Wydrukuj

Kajakarki i kajakarze z UKS Set Kaniów zgarnęli 2 tytuły Mistrza Polski Seniorów w Kajak Polo

W ostatni weekend 25-26 lipca w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie odbyły się XVIII Mistrzostwa Polski w Kajak Polo. Mistrzostwa miały odbyć się w Choszcznie ale z uwagi na problemy techniczne związane z płytkim stanem wody i przede wszystkim dla bezpieczeństwa zawodników zostały przeniesione do Kaniowa.

W Mistrzostwach wzięło udział 15 drużyn, dziesięć męskich i 5 kobiecych.  W sumie rozegrano  około 50 meczów. Rozgrywki toczyły się równolegle na dwóch przyległych boiskach. W meczach finałowych zarówno wśród kobiet jak i u mężczyzn, spotkały się drużyny MOSW Choszczno i UKS Set Kaniów. Niewiele zabrakło aby w finale kobiet zamiast UKS Set Kaniów znalazły się panie z KS Powiśle Warszawa. W półfinale po 20 minutach był remis 6:6 i o wejście do finału miała zdecydować kolejna bramka w doliczonym czasie gry. Piłkę wywalczyły warszawianki ale niestety dla nich, zmarnowały swoją szanse i do walki włączyły się dziewczyny z Kaniowa.

„Główny nacisk przygotowań to wytrzymałość i taktyka gry. Podczas Mistrzostw każdy rozgrywany przez dziewczyny mecz miał konkretne założenia. Bez względu na  wynik meczu miały postawione konkretne cele i zadanie, z których wywiązywały się w 100%. W półfinale mecz okazał się dramatyczny, gdyż musiały rozegrać dogrywkę do złotej bramki. Ich

odporność psychiczne okazała sie na tyle mocna, iż po przejęciu piłki strzeliły decydującą bramkę. JESTEŚMY W FINALE!”  – mówił trener dziewcząt Dariusz Pilarz.

Finał był bardzo wyrównany, prowadziło raz Choszczno raz Kaniów ale to w drugiej połowie szczęście bardziej sprzyjało zawodniczkom z Kaniowa, pomimo ciągłym atakom na bramkę ze strony Choszczna nie udało się doprowadzić do remisu w regulaminowym czasie gry, a co pozwoliłoby na dogrywkę, w tym momencie było 5:4 dla Seta. W ostatnich sekundach meczu inicjatywę znowu przejęły zawodniczki Dariusza Pilarza strzelając kolejną bramkę i to one wygrały cały mecz 6:4.

„W finałowym meczu miały zastosować taką taktykę, która w danym momencie była skuteczna dla nich. Efekt był rewelacyjny od początku meczu postawiły wysoką poprzeczkę dla przeciwniczek i po 20 minutach obroniły swój zeszłoroczny tytuł MISTRZYŃ POLSKI SENIOREK” – powiedział szczęśliwy Dariusz Pilarz.

Był to już czwarty mecz rozgrywany na tym turnieju przez te zawodniczki. Poprzednie 3 mecze wygrały panie z MOSW Choszczno (8:1, 5:4, 4:3).

„Z perspektywy trenera klubowego start w MPS oceniam jako wypełnienie raczej założonego minimum, krótko mówiąc dziewczyny grając w turnieju 4 mecze z drużyną Seta wygrały 3 i przegrały najważniejszy. Ciężko się myśli o takiej sytuacji ale szczerza mówiąc pamiętam turniej MPS, gdzie grając takim systemem to my wprowadziliśmy do finału II zespół z Choszczna kosztem właśnie drużyny z Kaniowa. Jednak w świat idzie wynik ostatniego spotkania i ten mecz decyduje o tytule. Tytuł powędrował więc do dziewczyn z Kaniowa gratulacje dla nich i trenera” – podsumował Norbert Watkowski trener MOSW Choszczno.

Złoty medal – UKS Set Kaniów

Sandra Pilarz, Klaudia Sachmerda, Natalia Pacyga, Monika Pacyga, Aleksandra Ciupak, Katarzyna Ciupak, Klaudia Gryz, Marlena Madej, Gabriela Bazan,

Srebrny medal – MOSW Choszczno

Emilia Jałoszyńska, Paulina Kwiatkowska, Katarzyna Stankiewicz, Katarzyna Jarmarkiewicz, Marta Bakun, Katarzyna Kopczyńska, Monika Kulas, Weronika Jasiukiewicz, Karolina Wlazłowska

Brązowy medal – KS Powiśle Warszawa

Krystyna Nowacka, Aleksandra Bulira, Zuzanna Gorlik, Justyna Tyrowicz, Kamila Ryszka, Urszula Zawadzka – Pawlewska, Marta Bugaj

W rywalizacji panów od 9 lat tytuł Mistrzów Polski nieprzerwalnie należał do MOSW Choszczno. Panowie z Kaniowa nie chcieli być gorsi od pań i postanowili, że tanio skóry nie sprzedadzą i po kilku minutach było dla nich 2:0. Mecz był bardzo zacięty ale zawodnicy z Seta Kaniów zdobytej na początku przewagi nie oddali do samego końca i finał zakończył się wynikiem 5:4.

„Seniorzy przygotowywali się  do zdobycia tego złotego medalu od kilku lat. Systematycznie szukając sposobu na pokonanie zawodników z Choszczna. Drużyna składa się z zawodników pracujących zawodowo i mających swoje rodziny, dzieci. Trenowali wieczorami i w weekendy. Pracowali ciężko ale końcowy wynik pokazał, że wytrwałość i heroiczna walka ze swoimi słabościami i przeciwnościami losu przynosi efekty. Po 9 latach tytuł Mistrza Polski Seniorów jest w Kaniowie”- mówił Dariusz Pilarz

„Podsumowując finał mężczyzn – jednym zdaniem, nawet ściany pomagały gospodarzom.  Po spokojnej analizie bramek zdobytych przez rywali mieli naprawdę chyba 200 % szczęścia zabrali nam nawet nasze, ale jak to mówię szczęście sprzyja lepszym. Na pewno cieszy postawa naszej młodzieży, gdyż mieliśmy dwie drużyny na podium. Gratulacjami dla Kaniowa” – kończy trener Choszczna Norbert Watkowski.

Arkadiusz Pilarz, Łukasz Pilarz, Paweł Michalec, Bartłomiej Dawidek, Piotr Bajerski, Borys Zubczewski, Maciej Paszana,

Piotr Kowalski, Jakub Maślak, Hubert Migdalski, Daniel Jarmarkiewicz, Krzysztof Schiller, Michał Maluszczak, Mateusz Iwanowski

Brązowy medal – MOSW Choszczno B

Kacper Kowalski, Dawid Jałoszyński, Mateusz Susza, Jakub Diakowski, Patryk Wlazłowski, Filip Jasiukiewicz

Dwa tytuły Mistrza Polski znalazły się w Kaniowie, taka sytuacja jeszcze nigdy się nie zdarzyła w historii klubu. Przed nami Mistrzostwa Europy w Essen 26-30 sierpnia.

„W przypadku mężczyzn, w chwili obecnej to zespół MOSW Choszczno stanowi głównie o sile reprezentacji. W  ostatnich latach traktujemy starty w MPS jako etap,  raczej przygotowań do imprezy głównej dla reprezentacji  i w ostatnich latach płacimy za to formą na tym turnieju.  Mam nadzieję, że będzie ona najwyższa na Mistrzostwach Europy, ale już teraz mogę  powiedzieć,  że zrobimy wszystko aby w przyszłym roku odzyskać tytuły. W chwili obecnej skupiamy się już głównie na ME czka nas jeszcze cykl konsultacji szkoleniowych no i ostatni turniej kontrolny w Belgii. Tam zapadną ostateczne decyzje co do składu reprezentacji, w chwili obecnej branych pod uwagę jest 12 zawodników pozostanie 10”  – zakończył trener koordynator reprezentacji mężczyzn Norbert Watkowski.

Sezon zakończy się klubowymi Mistrzostwami Europy, które odbędą się w Kaniowie. Walczyć tam będą najlepsze drużyny Europejskie, taka LIGA MISTRZÓW kajak polo. Czeka nas niesamowity turniej na wspaniałym obiekcie jakim jest Ośrodek Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie.