Wydrukuj

26. Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, Mistrzostwa Polski Juniorów, MMM w Kajakarstwie Klasycznym w Poznaniu

Kolejne zawody za nami. Tradycyjnie miała być Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, ale ze względu na pandemię i ograniczenia Ministerstwo Sportu zdecydowało się na zmianę formuły  i organizacje MP juniorów zlecić Polskiemu Związkowi Kajakowemu. Tutaj  uznanie dla prezesa Tadeusza Wróblewskiego który „wydeptał taką decyzje i podziękowania dla dyrektorów: Wojciecha Kudlika i Kajetana Broniewskiego, którzy dopięli formalności. Na poznańskiej Malcie już po raz czwarty w tym sezonie odbyły się zawody kajakowe. Tym razem do rywalizacji przystąpili juniorzy i juniorzy młodsi. Były łzy szczęścia, gratulacje, ale też smak goryczy, bo medale tylko trzy, a finalistów w wyścigu znacznie więcej. Tym zmaganiom przyglądali się nie tylko kibice i rodzice, ale także trenerzy kadry, którzy po zawodach rozdali powołania na zgrupowania szczęśliwym wybrańcom.

W Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych wystartowało 378 zawodników z 56 klubów sportowych. A w niedzielę rywalizowali młodzicy w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Wystartowało w nich 146 zawodników z 18 klubów.

Oprócz kadry narodowej juniorów w stolicy Wielkopolski ścigało się ponad 500 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Jak zwykle   Wielkopolski Związek Kajakowy z  Ireneuszem Pracharczykiem stanął na wysokości zadania i podjął się organizacji zawodów w obliczu obostrzeń jakie przed organizatorami postawił sanepid.

Tak jak poprzednio, zawody odbywały się pod ścisłym rygorem sanitarnym. W strefie zawodów były dostępne dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, usytuowane w widocznych, specjalnie oznaczonym punktach, a także przez cały okres zawodów była weryfikowana temperatura ciała zawodników.

Na terenie zawodów dla każdego klubu wyznaczona była strefa, w której przebywali zawodnicy wraz z kierownikami drużyn, wyposażeniem klubowym i sprzętem startowym. W strefie zawodów organizator wyznaczył specjalny punkt i osoby zajmujące się dezynfekcją łódek.

Już podczas odprawy każda osoba miała obowiązek zakrywania nosa i ust. Uczestnicy spotkania zobowiązani byli do przestrzegania odpowiedniej odległości (2 m) pomiędzy sobą. Organizator wyznaczył miejsca do siedzenia.

Wszyscy uczestnicy zawodów musieli stosować się do reżimu sanitarnego opracowanego specjalnie na ten obiekt. Do strefy odbywających się regat mieli wstęp tylko uczestnicy zawodów, kierownicy drużyn, obsługa zawodów oraz sędziowie. Publiczność oraz rodzice nie mieli do niej wstępu. Organizator wyznaczył specjalną strefę przeznaczoną dla dziennikarzy mieszczącą się przy strefie dekoracji.

A teraz przejdźmy do wyników.

W K1 200 juniorek zwyciężyła Weronika Waligóra z KS AZS-AWF Poznań z czasem 46.622, na drugim miejscu przypłynęła Natalia Kurpan z KKW 1929 Kraków uzyskując wynik o 0.312 od pierwszej. Trzecie miejsce w tym wyścigu zajęła Julia Krajewska z KS Spójnia Warszawa.

Dystans 500 metrów wygrała Magdalena Szczęsna z KK Jezioro Tarnobrzeg z czasem 2:02.024, druga w tym wyścigu była Weronika Waligóra z KS AZS-AWF Poznań, tracąc niecałe pół sekundy do Weroniki. Trzecią zawodniczką na linii mety była Weronika Marczewska z UKS Kopernik Bydgoszcz.

Na dystansie o połowę dłuższym, czyli na 1000 metrów wygrała również Magdalena Szczęsna (4:28.206). Druga była Weronika Waligóra (4:29.490), a trzecia Weronika Marczewska (4:29.982).

Magdalena Szczęsna wygrała także 5000 metrów z czasem 23:08.844 z dużą przewagą nad drugą Weroniką Marczewską i trzecią Natalią Koiszewską.

Jedynkę 200 metrów u kanadyjkarek wygrała Amelia Braun z CWZS Zawiszy Bydgoszcz z czasem 54.044. Na 2. miejscu w tym wyścigu zameldowała się Kaja Lach z SKS Cresovii Białystok (55.800), a 3. zawodniczką na tym dystansie była Klaudia Szolc z KS AZS-AWF Poznań (56.196).

Na dystansie 500 metrów jako pierwsza linię mety przekroczyła Natalia Marońska z CWZS Zawiszy Bydgoszcz z czasem 2:24.045. Druga ze stratą 1.748 była Ewa Kowalska z SKS Cresovii Białystok, a trzecia Elżbieta Łoboziak z MKSW Trzebini.

Na 200 metrów wśród panów triumfował Wojciech Pilarz z MKS Czechowice-Dziedzice z czasem 37.871, jako drugi linię mety minął Wiktor Leszczyński z UKS Świerklaniec uzyskując czas o 0.032 gorszy od pierwszego, a trzecim zawodnikiem na tym dystansie był Marcin Nowacki z KS Posnanii Poznań z czasem 37.939 sekundy.

Na 500 metrów wygrał Przemysław Rojek z UKS Silvant Kajak Elbląg z wynikiem 1:41.097. Drugim zawodnikiem na tym dystansie był Wojciech Pilarz (1:43.149), a trzecim Wiktor Leszczyński (1:43.161).

Męską jedynkę kajakową na 1000 metrów z jeszcze większą przewagą, bo prawie 7 sekund, wygrał Przemysław Rojek z UKS Silvant Kajak Elbląg uzyskując czas 3:50.021. Drugie miejsce zajął Paweł Krause z tego samego klubu z czasem 3:56.929, a trzecim zawodnikiem był Dominik Wawer z KS G’Power Gorzów (3:57.613).

Najdłuższy dystans jaki był rozgrywany na zawodach, czyli 5000 metrów zwyciężył Dawid Janusz z MKS Czechowice-Dziedzice (21:13.434). Drugi zawodnik wpłynął na metę z prawie 45 sekundową stratą, a był nim Kacper Traczewski z KS Victorii Sztum, a trzeci był Gabriel Gładykowski z UKS Silvant Kajak Elbląg (22:06.864).

Na sprinterskim dystansie 200 metrów wśród kanadyjkarzy juniorów zwyciężył Damian Sadowski z CWZS Zawisza Bydgoszcz z czasem 44.120, drugi był Miłosz Polaczek z WTS Orła Wałcz tracąc do pierwszego 1.232, a trzecim zawodnikiem był Dominik Macewicz także z CWZS Zawisza Bydgoszcz.

Kanadyjkową jedynkę na 500 metrów wygrał Miłosz Polaczek z WTS Orła Wałcz (1:56.261), na drugim miejscu przypłynął Krystian Hołdak z KKS Nowa Sól (1:57.433), a na trzecim Juliusz Kitewski z CWZS Zawisza Bydgoszcz (1:58.417).

W rywalizacji juniorów kanadyjkarzy w C1 1000 metrów zwyciężył Dominik Nowacki z KS Posnanii Poznań, 2. zawodnikiem na tym dystansie był Norman Zezula z CWZS Zawiszy Bydgoszcz, a trzeci linię mety przekroczył Mateusz Borgieł z KU AZS Politechnika Opole.

W wyścigu na dystansie 5000 metrów zwyciężył Kacper Bogajczyk z KS AZS-AWF Poznań z czasem 23:51.901, srebrny medal przywiózł Michał Szajdek z OKSW Olsztyn tracąc do pierwszego 49.970. Brązowy medal wywalczył Tomasz Janczak z KS Posnanii Poznań z czasem 25:25.656.

Na zawodach rozgrywane były wyścigi w osadach K2 i C2 oraz K4 zarówno w juniorach jak i w juniorach młodszych. Długim dystansem dla juniora młodszego było 3000 metrów.

Młodzicy w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików ścigali się na dystansie 2000 metrów zarówno w jedynkach, jak i w osadach.

Szczegółowe wyniki pod linkiem:

Obecnie zawodnicy przygotowują się do 83. Mistrzostw Polski Seniorów w Sprincie Kajakowym podczas, których rozegrane zostaną Ogólnopolskie Regaty Kajakowe juniorów i młodzików im. Rafała Piszcza. Tydzień później zawodnicy wystartują w Krakowie w Długodystansowych Mistrzostwach Polski.