Wydrukuj

I Puchar Polski – regaty kontrolne w sprincie kajakowym oraz Regaty im. Wojciecha Skrzypczyńskiego w Poznaniu

To były długo wyczekiwane zawody po przerwie spowodowanej przez pandemię koronawirusa, tym bardziej wiele klubów i zawodników chciało w nich wziąć udział. Wszyscy byli spragnieni i głodni rywalizacji.

Do Poznania przybyły aż 43 kluby, bo obok I Pucharu Polski rozegrane zostały również Regaty im. Wojciecha Skrzypczyńskiego – Mistrzostwa Miasta Poznania. Oprócz kadry narodowej w stolicy Wielkopolski ścigało się ponad 600 zawodniczek i zawodników z całej Polski, dlatego tym bardziej należą się ukłony Wielkopolskiemu Związkowi Kajakowemu, który podjął się organizacji tak wymagającej imprezy w tak trudnych okolicznościach.

Zawody odbywały się w 3 turach z przerwami, żeby dać zawodnikom czas na opuszczenie strefy zawodów i ograniczyć liczbę uczestników do minimum. W strefie zawodów były dostępne dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, usytuowane w widocznych, specjalnie oznaczonym punktach, a także przez cały okres zawodów była weryfikowana temperatura ciała zawodników.

Na terenie zawodów dla każdego klubu wyznaczona była strefa, w której przebywali zawodnicy wraz z kierownikami drużyn, wyposażeniem klubowym i sprzętem startowym. W strefie zawodów organizator wyznaczył specjalny punkt i osobę zajmującą się dezynfekcją łódek.

Już podczas odprawy każda osoba miała obowiązek zakrywania nosa i ust. Uczestnicy spotkania zobowiązani byli do przestrzegania odpowiedniej odległości (2 m) pomiędzy sobą. Organizator wyznaczył miejsca do siedzenia.

Wszyscy uczestnicy zawodów musieli stosować się do reżimu sanitarnego opracowanego specjalnie na te zawody. Do strefy odbywających się regat mieli wstęp tylko uczestnicy zawodów, kierownicy drużyn, obsługa zawodów oraz sędziowie. Publiczność oraz rodzice nie mieli do niej wstępu. Organizator wyznaczył specjalną strefę przeznaczoną dla dziennikarzy mieszczącą się przy strefie dekoracji.

A teraz przejdźmy do wyników.

W K1 200 pań seniorek wygrała tradycyjnie już chyba królowa sprintu, Marta Walczykiewicz z KTW Kalisz z czasem 40,498 sekundy, na drugim miejscu uplasowała się Anna Puławska z KS AZS-AWF Gorzów. Trzecie miejsce na podium przypadło Dominice Włodarczyk z CWZS Zawisza Bydgoszcz.

Na dystansie 500 metrów pań zwyciężyła Justyna Iskrzycka z AZS-AWF Katowice, druga w tym wyścigu była Anna Puławska, a trzecią zawodniczką Beata Rosolska z UKS Kopernik Bydgoszcz.

Jedynkę 200 metrów u kanadyjkarek ze znaczną przewagą wygrała Dorota Borowska z NOSiR-u Nowy Dwór Mazowiecki. Na 2. miejscu zameldowała się Magda Stanny z KS Warty Poznań, a trzecią zawodniczką na tym dystansie była Katarzyna Szperkiewicz z KS AZS-AWF Poznań.

Na dystansie 500 metrów zwyciężyła Sylwia Szczerbińska z Cresovii Białystok, jako druga linię mety przepłynęła Magda Stanny, a trzecią zawodniczką była Julia Walczak z OKSW Olsztyn.

Na 200 metrów wśród panów triumfował Paweł Kaczmarek, jako drugi linię mety minął Bartosz Grabowski, a trzecim zawodnikiem na tym dystansie był Jakub Stepun z KS AZS-AWF Poznań.

Męską jedynkę kajakową na 1000 metrów wygrał Bartosz Stabno z KS Posnanii Poznań. Drugie miejsce zajął Rafał Rosolski z UKS Dojlidy, a trzeci był Michał Bil. Na dystansie o połowę krótszym triumfował Stanisław Szafraniec, drugi był Bartosz Stabno obaj z KS Posnanii Poznań. Trzecim zawodnikiem na 500 metrów był Przemysław Korsak z G’Power Gorzów.

U kanadyjkarzy bezkonkurencyjny w C1 i 1000  metrów był Wiktor Głazunow z KS AZS-AWF Gorzów, 2. na 1000 był Mateusz Kamiński z OKSW Olsztyn, a trzeci linię mety przekroczył Marcin Grzybowski z MKS Czechowice-Dziedzice. Na dystansie 500 metrów drugim zawodnikiem był Marcin Grzybowski. Natomiast jako trzeci linię mety przekroczył Tomasz Barniak z OKSW Olsztyn.

Na sprinterskim dystansie 200 metrów zwyciężył Michał Łubniewski, drugi był Łukasz Witkowski z KS Posnanii Poznań, a trzeci Oleksii Koliadych z Admiry Gorzów.

Na zawodach rozgrywane także były wyścigi w osadach młodsze i starsze kategorie wiekowe oraz konkurencje paraolimpijskie.

W kategorii KL1 200 m wśród kobiet startowały 2 zawodniczki, zwyciężyła ubiegłoroczna mistrzyni Europy Katarzyna Kozikowska z WZSN Start Wrocław, a na drugim stopniu podium stanęła brązowa medalistka z Rio de Janeiro Kamila Kubas z ZSR Start Zielona Góra.

W kategorii kanadyjkarzy VL1 200 m mężczyzn na pierwszym stopniu podium niespodziewanie stanął Robert Wydera z WZSN Start Wrocław, na drugim miejscu był Zbigniew Olizarowicz z SSI Start Poznań, trzecim zawodnikiem w tej kategorii był Tomasz Moździerski z OTK Opole.

Paraolimpijską jedynkę u kajakarzy KL1 i KL3 200 m wygrał Mateusz Surwiło z ZSR Start Zielona Góra, na drugim miejscu był Paweł Łukaszewicz z SSI Start Poznań.

Obecnie zawodnicy przebywają na zgrupowaniach i przygotowują się do Młodzieżowych Mistrzostw Polski, które odbędą się pod koniec lipca również w Poznaniu.