Polski Związek Kajakowy

 • belgrad3.jpg
 • DSC_1832.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg
 • tacen12.jpg
 • Borowska.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg

Wspólna drużyna

 • Jakuszyce_kajakarze1
 • Mariusz Słowiński, po kilkuletniej przerwie, ponownie rozpoczął współpracę z PZKaj., zgrupowaniem w Jakuszycach. Pracę, która ma przywrócić kajakarzy na medalowe miejsca.

  Wspólna drużyna. Te dwa słowa są kluczowe dla zrozumienia filozofii, jaką chce w swojej pracy z kajakarzami zastosować nowy trener. W Jakuszycach poznaje ją spora grupa, bo aż 16 kajakarzy. Cel, jaki stawia przed sobą i zawodnikami, którzy chcą z nim pracować, jest jasny.

  Polskie środowisko kajakowe oczekuje medali na najważniejszych imprezach międzynarodowych (Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, itd.). Żeby ścigać się o medale trzeba awansować do finału. Jeżeli odpadamy w eliminacjach, czy półfinałach, tzn. że musimy więcej lub mądrzej pracować, by osiągnąć zamierzony cel. Na to wszystko składa się wiele czynników. Moja strategia, jako trenera – to wspólna drużyna (zawodnicy, trenerzy, lekarze, działacze, itd.), która świadomie i profesjonalnie dąży do określonych celów. Drużyna, która trudności rozwiązuje wspólnie, a sukcesami dzieli się z innymi. Każdy z zawodników, który ma aspirację i chce dołączyć do zespołu oraz da z siebie maksimum możliwości, powinien zrobić wszystko, by przybliżyć nas do sukcesów, o jakich wszyscy wspólnie marzymy. Większość ekip na świecie trenuje podobnie. Każdy pływa, realizuje zajęcia na siłowni, biegu itd. Jedni wygrywają, a inni nie. Większość rezerw jest w naszych głowach. Nie ma rzeczy niemożliwych, trzeba się odblokować i być na tak. Wszystko jest w naszych rękach i tylko my, jako środowisko kajakowe, możemy to zmienić – tak o celach i dochodzeniu do nich mówi Mariusz Słowiński.

  Żeby osiągnąć cel, w Jakuszycach kajakarze bardzo ostro zabrali się do pracy. Świetne warunki narciarskie pozwoliły na pełne wykorzystanie tras biegowych. Dziennie grupa biegała na nartach około 20 – 25 km, w zależności od umiejętności poszczególnych zawodników. Na siłowni pracowała od 90 minut do nawet 3 godzin. Nie zapominali też o wiosłowaniu.  Ergometry kajakowe uzupełniały mikrocykl przez 3 godziny w tygodniu. Dużą rolę i duży nacisk szkoleniowiec kładł na trening funkcjonalny, który trwał łącznie od 1,5 do 2 godzin dziennie.

  Staraliśmy się poprzez trening gibkości uruchomić naszą plastyczność i ruchomość w stawach, zapobiegając kontuzjom na dużych obciążeniach. Doskonaliliśmy również wytrzymałość ogólną oraz siłę maksymalną. Duże znaczenie miały zajęcia z dietetykiem, panem Robertem Chwiałkowskim, który nakreślił zawodnikom drogę i pokazał wskazówki, które są niezbędne, by zdrowo i mądrze się odżywiać – mówi o treningu Mariusz Słowiński.

  Zaraz po zgrupowaniu kajakarze sprawdzali się w Instytucie Sportu w teście Wingate.

  Badanie wypadły korzystnie, jak na ten etap przygotowań. Dla mnie, jako trenera, jest to doskonała informacja czy zmierzamy we właściwym kierunku. Nie jestem typem, który popada w hura optymizm oglądając wyniki. Analizuję wszystko na chłodno. Najważniejszy jest postęp. Bardzo dobrze zaprezentowali się, tzw. 1000 metrowcy, poprawiając znacznie swoje osiągnięcia. Wyróżnili się doświadczeni zawodnicy, u których już nie łatwo jest o poprawę (Bartosz Stabno i Rafał Rosolski). Widać że młodzież chce się rozwijać i walczyć. Tak zwani sprinterzy też uzyskali bardzo dobre wynik bliskie rekordu (Dawid Putto, Piotr Mazur). Wszystko jest przed nami, czas pokaże. – mówi trochę tajemniczo trener Słowiński.

  Kolejne zgrupowanie zaczną 4 lutego, będzie ono trwało 3 tygodnie. Później tydzień w domach, badania w Instytucie Sportu i od razu kolejny wylot do Portugali na nieco ponad dwa tygodnie. Kolejne 6 dni odpoczynku i ostatnia już Portugalia, po której czekają zawodników kolejne dwa testy w Instytucie Sportu.

  Na zgrupowanie klimatyczne planujemy powołać 14 zawodników. Nikt nie ma zagwarantowanego udziału w kolejnych zgrupowaniach. Wszyscy zawodnicy walczą i rywalizują na treningu podnosząc swoje umiejętności. My trenerzy jesteśmy od tego, by kontrolować cały proces, sprawdzać i pomagać w rozwoju zawodników, ale i egzekwować.  Mamy szeroką listę zawodników, których zamierzamy przetestować na kolejnych zgrupowaniach klimatycznych, by mieć pełen obraz, jakimi zawodnikami dysponuje polskie kajakarstwo – mówi Mariusz Słowiński.

  Po badaniach w trakcie eliminacji w Wałczu zostaną wyłonieni zawodnicy, którzy będą reprezentowali Polskę w najważniejszych imprezach kajakowych. A będzie ich sporo.

  Impreza docelowa w tym sezonie, to Mistrzostwa Świata Seniorów oraz Mistrzostwa U23 dla grupy młodzieżowej. Mamy zaplanowane starty eliminacyjne w Polsce, na których wyłonimy reprezentację, a później starty międzynarodowe w Pucharach Świata w Szeged i Belgradzie. Wyniki uzyskane podczas zawodów międzynarodowych pokażą nam, w którym miejscu jesteśmy, ile pracy przed nami, by rywalizować z najlepszymi. Systematyczna praca i zdrowa rywalizacja będzie naturalnie podnosić poziom sportowy. Każdy z zawodników musi wiedzieć, żeby walczyć z najlepszymi, musi wykonać określoną ciężką pracę z wiarą w sukces. Innej drogi nie ma. Droga na skróty, historia wielokrotnie pokazała, że to błędne koło – podsumowuje trener.

  Nic dodać, nic ująć.

  Beata Sokołowska - Kulesza

  • Jakuszyce_kajakarze1
  • Jakuszyce_kajakarze2
  • Jakuszyce_kajakarze3
  • Jakuszyce_kajakarze4
  • Jakuszyce_kajakarze5
  • Jakuszyce_kajakarze6
  • Jakuszyce_kajakarze7
  • Jakuszyce_kajakarze8
  • Jakuszyce_kajakarze9

  Sponsorzy
   

  Programy kajakowe

  Program edukacji kajakowej dla dzieci
  www.akademiakajakowa.pl
   


   
  Uwaga kluby kajakowe!
  Program wsparcia dla klubów

   Najczęściej zadawane pytania

   


   

  Obowiązkowy program dla stypendystów
  „Selfie z Gwiazdą Sportu”

   


  Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

  Komunikat

   

  Kto nas odwiedza

  Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.