icd_eca_logo Strona G³ówna | Kontakt | Mapa Strony          
jezioro
Nowo¶ci Imprezy Kadra Galeria Pliki SPilne Polski Zwi±zek Kajakowy - Polish Canoe Federation
 

Nowo¶ci kajakowe z roku 2005

T³ok w kalendarzu

W 2006 roku znów, jak zwykle zreszt±, bêdzie t³ok w kalendarzu wielkich i ma³ych imprez. Na razie obowi±zuje projekt kalendarza, bo sporo organizatorów ró¿nych krajowych zawodów jeszcze nie zdecydowa³o siê na ich dok³adn± datê i miejsce. Najwa¿niejsze imprezy maj± ju¿ jednak swoje lokalizacje i czas. I tak Mistrzostwa ¦wiata w sprincie odbêd± siê w Szeged w dniach od 17 do 20 sierpnia. Slalomi¶ci spotkaj± siê w Pradze 3 sierpnia a rozjad± 7-ego. Mistrzostwa ¦wiata w maratonie wyznaczono we wrze¶niu w Tremolat Dordogne. Mistrzostwa Europy seniorów w sprincie odbêd± siê w Roudnicach–Racicach, w slalomie we Francji a juniorów w Atenach w sprincie i w Nottingham w slalomie. O Puchar ¦wiata na torze p³askim ¶cigaæ siê bêd± wiosn± w Poznaniu i Duisburgu a w slalomie w Atenach, Augsburgu i La Seu d’Urgell.
Krajowe mistrzostwa rozgrywane bêd± w Poznaniu w sprincie (26-27.08), w Krakowie w slalomie (15-16.07) w maratonie w Warszawie (19-20.08). Wkrótce ca³y kalendarz imprez na 2006 rok uka¿e siê na stronie internetowej.

Dzia³ sportu, 30 grudnia 2005

Nie tylko Puchar ¦wiata

Nie tylko Puchar ¦wiata, który rozegrany zostanie w maju, bêdzie imprez± du¿ej rangi miêdzynarodowej w Polsce. Poznañska Malta bêdzie gospodarzem jeszcze dwóch innych, które znalaz³y siê w kalendarzu Europejskiej Federacja Kajakowej. Najpierw w dniach 21-23 maja bêdzie go¶ciæ za³ogi smoczych ³odzi, walcz±cych w klubowych mistrzostwach Europy. Odbywaj± siê one co dwa lata, na przemian z indywidualnymi. W tydzieñ pó¼niej na Malcie rozegrane zostan± regaty Europejski Challenge Weteranów. Nazwa „mistrzostwa” dla tych zawodów, zosta³a zabroniona przez ECA. W stolicy, razem z mistrzostwami kraju w maratonie, odbêd± siê z kolei klubowe mistrzostwa Europy w tej konkurencji. Dok³adna data zostanie ustalona nieco pó¼niej. Czwart± wreszcie imprez± bêd± klubowe mistrzostwa Europy w slalomie kajakowym, a ich gospodarzem bêdzie Drzewica.
Obraduj±ca w Atenach Europejska Federacja Kajakowa podjê³a tak¿e dwie inne decyzje. W mistrzostwach Europy w Racicach (Czechy) rozegrane zostan± fina³y B. Po drugie, organizatorzy EYOF (Europejski Festiwal Olimpijski M³odzie¿y) ugiêli siê przed pro¶bami ECA i konkurencje kajakowe znajd± siê w programie imprezy. Dla dyscypliny to niezwykle korzystne rozwi±zanie.

Dzia³ sportu, 22 listopad 2005

Plany kadry na zimê

W Wa³czu spotka³ siê pion szkoleniowy zwi±zku, aby podj±æ decyzjê o sposobie przygotowañ kadry narodowej do nastêpnego sezonu. W listopadzie i grudniu odbêd± siê po dwa trzydniowe, weekendowe spotkania w o¶rodku wa³eckim. Resztê czasu kadrowicze spêdz± w domach i klubach. Ustalono tak¿e wstêpnie kalendarz zajêæ na pierwsze miesi±ce przysz³ego roku. W styczniu kanadyjkarze bêd± æwiczyæ na krakowskim torze slalomowym, oczywi¶cie przykrytym balonem. Obie grupy kajakarskie bêd± albo w Krakowie, albo w Rybniku lub w Warszawie, je¶li bêdzie mo¿na p³ywaæ po kanale ¯erañskim. W lutym i marcu dla kajakarzy zaplanowano zgrupowania klimatyczne we w³oskiej Sabaudii ( to ma³e miasteczko na po³udnie od Rzymu) i we Francji w La Temple sur Lot. Nieco inny program maj± kanadyjkarze, którzy w lutym tak¿e bêd± w Krakowie a w kwietniu pojad± do Dunavarsany ko³o Budapesztu, gdzie znajduje siê specjalistyczny o¶rodek wêgierski. Oczywi¶cie, wszystkie te plany zale¿± od tego jaki bud¿et zostanie przyznany zwi±zkowi.

Dzia³ sportu, 26 pa¼dziernik 2005

Wyniki Ogólnopolskiej Konsultacji Szkoleniowej

W dziale pliki do pobrania znajduj± siê wyniki Ogólnopolskiej Konsultacji Szkoleniowej, które odby³y siê w dniach 22 - 23.10.2005 w Wa³czu

Dzia³ sportu, 25 pa¼dziernik 2005

Og³oszenie o zamówieniu w trybie zapytania o cenê P/2/2005

Pe³ny tekst og³oszenia pobierz tutaj
Warunki przetargu pobierz tutaj

Zarz±d PZKaj, 25 pa¼dziernik 2005

Zawiadomienie

Przetarg P/1/2005

Warszawa 24.10.2005r.

  POLACZYK-KAJAK-SPORT
Krzysztof Polaczyk
ul. Pieniñska 1b
34-460 Szczwnica

OLIMPIJCZYK BIS
Ireneusz Pracharczyk
Os. Stefana Batorego 13/6
60-687 Poznañ

PLASTEX Composite PPH
Magdalena Witowska -Seruga
ul. Modliñska 14
03-216 Warszawa


Zawiadomienie

              Polski Zwi±zek Kajakowy ( PZKaj) uprzejmie zawiadamia, ¿e oferta z³o¿ona przez firmê "Polaczyk-Kajak-Sport" Krzysztof Polaczyk, jako oferta wariantowa, podlega odrzuceniu na podst. art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo zamówieñ publicznych.

               Jednocze¶nie Polski Zwi±zek Kajakowy informuje, ¿e zamawiaj±cy uniewa¿nia postêpowanie nr P/1/2005 o udzielenie zamówienia na podst. art. 93 ust. 1 pkt 4 poniewa¿ pozosta³e oferty nie podlegaj±ce odrzuceniu przewy¿szaj± kwotê, któr± zamawiaj±cy mo¿e przeznaczyæ na sfinansowanie zamówienia.

Z powa¿aniem

 

Sekretarz Generalny

Halina Piku³a

Zarz±d PZKaj, 24 pa¼dziernik 2005

Brawo pani Barbaro

Po raz drugi w tym roku Barbara Przybylska stanê³a na podium wielkich zawodów w maratonie. Najpierw w mistrzostwach Europy siêgnê³a po br±z, w sobotê 17 pa¼dziernika powtórzy³a wynik w dalekiej Australii, gdzie rozegrano mistrzostwa ¶wiata. 36-letnia kajakarka Feniksu Lublin p³ywa coraz szybciej. W Perth przegra³a z Brytyjk± Ann± Hemmings o minutê i 22 sekundy a od srebrnego medalu dzieli³o j± 28 sekund. Wyprawa do dalekiej Australii okaza³a siê wiêc ca³kowicie uzasadniona.

Dzia³ sportu, 24 pa¼dziernik 2005

Seminarium "Kajakarstwo w¶ród dzieci i m³odzie¿y w Miêdzynarodowym Roku Sportu i Wychowania Fizycznego"

Serdecznie zapraszamy do wziêcia udzia³u w seminarium pod nazw± "Kajakarstwo w¶ród dzieci i m³odzie¿y w Miêdzynarodowym Roku Sportu i Wychowania Fizycznego" oraz VIII Biesiadzie Kajakowej, które odbêd± siê w dniach 11 - 13 listopada 2005 r w Wojskowym Domu Wypoczynkowym - Ko¶cielisko ul. Nêdzy Kubiñca 101. (przyjmowanie uczestników od godz. 8.00 .11 listopada 2005 r)

Zg³oszenia na za³±czonym kwestionariuszu nale¿y przes³aæ na adres: Polski Zwi±zek Kajakowy ul.Erazma Cio³ka 17 01- 445 WARSZAWA w terminie do 25 pa¼dziernika br. wraz z dowodem wp³aty z tytu³u czê¶ciowego zwrotu kosztów uczestnictwa. Wp³aty wpisowego w wysoko¶ci .160 z³ .nale¿y dokonaæ na konto:

Polski Zwi±zek Kajakowy ul. Erazma Cio³ka 17, 01-445 Warszawa
PEKAO S.A. XIII O/ Warszawa 53 1240 2034 1111 0000 0307 0530

Zainteresowanych wcze¶niejszym przyjazdem prosimy o kontakt z Biurem PZKaj w Warszawie. Osoby pragn±ce wzi±æ udzia³ wy³±cznie w Krajowej Naradzie Aktywu Kajakowego PTTK wnosz± op³atê 30 z³ .
Informujemy , ¿e organizujemy Kurs Instruktorów Rekreacji Ruchowej - czê¶æ ogólna. Kurs bêdzie przeprowadzony w Wojskowym Domu Wypoczynkowym w Ko¶cielisku ul. Nêdzy Kubiñca 101 w terminie 4 - 10.11 2005r.
Kandydaci na kurs proszeni s± o zg³oszenie siê do dnia 21.10 br na za³±czonym kwestionariuszu do Biura PZK, a wpisowe w wysoko¶ci 665 z³ nale¿y wp³aciæ na wy¿ej podane konto. dopiero po potwierdzeniu zakwalifikowania na kurs
Dodatkowych informacji na temat kursu udziela Kol. Krystyna ¦wierzowska
tel 012/ 427 16 15 lub 0 694 38 55 38,
a w sprawie KNAK PTTK Kol Marek G³owacki tel.kom. 0 600 88 34 88

Warunki przyjêcia na kurs:

  • wykszta³cenie wy¿sze lub ¶rednie (udokumentowane ¶wiadectwem dojrza³o¶ci lub dyplomem )
  • za¶wiadczenie lekarskie o stanie zdrowia
  • posiadanie uprawnieñ Instruktora PZK lub Przodownika Turystyki Kajakowej PTTK

Uczestnikom kursu zapewniamy zakwaterowanie, wy¿ywienie od obiadu 4.11 do obiadu 10.11.2005 oraz udzia³ w wyk³adach i zajêciach
W przypadku zg³oszenia siê zbyt ma³ej ilo¶ci chêtnych kurs mo¿e zostaæ odwo³any.

Wraz z wype³nionym kwestionariuszem nale¿y przes³aæ 2 fotografie (3,5 x 4,5 cm podpisane o³ówkiem na odwrocie), ¶wiadectwo zdrowia, kserokopiê dyplomu lub ¶wiadectwa dojrza³o¶ci.

Uczestnik powinien posiadaæ obuwie i strój sportowy do æwiczeñ
W trakcie seminarium przeprowadzone bêdzie szkolenie weryfikatorów TOK PZK / PTTK oraz Sêdziów Turystyki i Rekreacji PZK stopnia okrêgowego. Odbêdzie siê równie¿ zatwierdzenie Kalendarza Imprez Turystycznych i Rekreacyjnych PZKaj na rok 2006. Komandorzy imprez zainteresowani dofinansowaniem ze strony PZKaj maj± obowi±zek posiadaæ preliminarz, program i regulamin imprezy celem ustalenia mo¿liwo¶ci dofinansowania. Nieobecno¶æ komandora lub osoby upowa¿nionej uniemo¿liwia staranie siê o dofinansowanie.

Przy okazji przypominamy o zap³aceniu sk³adek cz³onkowskich za rok 2006.
11 listopada oko³o godziny 20.00 rozpocznie siê VIII Biesiada Kajakowa. Prosimy o zabranie ¶piewników i instrumentów muzycznych.
Dok³adny program seminarium otrzymaj± osoby przyjête jako uczestnicy.

Wiceprezes ds. organizacyjnych
Krzysztof Ksi±¿ek

  • KWESTIONARIUSZ KANDYDATA NA KURS INSTRUKTORA REKREACJI RUCHOWEJ
  • KWESTIONARIUSZ UCZESTNIKA

Dzia³ sportu, 15 pa¼dziernika 2005

Slalom na ekranie Eurosportu

Mi³o¶ników kajakarskiego slalomu czekaj± spore emocje zwi±zane z rozgrywanymi na Antypodach mistrzostwami ¶wiata. Eurosport, mimo sporej odleg³o¶ci i niema³ych kosztów z tym zwi±zanych transmitowaæ bêdzie przebieg pó³fina³ów i fina³ów mistrzostw. W sobotê , 1 pa¼dziernika pierwsza relacja o 7.45, druga z ta¶my o 18.00. W niedzielê znów pocz±tek o 7.45 a potem druga czê¶æ relacji o 11.00. W poniedzia³ek 3 pa¼dziernika obszerne podsumowanie najwa¿niejszych wydarzeñ na torze w Penrith, miejmy nadzieje, ze znacz±cym udzia³em naszych reprezentantów.

Dzia³ sportu, 23 wrze¶nia 2005

Wyniki

W dziale pliki do pobrania znajduj± siê wyniki Mistrzostw Polski w Maratonie

Dzia³ sportu, 21 wrze¶nia 2005

Nadzieje okaza³y siê nadziejami

Kolejna du¿a impreza m³odzie¿owa przynios³a nam sporo optymizmu na przysz³o¶æ. Talentów nam nie brakuje, równie¿ w¶ród m³odszych ni¿ tegoroczni jeszcze juniorzy. Na torze w Racicach-Roudnicach niedaleko Pragi rozegrano Puchar Nadziei Olimpijskich, w którym startowa³o 10 reprezentacji. Najlepsi okazali siê Wêgrzy, na drugim miejscu byli Niemcy a na trzecim nasza reprezentacja.
- Do Racic zabra³em 27 podopiecznych - powiedzia³ Stefan Hoffman, trener kadry juniorów. - Po 9 kajakarek, kajakarzy i kanadyjkarzy z roczników 1988,1989 i 1990. W jedynkach ka¿dy rocznik ¶ciga³ siê oddzielnie, w dwójkach najstarsi, 17-latkowie, wy³±cznie miêdzy sob± a m³odsi mogli tworzyæ osady mieszane. W czwórkach sprawa sk³adu by³a ca³kowicie otwarta. Zdobyli¶my 12 medali, w tym jeden z³oty, cztery srebrne i 7 br±zowych. Na szczególne wyró¿nienie zas³uguj± zwyciêzcy : Marcin Fr±czek i Jakub Ko¿bia³ w C-2 na 500 m, którzy ponadto wywalczyli srebrny medal na dwukrotnie d³u¿szym dystansie. Dwa medale przywióz³ tak¿e kajakarz Piotr Siemionowski oraz kanadyjkarze: Tomasz Kaczor w dwóch jedynkach a tak¿e Jakub Sitkowski i Bart³omiej P³awski za obie dwójki.

Dzia³ sportu, 19 wrze¶nia 2005

Przedostatnie medale

Tak± przynajmniej mamy nadziejê, bo liczymy, ¿e ostatnie tegoroczne bêd± podczas mistrzostw ¶wiata w slalomach w australijskim Penrith. Przedostatnie zdobyli gracze w kajak polo, sprawiaj±c nam wszystkim wielka niespodziankê. Podczas mistrzostw Europy rozegranych w Madrycie nasze panie wywalczy³y srebrny medal, po fina³owej pora¿ce ze znakomitymi Niemkami 2:4. Wcze¶niej nasz zespó³ po najlepszym i najciekawszym meczu mistrzostw pokona³ Wielk± Brytaniê 4:3. Mê¿czy¼ni wywalczyli br±zowy medal, równie¿ w decyduj±cym spotkaniu zwyciê¿aj±c Wielk± Brytaniê 4:3. Wcze¶niej w kwalifikacjach dwukrotnie przegrali z tym zespo³em. Br±zowy medal mistrzostw Europy okaza³ siê przepustk± do przysz³orocznych mistrzostw ¶wiata w tej dziedzinie kajakarstwa. We wszystkich tegorocznych mistrzostwach Europy i ¶wiata, z wyj±tkiem mistrzostw Europy seniorów w slalomie w s³oweñskim Tacen, reprezentanci Polski wracali z medalami!

Dzia³ sportu, 14 wrze¶nia 2005

Og³oszenie o zamówieniu w trybie negocjacji z og³oszeniem P/1/2005

Pe³ny tekst og³oszenia pobierz tutaj

Zarz±d PZKaj, 7 wrze¶nia 2005

Wyniki

W dziale pliki do pobrania znajduj± siê wyniki 67 Mistrzostw Polski Seniorów i M³odzików w Poznaniu

Dzia³ sportu, 5 wrze¶nia 2005

Górskie ostatki krajowe

Ostatni± du¿a imprez± slalomistów by³y mistrzostwa Polski seniorów, rozegrane na krakowskim torze. Przynios³y one trochê nieoczekiwanych rozstrzygniêæ. Najwiêcej w C-2, w których zwyciê¿yli zawodnicy krakowskiego AZS AWF Dariusz Wrzosek-Bart³omiej Kruczek. Na podium nie znale¼li miejsca ani Wójs z Mordarskim ani Pochwa³a z Sarn±. Najmniej zaskakuj±ce by³y rozstrzygniêcia w C-1. Trzech etatowych reprezentantów stanê³o na podium. Najlepszy by³ Mariusz Wieczorek, przed Grzegorzem Wójsem i Krzysztofem Bierytem. W K-1 kobiet zdecydowanie najlepsza okaza³a siê Maria Milczarek, a Agnieszka Stanuch, etatowa zawodniczka dru¿yny narodowej, zosta³a wyprzedzona jeszcze przez Nataliê Pacierpnik. W K-1 mê¿czyzn du¿ej sztuki dokona³ Dariusz Popiela, bo pokona³ koalicjê czterech braci Polaczyków, zajmuj±cych miejsca zaraz za nim. O dziwo najlepszym z braci ze Szczawnicy okaza³ siê Mariusz, który jest jeszcze juniorem. Drugi by³ Grzegorz, trzeci Henryk a czwarty najm³odszy w tym gronie £ukasz. Po mistrzostwach rozpoczê³y siê dyskusje z rozwi±zywana w³a¶nie Polska Konfederacj± Sportu w sprawie sk³adu reprezentacji na mistrzostwa ¶wiata w Penrith w Australii. Mamy nadziejê, ¿e ocena slalomistów bêdzie sprawiedliwa i profesjonalna. W zdecydowanej wiêkszo¶ci to m³ody perspektywiczny zespó³ z olimpijskimi perspektywami.

Dzia³ sportu, 1 wrze¶nia 2005

Dziesiêæ medali w Zagrzebiu

Ostatnia tegoroczna wielka impreza znów przynios³a sporo sukcesów. W mistrzostwach ¶wiata na torze Jarun w Zagrzebiu nasi kajakarze wywalczyli dziesiêæ medali, w tym jeden z³oty, piêæ srebrnych i cztery br±zowe. Mistrzami ¶wiata zosta³a osada C-4 na 1000 m w sk³adzie Micha³ Gajownik, Micha³ ¦liwiñski, Andrzej Jezierski, Wojciech Tyszyñski. Dla Jezierskiego i Gajownika, by³ to ju¿ drugi tytu³ mistrzowski w tej konkurencji ( pierwszy w Sewilli w 2002 roku). Tyszyñski z kolei by³ debiutantem w polskiej ekipie. Kanadyjkarze zdobyli trzy medale- z³oty, srebrny i br±zowy. Na podkre¶lenie zas³uguje wystêp m³odej dwójki Pawe³ Skowroñski i Roman Rynkiewicz. Na 1000 metrów stoczyli wspania³y bój o br±zowy medal ze s³awn± wêgiersk± osad± Kolonics-Kozmann. Tym razem jeszcze minimalnie przegrany. Zajêli te¿ pi±te miejsce na 500 m i stracili si³y. W tym sk³adzie debiutowali przecie¿ w mistrzostwach ¶wiata. Trzy medale wywalczy³a augustowska para Marek Twardowski i Adam Wysocki. Podobnie jak w mistrzostwach Europy br±zowy w czwórce na 1000m ( wraz z Paw³em Baumannem i Przemys³awem Gawrychem) , srebrny na 500 metrów w K-2 i br±zowy na 200 równie¿ w K-2. Czwarty medal kajakarzy by³ dzie³em Tomasza Mendelskiego, którego jeden debiut w mistrzostwach ¶wiata by³ nadzwyczaj udany. W K-1 na 500 metrów pokona³ takie s³awy jak Wêgier Akos Vereckei, trzykrotny mistrz ¶wiata na tym dystansie, czy Norweg Eirik Veraas Larsen, mistrz olimpijski na 1000 metrów. Tomasz by³ czwarty z niewielk± strat± do mistrza olimpijskiego na tym dystansie Adama van Koeverdena. Na 200 metrów przegra³ tylko z Hiszpanem Perezem Rialem.
Panie zdoby³y trzy medale: dwa srebrne w czwórkach i br±zowy w K-2 na 1000 metrów. Na szczególne podkre¶lenie zas³uguje medal czwórki na 500 metrów w sk³adzie Aneta Bia³kowska, Aneta Konieczna, Iwona Py¿alska i Joanna Skowroñ. Polki pokona³y znakomita osadê wêgiersk±, ulegaj±c tylko Niemkom, mistrzyniom olimpijskim, prowadzonym oczywi¶cie przez 44-letni± Birgit Fischer. Drugi srebrny medal wywalczy³a czwórka na 200 metrów w sk³adzie Iwona Py¿alska, Beata Soko³owska-Kulesza, Ma³gorzata Czajczyñska i Joanna Skowroñ. Joanna, podobnie jak Twardowski i Wysocki zdoby³a w tych mistrzostwach trzy medale, bo razem z Anet± Bia³kowsk± jeszcze br±zowy w dwójce na 1000 metrów. Medalowe zdobycze to jedno, ale po drugie na pochwa³ê zas³uguje skuteczno¶æ w walce o miejsca w fina³ach. Z 27 mo¿liwo¶ci bia³o-czerwoni wykorzystali 26. Nie ulega jednak w±tpliwo¶ci, ¿e niektórzy rozczarowali. Dotyczy to przede wszystkim dwójki Adam Seroczyñski i Tomasz Nowak która na 1000 metrów uzyska³a najgorszy tegoroczny wynik.

Dzia³ sportu, 29 sierpnia 2005

Wyniki

W dziale pliki do pobrania znajduj± siê wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady M³odzie¿y i Mistrzostw Polski Juniorów w Poznaniu oraz M³odzie¿owych Mistrzostw Polski w Bydgoszczy

Dzia³ sportu, 26 sierpnia 2005

Medalowy deszcz spad³ pod Tyñcem

Piêkny sukces na uroczym krakowskim torze slalomowym wywalczy³a nasza m³oda reprezentacja. W mistrzostwach Europy m³odzie¿y do lat 23 i juniorów polska reprezentacja zgromadzi³a10 medali, w tym cztery z³ote, piêæ srebrnych i jeden br±zowy. Lepiej spisali siê m³odzie¿owcy, ale trudno siê temu dziwiæ, bo stanowi± ju¿ 80 procent dru¿yny narodowej. Gwiazdami naszej ekipy byli przede wszystkim Grzegorz Polaczyk i Grzegorz Wójs, bo obaj zdobyli medale zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i zespo³owej.
Szczególnie dominowali¶my w konkurencjach zespo³owych, wygrali¶my bowiem wszystkie trzy w konkurencji m³odzie¿owej. Nieco gorzej spisali siê juniorzy, a najs³absz± czê¶ci± ekipy by³y panie i dziewczêta, co nie by³o zreszt± ¿adnym zaskoczeniem. Odstajemy tu od Europy. Drug± si³± na przepiêknie po³o¿onym torze obok zabytkowego Tyñca byli Francuzi, którzy zdecydowanie pokonali Niemców, nie mówi±c ju¿ o s³abiej ni¿ zazwyczaj spisuj±cych siê Czechach i S³owakach. Obsada krakowskich mistrzostw by³a rekordowa. Zyska³y one bardzo pochlebne opinie zarówno od kierownictwa ECA (Europejska Federacja Kajakowa) jak te¿ od poszczególnych ekip. Wydaje siê, ¿e czas mistrzostw Europy i ¶wiata w konkurencji seniorów zbli¿a siê nieuchronnie.

Dzia³ sportu, 23 sierpnia 2005

Dziewiêæ godzin na antenie

Pod koniec miesi±ca czeka nas potê¿na dawka kajakarstwa na antenie telewizyjnej. Oczywi¶cie dziêki stacji Eurosport, która na ¿ywo relacjonowaæ bêdzie przebieg mistrzostw ¶wiata w Zagrzebiu. Pierwsze relacje ju¿ 26 sierpnia. Pocz±tek o godzinie 9.00 z wy¶cigów eliminacyjnych. Dwie godziny rano, potem dwie po po³udniu. W sobotê równie¿ zaplanowano dwie relacje , od dziewi±tej do 10-tej i po po³udniu od 16.15 a w niedzielê dwie godziny mieszanej transmisji ( z ta¶my i na ¿ywo) od 17.30. Wszystkie relacje na antenie Eurosportu 1.Dwana¶cie medali, dwa z³ote oraz po piêæ srebrnych i br±zowych, da³o polskie reprezentacji trzecie  wyznaczeniem sk³adu na mistrzostwa ¶wiata w Zagrzebiu.

Dzia³ sportu, 15 sierpnia 2005

Zabrak³o z³otego akcentu

Kolejny dobry wystêp zanotowa³a polska reprezentacja. Tym razem byli to juniorzy, którzy brali udzia³ w mistrzostwach ¶wiata w Szeged. Z Wêgier przywie¼li 5 srebrnych i jeden br±zowy medal. _ Szkoda, ¿e zabrak³o z³otego akcentu tego jednego z najlepszych w historii wystêpów - powiedzia³ Stefan Hoffman, koordynator szkolenia m³odzie¿y w zwi±zkowej centrali. -Najbli¿ej celu by³a czwórka kajakarzy na 1000 metrów. Bardzo dobrze wypad³ tak¿e Mariusz Kruk w C-1 na 500 metrów. Szkoda, ¿e spali³ siê psychicznie na dwukrotnie d³u¿szym dystansie. Jest to bardzo obiecuj±cy zawodnik, chyba wkrótce bêdziemy mieli jedynkarza wysokiej klasy. Mamy naprawdê zdoln± m³odzie¿, o dobrych warunkach fizycznych. Spora grupa tegorocznych medalistów pozostanie jeszcze w juniorskiej kategorii w przysz³ym roku. Je¶li bêdziemy pracowali solidnie w SMS-ach, w klubach i w kadrze, powinni¶my mieæ z nich du¿o rado¶ci.Dwana¶cie medali, dwa z³ote oraz po piêæ srebrnych i br±zowych, da³o polskie reprezentacji trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy na poznañskiej Malcie. Przegrali¶my jedynie z wy-Kulesza i Joanna Skowroñ.

Dzia³ sportu, 10 sierpnia 2005

Trzecia si³a Europy

Dwana¶cie medali, dwa z³ote oraz po piêæ srebrnych i br±zowych, da³o polskie reprezentacji trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy na poznañskiej Malcie. Przegrali¶my jedynie z wyra¼nie dominuj±cymi ekipami Niemiec (22 medale, w tym 10 z³otych) oraz Wêgier (15, w tym 6 z³otych). By³ to dobry, choæ nierówny wystêp naszego zespo³u, do¶æ eksperymentalnie zestawionego przez trenerów.
Gwiazdami polskiej ekipy byli Marek Twardowski i Adam Wysocki. Trzykrotnie startuj±c wywalczyli trzy medale: z³oty w K-2 na 200 m, srebrny w K-2 na 500 m i br±zowy w K-4 na 1000 m. Drugie z³oto dla Polski wywalczy³a kobieca czwórka: Beata Miko³ajczyk, Edyta Dzieniszewska, Aneta Bia³kowska i Iwona Py¿alska. Ta mieszanka rutyny z m³odo¶ci± stoczy³a kapitaln± walkê z czwórk± niemieck± prowadzon± przez niezmordowan±, ju¿ ponad 44-letnia(!!!) Birgit Fischer. Fischer, która zim± startuje tak¿e w zawodach bobslejowych, wywalczy³a na Malcie jeszcze br±zowy medal w dwójce na 200 metrów. Jej partnerk± by³a m³odsza o 24 lata Fanny.
W polskiej ekipie pochwaliæ trzeba tak¿e Paw³a Baraszkiewicza, za srebrny i br±zowy medal w jedynkach kanadyjkach oraz rewelacyjna m³od± dwójkê na 1000 metrów w sk³adzie Roman Rynkiewicz i Pawe³ Skowroñski. Na podkre¶lenie tak¿e pierwszy indywidualny medal Karoliny G³a¿ewskiej a pamiêtajmy, ¿e debiutowa³a w du¿ej imprezie w jedynce na olimpijskim dystansie 500 metrów.
Zawód sprawi³a m³oda czwórka mêska kajakarzy, która by³a ostatnia na 500 metrów i nie wesz³a do fina³u na 200 metrów. Du¿o poni¿ej oczekiwañ p³ywa³y Beata Soko³owska-Kulesza i Joanna Skowroñ. Mistrzostwa da³y doskona³y materia³ do przemy¶leñ dla trenerów przed wyznaczeniem sk³adu na mistrzostwa ¶wiata w Zagrzebiu.

Dzia³ sportu, 2 sierpnia 2005

Wspania³y wystêp m³odzie¿y!

W glorii powróci³y z mistrzostw Europy w Plovdiv reprezentacje m³odzie¿y i juniorów. Na bia³o-czerwonych spad³ grad a¿ 17 medali!!! Piêæ by³o z³otych, sze¶æ srebrnych i sze¶æ br±zowych. To bez w±tpienia najlepszy wystêp polskich m³odych reprezentacji w historii. Jest on jednocze¶nie potwierdzeniem, ¿e wszystkie zmiany w organizacji szkolenia po zmianie w³adz zwi±zkowych, przynios³y oczekiwany skutek. A pamiêtajmy przy tym, ¿e w tym sezonie zimowe przygotowania rozpoczê³y siê bardzo pó¼no, w³a¶ciwie w ostatniej chwili przed nadej¶ciem wiosny. Mamy wiêc zdolna m³odzie¿, o bardzo dobrych w wiêkszo¶ci warunkach fizycznych i ju¿ niez³ym wyszkoleniu technicznym. Otworzy³a siê przed ni± szansa awansu do pierwszej reprezentacji a w dalszej perspektywie na udzia³ w igrzyskach w Pekinie. Tak trzymaæ!
Gwiazd± pierwszej wielko¶ci w polskiej ekipie by³a Beata Miko³ajczyk, która wywalczy³a dwa z³ote medale. Ma ju¿ ich razem cztery. Szczególnie efektowny by³ jej sukces w jedynce na tysi±c metrów. Drug± na mecie zawodniczkê wyprzedzi³a o ponad 3 sekundy! Doskonale technicznie zaprezentowa³a siê mêska czwórka na olimpijskim dystansie 1000 metrów. Jej potencja³ jest ogromny, podobnie jak dwójki Miko³ajczyk-Dzieniszewska na 500 metrów.

Dzia³ sportu, 20 lipca 2005

Nowy urok Drzewicy

Polska dorobi³a siê drugiego znakomitego toru dla kajakarstwa górskiego. Jest to opinia wszystkich go¶ci i uczestników Ogólnopolskiej Olimpiady M³odzie¿y w slalomie kajakowym. Stanis³aw Witaszczyk, Marsza³ek województwa ³ódzkiego mówi³ wprost o dumie z posiadania takiego obiektu ¶wiatowej klasy na swoim terenie. Zachwycona by³a równie¿ pani Krystyna Ozga, pose³ , by³a wicemarsza³ek województwa, która by³a jedn± z inicjatorek odnowienia starego toru. Zosta³ on tak gruntownie przebudowany, ¿e trudno go w³a¶ciwie poznaæ.
Krzysztof Ko³omañski. Srebrny medalista olimpijski z Sydney w dwójce kanadyjce pokaza³ siê z tak samo dobrej strony w innej roli. Jest rzutkim, energicznym prezesem LKK Drzewica, który potrafi³ skupiæ wokó³ siebie i klubu liczne grono dzia³aczy. Tor jest trudny technicznie, ma dobre zaplecze, trybuny po¿yczono z o¶rodka w Spale. To by³o dobre posuniêcie, bo zawody ogl±da³y t³umy widzów.
Poziom sportowy mo¿na uznaæ za dobry, choæ tor m³odym slalomistom sprawia³ spore trudno¶ci. Na uwagê zas³uguje postawa m³odzie¿y z UKS Sp³yw Sromowce Wy¿nie i UKS Kwisa Le¶na.

Dzia³ sportu, 19 lipca 2005

W Augsburgu by³o trudniej

W drugiej edycji Pucharu ¦wiata w slalomie kajakowym by³o trudniej ni¿ w pierwszej w Atenach. Mariusz Wieczorek nie zdo³a³ obroniæ pierwszej pozycji, musia³ ust±piæ z niej na rzecz Niemca Jana Benziena. Po piêtach depcze mu tak¿e S³owak Juraj Mincik. Z pozosta³ych
reprezentantów nikt nie zdo³a³ wedrzeæ siê do pierwszej dziesi±tki. Podobnie jak w mistrzostwach Europy w Tacen nasi zawodnicy lepiej p³ywali w kwalifikacjach, Wieczorek by³ 6, Grzegorz Polaczyk 4 a czwórka Miczek - Pochwa³a 7. W pó³finale osi±ganli czasy gorsze.

Dzia³ sportu, 18 lipca 2005

Wyniki Plovdic 2005

Na stronie http://www.canoe-bg.com/result2005/?PHPSESSID=95f3f380ce3cd6120e9915508e03ba21 mo¿na sprawdziæ wyniki i obejrzeæ zdjêcia z zawodów juniorów i m³odzie¿y w Plovdiv

Dzia³ sportu, 17 lipca 2005

O dwa tygodnie za pó¼no

Najwiêkszy swój osobisty sukces w Pucharze ¦wiata odniós³ Mariusz Wieczorek. Na olimpijskim torze w Atenach nasz kanadyjkarz wygra³ zawody Pucharu ¦wiata Mo¿na ¿a³owaæ, ¿e tak wysoka forma przysz³a o dwa tygodnie za pó¼no, bo w mistrzostwach Europy w s³oweñskim Tacen Mariusz nie wszed³ nawet do fina³u. Inna sprawa, ¿e tam te¿ pop³yn±³ doskonale, ale... w kwalifikacjach. W walce o medale by³o gorzej. Teraz Mariusz jedzie do Augsburga a potem ewentualnie do Seu d'Urgell, je¶li bêdzie mia³ szansê wygrania ca³ego cyklu pucharowego lub choæby zajêcia miejsca na podium. O krok od pochwa³ by³a Agnieszka Stanuch. Pierwszy przejazd mia³a czysty, ale w drugim zarobi³a a¿ 56 sekund kary. Ósme miejsce i tak jest lepsze od osi±gniêæ w mistrzostwach Europy. Niewielu medalistom uda³o siê powtórzyæ wyczyny z Tacen. Czê¶ci nie by³o, czê¶æ mia³a wpadki, najlepiej spisywa³y siê mistrzowskie dwójki kanadyjkowe. Stepanek i Wolf z Czech wygrali a br±zowi medali¶ci bracia Skantarowie ze S³owacji , podobnie jak w Tacen byli na trzecim miejscu.
My mieli¶my tylko jedn± dwójkê - Wójsa i Mordarskiego- gdy¿ Pawe³ Sarna i Wojciech Seku³a nadal chodz± w usztywniaj±cych ko³nierzach za³o¿onych po wypadku samochodowym. Ich by³ych partnerów po³±czono w dwójkê, która wyst±pi w Augsburgu.

Dzia³ sportu, 12 lipca 2005

Wyniki Regat Eliminacyjnych Seniorów

W dziale pliki do pobrania znajduj± siê wyniki II Regat Eliminacyjnych Seniorów, które odby³y siê w dniach 1 - 3.07.2005 w Wa³czu

Dzia³ sportu, 4 lipca 2005

Nasz przedstawiciel w Komisji Zawodniczej ICF

W dniach 11 - 12.06.2005 w Lozannie odby³o siê II Miêdzynarodowe Forum Zawodnicze MKOl w którym bra³ udzia³ m.in. nasz przedstawiciel w komisji zawodniczej ICF - Grzegorz Kotowicz

     

Dzia³ sportu, 29 czerwca 2005

Tr±ba powietrzna nad bydgoskim torem

Takiej pogodowej niespodzianki nikt nie spodziewa³ siê. M³odzie¿owe mistrzostwa Polski nas torze w £êgnowie, przez d³ugi czas rozgrywane w dobrej pogodzie, sparali¿owa³a na chwilê potworna tr±ba powietrzna. Tak silna, .¿e zaczê³y ton±æ kajaki. Na szczê¶cie, b³yskawiczna decyzja o przerwaniu zawodów, wys³aniu ratunkowych ³odzi i schronieniu siê wszystkich uczestników sprawi³a, ¿e tr±bê bêdzie wspomina³o siê jako nieoczekiwan± przygodê ubarwiaj±c± zawody. Podobnie jak sypi±cy siê potem z nieba grad. Zawody dobrze zorganizowane i przebiegaj±ce pod dyktando tych, którzy mieli w nich byæ najlepsi, potwierdzi³y, ¿e selekcja zawodniczek i zawodników do kadry narodowej by³a w³a¶ciwa. Trudno siê by³o doszukaæ w wynikach niespodzianek, dominowali zawodnicy, którzy ju¿ na co dzieñ wystêpuj± w reprezentacji seniorów.

Dzia³ sportu, 28 czerwca 2005

Brawa dla Basi

¦wietni spisa³a siê Barbara Przybylska (Fala Lublin) w wy¶cigu maratoñskim w portugalskiej Crestumie. Na ca³ym dystansie trwa³a za¿arta walka trzech zawodniczek, które daleko z ty³u zostawi³y resztê startuj±cy w Pucharze ¦wiata seniorek. Po pasjonuj±cym finiszu Portugalka Beatriz Gomez o niespe³na 4 sekundy wyprzedzi³a Barbarê Przybylska, która z kolei o pó³torej sekundy by³a szybsza ni¿ Holenderka Carola Jacobs. Ponadto Sebastian Stachura by³ siódmy w konkurencji mê¿czyzn, Jakub Kozbia³ 8 w¶ród juniorów a Dorota Suchan 9 w konkurencji juniorek.

Dzia³ sportu, 28 czerwca 2005

Puchar ¦wiata w Maratonie - Crestuma

Wyniki zbiegu nr 5 - PDF - 1.02MB
Punktacja koñcowa - PDF -498kB

Dzia³ sportu, 27 czerwca 2005

Górale wrócili na tarczy

Bez sukcesów z Tacen wrócili kajakarze górscy. Tor na rzece Sawie okaza³ siê zbyt k±¶liwy i z³o¶liwy. Fakt, ¿e jest trudny technicznie i taktycznie, ale mo¿na sobie z nim poradziæ, co pokazali najlepsi w VI ju¿ mistrzostwach Europy. Pierwsze skrzypce grali S³owacy i Niemcy, drugie Czesi i S³oweñcy. My grali¶my ogony, bo nie do¶æ, ¿e wrócili¶my bez medalu, to w dodatku tylko z jednym miejscem w finale! Wywalczy³ je Dariusz Popiela, najrówniej chyba p³ywaj±cy z polskiej ekipy, choæ on te¿ w finale pope³ni³ fatalny b³±d. Na pewno jednak zawodnik AZS Kraków, od kilku lat wspó³pracuj±cy ze znanym fizjologiem dr Jerzym ¯o³±dziem, by³ postaci± wyró¿niaj±c± siê.
W mistrzostwach Europy nigdy nie zdobyli¶my medalu w dru¿ynowy K 1 mê¿czyzn. W Tacen by³ w zasiêgu rêki. Po piêknym, m±drym taktycznie i b³yskotliwym technicznie pierwszym przeje¼dzie, polski zespó³ by³ na czele. Niestety, w drugim nasi "zagotowali siê". Najpierw koszmarny b³±d pope³ni³ Henryk Polaczyk a potem "poprawi³" Grzegorz Polaczyk i skoñczy³o siê na szóstym miejscu.
Okaza³o siê, ¿e w m³odym w wiêkszo¶ci polskim zespole drzemi± spore mo¿liwo¶ci, ale s± nie wykorzystywane. Brak naszym zawodnikom stabilizacji. i zimnej krwi. Bo dobre lokaty Wieczorka, Polaczyka czy zespo³u w pojedyñczych przejazdach nie wziê³y siê ca³kiem z powietrza. Tyle, ¿e trenerzy musz± zastanowiæ siê, dlaczego tak siê dzieje. I to szybko, bo konkurencja ro¶nie. W jedynkach kajakowych by³o 62 (!!!) zawodników. Pojawili siê sporo ju¿ umiej±cy Rosjanie, jeden Fin, Grek dosta³ siê do fina³owej dziesi±tki. Wy¶cig do igrzysk w Pekinie ju¿ na samym starcie jest bardzo szybki.

Dzia³ sportu, 26 czerwca 2005

Wyniki Mistrzostw Europy - Tacen

Wyniki zawodów slalomowych w Tacen - http://www.euro-tacen2005.si/remote/?pID=77&showID=2

Dzia³ sportu, 24 czerwca 2005

Wyniki Regat Eliminacyjnych Juniorów i M³odzików

W dziale pliki do pobrania znajduj± siê wyniki Regat Eliminacyjnych Juniorów i M³odzików, które odby³y siê w dniach 3 - 5.06.2005 w Bydgoszczy

Dzia³ sportu, 19 czerwca 2005

W £êgnowie ¶cigali siê m³odzi

Na bydgoskim torze spotkali siê najlepsi polscy juniorzy i m³odzie¿owcy. Ich rywalami byli Bia³orusini, £otysze, Szwed i dru¿yna niemieckiego klubu z Poczdamu. Nasza m³odzie¿ nie wypad³a zbyt rewelacyjnie, w wielu wy¶cigach uleg³a Bia³orusinom, którzy przecie¿ nie s± cz³onkami ¶cis³ej ¶wiatowej elity. Zawody w Bydgoszczy by³y sprawnie zorganizowane, zamiarem zwi±zku i gospodarzy jest wprowadzenie ich na sta³e do miêdzynarodowego kalendarza.
- W¶ród juniorów najlepiej spisa³ siê Jakub Cebula, który w cuglach wygra³ wy¶cig jedynek na tysi±c metrów. Ju¿ wcze¶niej pokaza³ siê z dobrej strony w zawodach w Pieszczanach - powiedzia³ Witold Pawelec, szef wyszkolenia. - Dobra notê trzeba wystawiæ tak¿e Piotrowi Siemionowskiemu za sukces w wy¶cigu na 500 metrów oraz czwórce na tysi±c metrów, w której obok dwóch chwalonych zawodników p³ynêli jeszcze Rafa³ Jackowiak i Micha³ Szymañski. W gronie m³odzie¿owców na wyró¿nienie zas³uguj± dwie dwójki: kajakarzy Mariusza Kujawskiego i Marcina Nitkowskiego oraz kanadyjkarzy Wojciecha Tyszyñskiego i Piotra Okuniewskiego.

Dzia³ sportu, 14 czerwca 2005

Ostatni sprawdzian "górali"

Ostatni sprawdzian przed mistrzostwami Europy w s³oweñskim Tacen maj± za sob± slalomi¶ci. - Na krakowskim torze obsada nie by³a najmocniejsza ale wystarczaj±co silna, by stwierdziæ, ¿e kroczymy dobra drog± - oceni³ Zbigniew Mi±zek, trener naszej kadry. - Wa¿ne by³y czysto¶æ przejazdu, linia, by³ tak¿e odpowiedni stres, choæ reprezentanci zostali wybrani przed sobotnio-niedzielnymi zawodami. Uwa¿am, ¿e wszyscy siê sprawdzili, choæ w kanadyjkach jedynkach nasi ch³opcy ¶cigali siê sami ze sob±, bo rywale byli s³abi. Ale ju¿ w dwójkach by³o inaczej, podobnie w konkurencji pañ. Zwyciêstwa nad braæmi Skantarami czy nad S³ovakov± i Benusov± maja swoja wymowê. Do stolicy S³owenii (tor le¿y na przedmie¶ciach Lubljany) wyje¿d¿aj±: Agnieszka Stanuch i Ma³gorzata Milczarek, Grzegorz Polaczyk, Henryk Polaczyk i Dariusz Popiela w kajakach jedynkach oraz Mariusz Wieczorek, Krzysztof Bieryt i Grzegorz Wójs w kanadyjkach jedynkach oraz dwójki Wójs-Mordarski, Miczek- Seku³a oraz Pochwa³a i Sarna. Puszczamy Polskê  w sobotê 18 czerwca, wieczorem bêdziemy w Lubljanie i od razu przeprowadzimy pierwszy trening.
Z mistrzostw Europy relacje zaplanowa³a stacja Eurosport. W sobotê pocz±tek o godz. 15.00, w niedzielê o 14.00.

Dzia³ sportu, 14 czerwca 2005

Puchar Prezydenta Krakowa - Zawody Miêdzynarodowe

Do pobrania wyniki zawodów - ZIP - 171kB

Dzia³ sportu, 14 czerwca 2005

Puchar Prezydenta Bydgoszczy - Zawody Miêdzynarodowe

Do pobrania wyniki drugiego dnia zawodów - PDF - 350kB

Dzia³ sportu, 13 czerwca 2005

Puchar Prezydenta Bydgoszczy - Zawody Miêdzynarodowe

Do pobrania wyniki pierwszego dnia zawodów - PDF - 360kB

Dzia³ sportu, 12 czerwca 2005

Piêæ naszych zwyciêstw w Duisburgu

Z tarcz± wróci³a z regat o Puchar ¶wiata w niemieckim Duisburgu nasza reprezentacja. Byli¶my drug± si³± w tych zawodach, tu¿ za gospodarzami. Polscy kajakarze odnie¶li a¿ piêæ zwyciêstw, wielokrotnie staj±c równie¿ na drugim i trzecim miejscu podium. Nie by³o co prawda Wêgrów, W³ochów, Ukraiñców a Hiszpanie zjawili siê w rezerwowym sk³adzie, ale styl w jakim wios³owali bia³o-czerwoni musia³ siê podobaæ.
- Ja nikogo ani nie chwale ani nie ganiê - powiedzia³ Micha³ Brzuchalski, trener kadry kobiet. -Nie ulega jednak w±tpliwo¶ci, ¿e sprawdza siê koncepcja budowy osad, co nie oznacza, ¿e wszystko jest ju¿ przes±dzone. W mistrzostwach Europy mog± byæ pewne zmiany. Chodzi o to, by wy³oniæ najlepsze uk³ady personalne w perspektywie igrzysk.
- Ja z kolei nie mogê nie pochwaliæ Tomasz Mendelskiego. W imponuj±cym stylu rozprawi³ siê z czo³ówk± sprinterów na 200 metrów, pokona³ mistrza olimpijskiego Adama van Koeverdena. ¦wietnie spisywa³ siê tak¿e w czwórce na tysi±c metrów, a wiêc na dystansie olimpijskim - stwierdzi³ Olgierd ¦wiatowiak, trener mê¿czyzn. -Z Mendelskiego mo¿e byæ czo³owy zawodnik na dystansie 500 metrów na ¶wiecie. Jest zdrowy, silny i ambitny. W ogóle jestem zadowolony ze swojej grupy. Wdziêczny jestem trenerowi Andrzejowi Siemionowi za przygotowanie pary Twardowski - Wysocki, która pracuje za zgrupowaniach kadry znakomicie. A i dwójka na tysi±c metrów, czyli Adam Seroczyñski-Tomasz Nowak powinna mieæ wiele do powiedzenia w ¶wiatowej rywalizacji.
Kajakarki i kajakarze grali g³ówne role w polskiej ekipie, kanadyjkarze wygrali tylko raz, w czwórkach na 500 m. Wydaje siê, ¿e nasza liczna wci±¿ jeszcze kadra jest na dobrej drodze do mistrzostw Europy i ¦wiata w tym roku oraz na pocz±tku trasy olimpijskiej wiod±cej do Pekinu.

Dzia³ sportu, 31 maj 2005

"Górale" bez zwyciêstwa

Na torze Czunowo na obrze¿ach Bratys³awy spotkali siê slalomi¶ci w tradycyjnym Pucharze Slavii. Jak by³o do przewidzenia wszystkie pierwsze lokaty zagarnêli zawodnicy gospodarzy, którzy s± jedn± ze ¶wiatowych potêg.. Do stolicy S³owacji wybra³a siê liczna polska reprezentacja, ale wielkich sukcesów nie odnios³a. Najlepsze, trzecie miejsce przywioz³a dwójka kanadyjkarzy Andrzej Wójs i S³awomir Mordarski. O prawie10 sekund przegrali z mistrzowsk± osad± braci Hochschonerów, a o niespe³na trzy z drug± znan± osad± s³owack± Kuban i Olejnik. Nie¼le spisa³y sie tak¿e dwie inne nasze dwójki Jaros³aw Miczek i Wojciech Seku³a oraz Pawe³ Sarna i Marcin Pochwa³a, które zajê³y 5 i 6 miejsca.
W jedynkach kandyjkach w finale by³o czterech Polaków. Najlepszy, czwartyw klasyfikacji okaza³ siê Grzegorz Wójs, pi±ty by³ Krzysztof Bieryt, szósty Grzegorz Kiljanek a ósmy Mariusz Wieczorek. Gorzej powiod³o siê naszym reprezentantom w konkurencjach kajakowych. W¶ród pañ ¿adnej z siedmiu naszych dziewcz±t nie uda³o siê wywalczyæ miejsca w fina³owym przeje¼dzie. Podobne niepowodzenie zanotowa³o czterech kajakarzy. Najbli¿szy fina³u, bo 11 w pó³finale by³ Dariusz Popiela, któremu do wyprzedzenia Austriaka Eplingera zabrak³o 0,52 sekundy.
Wcze¶niej, jeszcze w kwietniu nasi "górale" startowali w tradycyjnych tatrzañskich regatach w Liptowskim Mikulaszu. Tam by³o wiêcej fina³owych lokat a Mariusz Wieczorek przegra³ tylko z doskona³ym Micha³em Martikanem. Trzeba jednak uczciwie przyznaæ, ¿e obsada by³a wówczas s³absza.

Dzia³ sportu, 25 maj 2005

M³ode dwójki na pi±tkê

W czeskich Pieszczanach, w tym samym czasie gdy seniorzy ¶cigali siê w Pucharze ¦wiata w Poznaniu, rendez vous wyznaczyli sobie juniorzy kilku europejskich pañstw, w tym Polski. Nasza m³odzie¿ do¶æ licznie obsadzi³a zarówno konkurencje juniorów jak i juniorów m³odszych. Start ten nale¿y oceniæ pozytywnie, choæ oczywi¶cie nie wszyscy wypadli bardzo dobrze lub przynajmniej dobrze. Najlepiej spisa³y siê dwójki, szczególnie kanadyjkarzy. W rywalizacji juniorów wygrali zarówno na 500 jak i 1000 metrów. Na tym ostatnim dystansie podwójnie, bo Tomaszowie Kaczor i Nowak po zaciêtej walce wyprzedzili Kamila Mendelkê i Micha³ Mroza. Kamil mo¿e za to pochwaliæ dwoma miejscami na podium, bo w parze z Sebastianem Osiurakiem triumfowa³ na 500 m. Na dok³adkê trzeci raz sta³ na podium do dekoracji za drugie miejsce w czwórce na tysi±c metrów. Wszystkim kanadyjkarzom nale¿± siê zreszt± s³owa uznania, w ka¿dym starcie dwójek i czwórek byli w trójkach najlepszych.
Nie zwiedli tak¿e kajakarze. Bardzo wyra¼ne zwyciêstwo nad zawsze gro¼nymi w czwórkach Rumunami (6,5 sekundy przewagi) odniie¶li Micha³ Szymañski, Jakub Cebula, Micha³ Nowakowski i Rafa³ Jackowiak. Czeska osada straci³a do naszej prawie 18 sekund! W¶ród juniorek m³odszych najlepsz± dwójka okaza³a siê polska - Paulina Wiewióra i Ma³gorzata Jackowiak. Nie¼le wios³owa³y juniorki Sandra Pawe³czak i Karolina Wysocka, Piotr Siemionowski w jedynkach oraz najm³odsi singli¶ci w naszej reprezentacji Patrycja Horodyñska i Rafa³ Soiñski. By³y to jednak dopiero pierwsze koty za p³oty, nie by³o m. in. Rosjan, Ukraiñców, Hiszpanów, W³ochów. Ale jak wiadomo lepiej zaczynaæ z wysokiego pu³apu niz odbijaæ siê od dna.

Dzia³ sportu, 24 maj 2005

Byli¶my widoczni na Malcie

Ponad 420 zawodników z 44 krajów wziê³o udzia³ w pierwszej tegorocznej edycji Pucharu ¦wiata. Na torze regatowym na jeziorze Maltañskim pojawili siê zarówno mistrzowie olimpijscy jak te¿ m³odzi zawodnicy, szukaj±cy dopiero swego miejsca w ró¿nych reprezentacjach. Ze ¶wiatowych potêg nieobecni byli Wêgrzy, z wyj±tkiem znakomitego Vereckeija. Najmocniejsz± obsadê mia³y konkurencje kanadyjkowe, w których zjecha³a niemal ca³a czo³ówka ¶wiatowa z Dittmerem, Doktorem i Opaliewem na czele. Najs³absz± by³a z kolei obsada konkurencji kobiecych.
Reprezentacja Polski udanie rozpoczê³a marsz do olimpijskiego Pekinu. 21 razy polskie osady stawa³y na podium, choæ ka¿dy sukces nale¿y mierzyæ nieco inn± miar±. Sz³o zreszt± nie o zwyciêstwa za wszelk± cenê, ale o wypróbowanie nowych zestawieñ osad, o zrobienie kolejnego kroku w kszta³towaniu nowej reprezentacji, z udzia³em wielu zawodników wcze¶niej w niej p³ywaj±cych.
Na du¿e wyró¿nienie zas³uguje dwójka Adam Seroczyñski i Tomasz Nowak - oceni³ Witold Pawelec, szef wyszkolenia. Wygrali na dystansie 1000 metrów z takimi asami jak Niemcy Herszel i Ihle, z Nowozelandczykami i Belgami. Obiecuj±co prezentowa³a siê kobieca dwójka Aneta Konieczna i Beata Miko³ajczyk. Pierwszy raz siedzia³y w jednej ³ódce na zawodach a tylko minimalnie przegra³y z Niemkami. W dodatku Aneta wraca dopiero do pe³nego treningu. Z dobrej strony pokaza³a siê nowa czwórka z³o¿ona z czterech kajakarzy ju¿ wcze¶niej walcz±cych w reprezentacji. I jak te¿ nie pochwaliæ Paw³a Baraszkiewicza, który w jedynkach walczy³ jak lew, a przecie¿ ju¿ ca³ymi latami omija³ tê konkurencjê.
Drugie zawody Pucharu ¦wiata odbêd± siê w Duisburgu (26-30.05). Tam ma ¶cigaæ siê niemal ca³a czo³ówka ¶wiatowa. Do Niemiec wyje¿d¿a prawie 30 naszych reprezentantów.

Dzia³ sportu, 18 maj 2005

Wyniki Regat Eliminacyjnych Seniorów

W dziale pliki do pobrania znajduj± siê wyniki Regat Eliminacyjnych Seniorów, które odby³y siê w dniach 1 - 3.05.2005 w Wa³czu

Dzia³ sportu, 10 maj 2005

Zbieramy dane historyczne

Uprzejmie informujemy, ¿e Komisja Historii PZKajakowego w uzgodnieniu i za zgod± Prezesa i Sekretarza Generalnego Zwi±zku, przyst±pi³a do wstêpnych prac zwi±zanych z Jubileuszem 80-lecia w 2008 roku i wydaniem "MONOGRAFI POLSKIEGO ZWI¡ZKU KAJAKOWEGO".
Redakcjê wydawnictwa powierzono znanemu dziennikarzowi sportowemu red. Bogdanowi Chru¶cickiemu, od wielu lat zwi±zanego z kajakarstwem. Miejscem kontaktowym bêdzie Biuro Zwi±zku
Zamierzenie jest niezwykle ambitne, gdy¿ sw± zawarto¶ci± w formie pisemnej, statystycznej i fotograficznej powinno obj±æ historiê polskiego kajakarstwa od pocz±tków jego dziejów, a¿ po Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Jest oczywistym, ¿e najwa¿niejsza ma byæ czê¶æ sportowa, ale nie zostanie pominiêta dzia³alno¶æ turystyczna oraz organizacyjna jak równie¿ wspomnienia dzia³aczy i zawodników.
G³ówny k³opot i zmartwienie dotyczy braków dokumentacji z lat 1928 ÷ 1939 oraz 1945 ÷ 1957. Materia³y archiwalne przedwojennego Zarz±du PZKaj uleg³y zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego (wraz z pami±tkami, pucharami, wynikami sportowymi itd.) a jednocze¶nie nie zdo³ali¶my dociec co siê sta³o z powojenn± dokumentacj± Sekcji spo³ecznej Kajakarstwa GKKF do roku 1957 tj. do czasu reaktywowania Polskiego Zwi±zku Kajakowego.
Z tego te¿ wzglêdu sytuacja sk³ania Zespó³ Redakcyjny o zwrócenie siê do wszystkich osób fizycznych jak równie¿ Klubów cz³onkowskich oraz Okrêgowych Zwi±zków Kajakowych i innych organizacji maj±cych zwi±zek z kajakarstwem jak np. PTTK, TKKF czy ZHP o przejrzenie archiwaliów maj±cych zwi±zek ze sportem i turystyk± kajakow± i zadeklarowanie ich wypo¿yczenia wzglêdnie przekazania kserokopii. Szczególny nacisk oprócz czê¶ci opisowej k³adziemy na stronê graficzn±, fotograficzn± i faktograficzn± np. ciekawe dyplomy, sztandary itp.
W sumie dziêki Waszej pomocy zbierzemy materia³, który nie przyniesie edytorskiego wstydu, a wrêcz przeciwnie stanie siê jeszcze jednym przyczynkiem do chwa³y i powagi Polskiego Zwi±zku Kajakowego. Wszystkim, którzy udziel± nam pomocy oprócz podziêkowañ deklarujemy, ¿e cyklicznie bêdziemy ich informowaæ o postêpie prac. Wstêpny harmonogram przedstawia siê nastêpuj±co:

  • Rok 2005
    • wy³onienie Zespo³u Redakcyjnego wydawnictwa i przyst±pienie do zbierania i segregowania materia³ów
  • Rok 2006
    • dalszy ci±g zbierania materia³ów, a nastêpnie wstêpna ich ocena i przyst±pienie do prac redakcyjnych
  • Rok 2007
    • przyjêcie wstêpnego tekstu redakcyjnego oraz zebranie ilo¶ciowego zapotrzebowania i ustalenie nak³adu wydawnictwa, wytypowanie drukarni oraz ustalenie kosztów, przy za³o¿eniu jego samofinansowania
  • Rok 2008
    • I pó³rocze - zatwierdzenie przez Zarz±d tekstu monografii oraz ustalenie nak³adu i kosztu wydawnictwa
    • II pó³rocze - druk i rozprowadzenie MONOGRAFII PZKaj za lata 1928 ÷ 2008

Podaj±c powy¿sze dane bêdziemy siê cieszyæ je¶li nasza pro¶ba zostanie przychylnie przyjêta przez ogó³ osób i instytucji zainteresowanych nasz± dyscyplina sportu i turystyki. Nie wyznaczamy terminów, choæ zale¿y nam na czasie. Prosimy pamiêtaæ dla dobra nas wszystkich, ¿e monografia jest nam wszystkim potrzebna i tylko wspólnym wysi³kiem mo¿emy siê przyczyniæ do udanego przedsiêwziêcia.

Przewodnicz±cy Kapitu³y Honorowej Prezes Honorowy PZKajakowgo
Mgr Edward Serednicki

Dzia³ historyczny, 25 kwietnia 2005

Zapowiedzi imprez centralnych

W dziale pliki do pobrania znajduj± siê zapowiedzi imprez centralnych

Dzia³ sportu, 24 kwietnia 2005

39 Generalne Zgromadzenie GAISF

Berlin, 20 kwietnia 2005
39 - te Generalne Zgromadzenie Generalnego Zwi±zku Miêdzynarodowych Federacji Sportowych, odrzuci³a dzi¶ w Berlinie aplikacje Miêdzynarodowej Federacji Smoczych £odzi (IDBF) na cz³onkostwo w GAISF.
Tylko 22 delegatów z 72 g³osowa³o na korzy¶æ IDBF. 37 g³osowa³o przeciwko. Do przyjêcia do GAISF wymagane jest 2/3 g³osów, zgodnie ze Statutem GAISF.
Aplikacja IDBF na cz³onka GAISF zosta³a wiêc odrzucona. ICF by³a przeciwna tej aplikacji, jako ¿e uwa¿a, i¿ Smocze £odzie s± dyscyplin± kajakow±, a w zwi±zku z tym podlega kompetencjom ICF.
"Przyt³aczaj±ca wiêkszo¶æ Generalnego Zgromadzenia GAISF, bêd±cego najwy¿szym autorytetem tej organizacji, zakoñczy³a zatem dyskusje i potwierdzi³a, ¿e Smocze £odzie s± dyscyplin± kajakow±", stwierdzi³ Ulrich Feldhoff, Prezydent ICF, po decyzji, która zapad³a w Berlinie.

Z najlepszymi pozdrowieniami z Berlina,
Volker Bernardi Dyrektor Administracyjny ICF

Biuro ICF, 20 kwietnia 2005

Obiecuj±cy sprawdzian m³odzie¿y

16 i 17 marca w Wa³czu spotka³a siê ca³a niemal kajakarska m³odzie¿ na ogólnopolskiej konsultacji szkoleniowej juniorów. Sprawdzian obejmowa³ wy¶cigi na 2 kilometry a po 10 minutach przerwy na 1000 metrów. Przeprowadzony zosta³ tak¿e miêdzynarodowy test sprawno¶ciowy oraz sprawdzian p³ywacki. - Jestem bardzo zadowolony z wyników - powiedzia³ Stefan Hoffman, koordynator szkolenia m³odzie¿y w zwi±zku. Wiêkszo¶æ poprawi³a rekordy ¿yciowe na 2 kilometry, mimo ¿e miniona zima nie by³a przepracowana tak jak zwykle, nie by³o np. zgrupowañ klimatycznych. Okaza³o siê, ¿e m³odzie¿ jest dobrze przygotowana fizycznie. Wiêkszych sensacji nie by³o, ta grupa niemal w ca³o¶ci jest od d³u¿szego czasu w sferze zainteresowañ zwi±zku. Po siedem najlepszych osób w ka¿dej konkurencji we¼mie udzia³ w zgrupowaniu w maju a potem pojedzie na zawody do czeskich Pieszczan w dniach
13-15 maja. Spotkali¶my siê tak¿e ze wszystkimi szkoleniowcami klubowymi i przedstawili¶my im zasady, jakie bêd± teraz obowi±zywa³y przy powo³ywaniu do reprezentacji. Poproszono nas, aby by³y przestrzegane. Na naszej stronie prezentujemy tak¿e skrócone wyniki wa³eckiej konsultacji w dziale pliki do pobrania.

Biuro PZKaj, 19 kwietnia 2005

Kajakarskie audiencje u Ojca ¦wiêtego

Przez dziesi±tki lat mury Watykanu by³y niedostêpne dla ¶wiata sportu. Do czasu a¿ na Piotrowym tronie zasiad³ polski kardyna³ Karol Wojty³a. Gdy 16 pa¼dziernika 1978 roku wybrano go papie¿em, szybko okaza³o siê, ¿e nie zapomnia³ o swoich sportowych pasjach, choæ oczywi¶cie nie móg³ ju¿ byæ bramkarzem jak w czasach m³odo¶ci, przemierzaæ kilometrami górskie szlaki czy kajakiem pokonywaæ rw±ce górskie rzeki. Papie¿ Jan Pawe³ II by³ pierwszym dzier¿±cym tiarê, który kocha³ sport, rozumia³ jego wychowawcze walory i piêkno rywalizacji. Dlatego przez komnaty Watykanu przewinê³y siê setki bardzo i mniej wybitnych sportowców z ró¿nych dyscyplin. Ojciec ¦wiêty pamiêta³ jednak o swoich m³odzie¿owych pasjach, dlatego pi³karze i kajakarze byli szczególnie bliscy jego sercu.
W³a¶nie polscy kajakarze byli pierwszymi sportowcami przyjêtymi na specjalnej audiencji. To historyczne wydarzenie mia³o miejsce w pierwszych dniach marca 1979 roku, w niespe³na pó³ roku po wyborze kardyna³a Karola Wojty³y.
Polska kadra w tamtych latach je¼dzi³a zim± do Castel Gandolfo, w³oskiej miejscowo¶ci w której znajduje siê rezydencja papie¿y. Nasi kajakarze mieszkali w hotelu Pagnanelli Antica, po³o¿onym o dwie¶cie metrów od wrót papieskiego zamku albo w o¶rodku CONI wybudowanym nad samym jeziorem przed rzymskimi igrzyskami olimpijskimi. Po wyborze Jana Paw³a II Polacy budzili sensacjê w Castel Gandolfo, jako rodacy papie¿a.
-Byli¶my wtedy w o¶rodku CONI, gdy ówczesny prezes zwi±zku, pan Antoni Bazaniak przywióz³ zaproszenie dla reprezentacji na audiencjê generaln± w Rzymie wspomina Stanis³aw Rybakowski. - Decyzja mog³a byæ tylko jedna, kto chce mo¿e jechaæ. Wybra³o siê oko³o 30 osób . Autokar papieski zawióz³ nas do Watykanu, usadzono nas w pierwszym rzêdzie olbrzymiej sali tronowej. Papie¿ pozdrowi³ nas po polsku, podszed³ do nas, mogli¶my poca³owaæ go w rêkê.
Najwiêksz± sensacjê prze¿y³a polska grupa pod koniec. Ksi±dz Augustyn Dziwisz, ówczesny sekretarz osobisty Jana Paw³a II, zaprosi³ kajakarzy na osobiste spotkanie z papie¿em. Odby³o siê w towarzystwie wielu kardyna³ów, w pobli¿u tronu papieskiego. Ka¿dy zosta³ pob³ogos³awiony i otrzyma³ papieski ró¿aniec, Ojciec ¦wiêty wypytywa³ ich o przygotowania,  najbli¿sze starty. Dla Ewy Eichler, Grzegorza ¦ledziewskiego, Ryszarda Oborskiego, Jerzego Opary, Andrzeja Gronowicza, Marka £bika i innych gwiazd polskiego kajakarstwa by³o to niezapomniane spotkanie, podczas którego Jan Pawe³ II dosta³ proporzec Polskiego Zwi±zku Kajakowego. Od tamtej pory, przez kilka lat, gdy tylko papie¿ lecia³ helikopterem do swojej rezydencji w Castel Gandolfo, pilot wykona³ ko³o nad jeziorem a Ojciec ¦wiêty pozdrawia³ trenuj±cych kajakarzy.
Drugie spotkanie, wyj±tkowo ju¿ osobiste mia³o miejsce pó¼n± jesieni± 2000 roku. W swych apartamentach Jan Pawe³ II go¶ci³ polskich medalistów igrzysk olimpijskich w Sydney. Kajakarzy reprezentowali Aneta Pastuszka, Beata Soko³owska -Kulesza. Danioel Jêdraszka, Pawe³ Baraszkiewicz, Micha³ Staniszewski, Krzysztof Ko³omañski, Adam Seroczyñski, Marek Witkowski i Grzegorz Kotowicz.
By³o to moje pierwsze i niestety ostatnie, osobiste spotkanie z Papie¿em - wspomina Grzegorz Kotowicz. - Trwa³o ponad pó³ godziny, z ka¿dym z nas Ojciec ¦wiêty zamieni³ kilka s³ów, ¿yczy³ powodzenie, wrêczy³ ró¿aniec. Nam, kajakarzom przypomina³, ¿e przed laty p³ywa³ po polskich górskich rzekach. Mnie pyta³ o Czechowice, o klub, opowiada³ jak to kiedy¶ sp³ywa³ Wis³± i przygl±da³ siê mojemu rodzinnemu miastu.
Ostatnimi polskimi sportowcami, którzy spotkali siê z Ojcem ¦wiêtym byli pi³karze Cracovii. Pierwszymi kajakarze, o czym pamiêta nie tylko tamto pokolenie mistrzów z l979 roku.

Galeria zdjêciowa z naszych wizyt u Ojca ¦wiêtego

Biuro PZKaj, 7 kwietnia 2005

Du¿y sukces dyplomatyczny

Du¿y sukces dyplomatyczny odnios³o polskie kajakarstwo. Podczas obrad Europejskiej Federacji Kajakowej (ECA), które w niedzielê 3 kwietnia zakoñczy³y siê w chorwackim Dubrowniku, Halina Piku³a, sekretarz generalna Polskiego Zwi±zku Kajakowego wybrana zosta³a wiceprzewodnicz±c± europejskiej federacji. Kadencja ma trwaæ minimum cztery lata. Na taki sam okres sta³a siê równie¿ cz³onkiem w³adz ¦wiatowej Federacji Kajakowej (ICF).
Gratulujemy!

Biuro PZKaj, 4 kwietnia 2005

Nowy program mistrzostw

W ostatni weekend marca w portugalskim Porto obradowa³o biuro ICF. Najwa¿niejsze by³y chyba decyzje podjête w sprawie programu mistrzostw ¶wiata. W³adze sportu kajakowego dokona³y zmian id±cych na rêkê mediom, g³ównie stacjom telewizyjnym. Od skrócenia czasu rozgrywania fina³ów i zwiêkszenia tempa wydarzeñ, uzale¿nia³y one transmisje z zawodów.
I tak fina³y na dystansie 1000 metrów trwaæ bêd± zaledwie godzinê, a biegi rozpoczynaæ siê bêd± co siedem minut! Nie bêd± przedzielane ceremoniami dekoracji, które zgrupowane w jednym bloku przewidziano w przerwie miêdzy fina³ami A i B. Biegi na 500 metrów rozgrywane bêd± co piêæ minut. Na d³u¿szym dystansie fina³y trwaæ bêd± godzinê a tylko 42 minuty na krótszym.
Wprowadzone ju¿ w tym roku zmiany przyczyni± siê tak¿e do ograniczenia ilo¶ci multimedalistów. Trudno bowiem sobie wyobraziæ, by kto¶ móg³ wystartowaæ w trzech a nawet w dwóch konkurencjach, skoro najd³u¿sza przerwa trwaæ bêdzie zaledwie 22 minuty!
Wa¿ne by³o tak¿e przeniesienie wy¶cigu K-4 kobiet na drugi dzieñ fina³ów, a nie rozgrywanie ich jak to by³o przedtem, przy okazji fina³ów na 1000 m. W³adzom ¶wiatowej federacji zale¿y na zwiêkszeniu ilo¶ci startuj±cych kobiet. My¶l± tak¿e o zwiêkszeniu ilo¶ci dwójek kanadyjek.
Wed³ug nowych zasad rozegrane zostan± tak¿e pozosta³e tegoroczne najwa¿niejsze imprezy a wiêc mistrzostwa Europy seniorów w Poznaniu w dniach 28-31.07 oraz mistrzostwa ¶wiata juniorów i m³odzie¿y do lat 23 w Plovdiv w dniach 14-17.07
Program i zasady kwalifikacji olimpijskich zostan± opracowane w drugiej po³owie tego roku.

Nowy program mistrzostw seniorów i juniorów - PDF - 93kB

Dzia³ Sportu, 4 kwietnia 2005

Przejrzyste regu³y gry

11 marca w ¦lesinie, gdzie przebywa³a znacz±ca wiêkszo¶æ kadry narodowej seniorów i juniorów (poza kanadyjkarzami), cz³onkowie zarz±du zwi±zku spotkali siê z zawodnikami. By³o to wa¿ne spotkanie, na którym mia³y byæ wyja¶nione nowe, klarowne zasady, które bêd± obowi±zywa³y kadrowiczów. Zarz±d reprezentowali: Ryszard Seruga, prezes, Edward Apel, wiceprezes do spraw sportowych, Wojcech Skrzypczyñski, skarbnik, Halina Piku³a, sekretarz generalny oraz Marek £bik, kapitan sportowy. Obecni byli tak¿e trenerzy Micha³ Brzuchalski, Stefan Hoffman, Waldemar Rogalski i Olgierd ¦wiatowiak.
Potencjalni reprezentanci zostali poinformowani o zasadach wspó³pracy na linii zarz±d - kadra. Od wiosny tego roku ma byæ wreszcie porz±dek, ma siê skoñczyæ wolnoamerykanka. Do dnia eliminacji do kadry ka¿dy mo¿e przygotowywaæ siê indywidualnie lub pod opiek± trenerów kadry. Od dnia zakwalifikowania siê do reprezentacji udzia³ w zgrupowaniach jest obowi±zkowy. Podobnie jak uczestnictwo we wszystkich testach i badaniach medycznych. Rezygnacja równoznaczna bêdzie z rezygnacj± wystêpów w reprezentacji a wiêc tym samym z wype³niania podpisanych umów. Grupa ponad 60 zawodniczek i zawodników przyjê³a te informacje, a czê¶æ z nich podpisa³a ju¿ umowy reprezentacyjne. Po raz pierwszy w historii ka¿dy ze sk³adaj±cych podpis mia³ w umowie ¶ci¶le okre¶lon± wysoko¶æ stypendium. Wszelkie wiêc odstêpstwa bêd± niemo¿liwe.
Zawodnikom wyja¶niono tak¿e ¿e oczywi¶cie istniej± mo¿liwo¶ci indywidualnego toku szkolenia, ale potrzebna do tego bêdzie zgoda zarz±du. A samowolne odstêpstwo od zatwierdzonego planu szkoleniowo-startowego bêdzie upowa¿nia³o do natychmiastowego rozwi±zania umowy.

Dzia³ Sportu, 19 marzec 2005

Dwa trenerskie powroty

Dwaj wielcy, zas³u¿eni trenerzy, maj±cy ogromny dorobek, powrócili do pracy z reprezentacjami Polski seniorów. Obie decyzje personalne zarz±du Polskiego Zwi±zku Kajakowego pokazuj±, ¿e przesz³o¶æ ma wielkie znaczenie, ale je¶li jednocze¶nie ma s³u¿yæ przysz³o¶ci. Z nadziej± na spe³nienie tej prawdy trzeba przyj±æ nominacje: Micha³a Brzuchalskiego na stanowiska trenera kadry kobiet oraz Olgierda ¦wiatowiaka, który tak¿e do igrzysk w Pekinie ma kierowaæ kadr± kajakarzy.

Micha³ Brzuchalski
57-letni dzi¶ szkoleniowiec nigdy, co sam podkre¶la³, nie by³ zawodnikiem najwy¿szej klasy. Za to trenerskie lekcje pobiera³ od tak wybitnego fachowca jak Zenon Buchholz, wieloletni trener Zawiszy Bydgoszcz. W tym zreszt± klubie rozwija³a siê ca³a kariera zawodowa Brzuchalskiego. Prawid³owo, bo w l974 roku zaczyna³ od szkolenia juniorów m³odszych, by kolejno pokonywaæ szczeble a¿ do rangi trenera kadry m³odzie¿owej i O¶rodka Szkolenia Olimpijskiego przy Zawiszy. W 1991 roku zosta³ trenerem kadry narodowej kajakarzy. I ju¿ pierwsza wielka impreza przynios³a mu zawodowy sukces. Debiutuj±ca, stworzona krótko przed igrzyskami w Barcelonie, m³oda dwójka w sk³adzie: Dariusz Bia³kowski i Grzegorz Kotowicz zdoby³a br±zowy medal olimpijski, pierwszy w tej konkurencji dla barw Polski
Funkcjê trenera kadry ( od l997 roku trenera g³ównego) pe³ni³ w latach 1991-2000. Czas ten by³ obfity w sukcesy, w tym odniesione przez bia³o-czerwonych po raz pierwszy. To br±zowy medal w jedynkach Piotra Markiewicza w igrzyskach w Atlancie oraz upragniony medal czwórki na 1000 metrów (Sydney) Za jego kadencji kajakarze wywalczyli cztery medale olimpijskie ( jeden srebrny i trzy br±zowe) oraz 18 medali mistrzostw ¶wiata ( 4 z³ote, 7 srebrnych i 7 br±zowych).
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, trener I klasy, wprowadzi³ do pracy z nasz± reprezentacj± system monitorowania treningu przy pomocy testerów. Przez ostatnie cztery lata zajmowa³ siê szkoleniem m³odzie¿y w kadrze narodowej. Przez ca³± w³a¶ciwie karierê zawodow± pracowa³ z kajakarzami, wiêc prowadzenie kobiecego zespo³u jest dla niego nowym wyzwaniem.

Olgierd ¦wiatowiak
53-letni trener znany jest g³ównie z osi±gniêæ w kajakarstwie kobiecym. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie zaczyna³ sw± zawodow± karierê w ¦wicie Nowy Dwór Mazowiecki. Z pod jego rêki wysz³y takie gwiazdy naszego sportu jak Izabela Dylewska, dwukrotna br±zowa medalistka olimpijska, El¿bieta Urbañczyk, pierwsza polska mistrzyni ¶wiata i Wojciech Kurpiewski, srebrny medalista olimpijski. W ¦wicie pracowa³ w latach 1976-1990, a pó¼niej przez dziesiêæ lat by³ szkoleniowcem Posnanii. Funkcjê trenera kadry narodowej pe³ni³ w latach 1989-1990 oraz 1993-1996.
Ma w swej biografii pierwszy historyczny sukces polskiej osady kobiecej czyli mistrzostwo ¶wiata wywalczone przez Barbarê Hajcel i El¿bietê Urbañczyk w 1993 roku w Meksyku. Jest autorem kilku prac metodyczno-szkoleniowych, w tym o treningu ¶redniogórskim kobiet. Ostatnio wspó³pracowa³ z reprezentacj± Chin w przygotowaniach do startu w igrzyskach olimpijskich w Atenach.
Przygotowuj±c koncepcje pracy na stanowisku trenera mêskiej kadry olimpijskiej a¿ do igrzysk w Pekinie, ¦wiatowiak postawi³ zasadnicze, wrêcz kluczowe pytanie. Dlaczego polscy kajakarze zdobywaj± tak wiele medali w latach miêdzy igrzyskami a przegrywaj± wy¶cig po najcenniejsze trofea? Co wa¿niejsze udzieli³ na nie tak¿e odpowiedzi, równie¿ na podstawie obserwacji w innych krajach takich jak Niemcy czy Chiny. Najwa¿niejsze jest jednocze¶nie si³ ca³ej dyscypliny, wszystkich jej ludzi oraz koncentrowanie ich na najwa¿niejszym celu jakim s± igrzyska. Cz³owiek o tak mocnej, wyrazistej osobowo¶ci stwarza nadzieje na prze³amanie z³ej passy olimpijskiej. Niebagatelne znaczenie mieæ bêd± równie¿ jego dobre kontakty w Chinach.

Dzia³ prasowy, 9 marzec 2005

Nowy dzia³ na stronie

W dziale Imprezy utworzyli¶my now± podstrone - Zapowiedzi imprez - publikowane tam bêd± zapowiedzi imprez nadsy³ane do nas od organizatorów

Webmaster, 19 luty 2005

Kalendarz Impres PZKaj

W dziale Imprezy zosta³ opublikowany kalendarz PZKaj na rok 2005.

Dzia³ Sportu, 11 luty 2005

Pierwsze zebranie nowego Zarz±du PZKaj

W dniu 2.02.2005 odby³o siê pierwsze zebranie nowego Zarz±du PZKaj na którym siê on ukonstytuowa³. Dok³adny sk³ad Zarz±du poznasz zagl±daj±c do sekcji SK£AD ZARZ¡DU

Zarz±d PZKaj, 2 luty 2005

Nowo¶ci na stronie PZKaj

Aby wyj¶æ na przeciw pro¶b± jakie kierowane s± do Zwi±zku otwieramy na naszej stronie nowy dzia³ po¶wiêcony pracy Zarz±du. W dziale tym bêd± publikowane uchwa³y zarz±du oraz inne og³oszenia zwi±zane z jego prac±.
Serdecznie zapraszamy

Webmaster, 23 stycznia 2005

Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie Delegatów PZKaj

W dniu 22 stycznie 2005 podczas Walnego Sprawozdawczo-Wyborczego Zebrania Delegatów wybrany zosta³ nowy Prezes Zarz±du PZKaj.

Prezesem Zwi±zku w kadencji 2005-2008 zosta³ p. Ryszard SERUGA

Biuro PZKaj, 22 stycznia 2005

Og³oszenie Komisji Zawodniczej ICF

Na posiedzeniu Prezydium ICF w dniu 8 stycznia 2005 roku zosta³ zatwierdzony sk³ad Komisji Zawodniczej Miêdzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF):

  • Belen Sanchez Jimenez (Hiszpania) Przewodnicz±ca
  • Grzegorz Kotowicz (Polska) Cz³onek
  • Patrice Estanguet (Francja) Cz³onek
  • Duncan Cochrane (Australia) Cz³onek

Biuro PZKaj, 13 stycznia 2005

Copyright © 1998-2008 PZKaj. All rights reserved.