Wydrukuj

36. LOTTO Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, 20. Mistrzostwa Polski Młodzików w Kajakarstwie Klasycznym oraz 10. Mistrzostwa Polski w Parakajakarstwie

To były już kolejne zawody w tym roku na poznańskiej Malcie, a zawodnicy lubią tu przyjeżdżać, więc tym bardziej wiele klubów i zawodników chciało w nich wziąć udział. Wszyscy byli jak zwykle spragnieni i głodni rywalizacji.

W Poznaniu ścigało się ponad 500 zawodniczek i zawodników. Oprócz kadry narodowej, nie licząc tej, która wyjechała na Igrzyska Olimpijskie do Tokio, do stolicy Wielkopolski przyjechało aż 67 klubów z całej Polski, to chyba nowy rekord. Jak zwykle Poznań i Wielkopolski Związek Kajakowy z wybranym ponownie prezesem Ireneuszem Pracharczykiem, stanął na wysokości zadania i znowu podniósł poprzeczkę, jeśli chodzi o organizację imprezy sportowej.

Zawody odbywały się pod ścisłym rygorem sanitarnym. Na terenie zawodów dla każdego klubu wyznaczona była strefa, w której przebywali zawodnicy wraz z kierownikami drużyn, wyposażeniem klubowym i sprzętem startowym.

Do strefy odbywających się regat mieli wstęp tylko uczestnicy zawodów, kierownicy drużyn, obsługa zawodów oraz sędziowie. Publiczność oraz rodzice nie mieli do niej wstępu. Organizator wyznaczył specjalną strefę przeznaczoną dla dziennikarzy i zaproszonych gości mieszczącą się przy strefie dekoracji.

A teraz przejdźmy do wyników.

W K1 200 pań wygrała Sandra Ostrowska z CWZS Zawisza Bydgoszcz z czasem 43.769, na drugim miejscu była Martyna Klatt z KS Energetyk Poznań z czasem 43.837. Trzecie miejsce w tym wyścigu zajęła Julia Olszewska z AZS AWF Gorzów.

Na dystansie 500 metrów pań zwyciężyła Martyna Klatt z KS Energetyk Poznań, druga w tym wyścigu była Sandra Ostrowska z CWZS Zawiszy Bydgoszcz, a trzecią zawodniczką na linii mety była Klaudia Cyrulewska z KS Energetyk Poznań.

Jedynkę C1 200 metrów u kanadyjkarek wygrała Katarzyna Szperkiewicz z KS AZS-AWF Poznań. Na 2. miejscu zameldowała się Aleksandra Jacewicz z KU AZS Politechnika Opolska, a trzecią zawodniczką na tym dystansie była Ewelina Antos z KS AZS-AWF Poznań.

Na 200 metrów wśród panów w K1 triumfował Jakub Stepun z KS AZS-AWF Poznań z rewelacyjnym czasem 35.965, jako drugi linię mety minął Bartosz Grabowski z OKSW Olsztyn uzyskując czas o 0.660 gorszy od Jakuba, a trzecim zawodnikiem na tym dystansie był Wiktor Leszczyński z MKS Czechowice-Dziedzice czasem 37.057 sekundy.

Męską jedynkę kajakową na 1000 metrów z dużą przewagą, bo ponad 3 sekund zwalniając jeszcze na końcówce, wygrał Przemysław Korsak z G’Power Gorzów uzyskując czas 3:37.617. Drugie miejsce zajął Przemysław Rojek z UKS Silvant Kajak Elbląg z czasem 3:40.877, a trzecim zawodnikiem był Jakub Śliwa z CWZS Zawiszy Bydgoszcz.

U kanadyjkarzy w C1 1000 metrów zwyciężył Adrian Kłos z WTS Astorii Bydgoszcz (4:23.856), 2. zawodnikiem na tym dystansie był Mateusz Cybula z KS Warty Poznań (4:25.776), a trzeci linię mety przekroczył Patryk Kowalski z WTS Orła Wałcz w czasie 4:25.864.

Na sprinterskim dystansie 200 metrów w C1 zwyciężył Oleksii Koliadych z Admiry Gorzów z czasem 42.449, drugi był Norman Zezula z CWZS Zawisza Bydgoszcz tracąc do pierwszego  0.636, a trzecim zawodnikiem był Patryk Kowalski z WTS Orła Wałcz z czasem 43.201.

Na zawodach rozgrywane były również wyścigi w osadach K2 i C2 oraz K4.

Młodzicy ścigali się jak zwykle na dystansie 2000 metrów zarówno w jedynkach jak i w osadach a parakajakarze tylko w jedynkach na dystansie 200 metrów. Nie zabrakło naszych paraolimpijczyków, choć bez Jakuba Tokarza, ale dla pozostałych był to ostatni sprawdzian przed wyjazdem na Paraigrzyska do Tokio.

Szczegółowe wyniki

Obecnie zawodnicy przygotowują się do 27. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych i Mistrzostw Polski Juniorów w Kajakarstwie Klasycznym, które odbędą się w dniach 5-8 sierpnia oraz seniorzy do 84. Mistrzostw Polski Seniorów w Sprincie Kajakowym 27-29 sierpnia. Obie imprezy rozegrane zostaną w Bydgoszczy.