Szanowni Państwo
Polski Związek Kajakowy od lat szkoli instruktorów kajakarstwa powszechnego, a szkolenia te cieszą się uznaniem zarówno wśród ich uczestników jak i przyszłych pracodawców. Przez lata zmieniała się nazwa uprawnień i forma szkoleń, co wynikało ze zmian w polskim ustawodawstwie, a także z konieczności dostosowywania się do panujących zmian społecznych.
W ostatnim czasie w całej Europie obserwujemy rozwój Sektorowych Ram Kwalifikacji w Sporcie. Polska nie pozostaje w tyle w pracach nad opracowywaniem ram. Członkowie Komisji Kajakarstwa dla Wszystkich PZKaj czynnie uczestniczyli w procesie tworzenia polskich Sektorowych Ram Kwalifikacji w Sporcie.
W dniu 2.04.2019 zarząd Polskiego Związku Kajakowego zatwierdził ZASADY i KWALIFIKACJE SZKOLENIA INSTRUKTORÓW TURYSTYKI I REKREACJI KAJAKOWEJ
- Kwalifikacje i zasady szkolenia Instruktora Turystyki i Rekreacji kajakowej
- Załączniki do zasad szkolenia Instruktora Turystyki i Rekreacji kajakowej
Dokument powstał w oparciu o dyskusje wielu środowisk, których łączy wspólna kajakowa pasja.
Najważniejsza zmiana to wprowadzenie modułowego systemu szkoleń. Dzięki temu każdy może wybrać dogodny dla niego termin i miejsce wybranego modułu i po pozytywnym zaliczeniu poszczególnych modułów zdobywa daną kwalifikację.
Został powołany Zespół ds. kształcenia przy Komisji Kajakarstwa dla Wszystkich PZKaj w składzie:
Jerzy Świtek – Przewodniczący
Bartosz Sawicki
Tomasz Kubiak
Zespół koordynuje wszelkie prace związane z wprowadzaniem nowego modułowego systemu szkoleń.
W roku 2019 od momentu zatwierdzenia dokumentu przez zarząd PZKaj odbyło się łącznie 13 szkoleń, w których wzięło udział 153 uczestników. Warto zwrócić uwagę, że szkolenia były prowadzone przez różne podmioty, w tym firmy, a nad jakością szkoleń czuwał Zespół.
Nazwa modułu | Miejsce, Data realizacji | Liczba uczestników |
Podstawowy Moduł Techniczny | Łódź, 19.05.2019 | 11 |
Kawcze rz. Studnica, 6-8 .09.2019 | 6 | |
Bachotek, 11-12.08.2019 | 16 | |
Chałupki, Graniczne Meandry Odry, 11.05.2019 | 14 | |
Podstawowy Moduł Przewodnicki | Bachotek, 13-15.08.2019 | 16 |
Chałupki, Graniczne Meandry Odry, 18-19.05.2019 | 14 | |
Podstawowy Moduł Instruktorski | Łódź, 19.05.2019 | 11 |
Drzewica, 12-13.10.2019 | 6 | |
Podstawowy Moduł Ratowniczy | Drzewica, 14.04.2019 | 5 |
Łódź, 31.08.2019 | 18 | |
Bachotek, 16-17.08.2019 | 18 | |
Chałupki, Graniczne Meandry Odry, 07- 08.06.2019 | 12 | |
Swornegacie-Mylof, 26-27.06.2019 | 6 |
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 18.12.2019 Komisja Kajakarstwa dla Wszystkich PZKaj złożyła wniosek o rejestrację kwalifikacji „Prowadzenie Spływów Kajakowych” w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Kwalifikacja odpowiada Przewodnikowi Kajakowemu wg dokumentu: „Kwalifikacje i Zasady Szkolenia Instruktorów Turystyki i Rekreacji Kajakowej” i jest zgodna z Sektorowymi Ramami Kwalifikacji w Sporcie. Wniosek pozytywnie przeszedł ocenę formalną i został przekazany do dalszego rozpatrywania.
Zgodnie z kalendarzem podanym w Informatorze Kajakarza w roku 2020 planowane były kolejne szkolenie modułowe. Niestety, w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju w chwili obecnej trudno planować poszczególne wydarzenia, ale z pewnością, gdy już będą możliwości pojawi się tu informacja o poszczególnych szkoleniach.
Szczegółowe informacje dotyczące szkoleń znajdą Państwo na stronie www.instruktorzykajakowi.pl oraz u członka Komisji Kajakarstwa dla Wszystkich PZKaj ds. szkoleń – Jerzego Świtka switekj@gmail.com.
Zachęcamy wszystkich do udziału w szkoleniach. Jesteśmy przekonani, że każdy zdobędzie tu dla siebie nową wiedzę i umiejętności. Pamiętajmy im więcej świadomej kadry na wodzie, tym bezpieczniej!