Wydrukuj

Puchar Świata na Malcie, dzień 3.

Trzeci dzień przyniósł polskiej reprezentacji kajakowej 3 medale. Srebrny i dwa brązowe medale to sobotni dorobek naszej reprezentacji podczas I Pucharu Świata odbywającego się na poznańskiej Malcie.

Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski wywalczyli srebrny medal w finale kanadyjkowej dwójki na 500 metrów. Natomiast ich reprezentacyjni koledzy Mateusz Kamiński i Michał Kudła zajęli w tym finale  5. miejsce.

Kolejny medal, tym razem brązowy przypadł w udziale Marcie Walczykiewicz na jej koronnym dystansie 200 metrów. Ten wyścig wygrała Nowozelandka Lisa Carrington z ponad sekundową przewagą nad Dunką Emmą Jorgensen i minimalnie trzecią właśnie Martą Walczykiewicz.

Trzeci medal dla polskiej reprezentacji w C1 1000 metrów zdobył Tomasz Kaczor, który po pasjonującej końcówce wyrwał brązowy medal. Ten wyścig wygrał niespełna 18 letni Kubańczyk, Jose Ramon Pelier Cordova. Tuż za nim byli multimedalista Martin Fuksa i wspomniany Tomasz Kaczor. Poza podium znalazł się wielokrotny mistrz olimpijski Sebastian Brendel.

W sobotnich finałach oglądaliśmy jeszcze Dorotę Borowską w C1 200 metrów, która po lekko spóźnionym starcie na linię mety wpłynęła na 6. miejscu. Na podium stanęły dwie Kanadyjki, kolejne miejsca zajęły dwie Chinki i Kubanka.

Bardzo dobrze swój wyścig popłynął Rafał Rosolski, który w wyścigu na 1000 metrów w kajakowych jedynkach zajął 6. miejsce. Zwyciężył Portugalczyk Fernando Pimenta, przed Białorusinem Alehem Yurenia i Czechem Josefem Dostalem.

Na uwagę też zasługuje 6. miejsce kanadyjkarza Oleksii Koliadycha, który pierwszy raz występuje na Pucharze Świata. Rywalizację w C1 wygrał zawodnik Gruzji przed zawodnikami Kazachstanu i Białorusi.

Kolejne szóste miejsce zajęły Justyna Iskrzycka z Anną Puławską na olimpijskim dystansie w K2 500 metrów. Ten wyścig wygrały Białorusinki przed Belgijkami i Słowaczkami.

W kanadyjkowej jedynce kobiet na 500 metrów w finale reprezentowała nas Magda Stanny, zajmując w nim 7. miejsce. Na podium stanęły dwie Ukrainki rozdzielone przez Chinkę.

Na uznanie zasługuje Nicole Gapska, która po raz pierwszy znalazła się na takiej imprezie i już awansując w niej do finału w jedynce na dystansie 1000 metrów zajęła w nim 8. miejsce. Na podium stanęły 2 Australijki i Chinka.

W sobotę odbyły się także ostatnie wyścigi pucharowe parakajakarstwie. W finale konkurencji KL3 wystąpił Mateusz Surwiło zajmując w nim 9. lokatę. W finale B konkurencji KL2 Robert Studziżba zajął 3. miejsce.

Polscy zawodnicy startowali również w finałach B i C.

W finałach B rywalizowali między innymi Piotr Morawski i Ksawery Hajdamowicz w K2 na 500 metrów zajmując w nim 2. miejsce, a ich koledzy Jakub Michalski ze Sławomirem Witczakiem 5. w tym samym wyścigu.

W kajakowych jedynkach na 200 metrów w finale B 3. miejsce ex aequo zajęli Paweł Kaczmarek i Piotr Mazur. W finale B także startował Przemysław Korsak w K1 500 metrów przepływając linię mety jako 4., Vincent Słomiński w C1 1000 metrów przypływając na 5. pozycji oraz Martyna Klatt z Klaudią Cyrulewską w K2 500 metrów zajmując 6. lokatę.

W finale C rywalizację ukończyli Norbert Kuczyński w K1 500 metrów, zwyciężając w nim, a w jedynce na o połowę dłuższym dystansie, czyli 1000 metrów Bartosz Stabno zajął pozycję 2.

W niedzielnych finałach będziemy oglądać między innymi w K1 500 metrów Karolinę Naję i Tomasza Kaczora w C1 500, a także pozostałe finały w osadach na 200, 500 i 1000 metrów.

Na koniec pucharowych zmagań odbędą się wyścigi długodystansowe na 5000 metrów w K1 i C1 kobiet i mężczyzn.