Wydrukuj

Ivrea, ME sen w slalomie kajakowym – dzień 2

Drugi dzień zawodów na Mistrzostwach Europy ECA w slalomie kajakowym 2021 w Ivrea przyniósł pierwszych medalistów. Wielka Brytania wróciła do zawodów po rocznej nieobecności, zdobywając cały zestaw medali – złoty, srebrny i brązowy. Słowacja, która również była nieobecna w zeszłym roku, zdobyła w piątek dwa złote medale.

Pierwsze przejazdy drużynowe mistrzostw – K1 kobiet – przyniosły Wielkiej Brytanii pierwszy medal. Kimberley Woods, Fiona Pennie i Mallory Franklin płynęły imponująco po złoty medal. To był powrót marzeń po tym, jak Brytyjczycy nie wzięli udziału w zeszłorocznych mistrzostwach Europy w Pradze z powodu Covid-19. Brytyjskie trio było o ponad dwie sekundy szybsze niż Austriaczki Corinna Kuhnle, Viktoria Wolffhardt i Antonia Oschmautz, podczas gdy czeski zespół z Kateriną Minarik Kudejovą, Veroniką Vojtovą i Antonie Galuškovą zajął trzecie miejsce.

Uroczystość wręczenia pierwszego medalu jeszcze się nie skończyła, gdy brytyjski zespół K1 mężczyzn zdobył brązowy medal. Joe Clarke, Bradley Forbes-Cryans i Christopher Bowers zajęli trzecie miejsce, tracąc do zwycięskiej drużyny 2,31 sekundy. Jiri Prskavec, Vavrinec Hradilek i Vit Prindiš świętowali tytuł mistrzów Europy, wyprzedzając Niemcy, a drugie miejsce zajęli Hannes Aigner, Tim Maxeiner i Stefan Hengst.

Młoda słowacka reprezentacja pań nieco zaskakująco zdobyła złoty medal w drużynówce C1 kobiet. Simona Glejtekova, Zuzana Pankova i Monika Skachova były jedynymi, którym udało się uzyskać czysty przejazd i na koniec były 4,29 sekundy przed Wielką Brytanią. Na trzecim miejscu uplasował się zespół z Francji z Marjorie Delassus, Lucie Prioux i Angele Hug.

Podobnie, jak drużyna pań w C1, słowacka drużyna C1 mężczyzn w składzie: Michal Martikan, Alexander Slafkovsky i Matej Benuš po czystym przejeździe zdobyła tytuł mistrza Europy. To było ich 12. złoto w zawodach drużynowych C1 mężczyzn. Drugie miejsce zajęli Włosi: Roberto Colazingari, Raffaello Ivaldi i Flavio Micozzi, a trzecie miejsce zajęli Słoweńcy z Benjaminem Savškiem, Luką Božičem i Nejcem Polenčičem.

W godzinach porannych odbyły się biegi kajakowe kobiet i mężczyzn. Mallory Franklin z Wielkiej Brytanii zanotowała najlepszy przebieg w kategorii C1 kobiet, drugie miejsce zajęła obrończyni mistrzyni Gabriela Satkova z Czech, a trzecia młoda słowacka kajakarz Zuzana Pankova. W półfinałach C1 pań mogliśmy również śledzić zmagania Klaudii Zwolińskiej (100,43) i Aleksandry Stach (101,93).

W męskim C1 Słowak Alexander Slafkovsky zakończył bieg na szczycie, 0,80 sekundy przed Włochem Raffaello Ivaldim i 1,02 sekundy przed broniącym tytułu Benjaminem Savškiem ze Słowenii. W tej konkurencji w półfinałach panów z Polski zobaczyć mogliśmy Kacpra Szubę (86,98), Grzegorza Hedwiga (138,12) i Szymona Zawadzkiego (96,03).

W sobotę będziemy śledzić półfinały i finały w zawodach kajakowych kobiet i mężczyzn oraz próbach czasowych ekstremalnego slalomu kajakowego.