icd_eca_logo Strona G³ówna | Kontakt | Mapa Strony          
jezioro
Nowo¶ci Imprezy Kadra Galeria Pliki SPilne Polski Zwi±zek Kajakowy - Polish Canoe Federation
 

Olsztyn (Warmia i Mazury)

Po II wojnie ¶wiatowej pionierem kajakarstwa na Warmii i Mazurach by³ Zdzis³aw £osicki, który w l951 roku w klubie „Ogniwo” za³o¿y³ sekcjê turystyczn±. W dwa lata pó¼niej sekcjê wyczynow± w Ostródzie chcia³ za³o¿yæ Adam Feczko, ale próba spali³a na panewce z braku sprzêtu przede wszystkim. Wreszcie w sierpniu l954 roku kolejna próba zakoñczy³a siê powodzeniem. W O¶rodku Sportów Wodnych Ligi Przyjació³ ¯o³nierza (LP¯) za³o¿y³ j± Marian Rapacki. Mia³a w³asna bazê, instruktora i sprzêt kupiony przez Zarz±d G³ówny. Równie¿ w l954 na jeziorze Krzywym w Olsztynie roku rozegrano mistrzostwa Polski seniorów i juniorów, które spowodowa³y wzrost zainteresowania dyscyplin±. W l955 roku powsta³a druga w regionie sekcja, w klubie „Ogniwo”, który wkrótce potem zmieni³ nazwê na „Sparta” a¿ wreszcie na Olsztyñski Klub Sportów Wodnych, protoplastê Olsztyñskiego Klubu Sportowego. Jej za³o¿ycielem by³ niezmordowany dzia³acz Zdzis³aw £osicki.
W 1955 roku utworzona zosta³a Sekcja Kajakowa przy Wojewódzkiej Komisji Kultury Fizycznej, z której wywodzi siê Okrêgowy Zwi±zek Kajakowy. Pierwszym jej przewodnicz±cym zosta³ Marian Rapacki. Mia³a czym administrowaæ, bo w Olsztynie istnia³a ju¿ trzecia sekcja („Zryw”) a tak¿e „Start” w Gi¿ycku, SKS Gi¿ycko, SKS Szczytno i LP¯ w Ostródzie.
Reorganizacja sportu polskiego w l958 roku sprawi³a, ¿e w miejsce sekcji powo³ano Delegaturê Polskiego Zwi±zku Kajakowego, która istnia³a a¿ do l965 roku. Zarz±dem Delegatury kierowa³ Marian Rapacki a po nim Jan Durski. Kolejna reorganizacja, dokonana w l966 roku sprawi³a, ¿e powsta³ Okrêgowy Zwi±zek Kajakowy, a jego pierwszym prezesem zosta³ Jan ¯ychniewicz. W tym czasie Olsztyn by³ gospodarzem wielu centralnych imprez, z których wymieniæ trzeba mistrzostwa kraju w l960 roku, mecz miêdzypañstwowy Polska –Wêgry w l963, Centraln± Spartakiadê Seniorów oraz I Igrzyska M³odzie¿y Szkolnej.
Niestety, potem na d³ugie, d³ugie lata Olsztyn znikn±³ z mapy organizatorów wielkich krajowych imprez, a¿ do 200 roku, gdy uda³o siê sprawnie przeprowadziæ d³ugodystansowe mistrzostwa Polski, by powtórzyæ je w 2005 roku. Kolejnym prezesem OZK zosta³ Stanis³aw Graj¿ul. Funkcjê tê pe³nili równie¿ Jan Durski, Edward Gulbiñski, Tadeusz Nowak i Janusz Milewski.
Pierwszy medal w krajowej rywalizacji dla Warmii i Mazur wywalczy³ Henryk Wojnicz w l960 roku. Pierwszymi olimpijczykami z tego regionu byli Andrzej Gronowicz i Jan ¯ukowski, którzy w igrzyskach w Monachium w l972 roku dotarli do pó³fina³u. Pierwszy medal mistrzostw ¶wiata (br±zowy) wywalczy³ Andrzej Gronowicz, w dwójce kanadyjce z Jerzym Opar± w l973. On tak¿e przywióz³ pierwszy medal olimpijski (srebrny) z Montrealu w l976 roku. Na nastêpny zdobyty przez olsztyñskiego sportowca trzeba by³o czekaæ a¿ 24 lata. Adam Seroczyñski wywalczy³ br±zowy medal w czwórce w Sydney w 2000 roku. Najlepszymi zawodnikami w historii rodem z Warmii i Mazur byli Andrzej Gronowicz, Pawe³ Baraszkiewicz, Jerzy Dunajski, Adam Seroczyñski, Andrzej So³oducha, Kazimierz Nikin w XX wieku a od pocz±tku XXI wieku Tomasz Mendelski, Roman Rynkiewicz, Tomasz Górski i Arkadiusz Toñski. Do grona wybitnych trenerów trzeba zaliczyæ Mariana Rapackiego, Henryka Reka, Wac³awa Sklinsmonta, Kazimierza Nikina, Bibianê Sendrowsk± i Zenona Szeszkowskiego
Wiod±c± rolê regionie odgrywa³a najwa¿niejsza sekcja w Olsztynie, która w l958 roku po raz czwarty zmieni³a nazwê, staj±c siê czê¶ci± za³o¿onego w l945 roku Olsztyñskiego Klubu Sportowego. W niej wychowa³ najwiêcej czo³owych zawodników kraju, w jej barwach wiedzê zdobywali tacy szkoleniowcy jak Wac³aw Sklinsmont czy Kazimierz Nikin, bêd±cy wcze¶niej zawodnikami klubu. Jego kajakarsk± ¶wietno¶æ zbudowa³ Marian Rapacki, który pracowa³ w klubie przez 18 lat, od l954 roku do l971. Przez wiele lat by³ klubem zak³adowym, najpierw pod nazw± OKS-OZOS, potem Stomil, wreszcie znów OKS Olsztyn. Po odej¶ciu Mariana Rapackiego, który zosta³ kierownikiem wyszkolenia w Polskim Zwi±zku Kajakowym, funkcjê pierwszego szkoleniowca obj±³ Henryk Rek. Lata 70-te to z³oty okres klubu, by³ najlepszy w kraju, wywalczy³ tytu³ dru¿ynowego mistrza Polski, a jego wychowankowie stanowili spory procent reprezentacji kraju. Niestety, nic nie trwa wiecznie. W l993 roku klub musia³ og³osiæ upadek, pod znakiem zapytania stanê³a przysz³o¶æ kajakarstwa w mie¶cie a mo¿e nawet w regionie. Na szczê¶cie wówczas do gry w roli ... mened¿era w³±czy³ siê Kazimierz Nikin. Uda³o mu siê stworzyæ jednosekcyjny klub pod nazw± Warmiñskie Towarzystwo Sportów Wodnych, a co wa¿niejsze, znale¼æ ¶rodki na jego dzia³alno¶æ a¿ do l998 roku. Olsztyñskie kajakarstwo przetrwa³o dziêki temu najgorszy okres w dziejach, po którym rozpoczê³a siê mozolna odbudowa si³y tego sportu w mie¶cie nad £yn±. Równie¿ dziêki Szkole Mistrzostwa Sportowego, w której w l994 roku uda³o siê stworzyæ klasê kajakarsk±. Pierwszym jej znanym wychowankiem by³ Sebastian Bruski, który przywióz³ dwa br±zowe medale z mistrzostw ¶wiata w Japonii w l995 roku. Ostatnio najbardziej znanymi jej wychowankami byli Tomasz Mendelski i Tomasz Górski. W l999 roku powrócono do pierwotnej nazwy Olsztyñski Klub Sportowy, na jego czele stan±³ dynamiczny prezes Janusz Milewski, który potrafi³ przyci±gn±æ sponsorów, przy ich pomocy wyremontowaæ hangary i pomosty.
Dla znacz±cej pozycji regionu w polskim kajakarstwie wielkie znaczenie mia³o powo³anie drugiego olsztyñskiego klubu, co nast±pi³o w l973 roku. Wybrano klub „Budowlani”, który mia³ w swojej dyspozycji o¶rodek wodny nad jeziorem Krzywym. W trzy lata pó¼niej do grona szkoleniowców nowej sekcji do³±czy³ dr. Wac³aw Sklinsmont, wychowanek OKS-u, specjalizuj±cy siê w szkoleniu kanadyjkarzy. Oni te¿ staj± siê wizytówk± klubu. Pierwszy z³oty medal w jego historii zdobywaj± Andrzej Kamiñski i Andrzej So³oducha w Ogólnopolskiej Spartakiadzie M³odzie¿y. So³oducha trafia potem do kadry narodowej najpierw juniorów, potem seniorów, bierze udzia³ w mistrzostwach ¶wiata oraz igrzyskach olimpijskich. Andrzej Kamiñski specjalizuje siê w maratonach, przywozi medal br±zowy z zawodów w Nottingham w l988 roku. Zawodnikami krajowego formatu byli Piotr Traczewski, Marek Walczak. Trener Sklinsmont otrzyma³ wyró¿nienie, bardzo wówczas cenione, gdy¿ zostaje laureatem Honorowej Trybuny Trenerów Wychowawców M³odzie¿y, prowadzonej przez m³odzie¿owe pismo „Sztandar M³odych”.
Po 20 latach o¿ywionej dzia³alno¶ci zacz±³ siê ostry kryzys o pod³o¿u finansowym. Sekcja najpierw wyprowadzi³a siê z dotychczas zajmowanej przystani, na krótko znalaz³a przytu³ek w wynajmowanym o¶rodku Warmii, a gdy na to te¿ nie starcza³o pieniêdzy, Wac³aw Sklinsmont z niedobitkami przeniós³ siê do WTSW.
Kajakarstwo na Warmii i Mazurach uprawiano tak¿e w innych o¶rodkach. Do¶æ dramatycznie uk³ada³y siê losy sekcji w Ostródzie, to powstaj±cej, to umieraj±cej, by znów odrodziæ siê jak feniks z popio³ów. Najlepsze jej lata to czas pracy Edwarda Gulbiñskiego w roli trenera. By³ wychowankiem klubu, jego czo³owym zawodnikiem. Najbardziej znanymi wychowankami, cz³onkami kadry narodowej oraz mistrzami kraju byli Wojciech Florczak i Krzysztof Pannelier, nale¿±cy do czo³owych postaci polskiego kajakarstwa w drugiej po³owie lat 80-tych.
Na pograniczu Mazowsza i Krainy Tysi±ca Jezior le¿y Lidzbark Welski. W³a¶nie w tej niewielkiej stosunkowo miejscowo¶ci istnieje klub, którego wychowankowie rozs³awili polskie kajakarstwo niemal na równi jak zawodnicy OKS-U Olsztyn. Ludowy Klub Sportowy „Wel” powsta³ w l958 roku, w wyniku fuzji dwóch dzia³aj±cych w regionie Ludowych Zespo³ów Sportowych oraz KS „Start”. Rzeka i jeziora kusi³y m³odzie¿ od zawsze, ale sekcja kajakowa zosta³a powo³ana dopiero w l975 roku. Jej inicjatorami byli Maria Zastawna-Nowaliñska, Wies³aw Wróblewski oraz Roman Stachyra, dyrektor Wojewódzkiego O¶rodka Sportu i Rekreacji. Pocz±tki by³y trudne, metody szkoleniowe, z konieczno¶ci, cha³upnicze. Wszystko zmieni³o siê, gdy do Lidzbarka przyjecha³ Ryszard Folgart, zmêczony ¿yciem i prac± w dwóch wielkich sto³ecznych klubach - „Spójni” i „Skrze”. By³ to ¶wietny trener, wychowawca wielu doskona³ych zawodników z Jerzym Opar± na czele. Pod jego opieka m³odzie¿ szybko robi³a postêpy i w l979 roku zawodnicy „Welu” pojawili siê na starcie zawodów ogólnopolskich. Znacz±cym bod¼cem do pracy by³ pierwszy medal mistrzostw Polski wywalczony przez Jerzego B³aszkowskiego i Tomasza Ma³kowskiego w l981 roku. Ten ostatni w sze¶æ lat pó¼niej przej±³ trenerski ster w klubie i wkrótce potem nadesz³a wspania³a era sukcesów. O kanadyjkarzach (g³ównie) z Lidzbarka g³o¶no by³o nie tylko w Polsce ale tak¿e w ¶wiecie. Niew±tpliwie najwiêksz± s³awê zdoby³ Pawe³ Baraszkiewicz, srebrny medalista igrzysk olimpijskich, mistrz ¶wiata i Europy, wielokrotny medalista tych dwóch najwiêkszych imprez. Nale¿y do najwybitniejszych polskich kajakarzy w ca³ej historii naszego sportu. Lwi± czê¶æ sukcesów odniós³ ju¿ jako zawodnik innych klubów, mo¿nych sekcji, najpierw ze Szczecina a potem z Poznania, ale pierwsze medale mistrzostw Europy i ¶wiata zdobywa³ jeszcze w barwach „Welu”. W ¶lady Baraszkiewicza poszli bracia Tomasz i Roman Rynkiewiczowie, choæ losy czyli studia oraz proza finansowa ¿ycia zmusi³y ich do startu w barwach klubów z Gorzowa i Poznania. Plejadê gwiazd indiañskiego stylu wios³owania ( ciekawe czy jaki¶ Irokez lub Delaware choæ raz w historii znale¼li siê w Lidzbarku, na ¶lad nie natrafi³em) uzupe³niaj± : Sebastian Maroñski, S³awomir Wilanowski, £ukasz Gros, Adrian Sieczkowski, Jakub S³awiñski, Wiktor Budziñski, Jakub Ko¼bia³ i Kamil Mendalka.
Sekcje w Piszu, Gi¿ycku oraz I³awie pracowa³y g³ównie z m³odzie¿±. Podobnie zreszt± Vêgoria Wêgorzewo, która przesta³a istnieæ w latach 90-tych a zamiast niej powsta³ Uczniowski Klub Sportowy „Kosza³ek” Wêgorzewo, w którym znów po krótkiej przerwie pojawi³ dzia³aj±cy tam wcze¶niej przez lata Jerzy Liedke-Paw³owski.
W pocz±tkach XXI wieku okrêg warmiñsko-mazurski obejmowa³ OKS Olsztyn, „Sokó³” Ostróda, „Wel” Lidzbark Warmiñski, „Energetyka -Poloniê” Elbl±g, UKS „Kosza³ek” Wêgorzewo.
Na tej li¶cie jest klub z Elbl±ga, który znalaz³ siê w regionie ze wzglêdu na zmiany administracyjne kraju. Wcze¶niej elbl±ski klub nale¿a³ do okrêgu gdañskiego. Jego dzieje s± do¶æ charakterystyczne dla dyscypliny i ca³ego sportu polskiego. Kajakarstwo zaczê³o siê od turystyki w klubie „Turmas”. Jej kierownikiem by³ Leonid ¦widerski. Zawody organizowano g³ownie dla pracowników Zak³adów Budowy Turbin i Maszyn Ciê¿kich, do udzia³u w których z czasem zaczêto zapraszaæ innych. Gdy w mie¶cie pojawi³ znany zawodnik i trener Marian £ukasik, kajakarstwo sta³o siê tak popularne, ¿e w l953 roku powsta³ klub „Pirat”, wcze¶niejsze wcielenie „Olimpii”. Gdy w l956 roku trenerem zosta³ Kazimierz Kozieras, czo³owy zawodnik w kraju, b³yskawicznie przysz³y du¿e sukcesy. W l959 roku zawodnicy „Pirata” zdobyli pierwsze medale w mistrzostwach Polski, w tym tytu³ mistrzowski dwójki Janina Araszewska i Janina Mendalska. W³a¶nie ta ostatnia zawodniczka, wraz z trenerem znale¼li siê w sk³adzie reprezentacji kraju na mistrzostwa Europy w Duisburgu, gdzie Kozieras zdoby³ br±zowy medal w czwórkach a Mendalska by³a szósta na 500 m. Janina Mendalska zosta³a pierwszym olimpijczykiem z Elbl±ga w letnich dyscyplinach sportu (wcze¶niej w zimowych igrzyskach w 1960 roku bra³a udzia³ ³y¿wiarka Helena Pilejczykowa). Polska dwójka Mendalska-Pilecka zajê³a czwarte miejsce w igrzyskach w Rzymie.
W l962 roku „Pirata” rozwi±zano, a powo³ano „Olimpiê”. Niestety czo³owi zawodnicy odeszli, nastêpcy mieli nieco gorsze warunki. Dopiero w l977 roku, po zatrudnieniu trenera Zbigniewa Grajkowskiego, sytuacja i wyniki poprawi³y siê. W po³owie lat 80-tych Mariusz Kosno i Piotr Szustek znale¼li siê nawet w kadrze narodowej juniorów. Kolejnym odkryciem, choæ trochê pó¼niej, bo dopiero w l988 roku sta³ Grzegorz Kaleta, który z ka¿dych zawodów juniorskich przywozi³ medale. W l992 roku sekcj± popad³a w tarapaty i w efekcie w dwa lata pó¼niej zosta³a rozwi±zana. Jej nastêpczyni± sta³ siê ”Energetyk-Polonia”. Sztandarow± postaci± klubu by³ Grzegorz Kaleta, olimpijczyk z Barcelony i Atlanty, uczestnik dziewiêciu mistrzostw ¶wiata.

Copyright © 1998-2008 PZKaj. All rights reserved.