Jolanta Rzepka, sekretarz generalna Polskiego Związku Kajakowego, uzyskała nominację do Komitetu Technicznego Międzynarodowej Federacji Kajakowej do spraw sprintu kajakowego. Do analogicznego komitetu poświęconego kajak polo został mianowany Paweł Teleman.
W ubiegłym tygodniu w Antalyi odbyły się wybory władz Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Zgodnie z przewidywaniami, wobec braku kontrkandydata, funkcję jej prezydenta utrzymał Niemiec Thomas Konietzko. Ponadto, stanowiska wiceprezydentów ICF zachowali Hiszpan Lluis Rabaneda i Caselles, Argentynka Cecilia Farias i Włoch Luciano Buonfiglio. Poza wyborem zarządu ICF dokonano również wyłonienia obsady m.in. komitetów technicznych odpowiedzialnych za sprawy związane z funkcjonowaniem poszczególnych gałęzi kajakarstwa.
Do Komitetu Technicznego ICF ds. Sprintu Kajakowego dostała się Jolanta Rzepka, sekretarz generalna Polskiego Związku Kajakowego, która po raz drugi kandydowała do tego gremium. Nieudane podejście w 2021 roku nie zraziło jej i w lipcu Polski Związek Kajakowy ponownie wysunął jej kandydaturę. Japończyk Toshi Furuya, nowo wybrany przewodniczący komitetu technicznego ds. sprintu, doceniając dotychczasową pracę i zaangażowanie Rzepki, przedstawił jej kandydaturę do zarządu ICF, a ten ją zatwierdził.
– Sama jestem pod wielkim wrażeniem i do dziś nie mogę w to uwierzyć. Komitet Techniczny ICF ds. Sprintu Kajakowego ma realny wpływ na kształt dyscypliny, jakie są konkurencje w zawodach kajakowych. Opiniuje też zasadność prowadzenia danych konkurencji w poszczególnych regatach jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata. Kwestia konkurencji na IO w Los Angeles jest już rozstrzygnięta, ale na pewno przed kolejnymi IO w Australii będziemy mogli zabrać głos i przedstawić swoje stanowisko zarządowi ICF – opowiada Rzepka. Sponsorem polskiego kajakarstwa jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. – Komitet jest więc dla zarządu ICF ciałem doradczym, ale przede wszystkim zajmuje się kwestiami związanymi z sędziowaniem, czyli „działką”, która jest mi szczególnie bliska – dodaje.
Rzepka, która od 14 lat jest sędzią międzynarodowym, w ostatnich latach brała udział w najważniejszych światowych regatach. Przed rokiem zasiadała w komitecie zawodów podczas MŚ w Duisburgu, zaś w Szeged, podczas tegorocznych kwalifikacji olimpijskich była szefem linii mety. W sierpniu jako jedyna z polskich sędziów w sprincie kajakowym uczestniczyła w igrzyskach w Paryżu, a kilkanaście dni później była zastępcą sędziego głównego MŚ w Samarkandzie. Systematycznie pracowała więc na swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Partnerem Polskiego Związku Kajakowego jest Lotto.
– Od 2010 roku przebrnęłam chyba wszystkie stanowiska niższego szczebla i stopniowo zyskiwałam uznanie w oczach członków komitetu technicznego ICF. Te ostatnie nominacje na IO czy MŚ odbierałam jako dowód dużego zaufania do mojej osoby, zwłaszcza że przecież nie byłam jeszcze w komitecie. Już w Paryżu docierały do mnie pierwsze sygnały, że w zbliżających się wyborach moje szanse będą większe niż trzy lata temu. Cieszę się, że obdarzono mnie zaufaniem. Zgłoszeń jak zwykle było bardzo dużo i kandydatury były naprawdę silne – wskazuje Rzepka.
Rzepka jest drugą Polką, którą w przeszłości zasiadał w strukturach ICF. W przeszłości członkinią zarządu Międzynarodowej Federacji Kajakowej była Halina Pikuła.
Warto dodać, że w komitetach ICF na nową, czteroletnią kadencję do 2028 roku znalazł się jeszcze jeden Polak. Miejsce w Komitecie Technicznym Międzynarodowej Federacji Kajakowej ds. Kajak Polo zachował Paweł Teleman.
Artur Kluskiewicz, Biuro Prasowe PZKaj