Wydrukuj

Mistrzostwa Polski w Maratonie

Przez dwa dni Olsztyn był stolicą Polski kajakowych maratończyków.  11-12 lipca odbywały się tam Mistrzostwa Polski w Kajakowym Maratonie. Z  wiatrem, wodą i swoimi słabościami na jeziorze Ukiel walczyło prawie 330 zawodników w różnych kategoriach wiekowych od młodzików do weteranów.

Choć  maraton nie jest konkurencją olimpijską emocji w każdym wyścigu nie brakowało. Oczywiście najsilniej obsadzone były dystanse, na których startowali seniorzy. Panowie  mieli  do pokonania dystans 25 kilometrów 600 metrów, czyli 8 okrążeń i 7 przenosek. Spośród 24 zawodników startujących w konkurencji K1  najszybciej popłynął Arkadiusz Krajewski z Admiry Gorzów Wielkopolski.

Ten sam zawodnik ale już wspólnie ze Sławomirem Siwcem zdobył swój drugi złoty medal w Olsztynie w konkurencji K2.

„Jestem bardzo zadowolony z udziału w Mistrzostwach Polski w Maratonie kajakowym. Zdobycie dwóch złotych medali w kategorii seniora daje mi wiele satysfakcji. Zdobycie pierwszego medalu wiązało się nie tylko walką z rywalami ale również z naturą w postaci silnego wiatru, który momentami tworzył spore fale boczne. Zdobycie drugiego medalu było równie ciężkie ponieważ w trakcie wyścigu dwójkę odczuwałem w rękach przepłynięte kilometry z poprzedniego dnia.

Organizację i trasę mistrzostw oceniam na wysokim poziomie”- powiedział Arkadiusz Krajewski.

Drugim zawodnikiem, który dwu krotnie stawał na najwyższym stopniu podium był  Łukasz Rybakowski, junior  Warty Poznań. Młody zawodnik wywalczył złoto w C1 i C2 wspólnie z Łukaszem Piochaczem.

„Łukasz Rybakowski specjalizuje się w maratonach i dlatego liczyliśmy na dobry występ zawodnika. Obronił tytuł Mistrza Polski sprzed roku i dwóch lat (to już trzeci rok z rzędu zdobywa złoty medal w konkurencji C1). Walka była zacięta pomiędzy zawodnikiem Warty i Czechowic, a o zwycięstwie Łukasza zadecydowała ostatnia przenoska. Występ Łukasza oceniam wysoko, ponieważ w sobotę wygrał również w konkurencji C2.  W tym roku zawodnik zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy z klubowym kolegą Łukaszem Piochaczem, a rok temu byli srebrnymi medalistami. Łukasz zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata i również tam mamy nadzieję na udany występ” powiedziała Ewa Bresińska – Krawiec trenerka Warty Poznań.

Wśród pań, które musiały zmierzyć się z dystansem 22 kilometrów 400 metrów i 7 krotnie przenieść kajak na przenosce, w jedynakach najlepsza okazała się Martyna Lisiecka. Reprezentantka gospodarzy (Plastex KSC Olsztyn) pokonała drugą na mecie Karolinę Markiewicz i trzecią Zuzannę Wolbach obie z AZS PO Opole. Opolanki nie dały natomiast szans w konkurencji K2, którą wygrały, wyławiając z jeziora Ukiel dwa medale. Drugie były zawodniczki UKS Dojlidy Białystok Sandra Skowrońska i Magdalena Krukowska. Na trzecim stopniu podium stanęły gorzowianki z AZS AWF Aleksandra Janicka i Paulina Noga.

W kanadyjkach jedynkach najszybciej wśród Panów pływał i biegał Patryk Gluza. Za jego plecami przypłynęli Gilbert Paluch i Grzegorz Szpynda. Wszyscy trzej Panowie reprezentują AZS – AWF Poznań.

W C2 na seniorskim dystansie 25 kilometrów i 600 metrów z 50 sekundową przewagą wygrali Gilbert Paluch i Roman Furtak akademicy z Poznania. AZS – AWF Gorzów zajął drugie miejsce a wywalczyli je Piotr Hertel i Bartosz Pławski. Na trzecim stopniu podium stanęli  Patryk Gluza i Aleksander Kirsz.

Mistrzostwa Polski w Maratonie Kajakowym odbywały się po raz 29.