Wydrukuj

XXXV LOTTO Młodzieżowe Mistrzostwa Polski oraz XIX Mistrzostwa Polski Młodzików w Kajakarstwie Klasycznym w Poznaniu

To były już drugie zawody w tym roku po przerwie spowodowanej przez pandemię koronawirusa, tym bardziej wiele klubów i zawodników chciało w nich wziąć udział. Wszyscy byli spragnieni i głodni rywalizacji. W pierwotnej wersji kalendarza regaty miały odbyć się na bydgoskim torze w Brdyujściu. Ze względu na poważną chorobę prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Kajakowego Zbigniewa Olkiewicza, prezes PZKaj. Tadeusz Wróblewski podjął decyzję o przeniesieniu wszystkich imprez centralnych na Maltę do Poznania.

W Poznaniu w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski wystartowało 211 zawodników z 41 klubów sportowych, a w MP Młodzików 292 zawodników z 55 klubów. Oprócz kadry narodowej w stolicy Wielkopolski ścigało się ponad 500 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Jak zwykle Poznań i Wielkopolski Związek Kajakowy z prezesem Ireneuszem Pracharczykiem, stanął na wysokości zadania i podjął się organizacji zawodów w obliczu obostrzeń, jakie przed organizatorami postawił sanepid.

Zawody odbywały się pod ścisłym rygorem sanitarnym. W strefie zawodów były dostępne dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk usytuowane w widocznych, specjalnie oznaczonym punktach, a także przez cały okres zawodów była weryfikowana temperatura ciała zawodników.

Na terenie zawodów dla każdego klubu wyznaczona była strefa, w której przebywali zawodnicy wraz z kierownikami drużyn, wyposażeniem klubowym i sprzętem startowym. W strefie zawodów organizator wyznaczył specjalny punkt i osobę zajmującą się dezynfekcją łódek.

Już podczas odprawy każda osoba miała obowiązek zakrywania nosa i ust. Uczestnicy spotkania zobowiązani byli do przestrzegania odpowiedniej odległości (2 m) pomiędzy sobą. Organizator wyznaczył miejsca do siedzenia.

Wszyscy uczestnicy zawodów musieli stosować się do reżimu sanitarnego opracowanego specjalnie na te zawody. Do strefy odbywających się regat mieli wstęp tylko uczestnicy zawodów, kierownicy drużyn, obsługa zawodów oraz sędziowie. Publiczność oraz rodzice nie mieli do niej wstępu. Organizator wyznaczył specjalną strefę przeznaczoną dla dziennikarzy mieszczącą się przy strefie dekoracji. Należy wspomnieć, że w sobotę wieczorem 25 lipca w auli na maltańskim torze odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Polskiego Związku Kajakowego za 2019 rok.

A teraz przejdźmy do wyników.

W K1 200 pań wygrała Katarzyna Kołodziejczyk z CWZS Zawisza Bydgoszcz z czasem 41.133, na drugim miejscu była Justyna Iskrzycka z AZS-AWF Katowice z czasem 42.053. Trzecie miejsce w tym wyścigu zajęła Helena Wiśniewska także z CWZS Zawisza Bydgoszcz.

Zaraz po wyścigu U23 został rozegrany wyścig seniorek z kadry trenera Tomasza Kryka, który wygrała Marta Walczykiewicz z KTW Kalisz z czasem 40.747 sekundy, choć tym razem Marta rozstrzygnęła go na ostatnich metrach dwusetki, na drugim miejscu uplasowała się Anna Puławska z KS AZS-AWF Gorzów z minimalną stratą, bo zaledwie o 0.096 sekundy. Trzecie miejsce na podium przypadło Karolinie Naja z KS Posnanii Poznań.

Na dystansie 500 metrów pań, tak jak w I Pucharze Polski, zwyciężyła Justyna Iskrzycka z AZS-AWF Katowice, druga w tym wyścigu była Katarzyna Kołodziejczyk z CWZS Zawisza Bydgoszcz, a trzecią zawodniczką na linii mety była Helena Wiśniewska także z CWZS Zawisza Bydgoszcz.

Jedynkę 200 metrów u kanadyjkarek wygrała Katarzyna Szperkiewicz z KS AZS-AWF Poznań. Na 2. miejscu zameldowała się Sylwia Szczerbińska z Cresovii Białystok, a trzecią zawodniczką na tym dystansie była Ewelina Antos z KS AZS-AWF Poznań.

Na 200 metrów wśród panów triumfował Bartosz Grabowski z OKSW Olsztyn z czasem 36.483, jako drugi linię mety minął Jakub Michalski z KS Posnanii Poznań uzyskując czas o 0.068 gorszy od Bartosza, a trzecim zawodnikiem na tym dystansie był Jakub Stepun z KS AZS-AWF Poznań z czasem 37.191 sekundy.

Męską jedynkę kajakową na 1000 metrów z przewagą ponad 3 sekund wygrał Przemysław Korsak z G’Power Gorzów uzyskując czas 3:34.572. Drugie miejsce zajął Michał Bil z KU AZS Politechnika Opole z czasem 3:37.632, a trzecim zawodnikiem był Sławomir Witczak z KS Energetyk Poznań.

U kanadyjkarzy w C1 1000 metrów zwyciężył Dominik Nowacki z KS Posnanii Poznań, 2. Zawodnikiem na tym dystansie był Norman Zezula z CWZS Zawiszy Bydgoszcz, a trzeci linię mety przekroczył Mateusz Borgieł z KU AZS Politechnika Opole.

Na sprinterskim dystansie 200 metrów zwyciężył Norman Zezula z CWZS Zawisza Bydgoszcz z czasem 42.063, drugi był Oleksii Koliadych z Admiry Gorzów tracąc do pierwszego zawodnika jedynie 0.028, a trzecim zawodnikiem był Patryk Kowalski z WTS Orła Wałcz.

Na zawodach rozgrywane były wyścigi w osadach K2 i C2 oraz K4.

Młodzicy ścigali się na dystansie 2000 metrów zarówno w jedynkach jak i w osadach.

Szczegółowe wyniki znajdują się pod linkiem:

Obecnie zawodnicy przygotowują się do 26. Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w kajakarstwie klasycznym i Mistrzostw Polski Juniorów w kajakarstwie klasycznym oraz seniorzy do 83. Mistrzostw Polski Seniorów w Sprincie Kajakowym podczas, których rozegrane zostaną Ogólnopolskie Regaty Kajakowe juniorów i młodzików im. Rafała Piszcza.