Polski Związek Kajakowy

 • tacen12.jpg
 • Borowska.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg
 • belgrad3.jpg
 • DSC_1832.jpg

MŚ kajak polo - Welland/Kanada: Tłusty czwartek polskich reprezentacji w Kanadzie

 • kadra_canoe_polo_kanada
 • Niesamowite zwroty akcji, głośne zwycięstwa i masa pozytywnej energii. Tak można podsumować czwartek w wykonaniu polskich reprezentacji. Począwszy od historycznego wyniku męskiej drużyny seniorów, po doskonałe występy drużyn młodzieżowych – czwartek na boiskach w Welland upłynął pod biało-czerwonym znakiem tryumfu.

   

  Czwartkowy poranek zaczął się od ostatniego meczu seniorów w fazie grupowej. Stanęli naprzeciwko Portugalczyków, siódmej drużyny mistrzostw Europy z ubiegłego roku. Zadaniem Polaków było wywalczenie minimum remisu – już taki wynik dawał naszej drużynie awans do pierwszej dwunastki turnieju. Jeszcze na minutę przed końcem meczu nasza drużyna przegrywała 1:2, ale polska ekipa udowodniła nie po raz pierwszy, że nie odpuszcza aż do ostatniego gwizdka. Dzięki drużynowej grze na ok. 40 sekund do końca udało się wypracować akcję, która zakończyła się remisową bramką. Bramką na wagę zwycięstwa. Seniorzy dwukrotnie w historii wychodzili z grupy podczas mistrzostw świata, ale jeszcze nigdy w systemie gry, w którym grupy składają się z czterech drużyn, z których do drugiej fazy wychodzą dwie najlepsze (dotychczas wychodzili w grupach złożonych z pięciu ekip, z których wychodziły trzy z największą liczbą punktów).

   

  - Jeszcze nigdy nie zafundowaliśmy sobie takiego rozpoczęcia turnieju. W grupie ulegliśmy jedynie wicemistrzom świata z 2016 r. – Francuzom – w bardzo wyrównanym meczu zakończonym rezultatem 3:4. Liczymy w tym turnieju na dużo więcej – mówi Norbert Watkowski, trener seniorskiej reprezentacji mężczyzn.

   

  W drugiej fazie turnieju Polacy trafili na Włochów, Niemców, Chińskie Tajpej, Wielką Brytanię oraz Danię. Pierwszy mecz drugiej fazy – z Duńczykami – polska reprezentacja rozegrała już w czwartek, wygrywając po bardzo zażartym pojedynku 2:1.

   

  - Dania to bardzo mocna, grająca wyjątkowo fizyczną piłkę. Udowodniliśmy tym spotkaniem, że jesteśmy w stanie wygrywać z naprawdę trudnymi przeciwnikami. Proszę moich zawodników o więcej. Jestem przekonany, że dostarczymy kibicom jeszcze wiele emocji – dodaje Norbert Watkowski.

   

  W piątek seniorzy zmierzą się z Niemcami (wicemistrzowie Europy z 2017 r.) i Włochami (mistrzowie świata z 2016 r.).

   

  Silne młodzieżówki

  Równie dobrze wypadli w czwartek na turnieju zawodnicy młodzieżowej drużyny męskiej, którzy już w środę awansowali ze swojej grupy. W czwartek zwycięsko rozegrali dwa mecze – z Malezją (7:2) oraz Holandią (7:6). Szczególnych emocji dostarczyło to drugie spotkanie. Polska drużyna po pierwszej połowie meczu przegrywała 1:4, ale od pierwszej minuty drugiej części gry zaczęła odrabiać straty. Zwycięska bramka dla Polaków padła na dwie sekundy przed końcem meczu.

   

  - Pokazaliśmy, że walczymy do końca, że potrafimy wychodzić z ciężkich opresji. Holendrzy to bardzo silna drużyna, obok Niemców to najtrudniejszy przeciwnik w drugiej fazie turnieju. Znamy swoją wartość, ale myślimy teraz wyłącznie o następnym meczu – tłumaczy Paweł Kalinowski, trener młodzieżowej reprezentacji mężczyzn.

  W piątek młodzieżowcy zagrają aż trzy mecze: z Nową Zelandią, Namibią i Niemcami.

   

  Podczas czwartkowych zmagań wysoką formę sportową potwierdziły również zawodniczki młodzieżowej reprezentacji kobiet. Zawodniczki wyszły na pierwszym miejscu z grupy i weszły tym samym do najlepszej szóstki turnieju. W drugiej fazie walczą w składającej się z trzech drużyn grupie, w której ich rywalkami są Niemki i Holenderki. W czwartek pewnie wygrały z zawodniczkami z Niderlandów 4:1 i znacząco przybliżyły się tym samym do półfinału.

   

  - Konsekwentnie realizujemy nasz plan. W ostatnich kilku latach drużyna młodzieżowa kobiet nie wypadała poza strefę medalową i dziś nasze ambicje nie sięgają niżej. Chcemy walczyć o najwyższe trofea – zapowiada Arkadiusz Pilarz, trener młodzieżowej reprezentacji kobiet.

   

  Aktualne wyniki można śledzić na stronie https://www.canoeicf.com/canoe-polo-world-championships/welland-2018/rankings-results

   

  Cały turniej transmitowany jest na żywo w internecie na stronie https://www.canoeicf.com

   

  Mecze polskich drużyn zaplanowane na piątek 3 sierpnia wg czasu polskiego:

  14:00 / Senior Men / Polska - Niemcy / Boisko 1

  16:20 / U21 Men / Polska - Nowa Zelandia / Boisko 3

  18:40 / Senior Women / Chiny / Boisko 4

  19:15 / U21 Women / Polska - Niemcy / Boisko 2

  19:50 / U21 Men / Polska - Namibia / Boisko 3

  21:00 / Senior Men / Polska - Włochy / Boisko 2

  00:30 / U21 Men / Polska - Niemcy / Boisko 1

   

  PK

  Foto: P. Książek

  • kadra_canoe_polo_kanada
  • logo_welland

  Partnerzy


   

  Oficjalny dostawca medali
  dla PZKaj

  Programy kajakowe

  Program edukacji kajakowej dla dzieci
  www.akademiakajakowa.pl
   


   
  Uwaga kluby kajakowe!
  Program wsparcia dla klubów

   Najczęściej zadawane pytania

   


   

  Obowiązkowy program dla stypendystów
  „Selfie z Gwiazdą Sportu”

   


  Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

  Komunikat

   

  Kto nas odwiedza

  Odwiedza nas 393 gości oraz 0 użytkowników.