W czwartek w Szeged rozpoczną się pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Świata w kajakarstwie. Na Węgrzech wystąpią również nasi parakajakarze. Do startów w PŚ wraca Katarzyna Kozikowska, a debiut w tym cyklu zanotuje Monika Kukla z WZSN Start Wrocław. – To doskonała możliwość sprawdzenia się z mocną, zagraniczną stawką – przypomina Robert Wydera.
W zeszłym sezonie nasi sprinterzy kajakowi z niepełnosprawnościami znakomicie spisywali się w najbardziej prestiżowych regatach. Na mistrzostwach Europy w Monachium srebrny medal w kategorii KL3 200 metrów wywalczył Mateusz Surwiło (laureat Złotych Wioseł podczas tegorocznej Gali Środowisk Kajakowych w Poznaniu), a brąz w VL1 200 metrów zdobyła debiutująca w ubiegłym roku na międzynarodowej arenie Karolina Bronowicz. Ponadto, Surwiło w swojej konkurencji był szósty na mistrzostwach świata w Kanadzie. Za Atlantykiem startował również Robert Wydera (piąty zawodnik ME), uzyskując czwarty czas w finale B VL3 200 metrów
Kadra narodowa w parakajakarstwie, wspierana przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A., przygotowywała się do sezonu m.in. w portugalskim Milfontes. Z kolei pod koniec kwietnia w Wałczu była okazja do sprawdzenia zbudowanej formy. Na Pomorzu rywalizowano również o miejsce w reprezentacji na najbliższe miesiące.
– Rozegrane regaty w Wałczu to kolejny przykład, jak związek narodowy – w tym przypadku Polski Związek Kajakowy – może pod swoimi skrzydłami prowadzić szkolenie oraz rywalizację zawodników sprawnych i z niepełnosprawnościami. Zwracam na to uwagę, ponieważ nie wszystkie dyscypliny paraolimpijskie zostały włączone w struktury związków sportowych. Dzięki byciu częścią PZKaj nasi zawodnicy trenują i rywalizują ramię w ramię ze swoimi kolegami z kadr sprintu, a konsultacje są tego najlepszym przykładem. Wyniki regat jednoznacznie wskazały, iż czołowymi zawodnikami w grupie są Mateusz Surwiło, Robert Wydera, Katarzyna Kozikowska i to z tą trójką wiążą się wielkie nadzieje na zdobycie kwalifikacji paraolimpijskiej. Bardzo dobrze zaprezentowała się również Justyna Regucka, która w sierpniu powalczy o kwalifikację w konkurencji kanadyjek kobiet – tłumaczy trener Renata Klekotko.
Na najbliższy Puchar Świata w Szeged (11-14 maja) polska reprezentacja w parakajakarstwie wybiera się w pięcioosobowym składzie. Poza wymienionymi Surwiło, Wyderą, Kozikowską i Regucką, w klasie VL-3 wystąpi również Monika Kukla, dla której będzie to debiut w tym cyklu. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn wystartuje też Wydera.
– Ciężko przepracowałem zimę, a dotychczasowe testy i pierwsze starty pokazują, że czynię postępy w odniesieniu do zeszłego roku. Jasne jest, że najważniejsze będą w tym roku MŚ w Duisburgu (23-27 sierpnia), ale nie lekceważymy żadnych regat. Nadchodzący PŚ to doskonała możliwość sprawdzenia się z mocną, zagraniczną stawką – przypomina Wydera.
– PŚ pokaże nam, gdzie jesteśmy i w jakiej dyspozycji są rywale. Szczególnie ciekawa będzie rywalizacja w kajaku kobiet, ponieważ po przerwie macierzyńskiej wraca Kasia Kozikowska. Obie jesteśmy ciekawe poziomu w jej konkurencji. Każdy start jest dla nas ważny, tym bardziej że parakajakarze nie mają wiele okazji, by się sprawdzać – dodaje Klekotko.
W tym sezonie parakajakarzy czekają cztery ważne zagraniczne starty. Poza najbliższym PŚ na Węgrzech oraz wspomnianymi MŚ w Duisburgu nasi zawodnicy z niepełnosprawnościami wystąpią też w ME w portugalskim Montemor-o-Velho (23-30 lipca) oraz PŚ w Paryżu (30 sierpnia – 1 września), który będzie stanowił przedolimpijską próbę. Zanim biało-czerwoni udadzą się na te regaty, na początku przyszłego miesiąca wezmą udział w krajowych mistrzostwach w Poznaniu (9-11 czerwca).
Artur Kluskiewicz, Biuro Prasowe PZKaj
fot. Paweł Skraba/Biuro Prasowe PZKaj