Wydrukuj

Karolina Naja i Anna Puławska ze srebrnym medalem w IO Tokio 2020; 4m. Marty Walczykiewicz; 7m. osady C2 Wiktor Głazunow / Tomasz Barniak

To już chyba tradycja, bo to 6. medal z rzędu licząc od IO w Sydney w tej konkurencji i jednocześnie 21. medal olimpijski w historii wyścigów kajakowych.

Karolina Naja i Anna Puławska w finale konkurencji K2 500 metrów, bo właśnie o tej konkurencji mowa, popłynęły „swoje”, nie oglądając się na piekielnie mocne rywalki i wywalczyły swój upragniony medal. Dla Karoliny jest to już trzeci medal olimpijski, czym zapisała się na kartach historii, bo tylko czterech polskich sportowców ma tych medali więcej, jeśli chodzi o letnie igrzyska (Irena Szewińska, Robert Korzeniowski, Witold Woyda i Jerzy Pawłowski), dwa poprzednie wywalczyła z Beatą Mikołajczyk-Rosolską. Dla Anny Puławskiej jest to fantastyczny debiut w igrzyskach i od razu z miejscem na podium.

Te igrzyska są inne od pozostałych, bo ze względu na pandemię zostały przełożone o rok i co ciekawe, inaczej ułożony jest program startów w poszczególnych konkurencjach. Do programu weszły ćwierćfinały, a także został skrócony czas między półfinałem a finałem do 2 godzin w tym samym dniu. Kolejną zmianą jest fakt, że po raz pierwszy mogą wystartować w konkurencji jedynek i dwójek po 2 osady z kraju, co dodatkowo zwiększyło konkurencję.

System eliminacji wymusił na zawodnikach umiejętne rozłożenie sił tak, aby pełnię swoich możliwości wykorzystać w finale i to naszym kajakarkom wyśmienicie się udało. Doświadczona i ułożona Karolina w połączeniu z młodością i głodem medalowym z IO Anny, przyniosły nadzwyczajny wynik i, jak to mówi Karolina: Ania jest specyficzna, odpala swoją rakietę tylko w finale, a Karolina w umiejętny sposób przełożyła to na wynik.

Zaczynając od eliminacji Karolina i Anna kwalifikowały się do następnych wyścigów jak najmniejszym kosztem. Jednak w finale bezkonkurencyjne okazały się Nowozelandki: Lisa Carrington i Caitlin Regal z kosmicznym czasem i zarazem rekordem olimpijskim 1:35,785. Polki płynęły swój wymarzony wyścig po ósmym torze, z boku stawki, nie oglądając się na pozostałe zawodniczki. Uzyskały świetny czas 1:36,753, tracąc do zwycięskiej osady niecałą sekundę. Na trzecim miejscu przypłynęły Węgierki: Danuta Kozak i Dora Bodonyi 1:36,867.