Wydrukuj

ME kajak polo: Polscy młodzieżowcy trzecią siłą Europy

Podczas zakończonych właśnie mistrzostw Europy kajak polo, brązowe medale zdobyły zarówno kobieca, jak i męska reprezentacja w kategorii U-21. Wyższe stopnie podium wśród młodzieżowców, zajęły jedynie drużyny z Niemiec i Francji.

Wyniki naszych młodzieżówek zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn, niewątpliwie zaliczyć należy do sukcesów. W kilkunastoletniej historii międzynarodowych startów polskich reprezentacji, dwa medale podczas jednej imprezy mistrzowskiej udało nam się wywalczyć jedynie podczas mistrzostw Europy w 2005 roku (srebrny i brązowy odpowiednio młodzieżówki kobiet i mężczyzn). Ogólna liczba drużyn startujących w zawodach była jednak wówczas o około 20 proc. niższa.

Siła dziś i nadzieja na jutro

Dwa medale drużyn młodzieżowych świadczą o wysokim poziomie szkolenia w polskim kajak polo i dają nadzieję na satysfakcjonujące wyniki w kolejnych latach.

Kobieca drużyna była najmłodszą reprezentacją turnieju. Pomimo tego, że w zawodach wzięło udział tylko pięć drużyn w tej kategorii, trzykrotne zwycięstwo (w tym w meczu o trzecie miejsce) nad znacznie starszą i bardziej doświadczoną drużyną z Włoch oraz bardzo wyrównane spotkania z Francją i Niemcami, świadczą o bardzo wysokim potencjale tych młodych zawodniczek.

– Większość z tych dziewczyn ma dziś po 15-16 lat, więc jeśli utrzymają wysoką formę, przed nimi jeszcze pół dekady startów w młodzieżowej reprezentacji. Ten brązowy medal – oprócz dzisiejszej satysfakcji – daje mi więc szczególną nadzieję. Oceniając bowiem obecny poziom sportowy tej drużyny, wolę walki i umiejętność realizowania założeń taktycznych, mogę liczyć na to, że w nadchodzących latach dziewczyny dadzą nam dużo więcej powodów do radości – komentuje występ swoich podopiecznych trener reprezentacji Dariusz Pilarz.

Złoty medal w młodzieżowej kategorii kobiet zdobyły Niemki, a srebrny Francuzki.

Ogromną niespodzianką jest wysoki wynik reprezentacji młodzieżowej mężczyzn. W kategorii tej rywalizowało łącznie 15 reprezentacji narodowych. Na drodze do meczu o trzecie miejsce Polacy pokonali m.in. doskonale przygotowanych Belgów, Rosjan i Włochów. Po przegranym z Francuzami półfinale, w meczu o trzecie miejsce wygrali z drużyną Danii 4:2.

– Wykonaliśmy więcej niż 100 proc. planu. Przed turniejem liczyliśmy na pierwszą szóstkę. Co prawda na ostatnich ME dwa lata temu udało nam się zająć czwartą pozycję, ale z tamtego składu w drużynie pozostało jedynie trzech zawodników. W efekcie w Poznaniu wystawiliśmy jedną z młodszych reprezentacji U-21. Chłopaki pokazali jednak niesamowitego ducha walki. Z meczu na mecz grali coraz lepiej i ostatecznie zrobili nam wszystkim wielką niespodziankę – ocenia Paweł Kalinowski, trener męskiej reprezentacji U-21.

Również w przypadku młodzieżówek męskich, lepiej od Polaków wypadli jedynie Niemcy i Francuzi. Nasi zachodni sąsiedzi stanęli jednak w tym przypadku na środkowym stopniu podium.

Wiara w zwycięstwo do ostatniego gwizdka

Zarówno męska, jak i kobieca drużyna młodzieżowców udowodniły, że w sporcie nigdy nie można się poddawać. Ducha walki mężczyźni pokazali już w pierwszym swoim meczu podczas mistrzostw. Przegrywając w meczu z Belgami 2:5, w ostatnich siedmiu minutach spotkania zdołali wyciągnąć rezultat na 7:5. Sytuacja powtórzyła się w dalszej części rozgrywek w meczu z Włochami, w którym pierwsza połowa zakończyła się trzybramkowym prowadzeniem rywali. W drugiej części gry nasi zawodnicy zdołali jednak wyrównać, a karny podyktowany na sekundę przed ostatnim gwizdkiem, dał Polakom zwycięstwo 7:6 i przesądził o wyjściu drużyny do półfinału mistrzostw.

Nie mniej emocjonujący okazał się mecz o trzecie miejsce kobiet. Jeszcze na dwie minuty przed końcem meczu nasze zawodniczki przegrywały z Włoszkami dwoma bramkami. Zdołały w tym czasie jednak wyrównać, a w dogrywce pokazały swoją determinację i stalowe nerwy. Po kilku dynamicznych zmianach obrazu gry na boisku okazały się lepsze, rzucając złotą bramkę w ostatniej minucie pierwszej części dogrywki.

Bramkostrzelni Polacy

Wspaniałych wyników polskich reprezentacji młodzieżowych dopełniają statystyki. W pierwszej trójce najbardziej bramkostrzelnych zawodniczek znalazły się dwie Polki. Konkurencję zdeklasowała Katarzyna Stankiewicz (MOSW Choszczno), która zdobywając w turnieju łącznie 22 goli, prześcignęła kolejną zawodniczkę aż o osiem bramek. Trzecie miejsce w klasyfikacji zajęła Klaudia Sachmerda (UKS Set Kaniów), która zdołała umieścić piłkę w siatce 12 razy.

Niewiele gorzej sytuacja wyglądała w przypadku młodzieżowej drużyny męskiej, gdzie wynik Piotra Kowalskiego (MOSW Choszczno, 14 bramek), zdołało pobić jedynie dwóch zawodników z innych państw – obaj zdobyli po jednym golu więcej.

W zakończonych właśnie mistrzostwach Europy wzięło udział 47 drużyn z osiemnastu państw Starego Kontynentu. Zawody zorganizowane na poznańskim torze regatowym „Malta” trwały od czwartku do niedzieli (22-25 sierpnia).