiej niewoli. po wyzwoleniu, od 1948 roku pracowa³ w zrzeszeniu sportowym „spójnia”. grywa³ w tenisa sto³owego, na uprawianie sportu nie pozwala³a mu ran nóg. w 1961 roku podczas zjazdu w poznaniu, rekomendowany przez stanis³awa zantarê, wybrany zosta³ cz³onkiem zarz±du polskiego zwi±zku  kajakowego i obj±³ funkcje wiceprezesa do spraw sportowych. po ¶mierci antoniego bazaniaka zosta³ wybrany prezesem zwi±zku i swa funkcje sprawowa³  do 1988 roku. w pracy zawodowej równie¿ zajmowa³ siê sportem, by³ wiceprezesem sto³ecznej federacji sportu.
mieczys³aw gostkowski odznaczony by³ licznymi orderami i medalami z których najcenniejszy by³ krzy¿ oficerski orderu odrodzenia polski.
cze¶æ jego pamiêci.

nabo¿eñstwo ¿a³obne odbêdzie siê w dniu 3.07.2007 w ko¶ciele ¦w. wincentego na cmentarzu brudnowskim (ko¶ció³ murowany) o godz. 11:50.

bogdan chru¶cicki, 29 czerwca 2007

do hiszpanii jad± najlepsi

w czwartek 28 czerwca rozpoczynaj± siê mistrzostwa europy w hiszpañskim pontevedra. wysy³amy na nie najmocniejsza praktycznie reprezentacjê, na jak± nas staæ. zawody w hiszpanii bêd± jedynym sprawdzianem przed mistrzostwami ¶wiata w duisburgu, niezwykle wa¿n± batalia nie tylko o cenne medale, ale równie¿ o prawo wystêpu w igrzyskach olimpijskich. a o medale nie bêdzie ³atwo! ju¿ w ubieg³ym roku w czeskich racicach musieli¶my zadowoliæ siê dwoma, na szczê¶cie w olimpijskich konkurencjach. obroñcy tytu³u- ³ukasz woszczyñski i marcin grzybowski - wyst±pi± na swym koronnym dystansie 1000 metrów. srebrna z ubieg³ego roku beata miko³ajczyk wystartuje zarówno na 500 jak i 1000 metrów. po raz pierwszy w tym sezonie w jednej ³ódce zasi±d± marek twardowski, adam wysocki, tomasz mendelski i adam seroczyñski. nasi najlepsi w ostatnich latach kajakarze bardzo chcieli sprawdziæ swoje mo¿liwo¶ci na tle znakomitych rywali ze s³owacji, bia³orusi czy wêgier. m³odsza czwórka pop³ynie na dwukrotnie krótszym dystansie. w jedynkach oczywi¶cie wyst±pi marek twardowski, a w dwójce na 500 metrów wysocki z mendelskim, którzy bêd± mieli szansê rehabilitacji za kiepski start w pucharze ¦wiata.
w konkurencjach kobiecych wzmocnieniem czwórki na olimpijskim dystansie powinien byæ udzia³ w niej anety koniecznej, wracaj±cej do wysokiej formy. jej partnerkami bêd± du¿o m³odsze: sandra pawe³czak, ma³gorzata chojnacka i ewelina wojnarowska.

sk³ad kadry na pontevedra - pdf - 666kb

zarz±d pzkaj, 17 czerwca 2007

m³odzie¿ ¶ciga³a siê w ³êgnowie

kolejne udane regaty ma za sob± m³odzie¿ z 13 krajów. gdyby jeszcze w ³ênowie ca³kowicie dopisa³a pogoda… niestety, silny deszcz przerwa³ zawody na ponad pó³ godziny. bydgoska impreza, dziêki sprawnej organizacji i dobrym warunkom, zyskuje sobie coraz wiêksze uznanie, nie tylko w europie, czego dowodem udzia³ ekipy australijskiej.
w rywalizacji m³odzie¿owców (u-23), nasi reprezentanci odnie¶li dwa zwyciêstwa. oba by³y udzia³em pañ. karolina wysocka i magdalena krukowska wygra³y dwójki na 500 metrów, wyprzedzaj±c siln± osadê niemiecka, w której p³ynê³a silke, podobno bardzo utalentowana siostra s³awnej judith hoermann, wielokrotnej medalistki mistrzostw ¦wiata i europy.
w czwórce,  wraz z izabel± pitu³± i apoloni±  sowiñsk±, zwyciê¿y³y tak¿e osadê niemieck±. poza tym m³odzie¿owcy rzadko stawali na podium, a je¶li ju¿ jak tomasz olszewski i jakub cebula, to z du¿± strat± do najlepszych.
du¿o lepiej spisali siê juniorzy, zw³aszcza kanadyjkarze, którzy byli klasa dla siebie. nasi juniorzy wygrali piêæ z sze¶ciu konkurencji, oddaj±c pierwsze miejsce tylko w jedynkach na 1000 metrów! a i w tej konkurencji kaczor by³ drugi. tomasz kaczor, piotr kuleta, bartosz p³awski i jakub sitkowski nie dawali rywalom ¿adnych szans.
- cieszy mnie wyra¾ny postêp kajakarskiej czê¶ci kadry - powiedzia³ stefan hoffman, trener g³ówny kadry juniorów. - o tym, ¿e kanadyjkarze s± ¶wietni wiedzieli¶my od dawna. nareszcie co¶ drgnê³o u kajakarzy. patrycja horodyñska i zyta zydorczak pokaza³y, ¿e mo¿na liczyæ na nie w walce o medale mistrzostw europy. z lepszej strony pokazali siê tak¿e ch³opcy, zw³aszcza rosolski, janowicz i florczak. w ostatnich latach by³ kryzys, teraz dystans od najlepszy skraca siê.
bydgoskie regaty pokaza³y jeszcze raz du¿± sprawno¶æ miejscowych organizatorów. fama o ¶wietnej imprezie dla m³odzie¿y kr±¿y po ¶wiecie coraz bardziej intensywnie.

bogdan chru¶cicki, 17 czerwca 2007

pontevedra jednak na ekranie!

hiszpañska federacja, jak siê wydawa³o nie zdo³a³a za³atwiæ spraw produkcji transmisji telewizyjnych z mistrzostw europy w pontevedra i dlatego, stacja „eurosport” by³a zmuszona odwo³aæ relacje z tych zawodów. ostatecznie jednak zdo³ano jako¶ za³atwiæ kwestiê produkcyjne, wiêc z pewnym opó¾nieniem, ale jednak relacje w mistrzostw europy pojawi± siê na ekranach „eurosportu”. w sobotê, relacja zacznie siê o godzinie 15-tej a w niedzielê o 14.45.

bogdan chru¶cicki, 26 czerwca 2007

wyniki iii miêdzynarodowych regat kajakowych o puchar prezydenta miasta bydgoszczy

na stronie po¶wiêconej iii miêdzynarodowym regatom kajakowym o puchar prezydenta miasta bydgoszczy zamie¶cili¶my kompletne wyniki oraz punktacje zawodów.

webmaster, 25 czerwca 2007

wyniki iii miêdzynarodowych regat kajakowych o puchar prezydenta miasta bydgoszczy

na stronie po¶wiêconej iii miêdzynarodowym regatom kajakowym o puchar prezydenta miasta bydgoszczy zamie¶cili¶my pierwsz± czê¶æ wyników z zawodów.

webmaster, 24 czerwca 2007

program i wyniki

na stronie po¶wiêconej iii miêdzynarodowym regatom kajakowym o puchar prezydenta miasta bydgoszczy zamie¶cili¶my program zawodów (plik pdf).
na stronie pliki do pobrania znajduj± siê wyniki z zawodów jakie odby³y siê w bochum

webmaster, 21 czerwca 2007

trafili w szóstkê i ósemkê

szóste miejsce dwójki kanadyjkarzy oraz ósme kajakarza to najlepsze pozycje, jakie wywalczyli polscy slalomi¶ci w konkurencjach indywidualnych mistrzostw europy. niedzielne wyniki os³odzi³y czê¶ciowy zawód po rezultatach z liptowskiego mikulasza
jakie bia³o-czerwoni zanotowali w zachmurzon± i wietrzna sobotê.
losy grzegorza polaczyka wa¿y³y siê niemal do koñca pó³fina³owego przejazdu. slalom kajakarzy sypa³ niespodziankami a nawet sensacjami od pocz±tku do koñca. klêskê ponie¶li m. in. mistrz ¶wiata, w³och stefano cipressi i obroñca tytu³u niemiec fabian doerfler,. gdy p³yn±cy jako czwarty od koñca s³oweniec dejan kralj mia³ s³abszy od polaka rezultat, awans by³ ju¿ pewny.
w drugim przeje¾dzie grzegorz pojecha³ bardziej agresywnie, ale niestety raz tr±ci³ palik i w efekcie d³ugo zajmowa³ ostatnia pozcyjê. w dramatycznej koñcówce nie wytrzymali jednak dwaj zawodnicy. najpierw francuz julien billaut, ubieg³oroczny wicemistrz ¶wiata min±³ bramke. po chwili sensacyjny wicelider belg matthieu doby pope³ni³ koszmarne b³êdy techniczne i nasz zawodnik awansowa³ o dwie pozycje. ósme miejsce polaczyka jest dobrym rezultatem, tym bardziej, ¿e wsparte jest 11 pozycja jego m³odszego brata mateusza. dariusz popiela mia³ s³abszy wystêp, p³yn±³ bardzo nerwowo.
pawe³ sarna i marcin pochwa³a najpierw do¶æ pewnie wywalczyli awans do fina³u, a potem tak¿e poprawili siê o dwie lokaty. nasza dwójka pop³ynê³a rozwa¿nie i pewnie, nie otrzyma³a ¿adnej kary. nie by³a w stanie zagroziæ medalistom, ale z kolei tak¿e uzyska³a przewagê nad innymi. ich pozycja w mistrzostwach ca³kowicie odpowiada ich miejscom we wszelkich rankingach. postawa kanadyjkowej dwójki w liptowskim mikulaszu pokaza³a, ¿e nie powinna mieæ ¿adnych k³opotów z wywalczenie paszportu na igrzyska do pekinu.

bogdan chru¶cicki, 18 czerwca 2007

br±zowa szóstka

w pierwszym dniu fina³ów mistrzostw europy w liptowskim mikulaszu nasi slalomi¶ci wywalczyli medal. na trzecim miejscu podium, za niemcami i czechami, stan±³ zespó³ dwójek kanadyjkowych. pawe³ sarna z marcinem pochwa³a, dariusz wrzosek z jaros³awem miczkiem oraz kamil gondek z andrzejem popard±, ze z³otymi medalistami przegrali o blisko 9 sekund a ze srebrnymi o trzy i pó³ sekundy. walka z francuzami o br±zowy medal by³a wrêcz dramatyczna. po pierwszym przeje¾dzie trójkolorowi wyprzedzali naszych zawodników o piêæ i pó³ sekundy. w drugim nasz zespó³ pop³yn±³ spokojnie i pewnie. dosta³ karê tylko dwóch sekund ( w pierwszym 6-ciu). rywale cztery razy dotykali palików, w tym na ostatniej, naj³atwiejszej wydawa³oby siê bramce i to zadecydowa³o. nasi byli od nich lepsi o 39 setnych sekundy!
gratulacje dla ca³ej szóstki, a szczególne dla 16-letnich kamila i andrzeja. , bo to naprawdê bardzo utalentowani ch³opcy, którzy mog± dostarczyæ nam sporo rado¶ci w nastêpnych latach.

wyniki fina³u - pdf - 116kb

bogdan chru¶cicki, 17 czerwca 2007

ii regaty eliminacyjne seniorów, regaty eliminacyjne juniorów i m³odzików

zamie¶cili¶my prawid³owy plik z wynikami, za utrudnienia przepraszamy

webmaster, 14 czerwca 2007

„górale” pop³yn± tak¿e na ekranie!

dla naszych slalomistów puchar prezydenta krakowa by³ ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami europy. sk³ad naszej reprezentacji, w zasadzie by³ ju¿ wcze¶niej znany i nie ma w nim wiêkszych kadrowych niespodzianek. w jedynkach kajakowych kobiet wyst±pi±: agnieszka stanuch, ma³gorzata milczarek i natalia pacierpnik. trójkê panów w tej konkurencji stanowiæ bêdzie „¿elazna trójca” a wiêc grzegorz i mateusz polaczykowie oraz dariusz popiela, zdecydowanie dominuj±cy w kraju. w jedynkach kanadyjkach nie by³o ¿adnych w±tpliwo¶ci, co do kandydatur krzysztofa bieryta i dawida bartosa. do ostatniej chwili wa¿y³y siê za to losy dwóch grzegorzów. ostatecznie zdecydowano, ¿e do liptowskiego mikulasza pojedzie m³odszy o sze¶æ lat hedwig, a wójs zostanie w domu. w konkurencji dwójek wyst±pi± a¿ trzy osady. marcin pochwa³a i pawe³ sarna maja miejsce z „urzêdu”, jad± na koszt zwi±zku. jaros³aw miczek i dariusz wrzosek oraz 16-latkowie kamil gondek i andrzej poparda zaprezentuj± siê w mistrzostwach, bo zap³aci³y za nich ich kluby.
dla sympatyków slalomu mamy dobr± wiadomo¶æ. na telewizyjnych ekranach bêdzie mo¿na ¶ledziæ przebieg mistrzostw, bo stacja „eurosport” zaplanowa³a kilka godzin relacji z sobotnich i niedzielnych konkurencji. pierwsza relacja w sobotê, 16 czerwca o godzinie 10-ej.

bogdan chru¶cicki, 8 czerwca 2007

beata i dwaj mariuszowie najlepsi w ³êgnowie

druga eliminacja do kadry na torze regatowym w ³êgnowie przynios³a kilka nieoczekiwanych rezultatów, choæ generalnie trzeba powiedzieæ, ¿e kadrowicze dominowali na bydgoskim torze.
w¶ród pañ bezkonkurencyjna by³a beata miko³ajczyk, która zwyciê¿y³a na obu dystansach. za jej plecami uplasowa³a siê aneta konieczna, która przecie¿ stosunkowo niedawno wznowi³a treningi. jej tak szybki powrót do dobrej formy poprawia perspektywy reprezentacyjnych: dwójki i czwórki. na bydgoskim torze pojawi³a siê wreszcie, tak d³ugo oczekiwana na starcie aneta bia³kowska, która zdo³a³a znale¾æ siê w finale na 1000 metrów.
na jej powrót do dawnej formy bêdziemy musieli niestety jeszcze poczekaæ. reszta kadrowiczek micha³a brzuchalskiego p³ywa³a na podobnym poziomie.
w rywalizacji kajakarzy najlepszy okaza³ siê mariusz kujawski, zwyciêzca wy¶cigu na 1000 metrów i czwarty na dwukrotnie krótszym dystansie. marek twardowski wygra³ na swoim koronnym dystansie, a tysi±c metrów pop³yn±³ asekuracyjnie, wyra¾nie oszczêdzaj±c si³y. uwagê zwraca³a ambitna postawa adama wysockiego, który by³ tu¿ za mistrzem ¶wiata na dystansie 500 metrów. pozostali kadrowicze p³ywali w kratkê. jedni, jak tomasz mendelski lepiej na 500 metrów, inni jak krzysztof ³uczak na d³u¿szym.
w¶ród kanadyjkarzy nieobecny by³ pawe³ baraszkiewicz, a oficjalnym powodem jego absencji by³a choroba. po raz kolejny ¶wietnie zaprezentowa³ siê mariusz kruk. drugie lokaty na obu dystansach da³y mu pewne zwyciêstwo, choæ tyle samo punktów zgromadzi³ ³ukasz woszczyñski, triumfator na 500 metrów. na d³u¿szym dystansie zwyciê¿y³ jego partner z dwójki- marcin grzybowski. na uwagê zas³uguje wysoka, ósma lokata m³odego jakuba ko¾bia³a, który wyprzedzi³ a¿ czterech kadrowiczów: przemys³awa kaczmarka, romana rynkiewicza, arkadiusza toñskiego i daniela jêdraszko.

wyniki konsultacji - zip - 9mb

bogdan chru¶cicki, 7 czerwca 2007

ratownicy z krakowa

lekkomy¶lni grecy wystawili do wiatru europejsk± federacjê kajakow±! najpierw wyrazili chêæ przeprowadzenia mistrzostw europy juniorów i m³odzie¿owców w kajakarstwie slalomowym w 2007 roku. eca powierzy³a im obowi±zki gospodarza, bo wiadomo, jaka frajda dla m³odych „górali” by³aby rywalizacja na s³ynnym ateñskim torze.
wyznaczonym terminem zawodów by³ pocz±tek sierpnia. potem jednak, od chwili otrzymania praw, od eca, grecy jednak milczeli.
przez wiele miesiêcy nie odpowiadali nawet na ¿adne monity! 22 maja tego roku europejska federacja kajakowa poinformowa³a swych cz³onków o odwo³aniu ateñskich mistrzostw. podjê³a jednak próbê uratowania tej jak¿e wa¿nej imprezy.
na jej apel odpowiedzieli s³owacy i polacy. nasi po³udniowi s±siedzi zaproponowali tor w cunowie ko³o bratys³awy, my oczywi¶cie kraków.
s³owacy nie byli jednak w stanie utrzymaæ wcze¶niej wybranego terminu, proponowali przesuniêcie zawodów o trzy tygodnie.
kraków by³ gotów zorganizowaæ mistrzostwa w pierwszy weekend sierpnia. wdziêczna za dotrzymanie terminu, tak wa¿nego ze szkoleniowych powodów, europejska federacja przyzna³a miano gospodarza krakowowi. jego gospodarze, kajakowi dzia³acze i w³a¶ciciele toru, maj± doskona³± opiniê, wystawion± przez uczestników mistrzostw tych kategorii wiekowych w 2004 i 2005 roku. gród pod wawelem bêdzie, wiêc po raz trzeci go¶ci³ najlepszych m³odych slalomistów.
dwa razy wcze¶niej nasza reprezentacja suto ob³owi³a siê podczas mistrzostw na w³asnych ¶mieciach. miejmy nadziejê, ze za trzecim razem nie bêdzie inaczej.
do zobaczenia na krakowskim torze w dniach od 2 do 5 sierpnia!

bogdan chru¶cicki, 6 czerwca 2007

mateusz tym razem lepszy

na piêknym torze w cunowie, nieopodal bratys³awy, po raz kolejny spotkali siê czo³owi slalomi¶ci ¶wiata. dla naszej reprezentacji zawody o puchar s³owacji, by³y równocze¶nie kwalifikacjami do kadry na najbli¿sze zawody pucharu ¶wiata, a w perspektywie na mistrzostwa europy. tym razem nikt z naszych zawodników nie zdo³a³ stan±æ na podium. najbli¿ej by³ mateusz polaczyk, który zaj±³ czwarte miejsce w zawodach kajakarzy, wyprzedzaj±c starszego brata grzegorza o trzy lokaty. mateusz przegra³ wy³±cznie ze s³owakami, maj±c cztery karne sekundy,
w jedynkach kanadyjkach szósta lokatê zaj±³ krzysztof bieryt, a dziewi±ta grzegorz hedwig. tym razem wpadkê mia³ dawid bartos, który w pó³finale zarobi³ a¿ 58 sekund kary i zaj±³ ostatnie miejsce. w dwójkach kanadyjkach, w fina³owej dziesi±tce mieli¶my trzy osady, z których najwy¿sze, siódme miejsce, zajêli sarna i pochwa³a. na uwagê zas³uguje kolejny, dobry wystêp m³odej pary - andrzeja popardy i kamila gondka, którzy wyprzedzili bardziej rutynowanych wrzoska i miczka.
¿adnej z naszych panien nie uda³o siê zakwalifikowaæ do fina³owego przejazdu. najlepsz± z polek by³a agnieszka stanuch (13 lokata).
w sumie, wiêc kwalifikacje w bratys³awie nie przynios³y niczego nowego, bo dominowali w nich zawodnicy, którzy od pocz±tku tego sezonu graj± pierwsze skrzypce w¶ród naszych slalomistów. warto zwróciæ uwagê na kolejny dobry wystêp rosyjskich „górali”, którzy staja siê naszymi bardzo gro¾nymi rywalami we wszystkich czterech konkurencjach indywidualnych, nie mówi±c ju¿ o dru¿ynowych.

bogdan chru¶cicki, 22 maja 2007

trzy razy na podium w szeged

drugie zawody o puchar ¦wiata mia³y zdecydowanie mocniejsza obsadê ni¿ pierwsze. ze ¶wiatowej czo³ówki zabrak³o w nich niewielu zawodników, g³ównie z antypodów. wêgrzy i niemcy, którzy wystartowali w tym sezonie po raz pierwszy, odegrali g³ówne role. nasza reprezentacja, choæ w znacznie silniejszym zestawieniu ni¿ w zagrzebiu nie odegra³a znacz±cej roli. reprezentanci polski tylko dwukrotnie stawali na podium w szeged, za ka¿dym razem na trzecim miejscu.
sukces taki by³ udzia³em kobiecej dwójki dorota kuczkowska - marta walczykiewicz. nasze panny by³y trzecie na 200 metrów i czwarte na 500 m..
uwagê zwraca³y zdecydowane sukcesy m³odej dwójki czeskiej kmetova-kohlova.
w jedynkach na 500 metrów pawe³ baraszkiewicz by³ tak¿e trzeci, za dittmerem i oldershawem z kanadu. trudno oprzeæ siê wra¿eniu, ¿e kanadyjkarz z kraju klonowego li¶cia znów zrobi³ postêpy i chyba na dobre awansowa³ do ¶wiatowej czo³ówki.
czwarte miejsce wywalczy³a dwójka daniel jêdraszko i roman rynkiewicz na 500 metrów kanadyjkarze wywalczyli zreszt± najwiêcej wysokich lokat, bo jeszcze na pi±tych pozycjach uplasowali siê: pawe³ skowroñski w jedynkach oraz pawe³ baraszkiewicz i wojciech tyszyñski w dwójkach, obie osady na tysi±c metrów.
w czwórkach kanadyjkach nasze osady nie startowa³y.
marek twardowski, nasz mistrz ¶wiata zaj±³ pi±te miejsce na dystansie 500 metrów. wy¶cig wygra³ kanadyjczyk adam van koeverden, który u progu sezonu znajduje siê w doskona³ej dyspozycji.
dwójki kajakowe nie wesz³y do fina³ów, a czwórki zajê³y siódme lokaty. w sprincie nasi reprezentanci nie startowali z wyj±tkiem osad kobiecych.

bogdan chru¶cicki, 21 maja 2007

rosolski królem pieszczan!

od kilku lat s³owacy organizuj± du¿e m³odzie¿owe zawody w uzdrowiskowych pieszczanach, w których udzia³ bior± juniorzy m³odsi, juniorzy i m³odzie¿ do lat 23. podobnie jak w poprzednich latach za po³udniow± granice uda³a siê du¿a nasza reprezentacja i odnios³a sporo sukcesów. na pewno by³oby ich jeszcze wiêcej, gdyby nie absencja czo³owych juniorek ( np. zydorczak czy kaczmarek), które w kraju zatrzyma³y szkolne obowi±zki.
najwiêcej miejsc na podium wywalczyli zawodnicy z dru¿yny u-23, ale trzeba uczciwie powiedzieæ, ¿e w tej kategorii wiekowej konkurencja by³a mniej liczna ni¿ w dwóch pozosta³ych. oczywi¶cie nale¿y byæ zadowolonym ze zdecydowanych zwyciêstw karoliny wysockiej w jedynkach na obu dystansach, z sukcesów kanadyjkarzy: mariusza kruka, nie daj±cego szans rywalom czy kamila mendalki i arkadiusza toñskiego w dwójce.
w¶ród juniorów najwy¿sze oceny trzeba przyznaæ kanadyjkarzom. piotr kuleta by³ drugi na 500 m i trzeci na 1000 metrów w jedynkach a bartosz p³awski i jakub sutkowski dwukrotnie zajêli drugie miejsca.
prawdziw± rewelacj± w polskiej dru¿ynie okazali siê jednak kajakarze z grona juniorów m³odszych. rafa³ rosolski by³ bez w±tpienia najlepszym kajakarzem ca³ych zawodów. zwyciê¿y³ w jedynkach na dwóch dystansach (1000 i 3000 metrów), z jackiem janowiczem wygra³ dwójki na 1000 metrów a z paw³em szandrachem dwójki na 500 metrów. janowicz z kolei wygra³ na dystansie 500 metrów. tak wiêc we wszystkich konkurencjach kajakowych (w jedynkach i dwójkach) nasza m³odzie¿ nie mia³a sobie równych.
rosolski wszystkie swoje wystêpy zakoñczy³ na pierwszym miejscu! to jeden z najwiêkszych talentów sportowych jakie pojawi³y siê w kajakarstwie i trzeba zrobiæ wszystko aby osi±gn±³ najwy¿sze cele w rywalizacji doros³ych. niewiele ustêpowali mu pawe³ szandrach, kolega z grona kajakarzy, który na tysi±c metrów przegra³ tylko z rosolskim a na dwukrotnie krótszym dystansie by³ trzeci oraz wspomniany ju¿ janowicz. ¦wietnie spisywa³ siê równie¿ kanadyjkarz damian rybarczyk, który zwyciê¿y³ na dystansie tysi±ca metrów i dwa razy by³ trzeci - na 500 i 3000 metrów.

wyniki w plikach do pobrania

bogdan chru¶cicki, 15 maja 2007

grzegorz w roli g³ównej

po dwóch tygodniach polska czo³ówka znów zawita³a do liptowskiego mikulasza na s³owacji, by tym razem zmierzyæ siê z jeszcze liczniejsz± grup± silnych rywali, ju¿ nie tylko zza po³udniowej granicy. najlepiej w polskiej ekipie zaprezentowa³ siê ponownie grzegorz polaczyk. w pi±tkowym przeje¾dzie by³ drugi za rosjaninem agiejenko, a w niedzielê zrewan¿owa³ mu, wygrywaj±c w piêknym stylu, po bezb³êdnych przejazdach. grzegorzowi nie uda³ siê tylko wystêp w sobotê, gdy¿ otrzyma³ a¿ 8 sekund kary i w efekcie znalaz³ siê dopiero na 20 miejscu.
na podium znalaz³ siê równie¿ krzysztof bieryt, który by³ trzeci w niedzielnej rywalizacji kanadyjkarzy. zawodnik z nowego s±cza przegra³ tylko z takimi asami jak martikan i mincik. na podkre¶lenie zas³uguje tak¿e wysokie 6 miejsce dawida bartosa. w dwójkach pochwa³a i sarna p³ywali na równym poziomie. w sobotê i niedzielê wyl±dowali na 5 pozycji a w pi±tek zajêli 8 pozycjê, maj±c 6-cio sekundow± karê. najs³abiej spisa³y siê nasze panny, którym nie uda³o siê wywalczyæ miejsca w dziesi±tce.
w rywalizacji dru¿ynowej nasi juniorzy w sk³adzie: ³ukasz polaczyk, jakub chojnowski i micha³ pasiut przegra³a tylko z w³ochami, których barw bronili dwa mistrzowie ¶wiata pontarollo i cipressi. nie uda³ siê za to wystêp pierwszej reprezentacji. bracia polaczykowie i popiela „zarobili” 108 sekund kary! trzecie miejsce za s³owakami i niemieckim zespo³em m³odzie¿owym wywalczyli kanadyjkarze: bieryt, bartos i wójs.

wyniki w plikach do pobrania

bogdan chru¶cicki, 15 maja 2007

komunikat nr 1/2007

w plikach do pobrania znajduje siê komunikat nr 1/2007 dotycz±cy korekty do zapowiedzi regat eliminacyjnych juniorów i m³odzików (w tym kwalifikacje do ogólnopolskiej olimpiady m³odzie¿y).

webmaster, 11 maja 2007

i edycja pucharu ¦wiata – zagrzeb 2007

w zagrzebiu nast±pi³o ogólne otwarcie sezonu 2007. na starcie zabrak³o wprawdzie ekip wêgier , niemiec, australii i nowej zelandii, ale wyst±pi± one w drugim pucharze ¦wiata, w szeged w dniach 18 – 20 maja 2007.
dla polskich zawodniczek i zawodników by³ to pierwszy sprawdzian kontrolny na drodze do duisburga, gdzie odbêd± siê kwalifikacje olimpijskie.
w konkurencjach kobiet, nasze osady zakwalifikowa³y siê do wszystkich fina³ów, zdobywaj±c nastêpuj±ce medale: 2 srebra w konkurencjach k4 500m i k4 1000m oraz 3 br±zy w k1 500m, k2 1000m i k2 200m.
od roku budujemy now± dru¿ynê na pekin, taki wystêp mo¿e wiêc tylko cieszyæ.
do dru¿yny powróci³a dwukrotna medalistka olimpijska aneta pastuszka – konieczna.
mê¿czy¾ni – bez mistrza ¦wiata marka twardowskiego, tomasza mendelskiego, adama wysockiego którzy do³±cz± do ekipy w szeged i adama seroczyñskiego, – walczyli na torze ze zmiennym szczê¶ciem, kwalifikuj±c siê do fina³ów w konkurencjach k4 500m oraz k4 1000m, a nastêpnie, po ambitnej walce, zajmuj±c miejsca poza podium.
mariusz kujawski z tomaszem górskim startowali pierwszy raz w tandemie i dzielnie walczyli w pó³fina³ach. tym razem jednak musieli uznaæ jeszcze wy¿szo¶æ zawodników z francji, wielkiej brytanii i w³och, dla których by³y to ju¿ kolejne testy w tym roku, a dla czê¶ci z nich jednocze¶nie zawody eliminacyjne.
my¶lê, ¿e po 10 dniowym zgrupowaniu w zagrzebiu, zawodnicy ci bêd± w szeged walczyæ o fina³ z sukcesem.
w kanadyjkach - „jedynak” adam ginter trafi³ do fina³ów, co w przypadku tego zawodnika, nale¿y traktowaæ, jako sukces.
traktujmy zawody pucharu ¦wiata, jako sprawdziany kontrolne, bez emocji, a raczej wyci±gajmy wnioski, aby za 100 dni na mistrzostwach ¦wiata w duisburgu zakwalifikowaæ wszystkie osady.

prezes pzkaj, ryszard seruga, 10 maja 2007

zgin±³ micha³ radek

dnia 3 maja 2007 r. w wieku 31 lat zgin±³ w syfonie rzeki soca wielki kajakarz i cudowny cz³owiek - micha³ radek (fido). cz³owiek niezwykle skromny, o wielkich dokonaniach, m.in. sp³yniêcie z mont everestu w 2003 roku.
zwi±zany z warszawskimi klubami "wa¿ka" i wakk habazie. aktywnie dzia³aj±cy w obu klubach, zawsze chêtnie dziel±cy siê swymi umiejêtno¶ciami. od wielu lat zaanga¿owany w rozwój freestyle'u kajakowego: aktywny dzia³acz na rzecz rozwoju dyscypliny, wicemistrz polski w roku 2006.
wspania³y przyjaciel, cz³owiek, na którego zawsze mo¿na by³o liczyæ. jego odej¶cie pozostawi wielk± pustkê w ¿yciu wielu ludzi i w ¶wiecie kajakowym.

turystyka, 10 maja 2007

zapowiedzi

w dziale zapowiedzi imprez dodana zosta³a zapowiedz mistrzostw powiatu dzia³dowskiego w kajakarstwie

webmaster, 7 maja 2007

wyniki

w dziale pliki do pobrania oraz na stronie z zapowiedzi± xxi otwarte mistrzostwa polski w maratonie kajakowym dodany zosta³ link do wyników z zawodów.

webmaster, 7 maja 2007

zawody w krakowie – tyñcu pod dyktando polskich kajakarzy slalomistów.

w pierwsz± majow± sobotê (5 maja 2007) z udzia³em; iranu, kanady, rosji, wêgier i polski, rozegrano miêdzynarodowe zwody kajakowe „krakowskie slalomy”, które przy deszczowej pogodzie zgromadzi³y nielicznych widzów nad torem kajakowym w krakowie – tyñcu. w tej interesuj±cej rywalizacji z udzia³em ca³ej czo³ówki krajowej slalomistów, stoj±cej na dobrym poziomie uczestniczyli nasi kadrowicze, którzy te¿ dominowali we wszystkich czterech rozegranych konkurencjach.
w c- 1 mê¿czyzn: zwyciê¿y³ zdecydowanie krzysztof bieryt (start nowy s±cz), wynikiem 209.60, przed dawidem bartosem (drzewica), który uzyska³ wynik 217.32, grzegorzem hedwigiem (start nowy s±cz) – 221.38, piotrem szczepañskim (drzewica) – 221.74. grzegorzem wójsem (kkk kraków) – 222.67 oraz grzegorzem kiljankiem (drzewica) – 223.10. konkurencjê ukoñczy³o 24 zawodników.
w k-1 kobiet: zwyciê¿y³a agnieszka stanuch (azs awf kraków), uzyskuj±c wynik 240.11, przed reprezentantk± drzewicy ma³gorzat± milczarek – 240.57, joann± mêdoñ – 243.76 i natali± pacierpnik – 244.77 (obie kkk kraków) oraz kharitinov± mart± (rosja) – 244.94. konkurencjê ukoñczy³o 26 zawodniczek.
w c-2 mê¿czyzn: najlepsz± okaza³a siê osada: marcin pochwa³a – pawe³ sarna, która wynikiem: 229.29, zdeklasowa³a swoich rywali, drug± osad± zawodów byli reprezentanci azs awf kraków: jaros³aw miczek – dariusz wrzosek, z wynikiem 249.49, na miejscu trzecim rewelacyjnie p³yn±cy m³odzi reprezentanci nowos±deckiego „startu” andrzej poparda – kamil gondek (1991) – 255.30. konkurencjê ukoñczy³o 18 osad.
w k-1 mê¿czyzn: po bardzo zaciêtej i wyrównanej walce zwyciê¿y³: grzegorz polaczyk (kkk kraków) – 200.26, przed dariuszem popiel± (spójnia warszawa) – 203.91, oraz kolejnymi braæmi polaczykami; mateuszem – 204.59, henrykiem – 217.64 (kkk kraków) i ³ukaszem (pieniny szczawnica) – 217.71. w gronie kajakowej elity znalaz³ siê tak¿e jakubem chojnowski (start) – 218.90. konkurencjê ukoñczy³o 38 kajakarzy.
sobotnio – niedzielne zawody w krakowie – tyñcu, zapocz±tkowa³y tegoroczne kwalifikacje wstêpne do kadry reprezentacyjnej seniorów i juniorów, na imprezy g³ówne sezonu 2007(me i m¦). dodatkow± atrakcj± krakowskich zawodów kajakowych, by³ udzia³ reprezentacji iranu, która bardzo dzielnie walczy³a z trudnym torem i bramkami.

wyniki w dziale pliki do pobrania.

kazimierz kuropeska, 6 maja 2007

zbli¿a siê 80 lecie zwi±zku

ju¿ nied³ugo 80 lecie zwi±zku, w zwi±zku z czym kluby i okrêgi, które chcia³y by uhonorowaæ swoich lokalnych dzia³aczy, trenerów, zawodników mog± w dziale pliki do pobrania we wzorach dokumentów pobraæ ankietê do wniosku o odznaczenia.

webmaster, 5 maja 2007

decyzja gaisf dotycz±ca przynale¿no¶ci idbf

wniosek przed³o¿ony przez miêdzynarodow± federacjê smoczych ³odzi na zgromadzeniu generalnym gaisf (które odby³o siê w pekinie 27 kwietnia 2007), dotycz±cym jej przynale¿no¶ci do gaisf zosta³ przeg³osowany stosunkiem g³osów 38 do 33.

na wyra¾ne ¿±danie delegatów, pan hein verbruggen, prezydent gaisf, stwierdzi³, i¿ podjêcie tej decyzji, okre¶la ¿e istniej± dwie miêdzynarodowe federacje reprezentuj±ce smocze ³odzie, i s± to: miêdzynarodowa federacja smoczych ³odzi(idbf) oraz miêdzynarodowa federacja kajakowa (icf).

niezale¿nie od tej decyzji, icf bêdzie kontynuowa³ wprowadzanie strategii, opracowanej podczas kongresu icf w hong kongu w styczniu 2007, jak równie¿ podjête wcze¶niej decyzje.

zapraszamy wszystkie federacje do wziêcia udzia³u w mistrzostwach ¦wiata w gérardmer we francji w dniach 8 – 10 czerwca 2007.

wszystkie zaplanowane imprezy, takie jak mistrzostwa kontynentalne, igrzyska ¦wiatowe 2009, odbêd± siê bez ¿adnych zmian, zgodnie z kalendarzem icf.


wiêcej informacji bêdzie wkrótce dostêpnych na stronie internetowej icf.

segolene paquet, ¶roda, 2 maja 2007

rodzinny zjazd

na dunajcu w szczawnicy rozdano pierwsze medale w tegorocznych mistrzostwach polski. jak co roku najwcze¶niej w sezonie rywalizowano w zje¾dzie. w rywalizacji seniorów zawody zdominowali reprezentanci kk kraków, którzy z o¶miu mo¿liwych do zdobycia medali, siêgnêli po piêæ! w kajakach dominowa³a rodzina polaczyków, a w dwójkach kanadyjkach pierwsze skrzypce grali pawe³ sarna i marcin pochwa³a. w jedynkach pañ z³oto wywalczy³a barbara przybylska, która posz³a w ¶lady znakomitych poprzedników, by wymieniæ tylko antoniego bazaniaka, emila folwarcznego czy stefana kap³aniaka, wygrywaj±c zarówno na torach p³askich jak tez i na dzikiej wodzie. dwa tytu³y przypad³y startowi nowy s±cz, oba w rywalizacji kanadyjkarzy w jedynkach. indywidualnie najszybszy by³ krzysztof bieryt.
w rywalizacji juniorów zdecydowanie dominowali wychowankowie nowos±deckiego startu, którzy z³otego medale nie zdobyli tylko w zje¾dzie dziewcz±t.
mistrzostwa w szczawnicy mo¿na ¶mia³o nazwaæ rodzinna imprez±. na listach medalistów a¿ roi³o siê od nazwisk przedstawicieli rodów zas³u¿onych dla kajakarstwa górskiego. na starcie stanêli zawodnicy z kolejnego pokolenia: wêglarzy, zachwiejów, chwastowiczów, polaczyków, ma¶lanków, sierotów czy mêdoni

wyniki z zawodów - pdf - 44kb

bogdan chru¶cicki, 1 maja 2007

udane regaty w mantova

kilka sukcesów odnios³a nasza dru¿yna juniorów i m³odzie¿owców, która wziê³a udzia³ w regatach w mantova. wystartowa³a w nich ca³a w³oska czo³ówka a tak¿e jej zaplecze oraz spora grupa rumunów, s³owacy i s³oweñcy. w polskiej ekipie najlepiej spisa³y siê kajakarki. w rywalizacji juniorek nie mia³y sobie równych. w wy¶cigu na 500 metrów agnieszka kowalczyk wyprzedzi³a joannê pietrzykowsk±. kowalczyk z ann± ryszkiewicz oraz pietrzykowska z eliz± bielaw±, podwójnie wygra³y oba wy¶cigi dwójek. na d³u¿szym dystansie przewaga naszych osad by³a mia¿d¿±ca, odpowiednio 13 i 10 sekund nad trzecimi w³oszkami. dziewczêtom dorównali juniorzy. tomasz kaczor w cuglach wygra³ wy¶cigi jedynek na obu dystansach, a kajakarze pawe³ florczak, adrian wilkowski, rafa³ rosolski i jacek janowicz dobrze pop³ynêli w dwójkach i w czwórkach zwyciê¿aj±c we wszystkich wy¶cigach. w jedynkach tylko rosolskiemu uda³o siê zaj±c trzecie miejsce na dystansie 500 metrów. trudniejsze zadanie mieli kanadyjkarze z m³odzie¿owej reprezentacji, bo do mantui pojechali najlepsi rumuni z simioncencu i pop± na czele, którzy wygrali wszystkie wy¶cigi seniorów. w jedynkach mariusz kruk by³ drugi na 1000 metrów i trzeci na 500 m,.
w czwórce z kamilem mendalk±. przemys³awem kaczmarkiem i damianem korczem, przegra³ tylko z doskona³ymi rumunami, choæ niestety do¶æ wyra¾nie.

bogdan chru¶cicki, 29 kwietnia 2007

wyniki

W dziale pliki do pobrania zosta³y dodane wyniki z:

Webmaster, 22 kwietnia 2007

Grzegorz znów drugi!

W otwieraj±cych miêdzynarodowy sezon zawodach w Liptovskim Mikulaszu na S³owacji wyst±pi³a ca³a nasza czo³ówka. Po dobrze ocenionych ich wystêpach w zawodach kwalifikacyjnych do kadry, slalomi¶ci mieli potwierdziæ, ¿e s³owa uznania pod ich adresem nie by³y kierowane na wyrost. W s³owackich zawodach nie by³o tak mocnych ekip jak niemiecka, francuska, austriacka czy brytyjska, ale ¶ciga³a siê za to ca³a czo³ówka obu naszych po³udniowych s±siadów oraz Szwajcarzy, S³oweñcy i Rosjanie. Nasi „górale” nie wypadli ¼le, choæ…
Najlepszy by³ znów Grzegorz Polaczyk. Kajakarz ze Szczawnicy rodem w kolejnych (po ubieg³orocznych) du¿ych zawodach by³ ponownie drugi, przegrywaj±c wy³±cznie z doskona³ym S³oweñcem Dejanem Krajlem. S³oweniec mia³ bezb³êdny przejazd, dziêki czemu zwyciê¿y³ Grzegorza, który w pierwszym przeje¼dzie zarobi³ dwie sekundy. Bardzo dobrze spisa³ siê równie¿ Mateusz Polaczyk, siódmy w ³±cznej klasyfikacji. Jego mo¿liwo¶ci s± jednak ogromne, w drugim uzyska³ bezapelacyjnie najlepszy czas!
Z pozosta³ych naszych reprezentantów najlepiej spisa³a siê dwójka kanadyjkarzy Jaros³aw Miczek i Dariusz Wrzosek, zajmuj±c siódme miejsce. Pawe³ Sarna i Marcin Pochwa³a wyl±dowali dopiero na 14 miejscu, przegrywaj±c jeszcze z trzema polskimi osadami, ale w drugim przeje¼dzie dotknêli tyczki. Kilka miejsc zajêtych pod koniec pierwszej i na pocz±tku drugiej dziesi±tki ¶wiadczy, ¿e forma nie jest z³a, ale je¶li „górale” chc± walczyæ o sukcesy w Pucharze ¦wiata, a przede wszystkim w mistrzowskich imprezach, musz± p³ywaæ jeszcze szybciej i co wa¿niejsze bezb³êdnie!

Bogdan Chru¶cicki, 23 kwietnia 2007

Wyniki

W dziale pliki do pobrania zosta³y dodane wyniki z:

Webmaster, 22 kwietnia 2007

„Górale” mile zaskoczyli

61 seniorów i juniorów bra³o udzia³ w zawodach kwalifikacyjnych slalomistów, przeprowadzonych w miniony weekend na krakowskim torze.
- By³em mile zaskoczony poziomem rywalizacji - powiedzia³ Witold Pawelec, szef wyszkolenia zwi±zku. - Czo³owi zawodnicy nie zmarnowali zimowych miesiêcy, uzyskali wysok± formê. Wydaje mi siê, ¿e poczynili postêpy w stosunku do tego, co prezentowali w poprzednim sezonie. Uspokoi³a siê tak¿e, trochê za gor±ca poprzednio, atmosfera w kadrze, a to tak¿e dobrze wró¿y.
W rywalizacji kajakarzy Grzegorz i Mateusz Polaczykowie oraz Dariusz Popiela górowali zdecydowanie. Z czwórki kanadyjkarzy ¶wietnie zaprezentowali siê: Krzysztof Bieryt, Dawid Bartos i Grzegorz Wójs, nieco gorzej wypad³ Grzegorz Hedwig. W dwójkach mamy tylko jedn± naprawdê mocn± osadê. Pawe³ Sarna i Marcin Pochwa³a pokazali ¶wiatow± klasê, wyra¼nie wyprzedzaj±c nowo zestawiona osadê Jaros³aw Miczek -Dariusz Wrzosek oraz m³ode dwójki przed którymi jeszcze bardzo du¿o pracy.
Na pokre¶lenie zas³uguj± tak¿e wyra¼ne postêpy jakie poczyni³a Joanna Mêdoñ, wyra¼nie lepsza od Natalii Pacierpnik. Niestety, za plecami tej dwójki zupe³na pustka, brak jest chêtnych do uprawiania kajakarstwa górskiego. Kluby musz± uczyniæ wszystko, aby zachêciæ dziewczêta do slalomu.
Pe³ne reprezentacje seniorów i juniorów pojecha³y we wtorek na tradycyjne wiosenne zawody do s³owackiego Liptovskiego Mikulasza. Miejmy nadzieje, ¿e nasi reprezentanci poka¿±, ¿e udzielone im pochwa³y nie by³y przesadzone.

Bogdan Chru¶cicki, 20 kwietnia 2007

Urodziny Edwarda Niez³omnego!

W najbli¿sz± niedzielê, 15 kwietnia Edward Serednicki bêdzie obchodzi³ 85 urodziny. Kim, przez ponad 50 lat, dla polskiego kajakarstwa by³ Dostojny Jubilat starszym nie trzeba t³umaczyæ. Jest jednak wielu m³odych ludzi w naszej dyscyplinie, którym historia nie jest do koñca niestety znana, wiêc…
W 1954 roku Edward, ówczesny kierownik sekcji kajakowej warszawskiej Spójni/Sparty, zostaje spo³ecznym sekretarzem sekcji kajakowej GKKF. Zwi±zek nadal nie istnia³, rozwi±zany w 1950 roku, ale wiatr historii zapowiada³ ju¿ znacz±ce zmiany. Gdy Polski Zwi±zek Kajakowy zosta³ reaktywowany w l957 roku, Edward staje jego sekretarzem, a w l964 obejmuje funkcjê sekretarza generalnego. Jest jednym ze wspó³autorów sukcesów lat 70-tych, po ¶mierci prezesa Antoniego Bazaniaka, obejmuje funkcjê urzêduj±cego wiceprezesa do spraw organizacyjnych. W latach 1997-2002 jest prezesem zwi±zku. W ¶wiatowym kajakarstwie nieznany jest przypadek, tak d³ugiego kierowania de facto, zwi±zkiem sportowym.
-Kiedy¶ w budynku przy ulicy Sienkiewicza w Warszawie mia³o swe siedziby a¿ jedena¶cie zwi±zków sportowych, w tym tak silne jak szermierczy, siatkówki czy judo oraz oczywi¶cie kajakowy - wspomina Edward - Zawsze by³o mi mi³o, ¿e uwa¿any by³em za nieformalnie wybranego dziekana szefów tych zwi±zków.
Jest warszawskim powstañcem, walczy³ w batalionie „Be³t” broni±cym od po³udniowej strony legendarnej barykady w Alejach Jerozolimskich, uniemo¿liwiaj±cej Niemcom przedostawanie siê przez most Poniatowskiego. Nigdy nie zosta³a przez Niemców zdobyta…Jest cz³onkiem kurcz±cego siê niestety Zwi±zku Powstañców, odznaczonym wieloma medalami, w tym Krzy¿em Powstania Warszawskiego.
W ¶wiatowym kajakarstwie pe³ni³ funkcjê cz³onka Komisji Slalomu ICF, doprowadzi³ do organizacji w Poznaniu mistrzostw ¶wiata w 1990 i 2001 roku. Mimo swego wieku Edward zachowuje ¿ywotno¶æ, przewodniczy Komisji Historycznej i Odznaczeñ PZKaj. Sto lat Edwardzie, w dobrym zdrowiu!!!

Bogdan Chru¶cicki, 11 kwietnia marca 2007

Ogólnopolska Konsultacja Szkoleniowa Juniorów

W dziale pliki do pobrania znajduje siê dokument PDF z informacjami oraz list± startow± Wiosennej Ogólnopolskiej Konsultacji Szkoleniowej Juniorów - Wa³cz.

Webmaster, 9 kwietnia 2007

Memoria³owy sukces Paw³a

W drugim memoriale Karola Wojty³y na jeziorze Castelgandolfo zgromadzi³a siê ca³a w³oska czo³ówka, nie mówi±c ju¿ o zapleczu. Wêgrzy przys³ali kilku zawodników dru¿yny m³odzie¿owej, Rumuni czê¶æ czo³ówki w kanadyjkach z Chiril± i Cuculicim oraz kajakarzy z Anghelem i Sevicim na czele. Nasze barwy jak wiadomo reprezentowa³a kadra kanadyjkarzy, która wcze¶niej by³a na zgrupowaniu w Sabaudii po³o¿onej na po³udnie od Rzymu oraz Marek Twardowski i Adam Wysocki, zawodnicy augustowskiej Sparty, trenuj±cy wed³ug indywidualnego planu w tym samym miejscu i czasie co kanadyjkarze.
Pawe³ Baraszkiewicz wygra³ wy¶cig jedynek na tysi±c metrów, jedn± z trzech memoria³owych konkurencji. Rywalizacja na tym dystansie przebiega³a zreszt± pod dyktando naszych reprezentantów, bo drugi by³ Wojciech Tyszyñski a trzeci £ukasz Woszczyñski, a dopiero na czwartej pozycji sklasyfikowany zosta³ Rumun Josef Chirila. W memoria³owym wy¶cigu kajakarzy triumfowa³ W³och Alberto Ricchetti a ¿aden z naszych zawodników nie znalaz³ siê w finale. Memoria³owy wy¶cig pan na 500 metrów zakoñczy³ siê zdecydowanym sukcesem wielkiej faworytki. Fabiana Sgroi nie da³a najmniejszych szans swoim rodaczkom.
Zwyciêstwo Baraszkiewicza nie by³o jedynym naszym sukcesem. Wojciech Tyszyñski zwyciê¿y³ w C-1 na 500 metrów a Roman Rynkiewicz by³ trzeci. Marek Twardowski i Adam Wysocki okazali siê zwyciêzcami w K-2 na 1000 metrów. Roman Rynkiewicz z Danielem Jêdraszko zajêli drugie miejsce na tym dystansie w¶ród kanadyjkarzy a na trzecim znale¼li siê Paw³owie: Baraszkiewicz i Skowroñski. Polskie osady pokona³ rumuñski duet Chirila-Cuculici.
Marek Twardowski nie wszed³ do fina³u wy¶cigu na 1000 metrów a na dwukrotnie krótszym dystansie by³ dopiero szósty.
- Dla mnie te zawody odbywa³y siê zdecydowanie za wcze¶nie - powiedzia³ nasz mistrz ¶wiata. - Oczywi¶cie ranga zawodów mobilizowa³a, chcieli¶my siê dobrze zaprezentowaæ w memoriale wielkiego Polaka, ale byli¶my jeszcze bez formy i szarpanie siê nie mia³o sensu. Tym bardziej, ¿e w wy¶cigu na 500 metrów strasznie wia³o i by³a ogromna fala. Jezioro w Castegandolfo wygl±da jakby by³o nape³nione wod± wielkim kraterem wulkanu, st±d takie wahania pogodowe. Rano wieje i jest fala, a po po³udniu na wodzie nie by³o nawet jednej zmarszczki. Wygrali¶my wy¶cig dwójek na 1000 metrów, a to oznacza ¿e nasze przygotowania by³y dobre. Teraz odpoczniemy przez ¦wiêta Wielkanocne, a potem jedziemy do Wa³cza, bo nadchodzi czas intensywnych startów.

W dziale pliki do pobrania znajduj± siê wyniki z tego memoria³u

Bogdan Chru¶cicki, 3 kwietnia marca 2007

Zjazd kadry w Wa³czu

10 kwietnia w Bukowinie ko³o Wa³cza zakoñczy siê zlot gwia¼dzisty najlepszych polskich kajakarzy. Tego bowiem dnia zaczyna siê najwiêksze, wspólne zgrupowanie naszej kadry narodowej. Uczestniczyæ w nim bêdzie 8 kajakarek, 8 kajakarzy i 8 kanadyjkarzy a ponadto 13 cz³onków kadry m³odzie¿owej. 16 kwietnia do³±cz± jeszcze Marek Twardowski i Adam Wysocki, którzy nadal trenowaæ bêd± wed³ug indywidualnych planów. 20 kwietnia ca³a armada wyjedzie do Bydgoszczy, gdzie w sobotê i niedziele odbêd± siê eliminacje do kadry narodowej. - Mam nadziejê, ¿e zasady kwalifikowania siê zawodników do kadry narodowej bêd± utrzymane. W reprezentacji powinni znale¼æ siê wy³±cznie najlepsi w tym sprawdzianie - powiedzia³ Witold Pawelec, szef wyszkolenia zwi±zku.

Bogdan Chru¶cicki, 3 kwietnia 2007

Udane otwarcie „górali”

Kibice kajakarstwa musz± zapamiêtaæ now± nazwê. Markkleeberg to nowy tor slalomowy w Lipsku. Inauguracja nowego na slalomowej mapie Europy obiektu by³a jednocze¶nie inauguracj± tegorocznego sezonu. Na starcie zawodów w Lipsku stanê³a ca³a niemiecka czo³ówka i ca³e zaplecze, bo by³y to jednocze¶nie eliminacje do nowej niemieckiej kadry. Do Lipska pojecha³a nasza dru¿yna narodowa i ma siê czym pochwaliæ po starciu z niemieckimi gwiazdami.
Najcenniejszy sukces odnios³a dwójka kanadyjkarzy. W drugim dniu zawodów Pawe³ Sarna i Marcin Pochwa³a pokonali wszystkie niemieckie dwójki. Ich sukces nie podlega³ ¿adnej dyskusji, drudzy na mecie, znakomici Becker i Henze, medali¶ci wielu najwiêkszych ¶wiatowych imprez przegrali o 9 i pó³ sekundy! W dodatku w pierwszym dniu zawodów nasi reprezentanci zajêli trzecie miejsce a wygrali Michel i Piersig.
Dwukrotnie ¶wietnie spisa³ siê tak¿e Grzegorz Polaczyk. W sobotê przegra³ tylko a Alexandrem Grimmem a w niedzielê z Erikiem Pfanmoellerem. Nie¼le pop³yn±³ równie¿ jego m³odszy brat Mateusz, który by³ 8 w sobotê i 6 w niedzielê. Z nieco ni¿szego pu³apu zaczêli sezon kanadyjkarze w jedynkach, choæ Krzysztof Bieryt i Grzegorz Wójs zdo³ali zaj±æ miejsca w czo³owych dziesi±tkach. Najs³abiej wypad³a Joanna Mêdoñ, która by³a 10 i 21.

Bogdan Chru¶cicki, 3 kwietnia 2007

Nowo¶ci na stronie

W dziale zapowiedzi ukaza³a siê zapowiedz III Regat Miêdzynarodowych o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy jakie odbêd± siê w dniach 23-24.06.2007.
Ukaza³ siê kolejny, po grudniowym, marcowy numer biuletynu "Kajakarstwo"

Webmaster, 2 kwietnia 2007

Koszty podró¿y dla trenerów i zawodników

Polski Zwi±zek Kajakowy informuje, ¿e zgodnie z Rozporz±dzenie Ministra Pracy i Polityki Spo³ecznej z dnia 30 listopada 2006 r. zmieniaj±ce rozporz±dzenie w sprawie wysoko¶ci oraz warunków ustalania nale¿no¶ci przys³uguj±cych pracownikowi zatrudnionemu w pañstwowej lub samorz±dowej jednostce sfery bud¿etowej z tytu³u podró¿y s³u¿bowej na obszarze kraju [Dz.U. 2006 nr 227 poz. 1661] koszty podró¿y dla trenerów i zawodników na imprezy oraz zgrupowania bêd± zwracane wy³±cznie w przypadku udokumentowania ich biletami, które nale¿y dostarczyæ do PZKaj w terminie do 14 dni od dnia zakoñczenia imprezy.

Biuro PZKaj, 31 marca 2007

List do ludzi kajakarstwa

Szanowna Kole¿anko/ Szanowny Kolego,

Z racji przypadaj±cej w 2008 roku 80 rocznicy za³o¿enia Polskiego Zwi±zku Kajakowego podjêli¶my trud wydania ksi±¿ki o dziejach naszej dyscypliny na polskich ziemiach.
Ma ona obrazowaæ rozwój kajakarstwa od chwili pojawienia siê pierwszego kajaka na polskich wodach a¿ do igrzysk w Pekinie.
Dzie³o ma mieæ charakter albumu, ma prezentowaæ s³owem i obrazem dokonania tysiêcy wielbicieli naszego sportu i turystyki, musi, wiêc byæ bogato ilustrowane. Nasze zasoby fotograficzne s± wcale niema³e, ale po dok³adnym przejrzeniu okaza³y siê zbyt skromne. Zwracamy siê, wiêc do Was Drodzy Przyjaciele o wzbogacenie nas w ilustrowaniu ksi±¿ki, jakiej jeszcze na rynku wydawniczym nie by³o.
Uprzejmie prosimy o nadsy³anie zdjêæ z Waszych prywatnych zbiorów na adres Polskiego Zwi±zku Kajakowego. Gwarantujemy zwrot wypo¿yczonych nam fotografii natychmiast po przygotowaniu ich do druku.
Wszystkie nades³ane zdjêcia zostan± zapisane w naszej pamiêci komputerowej.
Liczymy na zrozumienie naszej pro¶by i pe³n± akceptacjê tej akcji.
Z powa¿aniem i pozdrowieniami
Zarz±d PZKaj.

Zarz±d PZKaj, 28 marca 2007

Aktualizacja dzia³u historycznego

W dziele historycznym zosta³y wymienione praktycznie wszystkie teksty dotycz±ce postaci z historii polskiego kajakarstwa oraz dodane nowe osoby. Dodatkowo zosta³y równie¿ dodane teksty opisuj±ce o¶rodki kajakarstwa w Polsce. Wszystkie teksty s± autorstwa p. Bogdana Chru¶cickiego.

Webmaster, 28 marca 2007

Po raz drugi bêd± siê ¶cigaæ w memoriale Papie¿a

Uroczyste otwarcie odbêdzie siê w pi±tek, w Castelgandolfo, uroczym miasteczku papieskim, ukochanym tak¿e przez Jana Paw³a II. W trzecia rocznicê Jego ¶mierci na dawnym olimpijskim torze regatowym czo³owi kajakarze Europy spotkaj± siê w II memoriale Karola Wojty³y. Jak wiadomo, Ojciec ¦wiêty by³ zapalonym kajakarzem, przemierzy³ wiele rzek i potoków, g³ównie w Polsce, w tym tak¿e górskie. Dlatego w³a¶nie w³adze Polskiego Zwi±zku Kajakowego, wspólnie z w³oskim zwi±zkiem kajakowym, w³a¶nie takimi regatami postanowi³y uczciæ pamiêæ Ojca ¦wiêtego. W ubieg³orocznych zawodach startowa³a w³oska czo³ówka oraz Barbara Przybylska. W tym roku miêdzynarodowa obsada zawodów bêdzie o wiele mocniejsza i liczniejsza. Oprócz najlepszych W³ochów i 9-ciu reprezentantów Polski wezm± udzia³ w nich udzia³ reprezentacje Niemiec, Wêgier i Rumunii. W najbli¿sz± sobotê i niedziele rozegrane bêd± tak¿e wielkie regaty narodowe W³och, w których braæ bêd± udzia³ zawodnicy wszystkich kategorii wiekowych, od dzieci poczynaj±c a na weteranach koñcz±c.
Polskê reprezentowaæ bêdzie 7 kanadyjkarzy pierwszej reprezentacji, przebywaj±cych od trzech tygodni we w³oskiej Sabaudii oraz trenuj±cych tam razem z nimi mistrza ¶wiata Marka Twardowskiego oraz jego partnera Adama Wysockiego.
G³ównymi dystansami memoria³owymi s± wy¶cigi jedynek: kobiet na 500 metrów oraz mê¿czyzn na 1000 metrów zarówno kajakarzy jak i kanadyjkarzy.

Bogdan Chru¶cicki, 28 marca 2007

Woods ponownie prezydentem

Na Cyprze obradowa³ kongres Europejskiej Unii Kajakowej (ECA), na którym podjêto kilka decyzji, w tym tak¿e personalnych. Prezydentem ECA zosta³ ponownie wybrany Anglik Albert Woods, I wiceprezydentem pozostaje nadal Halina Piku³a, sekretarz generalny PZKaj. Drugim wiceprezydentem wybrany zosta³ Mario Miguel Oliveira Marques dos Santos (tak d³ugie nazwisko mo¿e mieæ tylko Portugalczyk). W zarz±dzie europejskiej Unii mandaty zachowali Irina Szirajewa z Rosji, Wiktor Kiryn z Bu³garii oraz audytor Andre Vandeput z Belgii. Ponownie wybrany zosta³ by³ znakomity kanadyjkarz Wêgier Istvan Vaskuti a nowymi cz³onkami zostali ¶wietny niemiecki kanadyjkarz Olaf Heukrodt oraz Norweg Geir Kvillum.
Europejska Unia liczy obecnie 43 cz³onków, bo podczas cypryjskiego kongresu przyjêta zosta³a kandydatura Azerbejd¿anu. Najwa¿niejszym zadaniem na najbli¿sze dwa lata bêdzie przyjêcie takiego programu rozwoju sportu kajakowego, który bêdzie móg³ zainteresowaæ stacje telewizyjne. Konieczne bêdzie u³o¿enie pod tym k±tem programu wszystkich wa¿nych zawodów. W tym roku w programie zawodów znalaz³y siê dodatkowo I mistrzostwa Europy smoczych ³odzi, które ¶cigaæ siê bêd± w niemieckim Brandeburgu. Zawody nadziei olimpijskich (m³odzie¿ do lat 18) uzyska³y status Pucharu Europy juniorów, a Poznañ wygra³ rywalizacjê o Puchar Europy weteranów.

Bogdan Chru¶cicki, 28 marca 2007

Sprzeda¿ biletów na Mistrzostwa ¦wiata Seniorów w Kajakarstwie Klasycznym Duisburg (Niemcy) 8 – 12.08.2007

Mistrzostwa ¦wiata Seniorów w kajakarstwie klasycznym 2007 odbêd± siê w Duisburgu na Wedau-Regattabahn w terminie 8 – 12.08.2007r.

Komitet Organizacyjny spodziewa siê oko³o 90 federacji walcz±cych o z³oto w 27 konkurencjach.
Mistrzostwa ¦wiata Seniorów 2007 s± istotnym wydarzeniem, bowiem wyniki z Duisburga zadecyduj± ilu zawodników ka¿da federacja bêdzie mog³a wys³aæ na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2008.
Bilety na 36 Mistrzostwa ¦wiata Seniorów s± do nabycia na www.kanuwm2007.de lub telefonicznie +49 1005 570 000. Rezerwacja hotelu - agencja marketingowa w Duisburgu tel. + 49 203 285 44 11.

Podczas zawodów na trybunach bêdzie dostêpnych 2500 miejsc siedz±cych oraz 2500 miejsc stoj±cych dla widzów. Bilety w cenie:
- 10 € - miejsca stoj±ce w dniach biegów eliminacyjnych i pó³fina³ów (9 i 10 sierpnia)
- 27 € - miejsca (w pierwszych rzêdach) w dniu fina³ów (12 sierpnia).
Istnieje mo¿liwo¶æ zakupu biletu (karnetu) na wszystkie dni zawodów w cenie od 32 do 70 €.

Program mistrzostw:
09.08.2007 - Czwartek: 9.08.2007 – biegi eliminacyjne i pó³fina³y na 1000m,.
10.08.2007 - Pi±tek: 10.08 – odbêd± siê biegi eliminacyjne i pó³fina³y na 500m.
11.08.2007 - Sobota: 11.08 – to dzieñ fina³ów: po biegach eliminacyjnych i pó³fina³ach na 200m, odbêd± siê fina³y na 1000m o godz. 14.30.
12.08.2007 - Niedziela rozpocznie siê fina³ami na 200m w sprincie, po po³udniu fina³y na 500m zakoñcz± Mistrzostwa ¦wiata.

Nowy system kamer TV (na szynach) umo¿liwi widzom ogl±danie ka¿dego biegu od pocz±tku do koñca na telebimie zainstalowanym vis-a-vis trybuny. A to wszystko dziêki pomocy Northrhine-Westfalia Duisburg, który zainwestowa³ w technologiczne unowocze¶nienie toru regatowego.
Po raz pierwszy podczas Mistrzostw ¦wiata w Duisburgu bêdzie mia³ miejsce program widowiskowy na pobliskim placu. Tam równie¿ odbêdzie siê ceremonia otwarcia mistrzostw, w ¶rodê 8.08.2007.

Webmaster, 14 marca 2007

M³oda trójka na pi±tkê

Pracowite tygodnie maja za sob± kajakarki. W niedzielê kadra Micha³a Brzuchalskiego wróci³a do kraju z portugalskiego Milfontes. - By³o ciep³o, w ostatnim tygodniu termometry wskazywa³y nawet powy¿ej 20 stopni. Jestem zadowolony, bo w stu procentach zrealizowali¶my za³o¿ony program treningowy - powiedzia³ trener kadry. - Nawet trzy razy dziennie æwiczyli¶my na wodzie. Pozytywnie oceniam trzy m³ode dziewczyny: Sandrê Pawe³czak, Martê Walczykiewicz i Karolinê Wysock±, które nie ustêpowa³y starszym kole¿ankom.
Przez kilka dni z zajêæ wy³±czona by³a Beata Miko³ajczyk, która podczas zajêæ w si³owni przy nieostro¿nym ruchu dozna³a urazu miê¶ni barku. Na szczê¶cie obecny na zgrupowaniu fizykoterapeuta Leszek Zaniewski poradzi³ sobie z urazem. Oprócz wymienionej czwórki w Milfontes by³y jeszcze Ma³gorzata Chojnacka, Anna Górzyñska, Iwona Py¿alska oraz Ewelina Wojnarowska. Pod badaniach w Instytucie Sportu kadra w niedziele wyrusza do francuskiego Le Temple sur Lot, gdzie s± ju¿ nasi kajakarze.

Bogdan Chru¶cicki, 6 marca 2007

Nowo¶ci turystyczne

W kalendarzu imprez turystycznych pojawi³y siê dwie nowe imprezy, zaktualizowany jest równie¿ plik PDF z kalendarzem imprez turystycznych, natomiast na stronie zapowiedzi imprez oraz w plikach do pobrania znajduje siê ulotka z zapowiedzi± "II Ogólnopolskie Halowe Zawody we Freestyle'u Kajakowym - LOOP 07"

Webmaster, 28 luty 2007

P³ywali, d¼wigali, biegali na rolkach

We wspania³ych humorach wrócili z w³oskiej Sabaudii nasi najlepsi kanadyjkarze. I trudno siê dziwiæ tym nastrojom, skoro…
- Przep³ynêli¶my 350 kilometrów, a wiêc mniej wiêcej dwadzie¶cia dziennie, doskonal±c technikê - powiedzia³ trener O³eksandr Ko³ybelnikow. - Pracowali¶my tak¿e nad si³a, ka¿dy z zawodników przerzuci³ w lutym 500 tom. Raz w tygodniu mieli¶my specjalny trening trwaj±cy 2,5 godziny, podczas którego ch³opcy d¼wigali od 70 do 90 ton! Ponadto czêsto biegali¶my na rolkach, a pogoda by³a znakomita. A ¿e byli z nami lekarz i fizykoterapeuta nie by³o ¿adnych urazów, a po powrocie nie musieli¶my siê poddaæ badaniom.
We W³oszech by³o o¶miu zawodników: Pawe³ Baraszkiewicz, Marcin Grzybowski, Daniel Jêdraszko, Roman Rynkiewicz, Pawe³ Skowroñski, Arkadiusz Toñski, Wojciech Tyszyñski i £ukasz Woszczyñski.
- Ta sama grupa 8 marca pojedzie z powrotem do Sabaudii. I znów sprawdzê na wodzie dwójkê Baraszkiewicz-Skowroñski, która prezentuje siê interesuj±co i napêdzi³a stracha mistrzom Europy - zapewnia trener kadry. Przed wyjazdem na zgrupowanie Baraszkiewicz wa¿y³ a¿ 90 kilogramów, najwiêcej w karierze, ale ju¿ zrzuci³ dwa kilogramy a teraz, przy tak intensywnych zajêciach odzyska dawn± wagê z pewno¶ci±.
Do W³och pojedzie dr. Dariusz Sitkowski z Instytutu Sportu. Na miejscu przeprowadzi badania na wydolno¶ci± tlenow± wszystkich zawodników.

Bogdan Chru¶cicki, 28 luty 2007

Dobra nota dla debiutanta

Drugie klimatyczne zgrupowanie maja za sob± kajakarze. W³a¶nie wrócili z portugalskiego Milfontes.
- Podczas pierwszego, styczniowego obozu mieli¶my znacznie lepsza pogodê, bo a¿ 20 dni by³o s³onecznych - ocenia trener Olgierd ¦wiatowiak. - W lutym by³o wiêksze zachmurzenie, czasami pada³o, ale program zajêæ na wodzie zosta³ w pe³ni wykonany. Mia³em pod opieka 9 zawodników, w¶ród których now± postaci± by³ Rafa³ Jackowiak. Musze przyznaæ, ¿e dawa³ sobie rade i na tle kolegów o d³u¿szym sta¿u wypad³ poprawnie. Byæ mo¿e pójdzie w ¶lady Mariusza Kujawskiego, który w ubieg³ym roku by³ w identycznej sytuacji i poczyni³ zima wielkie postêpy. Poza zajêciami nad si³owym i wytrzyma³o¶ciowym przygotowaniem pracowali¶my nad doskonaleniem techniki wios³owania. Na tym nie koniec tego typu zajêæ, bêdziemy je kontynuowali w marcu we francuskim Le Temple sur Lot. To o¶rodek po³o¿ony o 150 kilometrów na po³udnie od Bordeaux, przy granicy hiszpañskiej. Powinno tam byæ bardzo ciep³o. A nasze kajaki w³a¶nie jad± z Portugalii do Francji.
Kajakarze przeszli badania w centralnym O¶rodku Medycyny Sportowej oraz w Instytucie Sportu w Warszawie. Tydzieñ spêdz± w domach i wyjad± do Francji. W kadrze nadal bêd± nieobecni Marek Twardowski i Adam Wysocki.

Bogdan Chru¶cicki, 27 luty 2007

£okieæ Marka nie boli

Mistrz ¶wiata przeszed³ okresowe , rutynowe badania w warszawskim Centralnym O¶rodku Medycyny Sportowej oraz badania wydolno¶ci tlenowej w Instytucie Sportu. Wyniki tych ostatnich pozwol± na precyzyjne ustalenie intensywno¶ci treningu w marcu i kwietniu. Marek Twardowski tryska³ dobrym humorem.
- Zgrupowanie we w³oskiej Sabaudii ( na po³udnie od Rzymu) by³o bardzo owocne. Hotel jak hotel, znam lepiej wyposa¿one i ³adniejsze, ale nie on by³ wa¿ny - mówi Marek. - Liczy³y siê warunki pogodowe i ciep³a woda. A przez ca³y okres naszego pobytu w lutym wskazywa³ on do 18 stopni. Na wodzie by³o t³oczno, bo oprócz nas i kadry naszych kanadyjkarzy byli wio¶larze z kadry narodowej Niemiec i Finlandii oraz m³odzie¿ówka kajakowa z Wêgier, ale nie by³o problemów z przeprowadzeniem zajêæ. Trenowali¶my ( razem z Adamem Wysockim) pod okiem Andrzeja Siemiona. Teraz kilka dni spêdzimy w domu i wracamy do W³och.
- A jak sprawuje siê Twój ³okieæ, który jest powodem zmartwieñ kajakowego ¶rodowiska?
- Jesieni± trochê go podleczy³em, na razie nie odczuwam ¿adnych dolegliwo¶ci i mam nadziejê, ¿e tak bêdzie równie¿ w sezonie - powiedzia³ Marek Twardowski.

Bogdan Chru¶cicki, 27 luty 2007

Przystanek Mikorzyn na drodze do sukcesów

To prawdziwy przystanek na drodze do sukcesów dla m³odych kajakarzy. Je¶li w tym roku bêdzie g³o¶no o ich osi±gniêciach w najwa¿niejszych m³odzie¿owych imprezach to na pewno bêd± je zawdziêczaæ pobytowi w Mikorzynie. Ma³a miejscowo¶æ le¿y niemal w sercu Polski, na drodze miêdzy Koninem a ¦lesinem. Tu w³a¶nie 45 zawodniczek i zawodników kadry m³odzie¿owej i juniorów przez blisko trzy tygodnie lutego by³o na zgrupowaniu. O¶rodek „Wittyng” zapewni³ m³odym zawodnikom wspania³e warunki. Dzienny koszt pobytu wynosi³ zaledwie 70 z³otych, a baza hotelowa jest znakomita, wy¿ywienie jeszcze lepsze, ca³kowicie dostosowane do wymagañ ciê¿ko trenuj±cych. Jest sauna, hangar na kajaki , pomosty, boisko, a w starym pa³acyku sala do æwiczeñ ciê¿arowych. ¯yczliwi pracownicy o¶rodka ze stalowych rurek zespawali ¶wietny „atlas” pozwalaj±cy na równoczesne æwiczenia a¿ czwórki kadrowiczów. Najwa¿niejsze, ¿e jeziora nie s± zamarzniête i umo¿liwiaj± treningi na wodzie. Niemal ka¿dego dnia kadrowicze pokonywali 20 kilometrów.
-Trudno nie byæ zadowolonym -mówi Stefan Hoffman, trener kadry. - Jedzenie jest wspania³e, ¿yczliwo¶æ za³ogi ogromna a m³odzie¿ wykazuje ogromn± ochotê do treningu i naprawdê pracuje w pocie czo³a. To musi przynie¶æ efekty. Zawodnikami, poza mn±, zajmuj± siê jeszcze trenerzy: Stanis³aw Rybakowski, Robert W³odarczyk i Jerzy Bobola. W marcu przyjedziemy tu na nastêpne niemal trzy tygodnie.

Bogdan Chru¶cicki, 20 luty 2007

Kolejna porcja aktualizacji ju¿ na stronie

Powoli zape³niamy wszystkie dzia³y naszej strony.

Dzi¶ oddajemy do waszej dyspozycji: kalendarz imprez, adresy klubów, dzia³ historyczny oraz dzia³aj±ce ju¿ dzia³y tj. pliki do pobrania, cz³onkowie zwi±zku, zarz±d zwi±zku (tam równie¿ znajdziecie Statut PZKaj) oraz link do kalendarz na stronie ICF.

Umie¶cili¶my te¿ pierwszy grudniowy numer "Kajakarstwa", niestety wiemy ju¿, ¿e nie bêdzie w tym roku wdany numer styczniowy i lutowy, wiêc nowy numer uka¿e siê dopiero w marcu.

Zamieszczamy te¿ wszystkie zaleg³e informacje dzia³u prasowe.

Webmaster, 11 luty 2007

Kajakarze pop³yn± do Portugalii

Mo¿e nie tyle pop³yn±, co polec± samolotem, ale faktem jest ¿e kadra narodowa tradycyjnym zwyczajem uda siê w lutym nad brzegi oceanu Atlantyckiego. Do Milfontes, ulubionego miejsca trenerów Olgierda ¦wiatowiaka i Micha³a Brzuchalskiego pojad± obie kadry kajakowe. Trener Brzuchalski zabiera Ma³gorzatê Chojnack±, Annê Górzyñsk±, Beatê Miko³ajczyk, Sandrê Pawe³czak, Iwonê Py¿alsk±, Martê Walczykiewicz, Ewelinê Wojnarowsk± i Karolinê Wysock±. W kadrze mêskiej znale¼li siê Pawe³ Baumann, Przemys³aw Gawrych, Tomasz Górski, Rafa³ Jackowiak, Mariusz Kujawski, Tomasz Mendelski, Tomasz Olszewski, Adam Seroczyñski i Dawid Wardowicz. Wyjazd zaplanowano na 4 lutego. Kanadyjkarze pojad± do w³oskiej Sabaudii po³o¿onej na po³udnie od Rzymu. Pod wodz± O³eksandra Ko³ybelnikowa,7 lutego wyjad±: Pawe³ Baraszkiewicz, Marcin Grzybowski, Daniel Jêdraszko, Roman Rynkiewicz, Pawe³ Skowroñski, Arkadiusz Toñski, Wojciech Tyszyñski i £ukasz Woszczyñski. Z Andrzejem Siemionem, trenerem augustowskiej Sparty do W³och wyje¿d¿aj± tak¿e Marek Twardowski i Adam Wysocki. Wcze¶niej grupa ta przejdzie badania w Centralnej Przychodni Medycyny Sportowej oraz Instytucie Sportu.

Bogdan Chru¶cicki, 30 stycznia 2007

M³odzie¿ jedzie na krajowe ciep³e jeziora.

Mikorzyn le¿y niemal w sercu Polski. W pobli¿u znajduje siê potê¿na elektrownia opalana wêglem brunatnym, wiêc dziêki P±tnowowi naturalne jezioro nigdy nie zamarza. Nad jego brzegami po³o¿ony jest malowniczy o¶rodek, przekszta³cony w hotel ze starej stodo³y oraz piêkne domki. Tam na kolejne zgrupowanie wybiera siê kadra juniorów i m³odzie¿owców, w sumie a¿ 43 osoby pod wodz± ca³ego zespo³u trenerów ze Stefanem Hoffmanem na czele. O¶rodek s³ynie z doskona³e opieki nad sportowcami, ¶wietnej kuchni oraz doskona³ego zaplecza. W samym Mikorzynie jest przystañ, hotel a w ¶wietlicy si³ownia i sauna. W pobliskim Kazimierzu Biskupim (15 minut jazdy autokarem) jest wielka hala, mieszcz±ca pe³no wymiarowe boisko pi³karskie. Kajakowe kadry mog± korzystaæ z pe³nego wyposa¿enia gimnastycznego. Zaplecze naszej dru¿yny narodowej bêdzie tam trenowaæ przez 17 dni lutego.

Bogdan Chru¶cicki, 30 stycznia 2007

Górale pod Tyñcem

Jedenastka slalomistów 4 lutego rozpoczyna zgrupowanie w Krakowie. Na torze pod Tyñcem przez 21 dni maja trenowaæ dwie panie: Natalia Pacierpnik i Joanna Mêdoñ oraz kajakarze Grzegorz, Henryk i Mateusz Polaczykowie, a tak¿e kanadyjkarze: Dawid Bartos, Krzysztof Bieryt, Grzegorz Hedwig, Marcin Pochwa³a, Pawe³ Sarna i Grzegorz Wójs. W tym gronie nie ma Dariusza Popieli, ale ten czo³owy nasz kajakarz górski chce, podobnie jak rok wcze¶niej, pojechaæ do Aten i æwiczyæ tam na torze olimpijskim.

Bogdan Chru¶cicki, 30 stycznia 2007

60-tka nadziei

Trener szkolenia m³odzie¿y Stefan Hoffman powo³a³ 60 osób do kadry juniorów i juniorów m³odszych oraz kadetów, którzy bêd± szkoleni centralnie w tym roku. W tej liczbie jest 29 kajakarek, 22 kajakarzy oraz 19 kanadyjkarzy. Z zawodników, którzy maja ju¿ za sob± sukcesy miêdzynarodowe s± Patrycja Horodyñska i Tomasz Kaczor, medali¶ci mistrzostw Europy juniorów oraz Jakub Sitkowski i Bartosz P³awski, którzy wygrali igrzyska m³odzie¿y Europy. Ta grupa na razie trenuje w klubach a na centralnym zgrupowaniu spotka siê dopiero 14 kwietnia na konsultacji w Wa³czu.

Bogdan Chru¶cicki, 30 stycznia 2007

Nowa wersja strony

Oddajemy do Waszej dyspozycji ca³kiem przebudowan± nasz± stronê.
Poza widocznym nowym wygl±dem graficznym strona zosta³a ca³kowicie przebudowana je¶li chodzi o strukturê menu tak aby u³atwiæ nawigowanie po niej

Z nowo¶ci jakie znajd± siê na tej stronie to m.in. zamie¶cimy regulaminy i statut zwi±zku oraz przy wspó³pracy z biuletynu "Kajakarstwo" zamieszczaæ bêdziemy streszczenia numerów

Strona jest w chwili obecnej w przebudowie i kolejne dzia³y bêd± przenoszone sukcesywnie, wg. harmonogramu prac pe³na wersja oddana bêdzie do Waszej dyspozycji w drugiej po³owie lutego.
Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy wkrótce

Webmaster, 28 stycznia 2007

Dostali¶my wszystko co by³o mo¿liwe…

W Hongkongu obradowa³ kongres Miêdzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF), podczas którego zapad³o kilka istotnych decyzji, nie tylko personalnych. Ustalono program olimpijski. W slalomie zawody maj± trwaæ cztery dni, a pocz±tek wyznaczono na godzinê 15.00 w dwa dni i na 15,40 w dwa pozosta³e oczywi¶cie czasu lokalnego. Dla krajów Europy bêdzie wówczas godzina 9.00 lub10.00 rano, a wiêc pora doskona³a ( igrzyska s± podczas wakacji). Na torze p³askim zawodu toczyæ siê bêd± przez sze¶æ dni. Szczegó³owy program konkurencji ustalony zostanie pó¼niej. Podczas kongresu rozdzielono tak¿e ostatnie wa¿ne imprezy w 2008 roku. Z tej batalii wyszli¶my niew±tpliwie w roli zwyciêzcy. Wiadomym by³o ju¿ wcze¶niej, ¿e w maju bêdziemy gospodarzami mistrzostw Europy w kajakarstwie górskim. Krakowska impreza bêdzie ostatni± kwalifikacj± do igrzysk. W czerwcu kajakarze klasyczni rozegraj± dwa Puchary ¦wiata. Jeden zawody odbêd± siê w Szeged, drugie na poznañskiej Malcie i bêdzie to praktycznie ostatnia próba przed startem olimpijskim. Poznañski Puchar ¦wiata zainauguruje miêdzynarodowe obchody 80-lecia Polskiego Zwi±zku Kajakowego. Ich ukoronowaniem bêd± z kolei mistrzostwa ¶wiata smoczych ³odzi, które tak¿e na Malcie zostan± rozegrane we wrze¶niu, po igrzyskach. Ju¿ rodz± plany uczynienia z tych mistrzostw imprezy jakiej jeszcze nie by³o w historii smoczych ³odzi.
Na koniec o sprawach personalnych. I wiceprezesem ICF wybrany zosta³ ponownie Jose Perurena Lopez z Hiszpanii, który otrzyma³ 44 g³osy. Stanowisko III wiceprezesa piastowaæ bêdzie Japoñczyk Shoken Narita. Wybrano tak¿e przewodnicz±cych czterech komisji. Kajak polo w³adaæ ma Greg Smale z Wielkiej Brytanii, freestylem Lluis Rabaneda Caseles z Hiszpanii, ³odziami Francois Ryffel ze Szwajcarii a szefem medyków zosta³ Kanadyjczyk dr. Donald Mackenzie.

Bogdan Chru¶cicki, 16 stycznia 2007

Dyplom od PKOL

Tradycyjnie ju¿, w pierwszy lub drugi poniedzia³ek stycznia ¶mietanka naszego sportu spotyka siê w Polskim Komitecie Olimpijskim. Dla wszystkich jest to wielka frajda, bo mog± zobaczyæ kto jak siê zmieni³ przez ostatni rok, czy nadal jest pe³en entuzjazmu dla sport, ale przede wszystkim mog± sobie nawzajem z³o¿yæ noworoczne ¿yczenia. Dla kierownictwa PKOL jest to tak¿e chwila wyra¿enia podziêkowania tym, którzy na olimpijskim szlaku maszeruj± z przodu. A w³a¶nie w tej czo³owej grupie s± kajakarze, wiêc prezes Ryszard Seruga odebra³ dyplom za ubieg³oroczne osi±gniêcia. Jak zwykle w noworocznym spotkaniu bior± udzia³ dawni mistrzowie sportu, którzy rozs³awiali nasz sport. Z wielka rado¶ci± przyjêli¶my obecno¶æ w Centrum Olimpijskim Danuty Walkowiak-Pileckiej, W³adys³awa Zieliñskiego ( mo¿na by³o pozazdro¶ciæ formy i samopoczucia a tak¿e Izabeli Dylewskiej i Piotra Markiewicza. Kajakarska gromadkê bior±c± udzia³ w spotkaniu. uzupe³niali jeszcze szef wyszkolenia Witold Pawelec i trener kadry m³odzie¿owej Stefan Hofman.

Bogdan Chru¶cicki, 11 stycznia 2007

Copyright © 1998-2008 PZKaj. All rights reserved.