Polski Związek Kajakowy

 • rio5.jpg
 • rio1.jpg
 • rio2.jpg
 • rio3.jpg
 • rio4.jpg

Imprezy międzynarodowe

 • Tacen

  ECA Canoe Slalom Championships
  May 31 - June 4, 2017
  Tacen, SLO

 • Pietermaritzburg

   2017 ICF Canoe Marathon World Championships
  September 8-10, 2017

  Pietermaritzburg, South Africa

 • Ponte

  ECA Canoe Marathon Championships
  June 30 - July 2, 2017
  Ponte de Lima, POR

 • Bascov

  2017 ICF Junior and U23 Canoe Sprint World Championships
  July 27-30, 2017
  Bascov-Arges, Romania

 • Racice

  2017 ICF Canoe Sprint World Championships
  August 23-27, 2017

  Racice, Czech Republic

 • Belgrad

  ECA Junior & U23 Canoe Sprint Championships
  June 22 - 25, 2017
  Belgrade, SRB

 • Hohenlimburg

  ECA Junior & U23 Canoe Slalom Championships
  August 16 - 20, 2017
  Hohenlimburg, GER

Polecamy

 • stacja sport

  StacjaSport.pl

 • Krajobraz rzeczny

  Pomorski Krajobraz Rzeczny

 • APM

  Akademia Prawdziwych Mistrzów

 • stop zwolnieniom

  STOP zwolnieniom
  z WF-u

 • akademia

  Akademia Drogi Sportowej

SMS Czechowice

Ośrodek ma bogatą, medalową historię. Jego wychowankowie zdobywali medale MŚ i IO. Czechowicką szkołę kończył m.in. Grzegorz Kotowicz i Marek Witkowski, brązowi medaliści w K4 1000 metrów z Sydney. O Zespole Szkół Silesia i treningach na akwenie Kopalniok mówi Bogusław Matłoch, trener koordynator.

 

 

Jedyni na południu

- Jesteśmy jedynym kajakowym SMS-em na południu Polski. Za rok będziemy obchodzić 15-lecie istnienia. Nasi uczniowie pochodzą głównie z niewielkich klubów, gdzie nie mają możliwości łączenia nauki ze sportową pasją, a my stwarzamy im korzystne warunki do właściwego rozwoju. Zawodnicy mieszkają w 4-osobowych pokojach ze stałym dostępem do Internetu. Do dyspozycji mają aneks kuchenny, świetlicę pralnię i suszarnię. Posiłki jedzą w szkole lub internacie. Treningi realizują w obiektach położonych na terenie szkoły lub na wodzie, do której mają nie więcej niż 400 metrów.

 

Bogata historia

- Naszą szkołę kończyli zawodnicy, którzy w wieku seniorskim odnosili wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej. Grzegorz Kotowicz, dwukrotnie stawał na podium IO, raz płynąc w osadzie z innym naszym wychowankiem Markiem Witkowskim. Mamy także znakomitych absolwentów wśród  kanadyjkarzy – Andrzej Jezierski zdobył pięć medali MŚ, Marcin Grzybowski trzy, a Roman Rynkiewicz dwa.

 

Zawodnicy i trenerzy

- Obecnie mamy w szkole 18 zawodników, którymi zajmuje się trzech szkoleniowców. Kajakarzy prowadzi Magdalena Żaczek, kanadyjkarzy Stanisław Zabrzeski, a ja pełnię funkcję trenera koordynatora. Wcześniej przez kilka lat na tym stanowisku pracował Grzegorz Kotowicz.

 

Zasady szkoleniowe

- W mikrocyklu tygodniowym realizujemy 10-12 jednostek treningowych, włączając w to odnowę biologiczną. Pierwszy trening odbywa się przed zajęciami lekcyjnymi, a drugi, uzupełniający lub indywidualny, po ich zakończeniu. Główny plan szkolenia tworzymy w oparciu o Program Rozwoju Szkolenia Sportowego w SMS-ach opracowany przez PZKaj. Jest on oczywiście dopasowany do kalendarza imprez krajowych i zagranicznych.

 

 

Zajęcia treningowe

- W zależności od pory roku pływamy po czechowickim akwenie Kopalniok lub niezamarzającym jeziorze rybnickim. Do dyspozycji mamy halę sportową, salkę gimnastyczną, salkę z ergometrami i odpowiednio wyposażoną siłownię. Korzystamy też z miejskiego basenu pływackiego i odnowy biologicznej.  Treningi biegowe realizujemy w sąsiedztwie ośrodka lub w górach, bo mamy do nich bardzo blisko.

 

Główny cel

- Chcemy, by nasi zawodnicy mieli jak najlepsze warunki do nauki i treningu. Szkoła i baza treningowa są zlokalizowane obok siebie, dzięki czemu uczniowie nie tracą zbędnego  czasu na dojazdy. W naszym ośrodku realizujemy trzyletni cykl szkoleniowy. W pierwszej klasie pracujemy nad rozwojem wszystkich zdolności motorycznych, a w kolejnych zwiększamy objętość i kładziemy nacisk na elementy specjalistyczne. Myślimy też o wydłużeniu szkolenia o trzy lata i otwarciu gimnazjum. Obecnie prowadzimy na ten temat rozmowy z organem prowadzącym i liczymy, że pierwszych uczniów będziemy mogli przyjąć już w najbliższym roku szkolnym.

 

Nowe obiekty

- Nasze plany dotyczą również budowy infrastruktury sportowej. Chcemy postawić nową kajakownię z zapleczem do rozwoju kajakarstwa rekreacyjnego. To oczywiście tylko plany, które w zderzeniu z brutalną rzeczywistością lub ludzką nieprzychylnością,  mogą nie zostać zrealizowane. Wychodzę jednak z założenia, że w życiu jak w kajaku, warto wiosłować i płynąć do przodu, a nie  stać w miejscu i poddawać się nurtowi.

 

Optymistycznie w przyszłość

- Chociaż nasi uczniowie idą do przodu i pływają na coraz wyższym poziomie, wyniki z minionego sezonu są niewspółmierne do pracy jaką wykonaliśmy na treningach. Wierzymy jednak w zawodników, doceniamy ich wysiłek i cierpliwe czekamy na rezultaty. Muszę podkreślić, że przyszłość szkoły, to nie tylko nasza teraźniejsza praca, ale zaangażowanie wielu osób, instytucji, a przede wszystkim naszych absolwentów. Chciałbym podziękować wszystkim związanym z naszą szkołą czyli Starostwu Powiatowemu, PZKaj, Dyrektorowi SMS oraz trenerom klubowym, którzy wspólnie z nami tworzą współczesne oblicze kajakarstwa.(tp)

 

Sponsorzy


 

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.