Wydrukuj

12 medali polskiej reprezentacji w kajakarstwie podczas I Pucharu Świata w Poznaniu.

Z dwunastoma medalami reprezentacja Polski kończy I Puchar Świata w Kajakarstwie na poznańskiej Malcie. W ostatnim dniu nasi zawodnicy zdobyli aż 9 medali podczas 7 wyścigów finałowych na koniec 2 medale w wyścigach długodystansowych na 5 000 metrów. Dobra dyspozycja Polaków może cieszyć tym bardziej, że z czołowych państw zabrakło jedynie reprezentacji Węgier, której zawodnicy odbywali swoje wewnętrzne eliminacje.

W sobotnich finałach wywalczyliśmy 3 medale: srebrny medal w kanadyjkowej dwójki na 500 metrów zdobyty przez Arsena Śliwińskiego i Michała Łubniewskiego oraz dwa medale brązowe na olimpijskich dystansach w K1 200 metrów Marty Walczykiewicz oraz C1 1000 metrów Tomasza Kaczora.

Worek z medalami w niedzielny poranek otworzyli Mateusz Kamiński i Michał Kudła, którzy wywalczyli srebrny medal. Zawodnicy dłuższy czas ze sobą nie pływali i do finału musieli kwalifikować się przez półfinał. Jak widać było im to potrzebne, bo w finale popłynęli znakomicie tracąc niewiele do Niemców i do złotego medalu. Jak powiedział później Michał Kudła „mrugnięcie okiem”. Na 7. miejscu w tym wyścigu przypłynęła nasza druga osada Wiktor Głazunow i Marcin Grzybowski.

Drugi i trzeci w tym dniu medal dla Polaków, srebrny i brązowy zdobyły panie w dwójkach na sprinterskim dystansie 200 metrów, odpowiednio Dominika Włodarczyk z Katarzyną Kołodziejczyk oraz Helena Wiśniewska z Martą Walczykiewicz, dla tej ostatniej to już drugi medal w tym pucharze. Dobra dyspozycja Marty Walczykiewicz cieszy tym bardziej, że ponownie leczyła kontuzję barku i jak widać szybko wraca do zdrowia i dobrej dyspozycji. Na pierwszym miejscu podium stanęły Słowenki.

Kolejnym, czwartym medalem w niedzieli był srebrny w konkurencji dwójek również na 200 metrów ale tym razem kanadyjkarek Doroty Borowskiej i Sylwii Szczerbińskiej. Dorota Borowska po lekkim niedosycie, którym był start w konkurencji C1 200m nieźle zaprezentowała się w wyścigu finałowym na dystansie C2 500m. W finałowym wyścigu C2 pań startowały również Magda Stanny z Julią Walczak, przypływając na 4. pozycji. Konkurencję dwójek wygrały Chinki, a na 3. miejscu były Ukrainki rozdzielając polskie osady.

Piątym medalem było wyczekiwane pierwsze zwycięstwo i jak się okazało ostatnie podczas tego Pucharu Świata. Ten medal wywalczyli Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski w konkurencji C2 200m. Był to już drugi medal tej osady podczas rozgrywanych zawodów. Na drugim miejscu podium stanęli reprezentanci Białorusi, a na trzecim Kazachstan.

Brąz, to kolejny i drugi zarazem medal zdobyty przez Tomasza Kaczora na poznańskiej Malcie tym razem na o połowę krótszym dystansie w C1 500 metrów. Zawodnik przegrał nie z byle kim bo przed nim byli tylko medaliści olimpijscy. Złoto wywalczył Brazylijczyk Isaquias Queiroz Dos Santos i srebrny Czech, Martin Fuksa.

Ostatnim medalem na krótkim dystansie był medal brązowy na olimpijskim dystansie, w K4 500 metrów pań w składzie: w składzie Karolina Naja, Katarzyna Kołodziejczyk, Anna Puławska i Helena Wiśniewska. Konkurencję wygrały Nowozelandki przed Francuzkami. Na 7. miejscu w tym wyścigu przypłynęły Martyna Klatt, Małgorzata Puławska, Klaudia Cyrulewska i Julia Olszewska.

Ostatnimi medalami PŚ były 2 medale kanadyjkarzy na 5000 metrów przywiezione przez Wiktora Głazunowa srebrny i brązowy przez Mateusza Kamińskiego. Złoto zdobył Kubańczyk Serguey Torres Madrigal.

W sumie nasza reprezentacja podczas zawodów Pucharu Świata w Poznaniu wywalczyła 1 złoty medal, 5 srebrnych i 6 brązowych. Nasi reprezentanci pływali jeszcze pięciokrotnie w finałach A. Na 500 metrów w kobiecej jedynce kajakowej płynęła Karolina Naja, zajmując bardzo dobre 6. miejsce. Na 7. pozycji przypłynęły Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska w konkurencji C2 500 metrów. Natomiast panowie w K2 200 przypłynęli na 4. miejscu Robert Nowakowski i Wojciech Tracz oraz na 5. pozycji Dawid Putto z Bartoszem Grabowskim.

Nasza reprezentacja nie będzie miała czasu na odpoczynek, ponieważ już w ten weekend odbędzie się kolejny a zarazem ostatni Puchar Świata w Kajakarstwie, tym razem w Duisburgu. Natomiast pod koniec czerwca w Mińsku /Białoruś/ odbędą się II Igrzyska Europejskie, które w przypadku kajakarstwa klasycznego mają rangę mistrzostw Europy.