Polski Związek Kajakowy

 • belgrad3.jpg
 • Borowska.jpg
 • DSC_1832.jpg
 • tacen12.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg

Kajak Polo. Mocne wejście w ważny sezon.

 • polo26
 • Męska i kobieca ekipa kajak polo nie zasypuje gruszek w popiele, tylko mocno wiosłuje po optymalną formę, która ma przyjść w czasie Igrzysk Światowych we Wrocławiu. Obie ekipy są już po ciekawych turniejach, które były pierwszym sprawdzianem tego, w którym kierunku płyną przedstawiciele tej widowiskowej dyscypliny.

  Kajakarze od stycznia do marca przygotowywali się w Środzie Śląskiej podczas konsultacji, w czasie, których koncentrowali się głównie na mobilności, stabilizacji i pracy z psychologiem. Do tego trening na basenie nad elementami taktyczno – technicznymi. W drugiej połowie marca, choć pogoda nie rozpieszczała, przenieśli się do Leśnej na otwarty basen.

  Ma to bardzo istotne znaczenie w kontekście naszej gry na Igrzyskach Światowych, ponieważ gra na takim basenie wymaga aklimatyzacji do odpowiednich warunków. Dlatego nasze dalsze plany szkoleniowe też będą zmierzały właśnie do Leśnej – powiedział Norbert Watkowski.

  Kajakarze mają za sobą też pierwszy poważny turniej w Berlinie. Wynik to 5. miejsce, ale póki co, nie o wyniki chodzi. Ważne jest co innego.

  Miejsca w tej fazie przygotowań nie mają praktycznie znaczenia, tym bardzie, że te turnieje traktujemy, jako poligon doświadczalny. Pod względem założeń taktycznych cel został zrealizowany. Nie ukrywam jednak, że wolałbym lepsze miejsce w tym turnieju – mówi Norbert Watkowski.

  Póki co, trwa selekcja zawodników do pozycji, na jakich będą grali. Każdy wie, o co walczy i jakie ma zadania.

  Celem jest sprawdzenie wszystkich z grupy TWG w czasie turnieju kontrolnego. Dla mnie, jako trenera sytuacja jest bardzo korzystna, ponieważ o każdą pozycję trwa rywalizacja – dodaje trener Norbert Watkowski.

  W samych eliminacjach do kadry, pierwszym czynnikiem jest test wytrzymałości w obrębie pozycji, na których grają zawodnicy. Drugi to obserwacja gier kontrolnych przez pryzmat pozycji, na której dany zawodnik gra i w tym przypadku zawodnicy objęci szkoleniem centralnym mają obowiązek gry na pozycji wskazanej przez trenera kadry.

  Na tej podstawie weryfikujemy listę powołanych do kadry narodowej, z których zostanie wyłoniona reprezentacja. Następnie będę obserwował zawodników w czasie turniejów i sprawdzianów w czasie konsultacji szkoleniowych – wyjaśnia trener Norbert Watkowski.

  Główne starty kontrolne dla reprezentacji, to Puchary Świata w Sant Omer i Mechelen. Konsultacje odbędą się od 12 do 14 maja i od 19 do 21 maja w Leśnej. Choć trener Watkowski wolałby Wrocław i obiekty TWG – Niestety pierwszy majowy termin jest już nieaktualny. Mam nadzieję, że uda nam się zagrać na obiekcie TWG jeszcze przed rozpoczęciem Igrzysk. Idealnie byłoby przeprowadzić tam nasze konsultacje – mówi Norbert Watkowski.

  A co u kajakarek?

  One też rywalizowały i to z „facetami”. Najpierw na Litwie, gdzie okazały się najlepsze w rywalizacji z drużynami męskimi do lat osiemnastu, a później w Bolonii.

  Drużyna spisała się bardzo dobrze, zajmując 1. miejsce na Litwie. Kolejnym startem był turniej w Bolonii. Zawodniczki startowały w grupie z drużynami męskimi, zajmując 7. miejsce. Celem było stopniowe podnoszenie poziomu sportowego w rywalizacji z silniejszymi drużynami męskimi – mówi nie bez satysfakcji, Dariusz Pilarz.

  Ostatnim startem był turniej w Berlinie, gdzie dziewczyny startowały w grupie kobiet zajmując czwarte miejsce.

  Z tych wszystkich startów wyszukujemy skład drużyny kobiecej na Puchary Europy oraz TWG 2017. Obecnie główny nacisk jest położony na wytrzymałość i siłę oraz taktykę – wyjaśnia Dariusz Pilarz.

  Wyniki testów dadzą odpowiedź, jak będzie wyglądała kadra kobiet na TWG.

  A zatem, wszystkie ręce na pokład. To hasło jest jak najbardziej aktualne w kontekście walki o jak najlepsze miejsce w czasie Igrzysk Światowych.

   

  Beata Sokołowska-Kulesza

  • polo11
  • polo13
  • polo14
  • polo21
  • polo22
  • polo23
  • polo24
  • polo25
  • polo26

  Partnerzy

  Programy kajakowe

  Program edukacji kajakowej dla dzieci
  www.akademiakajakowa.pl
   


   
  Uwaga kluby kajakowe!
  Program wsparcia dla klubów

   Najczęściej zadawane pytania

   


   

  Obowiązkowy program dla stypendystów
  „Selfie z Gwiazdą Sportu”

   


  Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

  Komunikat

   

  Kto nas odwiedza

  Odwiedza nas 119 gości oraz 0 użytkowników.