Polski Związek Kajakowy

 • tacen12.jpg
 • DSC_1832.jpg
 • Borowska.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg
 • belgrad3.jpg

Afrykańska przygoda w drodze po freestyle’owe medale

 • TC_eddy
 • Ogromne fale, rwący nurt i wielkie masy wody na rzece Nil. W takich warunkach przygotowania do sezonu we freestyle’u kajakowym rozpoczęli Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki. Może wydawać się dziwne, że aby trenować wybrali się aż do Ugandy.

   

  Dwutygodniowa wyprawa Zosi i Tomka, to połączenie przygody z wszechstronnymi treningami w wymagających warunkach. Nasi kajakarze trenowali głównie na ogromnej fali Nile Special oraz na Club Wave i Super Hole, gdzie szkolili technikę figur falowych. Koncentrowali się nad widowiskowymi i powietrznymi ewolucjami. Poza sesjami treningowymi na falach wybrali się parokrotnie w górę Nilu, by spłynąć po słynących z ogromnej masy wody i wysokiej trudności przełomach takich, jak Kalagala i Itanda. 

   

  Powróciliśmy do Ugandy po blisko dwuletniej nieobecności. Tym razem zabraliśmy ze sobą jeszcze kursanta naszej szkoły kajakowej. Radził sobie bardzo dobrze i już chce wracać z powrotem. Zresztą tak jak my. Dopiero, co wróciliśmy, ale już myślimy nad kolejnym wyjazdem i to może w większej grupie.  Mamy nadzieję, że nie było to pożegnanie z tym pięknym miejscem i zdołamy się jeszcze nacieszyć ugandyjskimi falami póki istnieją – opowiada Tomasz Czaplicki. 

   

  Niestety prace w ramach projektu Isimba Dam, obejmującego wybudowanie kolejnej już zapory wodnej w górnym biegu Nilu, są już bardzo zaawansowane i prawdopodobnie w przyszłym roku mekka kajakarzy freestyle’owych przejdzie do historii. Słynne w kajakowym światku fale Nile Special, Club Wave i część z wielkich przełomów Nilu, znikną pod wodą. Tam, gdzie teraz trenowali nasi kajakarze, powstanie jezioro zaporowe.  

   

  Uganda, to dla mnie szczególne miejsce. Afryka to zupełnie inny świat i kocham tam wracać. Nikt na miejscu nie przejmuje się czasem, owoce smakują obłędnie i jest dużo słońca. Kurtka do pływania z długim rękawem zazwyczaj się nie przydaje i na cały wyjazd zostaje w torbie. Jesteśmy tam zawsze na początku sezonu, kiedy w Polsce pada jeszcze śnieg, my w Ugandzie szukamy cienia. Jest tam też zupełnie inny rodzaj pływania. Trzeba się przestawić na dużą masę wody, ale potem, po powrocie do Europy, jesteśmy dobrze przygotowani i wszystkie odwoje wydają się małe oraz łatwe do „poskromnienia” – wyjaśnia powody treningów na Nilu, Zofia Tuła. 

   

  Był to już czwarty wyjazd Zosi i Tomka do Ugandy. Jak oboje zgodnie mówią: jest to jedno z najpiękniejszych i najfajniejszych miejsc do uprawiania freestyle’u kajakowego. Zosia i Tomek łączą swoją pasję kajakową z zamiłowaniem do podróży, a wszystko to napędzane jest chęcią jak najlepszego przygotowywania się do sezonu i reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej.

   

  Na początku maja nasi kadrowicze wyruszą w coroczny, tradycyjny Euro Trip. Podczas treningów w Niemczech, Francji i Austrii, Zosia i Tomek oraz ich przyjaciele, będą szlifować formę. Przygotowywać się będą na mniejszej wodzie w zbliżonych warunkach do miejsc, gdzie odbędą się tegoroczne zawody we freestyle’u kajakowym.

   

  W sezonie 2017 czekają nas głównie starty w zawodach z cyklu Pucharu Europy, w Mistrzostwach Polski, w Pucharze Europy w kajakarstwie ekstremalnym, w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie ekstremalnym, ale najważniejszym startem będą Mistrzostwa Świata we Freestyle'u Kajakowym. W listopadzie lecimy do Argentyny, by walczyć o tytuły mistrzowskie w naszej koronnej dyscyplinie. Trzymajcie kciuki za pomyślne przygotowania i by forma przyszła do nas na czas – podsumowuje Tomasz Czaplicki.  

   

  Tomasz Czaplicki

  Foto: Z.Tuła i T.Czaplicki

  • TC_NileSpecial
  • TC_NileSpecial2
  • TC_eddy
  • Uganda_zofiaTula
  • ZofiaTua_natargu
  • ZofiaTula_ NileS
  • ZofiaTula_ NileSpe
  • ZofiaTula_lodka

   

   

  Partnerzy

  Programy kajakowe

  Program edukacji kajakowej dla dzieci
  www.akademiakajakowa.pl
   


   
  Uwaga kluby kajakowe!
  Program wsparcia dla klubów

   Najczęściej zadawane pytania

   


   

  Obowiązkowy program dla stypendystów
  „Selfie z Gwiazdą Sportu”

   


  Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

  Komunikat

   

  Kto nas odwiedza

  Odwiedza nas 124 gości oraz 0 użytkowników.