Wydrukuj

Medale młodzieżowców i młodzików

W weekend w Poznaniu o medale Mistrzostw Polski rywalizowali młodzieżowcy i młodzicy. Na Malcie wystartowało blisko 500 zawodników z 65 klubów. W konkurencjach młodzieżowych na podium najczęściej stawali reprezentanci kraju, którzy tydzień temu ścigali się w MŚ U23 w portugalskim Montemor.

Młodzieżowcy na olimpijskich

W MMP rywalizowano w konkurencjach olimpijskich. Kajakarki ścigały się w K1 200 oraz K1, K2 i K4 500, kajakarze w K1 i K2 200 oraz K1, K2 i K4 1000, kanadyjkarze w C1 200 oraz C1 i C2 1000, a kanadyjkarki w C1 200 i C2 500.

Wśród kajakarek podium zdominowały zawodniczki Zawiszy Bydgoszcz. Gwiazdą regat została Aleksandra Górna, która zdobyła złoty medal w jedynce i dwójce na 500 metrów, a w K1 200 przypłynęła za Anną Puławską (Baza Mrągowo) i stanęła na drugim stopniu podium. W tej konkurencji trzecia była jej koleżanka klubowa Dominika Włodarczyk. Płynąc po zloty medal w dwójce Górna wiosłowała z Emilią Cywińską. Za nimi przypłynął inny skład Zawiszy – Joanna Bruska i Dominika Włodarczyk. Kajakarki z Bydgoszczy wygrały także konkurencję K4 500. W zwycięskiej osadzie płynęła Cywińska, Włodarczyk, Bruska i Dominika Napolska.

U kajakarzy na tysiąc metrów dwa złote medale wywalczył Martin Brzeziński (Zawisza Bydgoszcz). Zawodnik wygrał w jedynce i czwórce w której wiosłował też Cezary Kolaszewski, Dominik Ponichtera i Patryk Kulczyński. W konkurencji K2 1000 pierwsze miejsce zajął skład Wiskordu Szczecin Damian Uhle i Norbert Kuczyński. W jedynkach na 200 metrów zmierzyli się niedawni medaliści MŚ U23, Paweł Kaczmarek i Grzegorz Bierzało (obaj AZS AWF Gorzów), oraz zwycięzca czerwcowych MP Seniorów Sebastian Szypuła (Zawisza Bydgoszcz). Tym razem na metę pierwszy przypłynął Kaczmarek, Szypuła był drugi, a trzecie miejsce zajął Bierzało.

Kaczmarek z Bierzało wygrali też w dwójce na 200 pozostawiając w tyle m.in. Szypułę z Kulczyńskim.

U kanadyjkarzy na wszystkich dystansach wygrywali zawodnicy Stomilu Poznań. Złoty medal na tysiąc metrów zdobył Vincent Słomiński, dwójkę na tym dystansie wygrał Michał Łubniewski i Patryk Sokół, a na dwusetkę pierwszy przypłynął ex aequo Łubniewski z Wiktorem Głazunowem (AZS AWF Gorzów). U kanadyjkarek w C1 200 pierwsza była Dorota Borowska (NOSiR Nowy Dwór), a w C2 500  wygrała Borowska w parze Justyną Boniecką.

Młodzicy na jednym dystansie

W MP Młodzików zawodnicy ścigali się w jedynkach, dwójkach i czwórkach na dystansie dwóch kilometrów.

W konkurencjach roczników 2002 w rywalizacji kanadyjkarzy jedynkę wygrał Miłosz Polaczek (Orzeł Wałcz), a dwójkę Bartłomiej Buryś i Kamil Pandel (MKSW Trzebinia). U kanadyjkarek w C1 najlepsza była Zuzanna Sztuka (NOSiR Nowy Dwór). W K1 dziewcząt zwyciężyła Kamila Mróz (UKS Motława Gdańsk), a w K2 Dagmara Banaszak i Klaudia Obremska (Kopernik Bydgoszcz). W K1 chłopców pierwsze miejsce zajął Wojciech Pilarz (UKS SET Kaniów), a w K2 Filip Maliński i Dastin Malinowski (AZS AWF Poznań).

W rywalizacji rocznika 2001 w C1 najlepszy był Maciej Szlachta (Zawisza Bydgoszcz), a w C2 Maciej Pietrzyk i Michał Michalik (Posnania Poznań). U kanadyjkarek w jedynce pierwsze miejsce zajęła Patrycja Langner (Posnania Poznań). W K1 chłopców złoty medal wywalczył Wojciech Bober (AZS AWF Poznań), a w K2 Damian Liskowiak i Wojciech Piechocki (Zryw Wolsztyn). U kajakarek pierwsze miejsce w K1 zajęła Dominika Słońska (KKS Sieradz), a w K2 Klaudia Durka i Luiza Durka (Admira Gorzów).

W regatach rozegrano także wyścigi czwórek. W osadach wiosłowali zawodnicy z rocznika 2001 i 2002. W K4 chłopców zwyciężyła osada AZS AWF Poznań w której płynął Wojciech Bober, Adrian Joźwiak, Maksymilian Garstkiewicz i Mateusz Grobelny. Konkurencję K4 dziewcząt wygrała Klaudia Durka, Alicja Grabowska, Julia Szafrańska i Luiza Durka z Admiry Gorzów. W C4 chłopców złoty medal zdobył Miłosz Aleksandrowicz, Kuba Nowicki, Grzegorz Kwiatkowski i Maciej Szlachta z Zawiszy Bydgoszcz.

Klasyfikację generalną Mistrzostw Polski Młodzików wygrał AZS AWF Poznań przed Admirą Gorzów i Posnanią Poznań. (TP)