Polski Związek Kajakowy

  • Tula_Czaplicki.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • tacen12.jpg
  • Borowska.jpg
  • belgrad3.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg

Szkoła nad Wartą

Od lat ich uczniowie notują doskonałe wyniki na arenach międzynarodowych. Mają potężne grono zawodników i liczną kadrę trenerską. Ich wychowankowie trzykrotnie startowali w finałach Igrzysk Olimpijskich, jednak ZSMS Poznań wciąż czeka na swój pierwszy medal w najważniejszej imprezie czterolecia. O szkoleniu i historii ośrodka opowiada jego trener koordynator Jacek Heneczkowski.

 

 

Jak duża jest Wasza szkoła?

- Mamy trzy klasy w gimnazjum i kolejne trzy w liceum. Łącznie uczy się u nas 90 uczniów pochodzących z Województwa Wielkopolskiego, Łódzkiego i Śląskiego. Zatrudniamy sześciu trenerów i stale współpracujemy ze szkoleniowcami z Posnanii, Warty, AWF-u i Energetyka Poznań.

 

Jakie są zasady naboru do Waszych klas?

- Główne kryterium to Regaty Eliminacyjne Juniorów. W przypadku kajakarek i kanadyjkarzy bierzemy pod uwagę zawodników z finałów A i B, a przy kajakarzach z finałów A, B i C. Obecnie szkolimy głównie kajakarki i kanadyjkarzy, mniej mamy za to kajakarzy.

 

 

Gdzie trenujecie?

- To zależy od pory roku. Od marca do listopada główną bazą jest Malta, a w okresie jesienno – zimowym obiekty AWF-u i POSiR-u oraz przystań nad Wartą.

 

Jak wygląda organizacja nauki i treningów?

- Uczniowie przyjezdni mieszkają w internacie na ulicy Orzechowej, oddalonym od szkoły o 15 minut jazdy autobusem. W bursie jedzą śniadanie i kolację, a drugie śniadanie i obiad z miejscowymi zawodnikami w stołówce szkolnej. Pierwszy trening mamy zwykle o 7.45, a drugi o 16.30. Pomiędzy nimi jest posiłek i kilka godzin zajęć lekcyjnych. Trenujemy siedem dni w tygodniu z tym, że w czwartek i niedzielę robimy tylko jedną jednostkę. Ponieważ stawiamy na cykliczność pracy, uczniowie spoza Poznania mogą wyjechać do domu nie częściej niż raz w miesiącu.

 

 

Na jakim sprzęcie trenują Wasi uczniowie?

- Pływamy na łódkach Plastex i Nelo. Kajaki i kanadyjki przyznajemy według wyników, także najlepsi zawodnicy jeżdżą zwykle na najnowszym sprzęcie, który mamy akurat do dyspozycji.

 

Na jakim etapie szkolenia aktualnie jesteście?

- Właśnie kończymy mezocykl przygotowania ukierunkowanego i wchodzimy w bardzo ważny okres treningowy przygotowania specjalnego. Na przełomie stycznia i lutego trenowaliśmy na nartach biegowych w Jakuszycach, a za chwilę chcemy zacząć schodzić na wodę, stąd  szukamy nie zamarzniętych akwenów. Przed nami zgrupowania  w Mikorzynie i Portugalii na które pojadą najlepsi zawodnicy.

 

 

Jak Pan ocenia miniony sezon pod względem wyników Waszych uczniów?

- Jestem usatysfakcjonowany. Dwóch naszych zawodników wywalczyło cztery medale na ubiegłorocznych  imprezach mistrzowskich. Podczas MŚ Bartosz Dubiak zdobył złoto w C4 1000 m, a Mateusz Rychlik brąza w K4 1000 m. Ten pierwszy wywalczył także dwa brązowe medale w osadach na ME w Zagrzebiu. W finałach MŚ i ME startowali też inni nasi zawodnicy – Emilia Cywińska, Maksymilian Feder i Filip Kapustka. Dobrze pokazaliśmy się także na arenie krajowej. Uczniowie ZSMS-u wywalczyli łącznie ponad 30 medali MP.

 

A jak wygląda Wasz dorobek z imprez seniorskich?

- Nasi wychowankowie przywieźli dotychczas worek medali z Mistrzostw Świata i Europy. Największe sukcesy odnosiła Aneta Białkowska, która zdobyła siedem krążków MŚ i dwukrotnie otarła się o podium w czwórce na IO w Sydney i Atenach. Doskonałe pływał też Paweł Baumann, Monika Borowicz i Przemysław Gawrych. Na chwilę obecną w kadrze olimpijskiej mamy dwie absolwentki. Małgorzata Wardowicz i Ewelina Wojnarowska przygotowują się właśnie do sezonu i walki o kwalifikację do Londynu.

 

 

Na zakończenie. Co jest Waszym głównym celem w szkolenia młodzieży?

- Chcemy, żeby nasi uczniowie nie tylko osiągali jak największe sukcesy w sporcie, ale z powodzeniem zdawali maturę i kontynuowali naukę na wyższych uczelniach. Sportowo celujemy oczywiście w reprezentację, czyli staramy się, by jak najwięcej naszych zawodników wchodziło do kadry, a następnie zdobywało medale Mistrzostw Świata, Europy i oczywiście Igrzysk Olimpijskich. Na ten pierwszy medal czekamy zresztą od lat. (tp)

 

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 193 gości oraz 0 użytkowników.