Polski Związek Kajakowy

  • belgrad3.jpg
  • Borowska.jpg
  • tacen12.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • DSC_1832.jpg

Srebrny medal U-21 kobiet na Mistrzostwach Europy w Kajak Polo

Klaudia Sachmerda (Cap), Monika Pacyga, Sandra Pilarz, Katarzyna Ciupak, Dominka Sojka, Katarzyna Kalina, Weronika Jasiukiewicz i Monika Kulas zostały wicemistrzyniami Europy w kajak polo. Dziewczyny są zawodniczkami UKS Set Kaniów, MOSW Choszczno i Olimpijczyka Kliniska i od kilku lat reprezentują Polskę w najważniejszych zawodach w kajak polo w różnych kategoriach wiekowych.

W roku 2016 zdobyły tytuły wicemistrzyń świata w kategorii U-21. W tym roku uczestniczyły w mistrzostwach juniorów w Irlandii, gdzie w kategorii U-19 zdobyły pierwsze miejsce, a teraz, w dniach od 24 do 27 sierpnia, uczestniczyły w Mistrzostwach Europy w kategorii U-21.

Mistrzostwa odbyły się we francuskim Saint-Omer, w regionie Nord-Pas-de-Calais. Oprócz nich uczestniczyła męska drużyna U-21 oraz seniorki i seniorzy, a sztab szkoleniowy tworzyli: Katarzyna i Dariusz Pilarzowie, Aleksandra Adamiec, Norbert Watkowski i Paweł Kalinowski.

Wicemistrzynie Europy w kategorii U-21 w finale spotkały się z odwiecznymi rywalkami, reprezentacją Niemiec. I znów historia się powtórzyła. W meczu eliminacyjnym, który jednocześnie był pierwszym meczem tej drużyny,  nasze zawodniczki pokonały Niemki 2:1, jednakże w finale bardziej doświadczone i starsze od naszych zawodniczek rywalki wygrały 4:1 i sięgnęły po złoto a nasze dziewczęta wróciły do kraju ze srebrem.

W innych meczach nasze dziewczęta odnosiły same zwycięstwa, odprawiając z kwitkiem kolejno: Holandię 10:4, Wielką Brytanię 5:3, Hiszpanię 4:3, Francję 4:2, Irlandię 12:2 oraz ponownie w półfinale Wielką Brytanię 8:4. Jedyną porażkę odniosły w finale ze wspomnianą reprezentacją Niemiec.

Trzecie miejsce zajęła Francja pokonując Wielką Brytanię 3:2. W sumie w Mistrzostwach w tej kategorii wiekowej wzięło udział 8 drużyn.

Drużyna mężczyzn U-21 w składzie: Kacper Kowalski, Dawid Jałoszyński (Cap), Patryk Wlazłowski, Bartosz Barański, Jakub Witkowski, Dawid Wizner, Filip Jasiukiewicz, Maksym Kujawa zajęła 8 miejsce.

Na inaugurację Mistrzostw pokonali Litwę 4:2, następnie wygrali z Belgią 5:3, zremisowali z Rosją 4:4, przegrali z Wielką Brytanią 3:5, z Francją 4:8, wygrali z Hiszpanią 5:4, przegrali z Niemcami 3:6, ze Szwecją również 3:6 i w meczu o siódme miejsce przegrali z Holandią 3:5.

Mistrzostwo Europy w tej kategorii wiekowej zdobyła Wielka Brytania pokonując Niemców 3:2. Trzecie miejsce przypadło Rosji, czwarte Włochom. Miejsce 8 na 14 reprezentacji nie jest złym wynikiem.

Seniorki w składzie: Nikola Terpiłowska, Krystyna Nowacka, Marta Bokun, Katarzyna Stankiewicz, Justyna Tyrowicz (Cap), Marlena Madej, Gabriela Bazan, Katarzyna Kopczyńska rozpoczęły od zwycięstwa nad Danią 4:3. Potem pokonały Czeszki 8:5, a w trzecim meczu doznały porażki z Holenderkami 5:8. Francuzki bezlitośnie zlały nasze dziewczyny, ponieważ po 20 minutach gry na tablicy widniał wynik 0:10. Włoszki również udzieliły nam lekcji i pokonały 6:3. Ponownie spotkane na boisku Czeszki zrewanżowały się za wcześniejszą porażkę i wygrały 6:4. Ze Szwedkami padł remis 4:4, a w meczu o 11 miejsce nasze panie pokonały Rosję 7:4.

Mistrzyniami Europy zostały Niemki po zwycięstwie w finale nad Francuzkami 2:1. Trzecie miejsce przypadło Szwedkom po wygranej z Wielką Brytanią 4:1.

Seniorzy występowali w składzie: Borys Zubczewski, Jakub Maślak, Hubert Migdalski (Cap), Bartłomiej Dawidek, Daniel Jarmarkiewicz, Mateusz Donart, Łukasz Pilarz, Arkadiusz Pilarz i Krzysztof Schiller. Podobnie, jak pozostałe nasze reprezentacje rozpoczęli od zwycięstwa, w tym wypadku nad Austrią 8:4. W drugim meczu przyszła porażka z Niemcami 1:9, następnie z Wielką Brytanią 4:5, remis ze Szwecją 5:5, wygrana z Irlandią 7:4, przegrana z Belgią 1:4 i Francją 3:4. Te wyniki pozwoliły naszym seniorom na zajęcie 11 miejsca. Mistrzami Europy w tej kategorii zostali Hiszpanie pokonując w finale Niemców 4:2. Trzecie miejsce zajęli Włosi pokonując Szwedów 2:1. W tej kategorii wiekowej była największa konkurencja, swoje reprezentacje wystawiło 17 państw.

Jerzy Zużałek

 

Fot. Dariusz Pilarz, MOSW Choszczno

  • Na podium
  • U-21 w komplecie
  • W przerwie meczu wskazowki od trenerow

Partnerzy

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.