icd_eca_logo Strona G³ówna | Kontakt | Mapa Strony          
jezioro
Nowo¶ci Imprezy Kadra Galeria Pliki SPilne Polski Zwi±zek Kajakowy - Polish Canoe Federation
 

Wyznaczanie progu beztlenowego metod± Dmax

Dziêki miniaturyzacji i automatyzacji aparatury pomiarowej, coraz wiêcej trenerów, a nawet samych zawodników, próbuje samodzielnie oznaczaæ stê¿enie mleczanu (LA) we krwi. Celem tych oznaczeñ jest ocena efektów treningowych i ustalanie indywidualnej intensywno¶ci æwiczeñ (w oparciu o wska¼niki progu beztlenowego) lub przewidywanie potencjalnych wyników sportowych (w oparciu o stê¿enia uzyskane po maksymalnych wysi³kach).
Nale¿y mieæ jednak ¶wiadomo¶æ, ¿e powysi³kowe warto¶ci tego metabolitu zale¿± od wielu czynników, do których zaliczyæ mo¿na dietê i zapas glikogenu w organizmie. Przy od¿ywianiu ubogim w wêglowodany dochodzi do zmniejszenia ich udzia³u energetyce wysi³kowej i tym samym do obni¿enia produkcji LA. Podobne zjawisko wystêpuje tak¿e po wcze¶niejszym wykonaniu wyczerpuj±cego wysi³ku. Zatem je¿eli jako kryterium progu beztlenowego przyjmowana jest sta³a warto¶æ LA, wynosz±ca 4 mmol×l-1, to u zawodników bêd±cych w opisywanym stanie nastêpuje przesuniêcie krzywej mleczanowej w prawo i pozorna poprawa wyników (ryc. 1a).
Trening kajakarzy odbywa siê w ró¿nych warunkach atmosferycznych, które równie¿ nie pozostaj± bez wp³ywu na stê¿enia mleczanu we krwi. Po takich samych wysi³kach wykonywanych w ch³odzie obserwuje siê mniejsze przyrosty LA ni¿ po wysi³kach w upale, co, podobnie tak jak w przypadku niskiego poziomu glikogenu, mo¿e to byæ b³êdnie odbierane jako poprawa adaptacji wysi³kowej (ryc. 1b)

Ryc. 1a. Wp³yw diety na stê¿enie mleczanu (LA) we krwi. Ryc. 1b. Wp³yw temperatury otoczenia na stê¿enie mleczanu (LA) we krwi.

Ni¿sze stê¿enia LA obserwowane we krwi po wysi³kach wykonywanych w ch³odzie mog± byæ skutkiem: wiêkszego udzia³ lipidów w metabolizmie wysi³kowym, skurczu naczyñ powierzchniowych i wolniejszej dyfuzji mleczanu z miê¶ni do krwi, a tak¿e mniejszego powinowactwa hemoglobiny do tlenu i w ten sposób ³atwiejszego uwalnianie go w tkankach.
Równie¿ miejsce pobrania, stan nawodnienia organizmu, równowaga kwasowo-zasadowa, reaktywno¶æ na stres, stopieñ dojrza³o¶ci p³ciowej (u ch³opców), a nawet faza cyklu miesi±czkowego (u kobiet) mog± wp³ywaæ na wyniki oznaczeñ LA. Przyk³adowo, stê¿enia LA we krwi pobranej z opuszki palca s± nieco wy¿sze ni¿ z p³atka ucha, podobnie wy¿sze s± w pierwszej po³owie cyklu miesi±czkowego ni¿ drugiej.
Pozostaje jeszcze jedno bardzo istotne, choæ czêsto pomijane zagadnienie, które dotyczy aparatury pomiarowej. W Polsce obecnie najbardziej popularne s±: mikrofotometr, firmy DR. LANGE; Accusport, firmy Roche i Lactate-Pro, firmy Arkray faktory - KDK. Jak pokazuj± badania porównawcze, analizuj±c t± sam± próbkê na wymienionych aparatach, mo¿na uzyskiwaæ nieco inne wyniki (ryc. 2a). Równie¿ trzeba mieæ ¶wiadomo¶æ, ¿e kiedy za kryterium progu beztlenowego przyjmowano 4 mmol×l-1 LA, to jego stê¿enie okre¶lano metod± enzymatyczn±, która równie¿ nie jest identyczna z innymi metodami (ryc. 2b).
Ryc. 2a Porównanie stê¿eñ mleczanu okre¶lanego za pomoc± aparatów Accusport i DR. LANGE Ryc. 2b Porównanie stê¿eñ mleczanu okre¶lanego za pomoc± metody enzymatycznej i aparatu DR. LANGE

St±d ju¿ nietrudno siê domy¶leæ, ¿e w zale¿no¶ci od aparatury, jaka wykorzystywana jest do oznaczeñ, próg beztlenowy, przyjmowany dla sta³ej warto¶ci LA = 4 mmol×l-1 (AT4), mo¿e odpowiadaæ ró¿nym warto¶ciom mocy (wska¼nik adaptacji wysi³kowej) i czêsto¶ci skurczów serca (wska¼nik do regulowania intensywno¶ci treningu). Potwierdzeniem tego mog± byæ wyniki badañ, które przeprowadzono na kajakarzach w Australijskim Instytucie Sportu (AIS). W tej samej próbce krwi, na trzech ró¿nych aparatach, okre¶lano stê¿enie LA w stopniowanym wysi³ku. W zale¿no¶ci od zastosowanej aparatury, uzyskiwano ró¿ne stê¿enia LA i tym samym ró¿ne warto¶ci mocy progowej (ryc. 3).







Ryc. 3. Próg beztlenowy (AT4) wyznaczany za pomoc± ró¿nej aparatury. (Zwróæ uwagê na ró¿ne warto¶ci mocy progowej.)

Rozwi±zaniem tego problemu mo¿e byæ metoda Dmax (ryc. 4), która na ca³ym ¶wiecie zyskuje coraz wiêksz± popularno¶æ. Próg beztlenowy wyznaczany jest tu na podstawie dynamiki stê¿enia mleczanu we krwi, obserwowanej w wysi³ku o stopniowo wzrastaj±cej mocy (minimum 4-5 stopni).


W arkuszu kalkulacyjnym MS Excel utwórz wykres xy dla mocy i stê¿enia mleczanu. Wstaw liniê trendu [1] (wielomian trzeciego stopnia) opisuj±cego zale¿no¶æ moc/mleczan; od pierwszej warto¶ci stê¿enia mleczanu przeci±gnij poziom± liniê [2] i wyznacz punkt, od którego nastêpuje zwiêkszenie stê¿enia tego metabolitu powy¿ej warto¶ci wyj¶ciowych – jest to próg mleczanowy; po³±cz prost± [3] wyznaczony punkt z ostatni± z uzyskanych warto¶ci stê¿enia mleczanu; skopiuj tê liniê [4], a nastêpnie przesuñ j± tak, aby by³a styczna do linii trendu; od punktu styku przeci±gnij liniê do osi x i odczytaj na niej odpowiadaj±c± mu moc – tu znajduje siê próg beztlenowy [5].

Ryc. 4. Zasady graficznego wyznaczana progu beztlenowego metod± Dmax.









Ryc. 5. Próg beztlenowy (Dmax) wyznaczany za pomoc± ró¿nej aparatury. (Zwróæ uwagê na tak± sam± moc progow±.)

Jak przedstawiono na ryc. 5 i w Tabeli 1, niezale¿nie od aparatury pomiarowej, metoda Dmax pozwoli³a na uzyskanie takiej samej mocy progowej i takiej samej progowej czêsto¶ci skurczów serca.

Tabela 1.
Stê¿enie mleczanu (LA), moc (PO) i czêsto¶æ skurczów serca (HR) odnosz±ce siê do progu beztlenowego przy LA = 4.0 mmol×l-1 (AT4) oraz wyznaczanego za pomoc± metody Dmax. (Na podstawie eksperymentu przeprowadzonego przez AIS.)

                           AT4 Dmax
LA
[mmol/l]
PO
[W]
HR
[sk/min]
LA
[mmol/l]
PO
[W]
HR
[sk/min]
YSI 1500 4.0 198 174 3.1 191 169
Accusport 4.0 190 168 4.1 191 169
Lactate-Pro 4.0 185 164 4.5 191 169

Metoda Dmax jest ju¿ rutynowo stosowana w diagnostyce naszych zawodników. Dziêki wytr±ceniu czynników wp³ywaj±cych na poziom mleczanu we krwi, pozwala na precyzyjne oszacowanie progu beztlenowego.

Dariusz Sitkowski, Janina Starczewska-Czapowska*
*Instytut Sportu, Zak³ad Fizjologii

Copyright © 1998-2008 PZKaj. All rights reserved.