Polski Związek Kajakowy

 • belgrad3.jpg
 • tacen12.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg
 • Borowska.jpg
 • DSC_1832.jpg

Polscy juniorzy zwyciężają w Międzynarodowych Mistrzostwach kajak polo w Belfaście

 • belfast1
 • W stolicy Irlandii Północnej - Belfaście, odbyły się pierwsze Międzynarodowe Mistrzostwa Juniorów w Kajak Polo. Zawody rozegrano w trzech kategoriach wiekowych U19, U16 i U14, w U19 również dla kobiet. Polska zgłosiła do Mistrzostw 3 drużyny: męską U16 i U19 oraz kobiecą U19. Wszystkie wróciły ze złotymi medalami !

  Mistrzostwa zakończyły się wielkim sukcesem polskich reprezentacji, co może świadczyć, że  szkolenie młodzieży w kajak polo w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie.

  Swój udział w Mistrzostwach w juniorskiej reprezentacji do lat 19 miało dwóch zawodników KTW Kalisz: Igor Chyłka oraz Jakub Olek. Obaj juniorzy prowadzeni są przez Tomasza Smuga. Kolejni zawodnicy z Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego pokazują, że kajak polo w Kaliszu jest na wysokim poziomie, a Mistrzostwo zdobyte przez naszych juniorów, jest kolejnym dużym sukcesem, po brązowym medalu Mistrzostw Europy do lat 21 z 2013 roku.

  Warto podkreślić, że pierwszy raz na Mistrzostwa Europy seniorów, które odbędą się we Francji, zostali powołani zawodnicy z Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego: Tomasz Smug oraz Mateusz Donart. To niewątpliwie spory sukces kaliskiego kajak polo.

   

  I Runda:

  Polska-Czechy 9:1, wygrana. Bardzo dobry mecz w wykonaniu Polaków, zagrali skutecznie dobrze taktycznie  szybko w kontrataku oraz spokojnie w ataku pozycyjnym, co zaowocowało wysoką wygraną. Czesi nie radzili sobie z dobrą obroną Polaków, co skutkowało tylko jedną straconą bramką.

  Polska-Irlandia 2:2. Irlandczycy bardzo dobrze zagrali byli zdeterminowani grając u siebie, nie dali naszym zawodnikom za wiele miejsca do gry. Dużo sytuacji strzeleckich, które kończyły się strzałami w poprzeczki i słupki wprowadziło dużą nerwowość w drużynie Polaków. Z bardzo dobrej strony w tym meczu pokazali się bramkarze, broniąc kilka bardzo dobrych sytuacji Irlandczyków.

  Polska-Irlandia, druga drużyna, 18:1, wygrana. Polacy przeważali w meczu szybkością. Założyli bardzo mocny pressing, co zaowocowało dużą ilością kontr.

  Polska- Litwa (Alytus) 6:2, wygrana. Bardzo dobry mecz w wykonaniu Polaków, szybkie akcje które pozwoliły kontrolować mecz oraz skuteczna obrona.

   

  II Runda:

  Polska-Irlandia 4:2, wygrana. W drugiej rundzie Polacy ponownie spotkali się z gospodarzami. Trenerzy wyciągnęli wnioski z pierwszego meczu, zmieniając ustawienie w obronie. Zmiana taktyki przyniosła oczekiwane efekty i pewną wygraną. Gospodarze nie wytrzymali presji meczu. Każdy mecz drugiej rundy miał znaczenie, ponieważ trzeba było wygrywać i zdobywać punkty, by wejść do strefy medalowej.

  Kolejnymi rywalami biało czerwonych była Wielka Brytania. Nasi juniorzy wygrali 8:2. Bardzo dobra postawa bramkarzy, wysoka obrona oraz skuteczne kontrataki dały wysokie zwycięstwo.

  Ostatnim rywalem w drugiej rundzie byli Hiszpanie. Po bardzo wyrównanej grze nasza reprezentacja do lat 19 okazała się lepsza o jedną bramkę, wygrywając 2:1. Mecz niewykorzystanych sytuacji, ostrzelanych poprzeczek. Widać było zmęczenie intensywnością turnieju, ale dzięki silnemu dopingowi kibiców nasi juniorzy wytrzymali presję.

   

  III Runda:

  Trzecią rundę młodzi reprezentanci zaczęli meczem ze Szwajcarią 4:4. Mecz bardzo wyrównany, obie drużyny reprezentowały podobny poziom wyszkolenia. Obie ekipy nie ustrzegły się błędów, remis jak najbardziej sprawiedliwy.

  W kolejnym meczu na drodze Biało-Czerwonych do finału stanęła bardzo mocna drużyna z Litwy (Trakai) 4:4. Pierwszą połowę młodzi reprezentanci zagrali bardzo dobrze, wygrywając do przerwy 4:1. Litwini nie mieli pomysłu na rozbicie bardzo szczelnej obrony Polaków, a szybkie kontry naszych reprezentantów dały wysokie prowadzenie w pierwszej połowie. Po przerwie nastąpiły zmiany w naszym składzie, co doprowadziło do nerwowości. Rywal widząc to założył pressing, doprowadzając do remisu. Polacy byli wciąż niepokonani znacznie przybliżając się do półfinału.

  W kolejnym spotkaniu nasi spotkali się ponownie z drugą drużyną z Litwy (Alytus). Tym razem to Litwini wyciągnęli wnioski z pierwszego meczu, nie dając Polakom rozwinąć skrzydeł. W obu drużynach widać było już duże zmęczenie. Lepiej do turnieju przygotowani byli Polacy, wygrywając 6:4

  Ostatni mecz trzeciej rundy nasza reprezentacja grała z Wielka Brytanią 6:4. W drugiej rundzie Biało-Czerwoni wysoko pokonali Brytyjczyków, ale teraz mecz miał dużo wyższą stawkę, ponieważ decydował o rywalu w półfinale dla Polaków i Brytyjczyków. Obu ekipom zależało na punktach, stąd mecz toczony głównie w ataku pozycyjnym. Żadna z ekip nie chciała popełnić niepotrzebnych błędów, i to udało się naszej reprezentacji, która okazała się lepsza od rywala o dwa oczka.

   

  Półfinał:

  Los chciał, że w półfinale Polska ponownie spotkała się  z Wielką Brytanią 3:1 . Każdy z młodych reprezentantów Polski do lat 19 wiedział, że to zarówno najważniejszy, jak i najtrudniejszy mecz turnieju. Zwycięstwo dawało upragniony finał i pewny srebrny medal. Mając tą świadomość wszyscy dali z siebie 100%, dopingując się po każdej udanej akcji. Pierwsza bramkę zdobyli Brytyjczycy po chytrym zagraniu do środka. Polacy szybko odrobili stratę, wychodząc do przeciwnika pressingiem. Po pięknej akcji z obwodu, Polacy dołożyli drugą bramkę, by w kolejnej akcji ze środka zdobyć trzecią, dającą spokój w grze. W drugiej połowie Brytyjczycy założyli szybko pressing, ale nasi reprezentanci  nie popełnili żadnych błędów ,zapewniając sobie finał i minimum srebrny medal Mistrzostw Świata.

  W finale Polska reprezentacja zmierzyła się z reprezentacją Litwy (Trakai).

  Polacy bardzo dobrze weszli w mecz, zdobywając szybko trzy bramki po bardzo efektownych akcjach.

  Szybko stracone trzy bramki nie złamało rywali i to oni zdobyli kolejną bramkę. Nasi juniorzy odpowiedzieli bramką za bramkę i to my byliśmy bliżej złota, prowadząc 4:1. Litwini, widząc upływający czas, wyszli pressingiem i w ostatnich 3 minutach meczu zdobyli dwie bramki, łapiąc kontakt. Wynik 4:3 wprowadził trochę nerwowości w naszej drużynie. Na szczęście to było wszystko na co było stać reprezentantów Litwy a nasi do końca wytrzymali presję, tym samym zdobywając trzecie złoto dla Polski. Wcześniej Mistrzostwo zdobyły juniorki U19 oraz juniorzy młodsi U16.

   

  Lech Burchard

  KTW Kalisz

   

  Foto: FB MOSW kajak- polo Choszczno - blog
  • belfast1
  • belfast2
  • belfast3
  • belfast4
  • belfast5

  Partnerzy

  Oficjalny dostawca medali
  dla PZKaj

  Programy kajakowe

  Program edukacji kajakowej dla dzieci
  www.akademiakajakowa.pl
   


   
  Uwaga kluby kajakowe!
  Program wsparcia dla klubów

   Najczęściej zadawane pytania

   


   

  Obowiązkowy program dla stypendystów
  „Selfie z Gwiazdą Sportu”

   


  Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

  Komunikat

   

  Kto nas odwiedza

  Odwiedza nas 147 gości oraz 0 użytkowników.