icd_eca_logo Strona G³ówna | Kontakt | Mapa Strony          
jezioro
Nowo¶ci Imprezy Kadra Galeria Pliki SPilne Polski Zwi±zek Kajakowy - Polish Canoe Federation
 

A. CZÊ¦Æ OGÓLNA REGULAMINU WSPÓ£ZAWODNICTWA SPORTOWEGO M£ODZIE¯Y UZDOLNIONEJ

  1. Organizator
    1. Wspó³zawodnictwo dzieci i m³odzie¿y uzdolnionej sportowo nadzorowane jest przez Departament Sportu M³odzie¿owego Ministerstwa Sportu (DSM MSport.), a realizowane przy wspó³pracy z Polsk± Federacj± Sportu M³odzie¿owego (PFSM).
    2. Kierownictwo sportowe nad zawodami podsystemu w poszczególnych dyscyplinach sprawuj± polskie zwi±zki sportowe (pzs).
    3. Organizatorami zawodów na poszczególnych szczeblach s± komitety organizacyjne. Obowi±zki i kompetencje organizatorów ogólnopolskich olimpiad m³odzie¿y oraz Polskiej Federacji Sportu M³odzie¿owego okre¶lone s± w odrêbnym dokumencie.
       
  2. Program
    Zawody podsystemu odbywaj± siê w dyscyplinach sportu wymienionych w czê¶ci szczegó³owej Regulaminu, w czterech kategoriach wiekowych – m³odzik, junior m³odszy, junior i m³odzie¿owiec – wg corocznie opracowywanego, przy wspó³udziale pzs i PFSM, kalendarza imprez.
     
  3. Uczestnictwo
    1. Zasady uczestnictwa sprecyzowane s± w regulaminach szczegó³owych dyscyplin.
      W zawodach podsystemu mog± uczestniczyæ zawodnicy i zawodniczki posiadaj±cy obywatelstwo polskie, bêd±cy cz³onkami klubów sportowych lub stowarzyszeñ dzia³aj±cych w zakresie kultury fizycznej lub sportu kwalifikowanego, nale¿±cych
      do w³a¶ciwego polskiego zwi±zku sportowego.
      W zg³oszeniu do zawodów nale¿y podaæ pe³n± nazwê klubu, zgodn± ze statutem i wpisem do rejestru lub ewidencji stowarzyszeñ. Uczniowskie kluby sportowe powinny wpisaæ skrót „UKS”, o ile nie ma go w nazwie klubu.
      W zawodach podsystemu, zawodników obowi±zuj± ubiory w barwach klubowych b±d¼ wojewódzkich.
    2. Zawodnikowi nie wolno startowaæ w dwóch ró¿nych dyscyplinach sportu w ramach tego samego bloku Ogólnopolskiej Olimpiady M³odzie¿y. Prawo startu w biegach prze³ajowych maj± nie tylko lekkoatleci, ale te¿ reprezentanci innych dyscyplin sportu. Informacje o terminach wszystkich zawodów eliminacyjnych s± dostêpne w WISS, sk±d okrêgowe zwi±zki sportowe lub kluby sportowe wszystkich dyscyplin mog± pozyskiwaæ informacje o warunkach zg³oszenia i udzia³u w zawodach.
    3. Zawodnik jest klasyfikowany i zdobywa punkty zaliczane do wspó³zawodnictwa sportowego tylko w jednej kategorii wiekowej, to znaczy w tej, w której ze wzglêdu na rok urodzenia i wewnêtrzne przepisy dyscypliny powinien w danym roku startowaæ.
    4. W uzasadnionych przypadkach, polski zwi±zek sportowy, na wniosek klubu sportowego, zaopiniowany przez Wojewódzk± Przychodniê Sportowo-Lekarsk± (lub placówkê równorzêdn±), mo¿e przenie¶æ zawodnika na sta³e do wy¿szej kategorii wiekowej (bez prawa powrotu w roku nastêpnym).
    5. Przeniesienie zawodnika do wy¿szej kategorii wiekowej mo¿e dotyczyæ wy³±cznie reprezentanta Polski powo³anego na zawody miêdzynarodowe w wy¿szej kategorii wiekowej. Decyzjê o przeniesieniu zawodnika do wy¿szej kategorii wiekowej, polski zwi±zek sportowy przekazuje na pi¶mie do Polskiej Federacji Sportu M³odzie¿owego (do³±czaj±c j± do oficjalnych wyników zawodów).
    6. M³odzie¿owe Mistrzostwa Polski rozgrywane s± tylko w dyscyplinach i konkurencjach znajduj±cych siê w programie igrzysk olimpijskich. W przypadku zmiany programu igrzysk olimpijskich, Departament Sportu M³odzie¿owego mo¿e podj±æ decyzjê o automatycznym skre¶leniu tej imprezy (konkurencji) z Systemu Sportu M³odzie¿owego w nastêpnym cyklu.
    7. Polskie zwi±zki sportowe, po spe³nieniu kryterium zasiêgu (dyscyplina uprawiana minimum w 6 województwach lub 18 klubach, przy odpowiedniej ilo¶ci zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych – dotyczy dyscyplin halowych i letnich) mog± wnioskowaæ, w terminie do 30 wrze¶nia danego roku, do DSM MSport. o wprowadzenie do wspó³zawodnictwa sportowego nowej dyscypliny, kategorii wiekowej lub konkurencji.
    8. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, w nastêpnej edycji wspó³zawodnictwa sportowego dzieci i m³odzie¿y zawody w ka¿dej nowej dyscyplinie, konkurencji lub kategorii wiekowej prezentowane s± w wyznaczonym dla niej bloku imprezy, jako pokazowe, bez prawa do zaliczenia punktów do klasyfikacji SSM oraz na koszt w³a¶ciwego polskiego zwi±zku sportowego. Dodatkowym warunkiem do uznania za spe³nienie wymaganych kryteriów jest dostarczenie do DSM MSport. (w roku pokazu) informacji o sportowych zawodach mistrzowskich zawieraj±cej:
      1. planowany termin i miejsce imprezy;
      2. szczegó³owy program zawodów sportowych;
      3. regulamin rozgrywania zawodów oraz zasady zg³aszania zawodników;
      4. aktualny wyci±g z regulaminu miêdzynarodowego w tym fragmencie, w którym okre¶lone s± kategorie wiekowe;
      5. informacje o liczbie licencjonowanych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych;
      6. program rozwoju dyscypliny.
    9. Po uzyskaniu pozytywnej oceny za prezentacjê, zawody w tej dyscyplinie mog± zostaæ w³±czone do programu wspó³zawodnictwa sportowego dzieci i m³odzie¿y, na warunkach okre¶lonych w regulaminie szczegó³owym. Pisemn± decyzjê w tej sprawie wydaje DSM MSport., nie pó¼niej ni¿ do koñca listopada danego roku kalendarzowego.
    10. Do zawodów rozgrywanych w ramach bloków ogólnopolskiej olimpiady m³odzie¿y wprowadzane s± jedynie te z dyscyplin, które znajduj± siê w programie igrzysk olimpijskich. Wnioski o wprowadzenie nowych konkurencji olimpijskich do programu Ogólnopolskiej Olimpiady M³odzie¿y powinny zawieraæ rzetelne kosztorysy przeprowadzenia zawodów.
    11. Zawody w innych dyscyplinach (nieolimpijskich), w³±czonych do programu wspó³zawodnictwa sportowego dzieci i m³odzie¿y uzdolnionej, rozgrywane s± jako mistrzostwa Polski juniorów m³odszych, na koszt w³a¶ciwego polskiego zwi±zku sportowego, w terminie przez niego ustalonym. Informacjê o terminie zawodów nale¿y przes³aæ do DSM MSport.
    12. Polskie zwi±zki sportowe dyscyplin, które podczas obserwacji zawodów podsystemu uzyskaj± negatywn± ocenê, otrzymuj± ostrze¿enie – "¿ó³t± kartkê". W ostrze¿eniu okre¶lone bêd± warunki, które nale¿y spe³niæ do czasu obserwacji zawodów w nastêpnym roku. Niezrealizowanie postawionych warunków mo¿e spowodowaæ skre¶lenie dyscypliny sportu lub konkurencji z zawodów podsystemu. G³ównymi przyczynami ukarania ¿ó³t± kartk± lub skre¶lenia dyscypliny/konkurencji z systemu mo¿e byæ:
      • naruszanie zasad bezpieczeñstwa organizacji zawodów sportowych lub dzia³anie
        na ich granicy;
      • nie przestrzeganie regulaminu zawodów;
      • nie przestrzeganie przepisów dotycz±cych kultury fizycznej i sportu kwalifikowanego;
      • nie przestrzeganie przyjêtych zasad eliminacji do zawodów fina³owych;
      • organizacja mistrzostw Polski m³odzików;
      • znacz±cy spadek liczby zawodników lub klubów bior±cych udzia³ w podsystemie;
      • brak spójno¶ci w systemie szkolenia zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych lub niezgodno¶æ z celami SSM;
      • inne.
    13. Podstaw± udzia³u ekip wojewódzkich w zawodach ogólnopolskiej olimpiady m³odzie¿y jest zg³oszenie dokonane przez wojewódzkie interdyscyplinarne stowarzyszenie sportowe (WISS) na specjalnym druku zg³oszeniowym.
    14. WISS realizuje i nadzoruje udzia³ reprezentacji województwa we wspó³zawodnictwie dzieci i m³odzie¿y uzdolnionej sportowo.
    15. Na zawodach dofinansowanych ze ¶rodków MSport. (eliminacje i fina³y OOM, Miêdzywojewódzkie Mistrzostwa M³odzików) nie obowi±zuje op³ata startowa.
    16. Limity osób towarzysz±cych przys³uguj±ce reprezentacjom województw podczas zawodów fina³owych OOM:
       
      ILO¦Æ ZAWODNIKÓW ILO¦Æ OSÓB TOWARZYSZ¡CYCH

      dyscypliny indywidualne

      1 – 5 1
      6 – 10 2
      11 – 16 3
      17 – 25 4
      26 – 32 5
      33 – 40 6
      41 – 50 7
      51 – 60 8
      61 – 70 9
      71 – 80 10
      81 – 90 11
      91 – 100 12
      pi³ka no¿na M, hokej na lodzie 4
      baseball 3
      pi³ka siatkowa pla¿owa 1
      pozosta³e gry sportowe 2
      transport
      dla ekip powy¿ej 35 osób 1 kierowca
      dla ekip powy¿ej 70 osób 2 kierowców

      * w limitach mieszcz± siê: szkoleniowcy, kierownicy, lekarze, opiekunowie, itp.

      W dyscyplinach, w których wystêpuje przewóz sprzêtu (wio¶larstwo, kajakarstwo, ¿eglarstwo) przys³uguje dodatkowo jedno miejsce dla kierowcy.
      Istnieje mo¿liwo¶æ udzia³u w OOM osób dodatkowych, na koszt jednostek deleguj±cych, w uzgodnieniu z bezpo¶rednim organizatorem. Gdy konieczne jest (ze wzglêdów organizacyjnych) zwiêkszenie liczby osób towarzysz±cych zawodnikom w sposób nie wynikaj±cy z powy¿szych regu³, PZS lub WISS powinny zg³osiæ to na etapie planowania organizatorowi zawodów fina³owych OOM (wraz z uzasadnieniem). Organizator fina³ów OOM przedstawia zbiorcze wnioski do decyzji DSM MSport.
      Osoby nie posiadaj±ce uprawnieñ wynikaj±cych z regulaminów (dodatkowi sêdziowie, trenerzy, rodzice, itd.), je¶li planuj± udzia³ w zawodach na koszt w³asny, powinni zg³osiæ ten fakt organizatorowi, np. na dwa tygodnie przed zawodami. Organizator nie ma obowi±zku zapewniania warunków pobytu (wy¿ywienie zakwaterowanie, dostêp do obiektów sportowych, itd.) dodatkowym uczestnikom (o których mowa wy¿ej). Je¿eli przyjmie wcze¶niejsze zg³oszenie, mo¿e podj±æ decyzjê o zorganizowaniu warunków pobytu osób poza regulaminowych.
       
  4. Zasady oceny wyników
    1. Klasyfikacj± punktow± objête s±: MMM, OOM-MPJm, MPJ i MMP.
    2. Do punktacji w sportach indywidualnych zalicza siê tylko wyniki z tych konkurencji, w których ostatecznie sklasyfikowano minimum czterech zawodników, a w konkurencjach gdzie startuj± pary, osady, zespo³y, dru¿yny zalicza siê te, w których ostatecznie sklasyfikowano trzy pary, osady, zespo³y, dru¿yny.
      Polski zwi±zek sportowy mo¿e wyst±piæ do DSM MSport. o przyznanie premii punktowej zawodnikowi w kategorii m³odzie¿owej, który w wyniku ma³ej frekwencji w jednej z konkurencji lub kategorii wagowej wystartowa³ w MMP i ukoñczy³ rywalizacjê, ale nie otrzyma³ punktów. Warunkiem przyznania takiej premii jest udokumentowanie, i¿ zawodnik ten uzyska³ miejsce fina³owe na ostatnio rozgrywanych M¦, ME lub P¦ (w kategorii m³odzie¿owca lub seniora).
    3. Je¿eli w danej konkurencji liczba ostatecznie sklasyfikowanych zawodników (zespo³ów, dru¿yn, osad, par) jest mniejsza ni¿ liczba miejsc punktowanych, to ostatni zawodnik (zespó³, dru¿yna, osada, para) nie otrzymuje punktów. Pod pojêciem „ostatecznie sklasyfikowanych" rozumie siê zespó³, osadê lub zawodnika startuj±cego indywidualnie, który zgodnie z regulaminem imprezy i przepisami danej dyscypliny ukoñczy³ konkurencjê i zaj±³ okre¶lone miejsce w zawodach. Wyj±tek stanowi± konkurencje, w których ostateczna (fina³owa) rywalizacja poprzedzona jest eliminacjami (na tych samych zawodach), a zawodnik (dru¿yna, zespó³, osada) poprzez taki start kwalifikuje siê do rozgrywki fina³owej i w finale nie zostaje, z ró¿nych przyczyn, sklasyfikowany.
    4. W Miêdzywojewódzkich Mistrzostwach M³odzików do klasyfikacji zalicza siê tylko te imprezy, w których ostatecznie sklasyfikowano zawodników z minimum trzech klubów sportowych. Obowi±zuje podzia³ na strefy okre¶lony decyzj± MSport.
    5. Dopuszcza siê rozgrywanie ³±czonych Miêdzywojewódzkich Mistrzostw M³odzików (3 lub wiêcej województw startuj±cych razem) w dyscyplinach, w których ze wzglêdu na ich specyfikê, zasiêg lub z innych powodów, nie mo¿na spe³niæ warunku okre¶lonego w punkcie 4.4.
    6. W przypadku zmiany barw klubowych, w systemie ocen stosuje siê podzia³ zdobytych punktów (po 50%) pomiêdzy klubem przekazuj±cym a przejmuj±cym zawodnika. Podzia³ punktów obowi±zuje w roku przej¶cia do nowego klubu i w roku nastêpnym (razem przez dwa lata). Podzia³u punktów dokonuje siê na pisemny wniosek zainteresowanego klubu, potwierdzony przez w³a¶ciwy polski zwi±zek sportowy i dostarczony wraz z komunikatem z imprezy do Polskiej Federacji Sportu M³odzie¿owego. Wnioski te powinny wp³yn±æ w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 wrze¶nia danego roku. Po tym terminie ¿adne wnioski nie bêd± rozpatrywane (decyduje data stempla pocztowego). Podzia³u punktów nie nale¿y dokonywaæ bezpo¶rednio na zawodach, ale dopiero po zweryfikowaniu wyników przez polski zwi±zek sportowy.
    7. Województwa i kluby, których zawodnicy nie mog± startowaæ w zawodach fina³owych ogólnopolskiej olimpiady m³odzie¿y w swojej kategorii wiekowej, poniewa¿:
      • reprezentuj± Polskê w mistrzostwach ¶wiata lub mistrzostwach Europy w swojej lub wy¿szej kategorii wiekowej;
      • odbywaj± niezbêdne przygotowania do tych imprez;
      • na wniosek zainteresowanych, otrzymuj± premie punktowe wed³ug zasady:
      • juniorzy m³odsi otrzymuj± punkty jak za pierwsze miejsce w zawodach OOM (9pkt),
      • juniorzy otrzymuj± punkty jak za pierwsze miejsce w MPJ (15pkt).
      • Województwa i kluby, których zawodnicy nie mog± startowaæ w zawodach w swojej kategorii wiekowej w mistrzostwach Polski juniorów lub m³odzie¿owców, poniewa¿:
      • reprezentuj± Polskê w mistrzostwach ¶wiata lub mistrzostwach Europy w wy¿szej kategorii wiekowej;
      • odbywaj± niezbêdne przygotowania do tych imprez;
      • na wniosek zainteresowanych, otrzymuj± premie punktowe wed³ug zasady:
      • juniorzy otrzymuj± punkty za udzia³ w M¦ lub ME w kategorii wiekowej wy¿szej, tzn. m³odzie¿owca lub seniora, jak za pierwsze miejsce w zawodach MPJ (15pkt),
      • m³odzie¿owcy otrzymuj± punkty za udzia³ w M¦ lub ME w kategorii wiekowej wy¿szej,
        tzn. seniora, jak za pierwsze miejsce w zawodach MMP (25pkt).
    8. Termin przygotowañ do mistrzostw ¶wiata i mistrzostw Europy wymieniony w punkcie 4.7. obejmuje okres do 14 dni przed rozpoczêciem imprezy g³ównej. Je¿eli zaliczenie punktów dotyczy wiêcej ni¿ jednego zawodnika w danej konkurencji, to premie punktowe s± odpowiednio dzielone miêdzy zainteresowane osoby. Warunkiem przydzielenia premii punktowych jest pisemne zg³oszenie przez polski zwi±zek sportowy udzia³u zawodnika w takich zawodach. Wniosek taki powinien wp³yn±æ do Polskiej Federacji Sportu M³odzie¿owego w terminie do dnia 31 pa¼dziernika danego roku (decyduje data stempla pocztowego) i zawieraæ nastêpuj±ce informacje:
      • termin, miejsce i kategorie wiekow± MP, w których zawodnik nie móg³ wzi±æ udzia³u;
      • termin, miejsce i kategorie wiekow± ME lub M¦, w których zawodnik bra³ udzia³;
      • wskazanie konkurencji, w których startowa³ w ME lub M¦ oraz zajêtego miejsca;
      • wskazanie konkurencji, w których maj± byæ przyznane punkty (w których zawodnik startowa³ w danym roku na zawodach ogólnopolskich);
    9. Uczestnicy Systemu Sportu M³odzie¿owego maj± prawo odwo³aæ siê od decyzji przyznania premii punktowych. Jednocze¶nie przed rozpoczêciem procedury odwo³ania, odwo³uj±cy powinien wyja¶niæ w pi¶mie do Polskiej Federacji Sportu M³odzie¿owego wszelkie znane mu okoliczno¶ci przyczyn planowanego odwo³ania.
      W przypadku nieskutecznego wyja¶nienia odwo³ania w sprawie przyznawania premii punktowych (wielko¶æ premii, podzia³ na kluby, brak wyniku, nieuprawniony start zawodnika itd.), odwo³anie mo¿na sk³adaæ w formie pisemnej do Departamentu Sportu M³odzie¿owego Ministerstwa Sportu, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 listopada danego roku.
    10. Start ka¿dego zawodnika ocenia siê:
      • w kategorii m³odzika i juniora m³odszego - maksymalnie za udzia³ w dwóch konkurencjach,
      • w kategorii juniora i m³odzie¿owca - maksymalnie za udzia³ w trzech konkurencjach.
      W przypadku startu w wiêkszej liczbie konkurencji, do oceny zaliczane s± odpowiednio dwa (w kategorii m³odzik, junior m³odszy) lub trzy (w kategorii junior, m³odzie¿owiec) najwy¿ej punktowane miejsca. Ewentualne odstêpstwa od tej zasady podane s± w regulaminie szczegó³owym dyscypliny.
    11. Do klasyfikacji zalicza siê zawody sportowe organizowane do 31 pa¼dziernika danego roku. Zawody rozgrywane po tym terminie zalicza siê do klasyfikacji roku nastêpnego.
    12. Klasyfikacja koñcowa wspó³zawodnictwa sportowego og³aszana jest w grudniu danego roku.
       
  5. Zawody miêdzynarodowe
    1. Mistrzostwa Polski rozgrywane w ramach SSM mog± byæ, za zgod± DSM MSport., podniesione do rangi miêdzynarodowej, ale tylko wówczas, gdy organizacja takich zawodów stworzy polskim zawodnikom szansê na zdobycie dodatkowych punktów
      w oficjalnym rankingu miêdzynarodowym.
    2. Koszty zwi±zane z podwy¿szeniem rangi zawodów mistrzowskich rozgrywanych w ramach SSM do imprezy miêdzynarodowej ponosi w³a¶ciwy polski zwi±zek sportowy lub bezpo¶redni organizator, któremu zwi±zek (za porozumieniem) powierzy³ organizacjê tych zawodów.
      W imprezach sportowych z cyklu fina³ów Ogólnopolskiej Olimpiady M³odzie¿y, których organizatorami s± wojewódzkie interdyscyplinarne stowarzyszenia sportowe, zadania organizacyjne zwi±zane z rozszerzeniem formu³y (np. dodatkowe rezerwacje, zaproszenia sêdziów o uprawnieniach miêdzynarodowych, podniesienie poziomu technicznego obiektu sportowego do warunków spe³niaj±cych homologacjê o wy¿szym standardzie ni¿ okre¶lona do rozgrywania mistrzowskich imprez krajowych) oraz ich dodatkowe koszty nale¿± do polskiego zwi±zku sportowego.
    3. Zasady eliminacji do zawodów fina³owych i klasyfikacja koñcowa zawodników posiadaj±cych obywatelstwo polskie na tych zawodach prowadzona jest odrêbnie, w celu w³a¶ciwego naliczenia punktów do rywalizacji krajowej. Zasady punktacji zawodników krajowych pozostaj± bez zmian. Komunikaty przekazywane do PFSM z imprez o rozszerzonej formule powinny zawieraæ klasyfikacjê zawodników zgodnie z zasadami okre¶lonymi dla komunikatów z mistrzostw Polski.
       
  6. Postanowienia koñcowe
    1. Polskie zwi±zki sportowe oraz organizatorów imprez sportowych na ka¿dym szczeblu wspó³zawodnictwa zobowi±zuje siê do nadsy³ania sprawozdañ (komunikatów z zawodów) objêtych SSM w ci±gu 14 dni od zakoñczenia zawodów (w przypadku zawodów rozgrywanych w drugiej po³owie pa¼dziernika, maksymalnie do 10 listopada – decyduje data stempla pocztowego) na adres:

      Polska Federacja Sportu M³odzie¿owego
      00-449 Warszawa ul. £azienkowska 6a
      z dopiskiem „Wyniki”
      tel (0-22) 529-87-12 fax (0-22) 529-89-34
      e-mail wyniki@sportmlodziezowy.pl lub ssmsport@poczta.onet.pl

      W przypadku niedotrzymania powy¿szego terminu impreza sportowa nie zostanie ujêta w klasyfikacji podsystemu wspó³zawodnictwa sportowego dzieci i m³odzie¿y.
    2. W terminie do dnia 31 marca 2006 r. polskie zwi±zki sportowe mog± przekazaæ na pi¶mie propozycje zmian regulaminowych na rok nastêpny. Wnioski z³o¿one po terminie nie bêd± rozpatrywane. Decyzje w sprawie zmian regulaminowych na lata 2007-2010 bêd± podjête do koñca pa¼dziernika 2006 r.
      Wniosek dotycz±cy zmian w oznaczaniu kategorii wiekowych lub konkurencji powinien byæ z³o¿ony na pi¶mie wraz z uzasadnieniem i do³±czon± kopi± z przepisów miêdzynarodowych, potwierdzaj±c± wnioskowan± zmianê. Wniosek bez uzasadnienia bêdzie rozpatrzony negatywnie z powodu braków formalnych.

      UWAGA !
      Komunikaty z imprez powinny zawieraæ szczegó³owe wyniki zawodów, niezbêdne
      do przeprowadzenia analizy startuj±cych w dyscyplinie zawodników, a w szczególno¶ci:
      • ostateczn± kolejno¶æ,
      • nazwiska i imiona zawodników,
      • numery licencji
      • rok urodzenia,
      • nazwy klubów (pe³na nazwa zgodna z wpisem do rejestru lub ewidencji stowarzyszeñ),
      • podpis sêdziego g³ównego lub organizatora.

      W przypadku gier zespo³owych i konkurencji dru¿ynowych konieczne jest podanie imiennych sk³adów startuj±cych zespo³ów (dru¿yn), wraz ze wskazaniem roku urodzenia ka¿dego z zawodników.
      Komunikaty nie zawieraj±ce wy¿ej wymienionych danych nie zostan± uwzglêdnione
      do klasyfikacji wspó³zawodnictwa.

    3. Prawo do interpretacji regulaminów SSM w przypadku odwo³añ od decyzji sêdziego g³ównego przys³uguje DSM MSport. oraz PFSM w zakresie okre¶lonym w odrêbnym dokumencie.
    4. Organizator OOM jest uprawniony do pokrywania kosztów wy¿ywienia i zakwaterowania uczestników w limitach wynikaj±cych z regulaminu podsystemu wspó³zawodnictwa. Dodatkowe koszty bêd±ce efektem decyzji podjêtych bez uzgodnienia z MSport. i organizatorem ponosi jednostka, w imieniu której uprawniony wnioskodawca (np. przedstawiciel pzs lub sêdzia g³ówny) wystêpowa³.
    5. Zawodnik objêty procesem treningowym oraz uczestnicz±cy w zawodach sportowych powinien posiadaæ badania lekarskie zgodnie z przepisami polskich zwi±zków sportowych i rozporz±dzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu koniecznych badañ lekarskich oraz czêstotliwo¶ci ich przeprowadzania w stosunku do dzieci i m³odzie¿y do ukoñczenia 21. roku ¿ycia, ubiegaj±cych siê o przyznanie licencji albo posiadaj±cych licencjê na amatorskie uprawianie okre¶lonej dyscypliny sportu (Dz. U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2815).
    6. Wszyscy uczestnicy mistrzostw Polski rozgrywanych w ramach podsystemu powinni posiadaæ: licencjê sportow±, obowi±zkowe ubezpieczenie NW oraz dokument ze zdjêciem potwierdzaj±cy to¿samo¶æ.
    7. Polskie zwi±zki sportowe uczestnicz±ce w SSM lub ubiegaj±ce siê o wprowadzenie
      do niego zobowi±zane s± przedstawiaæ corocznie, w terminie do 31 pa¼dziernika, informacjê o liczbie licencji zawodniczych w poszczególnych kategoriach wiekowych,
      w podziale na dziedziny/dyscypliny i p³eæ.
    8. Najlepszym zawodnikom w poszczególnych konkurencjach, w zawodach fina³owych Ogólnopolskiej Olimpiady M³odzie¿y w ka¿dej z dyscyplin sportu, wrêczane s±:
      za miejsca 1-3 medale, za miejsca 1-8 dyplomy, natomiast najwy¿ej sklasyfikowanym klubom i województwom – za miejsca 1-3 puchary, a za miejsca 1-8 dyplomy.
      Na medalu powinien byæ zamieszczony napis: „Ogólnopolska Olimpiada M³odzie¿y” oraz „Mistrzostwa Polski juniorów m³odszych” (lub juniorów).
Copyright © 1998-2008 PZKaj. All rights reserved.