Wydrukuj

Za nami ostatnia impreza Grand Prix PZKaj 2020

XL Jubileuszowy Sportowo-Turystyczny Maraton Kajakowy im. Andrzeja Włosika, rozgrywany 26 września 2020 r. na rzece Wisła, na terenie przystani KKW-29, zakończył tegoroczny cykl Grand Prix PZKaj. Sobotni poranek przywitał uczestników niezbyt dobrą pogodą i pierwsze starty odbywały się w przelotnym deszczu, ale potem pogoda się poprawiła i do końca imprezy świeciło słońce.

Jako pierwsze w kajakowe szranki stanęły dzieci (dziewczęta i chłopcy), pokonując dystans 200 m, a trochę starsi milusińscy – 2 km. Kolejne kategorie: młodzików, juniorów młodszych, juniorów oraz seniorów pokonywały dłuższe dystanse. W sumie odbyło się 12 konkurencji, w których wystartowało ok. 80 osób. Najdłuższy dystans, 18 km, pokonywały wyłącznie kategorie turystyczne: T-1 i T-2 mężczyzn. Ukoronowaniem maratonu była rozgrywana od kilku lat konkurencja czwórek open. W tym roku wystartowała rekordowa liczba 6 osad, a start do wyścigu osobiście przeprowadził komandor imprezy, Krzysztof Racułt.

Równolegle rozgrywana była konkurencja slalom po trójkącie, w której wystartowało 21 osób, czyli ok. ¼ uczestników. Była to wspaniała zabawa dla dzieci, które po zakończeniu swoich wyścigów mogły wykazać się innymi umiejętnościami, np. płynięciem do tyłu.

W maratonie wystartowali przedstawiciele 8 klubów, a sześć klubów zostało sklasyfikowanych w punktacji drużynowej. Puchar im. Andrzeja Włosika, ufundowany przez Dorotę Włosik, pełniącą na imprezie funkcję sędziego głównego, zdobył zwycięzca najliczniej obsadzonej konkurencji – Jan Czosnowski z UKS Olimp.

Impreza została przeprowadzona w ścisłym reżimie sanitarnym, zgodnie z wymaganiami związanymi z COVID-19. Atmosfera jednak jak zawsze była wspaniała. Organizatorom z klubu KKW-29 należą się ogromne brawa za zmierzenie się z tym zadaniem w tak trudnych czasach.

Tekst: Elżbieta Jaworska

Zdjęcia: Michał Skórka