Polski Związek Kajakowy

  • DSC_1832.jpg
  • belgrad3.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • Borowska.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • tacen12.jpg

Dwie szanse na sukces

Podwójną szansę na zwycięstwo w 79. Plebiscycie Przeglądu Sportowego mają przedstawiciele kajakarstwa. Do grona 25-ciu najlepszych sportowców w Polsce nominowane zostały bowiem Marta Walczykiewicz oraz osada Beata Mikołajczyk/ Karolina Naja.

W 2013 roku najważniejszą imprezę dla reprezentantów w tej dyscyplinie sportu stanowiły MŚ w Duisburgu. Walczykiewicz z Niemiec wywiozła aż dwa srebrne medale, w tym jeden w konkurencji olimpijskiej K1 200 m. Ponadto swój dorobek w ciągu minionych miesięcy wzbogaciła także o złoto Mistrzostw Europy na takim samym dystansie. Zawodniczka rodem z Kalisza już po raz drugi gości na liście najlepszych sportowców Polski. Przedtem, w 2011 r. zajęła 17. lokatę.

Również Beata Mikołajczyk oraz Karolina Naja znają smak nominacji do plebiscytowego grona. Duet ten rok temu osiągnął bowiem 16. pozycję z wynikiem niemal 39 tys. głosów. Ponadto pierwsza z nich znalazła się w doborowym towarzystwie najlepszych sportowców kraju jeszcze kiedy pływała z Anetą Pastuszką. Tym razem uznanie w oczach jury znalazły sukcesy tej dwójki z MŚ oraz ME. Z pierwszej imprezy Mikołajczyk i Naja przywiozły srebro (K2 200 m) oraz brąz (K2 500 m), na europejskim czempionacie zdobyły z kolei dwa złote krążki (K2 500 i K2 1000 m).

Kajakarstwo w prestiżowym Plebiscycie Przeglądu Sportowego zadebiutowało za sprawą Czesława Sobieraja w 1937 r. Zawodnik z Poznania zajął wtedy 8. miejsce, a rok później powtórzył ten sukces, dzięki srebrnemu medalowi światowego czempionatu. Po II Wojnie Światowej natomiast pierwszym przedstawicielem tej dyscypliny w czołowej „10” plebiscytu był Stefan Kapłaniak - w 1958 r., który został sklasyfikowany na 7. pozycji.

Ogółem kajakarze gościli w tak zacnym gronie 21 razy. Rekordzistami pod tym względem są Grzegorz Śledziewski oraz Izabela Dylewska – obydwoje aż czterokrotnie znajdowali się wśród najlepszych sportowców Polski. Jedyne zwycięstwo w ciągu 79 edycji konkursu zawodnicy w tej dyscyplinie odnieśli natomiast jak dotąd za sprawą Marka Łbika i Marka Dopierały – w 1987 r. Na podium ponadto, gościli jeszcze trzykrotnie (2. miejsce – Łbik/Dopierała '86, Piotr Markiewicz '95; 3. miejsce – Łbik/Dopierała '88).

Na polskie kajakarki można głosować za pomocą strony internetowej. Formularz rejestracyjny dostępny tutaj:

 

http://plebiscyt.przegladsportowy.pl/plebiscyt/rejestracja.asp

 

Wojciech Bajak

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 166 gości oraz 0 użytkowników.