Wydrukuj

Ostatni – niesamowity dzień Polaków w Szeged!

Ostatni dzień 45 Mistrzostw Świata w Sprincie Kajakowym przyniósł polskim kibicom kolejne niezapomniane emocje. Rozpoczął Tomasz Kaczor w konkurencji C1 1000m, który po pełnym emocji wyścigu zajął 2 miejsce. Zawodnik Warty Poznań musiał uznać wyższość słynnego Isaquiasa Queiroza Santosa /Brazylia/ . To trzykrotny medalista Igrzysk XXXI Olimpiady Rio 2016 olimpijskiego. Sam fakt, że w pokonanym polu zostawił takie sławy jak: Sebastian Brandel /Niemcy/ czy Martin Fuksa /Czechy/ świadczy o klasie Tomasza Kaczora i doskonałym przygotowaniu do zawodów.

Kolejny medal to swojego rodzaju sensacja a postarali się o nią kajakarze, dla których nie były to udane mistrzostwa świata. W konkurencji K2 200m fenomenalnie popłynęli Piotr Mazur /Zawisza Bydgoszcz/ Bartosz Grabowski / Włókniarz Chełmża/ to zaledwie 19 letni zawodnik mistrz świata i Europy w kategorii juniorów. Czy można wyobrazić sobie lepszy debiut w kategorii seniorów? – to marzenie każdego młodego zawodnika. Osada z doświadczonym Piotrem Mazurem już w eliminacjach pokazała, lwi pazur – wygrywając przedbieg bezpośrednio awansowała do finału omijając półfinały.

W wyścigu finałowym do końca o zwycięstwo walczyli z osadą Rosji przegrywając zaledwie o 0,5 sekundy wygrywając zdecydowanie z osadą Węgier – sprawiając tym samym niewątpliwą sensację i radość polskim kibicom.

Podsumowaniem konkurencji sprinterskich był wyścig w konkurencji K4 500 kobiet, w której liczyliśmy po cichu na kolejny medal. Osada w składzie Karolina Naja /AZS-AWF Gorzów Wlkp./, Anna Puławska /AZS-AWF Gorzów Wlkp./  Katarzyna Kołodziejczyk /CWZS Zawisza Bydgoszcz/, Helena Wiśniewska /CWZS Zawisza Bydgoszcz/ półmetku wyścigu zajmowała 4 miejsce przegrywając minimalnie z osadą Nowej Zelandii, którą prowadziła słynna Lisa Carrington. Jednak ostatnie 250m to popis osady polskiej, która zdobyła brązowy medal przegrywając z osadą Węgier i rewelacją mistrzostw Białorusią. Tym samym nasza osada zdobyła 7 medal podczas Mistrzostw Świata w Szeged!.

W klasyfikacji medalowej z dorobkiem 8 medali /jeden medal w parakajakarstwie/ Polska zajęła 16 miejsce, jednak tylko, dlatego, że nie zdobyła medalu złotego. Jeśli chodzi o ilość zdobytych medali Polska zajęła 5 miejsce. Więcej medali zdobyły jedynie reprezentacje: Niemiec, Białorusi, Węgier i Rosji.

Oby tak za 333 dni podczas Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020!.