icd_eca_logo Strona G³ówna | Kontakt | Mapa Strony          
jezioro
Nowo¶ci Imprezy Kadra Galeria Pliki SPilne Polski Zwi±zek Kajakowy - Polish Canoe Federation
 

Augustów (Podlasie)

Pierwszym kajakarzem na terenach pó³nocno- wschodniej Polski by³ prawdopodobnie Zygmunt Gloger, który w latach 70-tych XI wieku p³yn±³ Kana³em Augustowskim i na pewno dotar³ do ¶luz Niemnowo i Dêbowo. Pierwszy kajak z prawdziwego zdarzenia pojawi³ siê w Augustowie (tak¿e na pewno) w l924 roku. Sprowadzi³ go Hubert Kamiñski, nauczyciel rysunków w miejscowym Seminarium Nauczycielskim. Co wiêcej, po analizie jego konstrukcji opracowa³ typ kajaka, który móg³ byæ produkowany z du¿± ³atwo¶ci±.
Wkrótce potem powsta³a pierwsza sekcja przy Augustowskim Towarzystwie Wio¶larskim, za³o¿onym w l928 roku, opartym na cz³onkach dawnej Resursy Obywatelskiej. Po dziesiêciu latach æwiczy³o w niej 28 osób, posiadaj±cych swoja bazê i ³ódki. W tym czasie kajakarstwo by³o ju¿ popularne w Augustowie i jego najbli¿szych okolicach. W mie¶cie organizowane by³o dorocznie ¦wiêto Morza, w którym jednym z punktów programu by³y wy¶cigi kajaków na 1200 metrów. ¦cigano siê na jedynkach i dwójkach, równie¿ w sk³adach mieszanych, a rywalizacjê ogl±da³o nawet do 3000 osób. Trudno siê zatem dziwiæ, ¿e przez polskich cz³onków IRK Augustów zosta³ wybrany gospodarzem II mistrzostw ¶wiata, zaplanowanych na 1942 rok. Mia³y siê odbyæ na jeziorze Necko, ale niestety nie mo¿na ju¿ dzi¶ ustaliæ planowanej daty i przebiegu zawodów. Mia³a w nich wystartowaæ Wanda Ziemnicka, najbardziej znana zawodniczka okresu przedwojennego, nie tylko na Podlasiu.
Po wojnie kajakarstwo szybko zdobywa³o popularno¶æ, ale g³ównie jego turystyczny od³am. Sport wróci³ do Augustowa dopiero w l962 roku, dziêki wysi³kom dwóch ludzi. Jednym z nich by³ nauczyciel wychowania fizycznego Henryk Buæko, a drugim Zygmunt Kowalik, ówczesny przewodnicz±cy Wydzia³u Kultury Fizycznej i Sportu w radzie miasta. Jego niezwyk³y wprost upór sprawi³, ¿e znaleziono pieni±dze na zakup sprzêtu i mog³a powstaæ sekcja kajakowa Sparty.
Klub istnia³ od roku l947, za³o¿y³ go Zygmunt Kowalik, wieloletni prezes klubu, niezwyk³y wprost dzia³acz sportowy. Zacz±³ od pi³ki no¿nej, która uprawia³ po wyzwoleniu z obozu w Buchenwaldzie. Pierwszy mecz przysz³a dru¿yna Sparty rozegra³a ju¿ jesieni± l946 roku jako reprezentacja Augustowa. Kowalik zakocha³ siê w krainie jezior, w jej wodach. Nic dziwnego, ¿e przekona³ w³adze powiatowe do budowy siedmiu stanic wodnych na szlaku Czarnej Hañczy. Jego praca podyplomowa napisana z zakresu turystyki w warszawskiej SGPiS sta³a siê podstaw± do opracowania planu zagospodarowania turystycznego ca³ego powiatu augustowskiego. On te¿ by³ pierwszym, który sprowadzi³ (za pañstwowe pieni±dze) nowoczesne kajaki dla ¶wie¿o powsta³ej sekcji. By³y to kajaki mahoniowe, gdy¿ plastykowych jeszcze wówczas nie znano. Burza w Augustowie by³a wówczas straszna, Kowalik mia³ „kiepski ¿yciorys”, bo po wyzwoleniu by³ instruktorem sportowym w armii Stanów Zjednoczonych., wiêc zarzucano mu szastanie pañstwowym groszem. Kowalik stworzy³ w Sparcie kilka sekcji, w tym ³y¿wiarstwa szybkiego, wspomniane pi³karsk± i kajakow±, ale jego oczkiem w g³owie by³a sekcja narciarstwa wodnego. Wracaj±c do sekcji kajakowej to pierwszym jej znanym na krajowej arenie wychowankiem sta³ siê Andrzej Siemion, który przez piêæ lat by³ cz³onkiem kadry narodowej i bra³ udzia³ w najwa¿niejszych regatach miêdzynarodowych. Niew±tpliwie jednak wiêksze sukcesy odniós³ jako trener. Spod jego rêki wysz³o wielu doskona³ych zawodników z takimi gwizdami naszego kajakarstwa jak Piotr Markiewicz, Marek Twardowski czy Adam Wysocki. Siemion znany jest nie tylko jako zdolny szkoleniowiec ale równie¿ jako doskona³y wychowawca. Olbrzymia wiêkszo¶æ jego podopiecznych osi±gnê³a dobre wyniki tak¿e poza sportem, osi±gaj±c wysoki status np. zawodowy. Dodaæ do tego trzeba, ¿e trenersk± pracê wykonywa³ przez wiele lat bez wynagrodzenia.
£±cznie, do 2006 roku zawodnicy augustowskiej Sparty zdobyli 223 medale w imprezach mistrzowskich, w tym jeden olimpijski, 16 w mistrzostwach ¶wiata seniorów, 10 w mistrzostwach Europy seniorów i 16 w mistrzostwach ¶wiata juniorów. Sukcesy te tym bardziej godne s± podkre¶lenia, ¿e wywalczone zosta³y przez reprezentantów klubu maj±cego chyba najgorsze warunki w ca³ej Polsce. W pierwszych latach istnienia Sparty sprzêt przechowywany by³ w siedzibie Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego, potem w jednej ze stodó³ nad Nett±. Po tragicznym wypadku w 1965 roku zbudowano skromny hangar, od tamtej pory nie remontowany, na który w dodatku zwali³o siê s±siednie drzewo...
Innym cenionym szkoleniowcem klubu jest Jerzy Gr±bczewski, absolwent... Wy¿szej Szko³y Po¿arniczej w Warszawie, który od zawsze marzy³ o pracy w sporcie. Gdy ja podj±³ ukoñczy³ studia podyplomowe w AWF we Wroc³awiu i specjalizuje siê w szkoleniu kajakarek. Najbardziej znana jego wychowanka by³a Dorota Dunaj, do 2005 roku najbardziej utytu³owana juniorka w historii Polskiego Zwi±zku Kajakowego. Od 2005 roku Dorota Dunaj prowadzi szkolenie najm³odszych w Sparcie. Wielk± szanse na poprawianie jej sportowych osi±gniêæ ma Edyta Dzieniszewska, kolejna wychowanka Gr±bczewskiego. Dwa z³ote medale (K-2 i K-4 ) m³odzie¿owych mistrzostw Europy oraz z³oty medal (K-4) mistrzostw Europy seniorów sta³y siê ¶wietn± rekomendacja ju¿ w 2005 roku.
Na Podlasiu dzia³aj± jeszcze „Cresovia” Bia³ystok oraz UKS Dojlidy Bia³ystok. Wy³±cznie turystyk± zajmuje siê Augustowskie Towarzystwo kajakowe. W Bia³ymstoku te¿ dochowano siê zawodnika ¶wiatowej klasy. Ireneusz Skowroñski tak ¶wietnie poprowadzi³ szkolenie syna Paw³a, ¿e ten w 2005 roku zdoby³ br±zowy medal mistrzostw Europy seniorów i wyst±pi³ we wszystkich fina³ach mistrzostw ¶wiata. W nastêpnym sezonie by³ gwiazd± m³odzie¿owej reprezentacji, wywalczaj±c tytu³ mistrz Europy w jedynce.

Copyright © 1998-2008 PZKaj. All rights reserved.