Wydrukuj

Brązowe medale Mateusza Polaczyka w K-1 i zespołu C-1×3 – Grzegorza Hedwiga, Kacpra Sztuby i Szymona Zawadzkiego w ME Seniorów w Slalomie Kajakowym !

Podczas rozgrywanych na torze w czeskiej Pradze-Troji w dniach 18-20.09.2020 Mistrzostwach Europy Seniorów w Slalomie Kajakowym, Polacy zdobyli 2 brązowe medale.

Mateusz Polaczyk (CWZS „Zawisza” Bydgoszcz), Mistrz Europy z 2017 roku – po bardzo wyrównanej i stojącej na najwyższym poziomie walce, stanął na trzecim stopniu podium w bardzo mocno obsadzonej prestiżowej konkurencji K-1. Wyprzedzili go tylko faworyt gospodarzy, aktualny Mistrz Świata Jiri Prskavec (o 1,09 sek.) i równie utytułowany zawodnik ze Słowenii – Peter Kauzer (o 0,57 sek). W 15-osobowym finale konkurencji K-1 walczył jeszcze Wicemistrz Europy z 2017 i 2019 roku Dariusz Popiela (KS „Start N. Sącz”), który jednak popełnił błąd skutkujący przyznaniem przez sędziów 50 pkt. karnych i zakończył ostatecznie zawody na 15 miejscu. Najmłodszy z naszych reprezentantów Krzysztof Majerczak (KS „Pieniny” Szczawnica) dobrze rozpoczął udział w ME, awansując do półfinału z 15 pozycji. W wyścigu półfinałowym popełnił jednak kilka błędów i ostatecznie ukończył zawody na 27 miejscu.

Bardzo dobrze zaprezentowała się Klaudia Zwolińska (KS „Start” N. Sącz), zajmując wysokie 4 miejsce w konkurencji C-1 kobiet, w której startuje dopiero drugi sezon. To najlepszy wynik uzyskany przez naszą zawodniczkę w mistrzowskich zawodach seniorskich (ME, MŚ). Druga z naszych reprezentantek Aleksandra Stach (KKK Kraków), nie zdołała awansować do 10- osobowego finału i zajęła 15 miejsce.

Nasze zawodniczki dobrze rozpoczęły udział w ME w konkurencji K-1 kobiet, uzyskując awans do półfinału z pierwszego przejazdu kwalifikacyjnego. Niestety, żadnej z nich nie udało się awansować do 10-osobowego finału. Najbliżej była Klaudia Zwolińska, która zajęła 11 miejsce, a do finału zabrakło tylko 0,5 sek. Na 13 miejscu zawody ukończyła doświadczona Natalia Pacierpnik (KKK Kraków), a na miejscu 19 najmłodsza z naszych reprezentantek, 16-letnia juniorka Dominika Brzeska (KS „Start” N. Sącz), której debiutancki występ w ME Seniorów należy ocenić bardzo pozytywnie.

Na dobre wyniki liczyliśmy w konkurencji C-1, w której wystartowali trzej reprezentanci Polski. Najlepiej zaprezentował się Kacper Sztuba (AZS-AWF Kraków), który w finale wywalczył 8 miejsce. To również najwyższa lokata tego zawodnika w mistrzowskich zawodach seniorów (ME, MŚ). Oczekiwania były nieco wyższe, bo uzyskany w półfinale wynik dawałby w finale pozycję medalową. Niestety przejazd finałowy naszego zawodnika nie był już tak dobry jak ten z półfinału i wcześniej z kwalifikacji. Bardzo blisko finału był doświadczony Grzegorz Hedwig (KS „Start” N. Sącz), który uplasował się na 11 miejscu, tuż za premiowana awansem 10-tką. Trzeci z naszych reprezentantów w tej konkurencji, „młodzieżowiec” Szymon Zawadzki (LKK Drzewica) zaliczył dobry przejazd w kwalifikacjach (16m. w 1 przejeździe), a do awansu półfinałowego zabrakło tylko 0,46 sek. Ostatecznie ukończył ME na 23 miejscu.

W ostatnim dniu zawodów nasi reprezentanci zdobyli drugi brązowy medal, tym razem w konkurencji zespołowej C-1×3. Polacy płynęli w składzie: Grzegorz Hedwig, Kacper Sztuba i Szymon Zawadzki. Polacy trochę szczęśliwie wdrapali się na trzeci stopień podium po tym, jak faworyzowane zespoły Hiszpanii, Francji, Włoch i Czech, popełniały kolejno na trudnej trasie w Pradze błędy, skutkujące przyznaniem przez sędziów 50 pkt. karnych.

Polacy startowali jeszcze w dwóch konkurencjach zespołowych K-1x3M i K-1x3K, zajmując w obu 5 miejsca.

Udział polskiej – 10 osobowej ekipy w ME Seniorów w Pradze zakończył się zdobyciem 2 brązowych medali, wywalczyliśmy 4 miejsca w finałach indywidualnych konkurencji olimpijskich (3m., 4m., 8m, 15m.) – co daje łącznie 12 pkt. w klasyfikacji olimpijskiej (do 8 miejsca), w 11 startach Polacy wywalczyli aż 10 miejsc w półfinałach. Chociaż przed zawodami liczyliśmy na kilka wyższych pozycji, występ Reprezentacji Polski na ME w Pradze należy ocenić bardzo pozytywnie.

W ME startowali zawodnicy z 19 krajów. W konkurencjach olimpijskich, medale zdobyli tylko przedstawiciele 4 państw: Czechy (3, 2, 2), Słowenia (1, 1, -), Francja (-, 1, 1) i POLSKA (-, -, 1). W konkurencjach zespołowych medale dla 7 państw: Czechy (2, 1, -), Słowenia (1, 2, -), Francja (1, 1, 1), Irlandia (-, 1, -), Austria, POLSKA i Szwajcaria – po 1 brązowym medalu.

Mistrzostwa w Pradze odbywały się w szczególnych warunkach sanitarnych z powodu panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Z tego też powodu, do Pragi nie przyjechali zawodnicy z Niemiec, W. Brytanii i Słowacji – mocnych, liczących się w Europie i na świecie reprezentacji. Poziom zawodów był jednak bardzo wysoki, a o każdy medal, o każde miejsce w finale, toczyła się zacięta walka. Organizatorzy sprawnie przeprowadzili imprezę i chociaż miała odbywać się bez udziału publiczności, trybuny były wypełnione po brzegi. Zawodnicy i liczni kibice mogli poczuć doskonałą atmosferę wielkich zawodów, którą podgrzewała dwójka doskonałych spikerów.